Reklama

Reklama

John Rabe - Ctihodný občan Třetí Říše

  • Francie John Rabe (více)
Trailer

Píše se rok 1937. Obchodník John Rabe žije již téměř 30 let se svou ženou Dorou v Nankingu, hlavním městě Číny, kde vede pobočku společnosti Siemens. Jen s těžkým srdcem se chystá předat vedení do rukou svého nástupce a ještě hůře se bude z milovaného místa vracet do Berlína. Během rozlučkové oslavy konané na jeho počest se ale na Nanking sesypou bomby z japonských letadel. Rabe v nastalé panice nechává otevřít brány společnosti a nabízí úkryt rodinám svých zaměstnanců. Přestože je jako německý občan spíše spojencem Japonců, neváhá, ruší svůj odlet do Německa a pouští se do jedné z největších záchranných akcí, během které se mu podaří před japonskou brutalitou zachránit stovky tisíc lidí. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (78)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Na Německou produkci hodně solidní nadprůměr. Absurdita některých scén je neskutečná. Záběr, kdy se uprlíchlíci schovávají před nalétávajícími střemhlavými bombardéry D3A VAL pod vlajku nacistickou s hákovým křížem je jednou z nich. Stejně tak mrazí při závěrečných titulcích, kdy se člověk dozví o poválečném osudu Johna Rabe. Překvapil mne i Steve Buscemi, kterého moc nemusím - ale roli doktora jsem mu uvěřil. Já nechci hodnotit tohoto statečného muže (ač nacistu). Ale s nímek o něm. Předválečná Čína a invaze Japonského císařského vojska byla dobře zpracována. I poměry v rámci vyhrazené zóny. Asi by se dalo lecos vytknout, ale beru v potaz že snímek netočili Američané, ale Němci. Na 4 hvězdy tomu něco málo ale chybělo ...Přesto doporučuji shlédnout už jen kvůli Nankingu.. ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Nankingský maskar a John Rabe se pod tíhou midcultové idealizace proměňují do schematického vyprávění oslavujícího nadřazenost okcidentu vůči orientu, glorifikujícího hrdinství úředníků a vyžívajícího se v maloměšťácké konzervativnosti. Aneb kterak evropský byrokrat hrdině zachraňuje zaostalé nuzné Číňany před barbarskými Japonci a jak za každých okolností ustrojení lidé ze Západu šíří vzdělání v zaostalé Asii. Ani není potřeba srovnání s bravurním "Nanking! Nanking!" aby se projevila plochost a schematičnost televizního projektu. ()

Reklama

Morholt 

všechny recenze uživatele

John Rabe byl možná o něco morálně výraznější postava než Schindler, protože jednal zcela nezištně, ale film sám už tak výrazný není. Co do obsazení není co vytknout a k výbornému Tukurovi se přidali i Buscemi s Brühlem, nicméně ani oni nedokázali překrýt hluchá místa, která se hromadila zejména v první polovině. Každopádně jakmile Japonci obsadili Nanking, nabral děj tempo a Gallenberger rozehrál poměrně slušné a syrové válečné drama citlivě prokládané dobovými záběry, během něhož člověk občas nabyl přesvědčení, že Japonci byli mnohem větší hovada, než samotní Němci. Škoda první poloviny a intenzity, která mi tu přeci jenom trošku chyběla. I tak se ale jedná a slušnou práci. John Rabe byl frajer. 65% ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Silné herecké obsadenie ako Daniel Brühl či Steve Buscemi predčilo aj danú udalosť a hlavne jej spracovanie i nájdenie nového dobré nácka. Hoci možno fakt bol dobrý a veril tomu, že Hitler to myslí dobre. Prišlo mi až vtipné, ako vypisoval listy Adolfovi, nech pokarhá Japoncov v záujme ľudskosti. A pritom Adolf mal vymyslený ešte oveľa tvrdší plán. ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Zajímavě vyprávěný film o období před vznikem druhé světové války o střetu Číny a Japonska, o němž jsem se něco více dověděl právě až zde. Zřejmě i díky tomu, že děj má svůj předobraz ve skutečných událostech, je provázen mnoha zvraty, které opravdu nelze předem očekávat, protože život je zkrátka mnohem neočekávanější než jakákoliv fantazie. Jestli je skutečnost ve filmu zidealizovaná, je mi docela fuk, takové filmy mají jiný smysl než sebepovedenější dokumenty. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (13)

  • John Rabe zemřel v chudobě roku 1950, roku 1996 byl jeho náhrobní kámen přemístěn z Berlínu do Nankingu. (morgos)
  • Do bezpečné zóny, kterou spoluvytvořil John Rabe, se po obsazení Nankingu stáhlo asi 300 000 civilistů. Většina z nich díky tomu přežila. (Petulka88)
  • Podporučíci císařské armády Takeši Noda a Tošiaki Mukai spolu soutěžili o to, kdo z nich zabije víc čínských civilistů. O tomto "sportovním" klání denně informovala japonská média, včetně jejich fotek s usekanými hlavami obětí. Každý měl na svém kontě přes sto obětí. Po válce byli zastřeleni popravčí četou. (Petulka88)

Reklama

Reklama