Reklama

Reklama

John Rabe - Ctihodný občan Třetí Říše

  • Francie John Rabe (více)
Trailer

Píše se rok 1937. Obchodník John Rabe žije již téměř 30 let se svou ženou Dorou v Nankingu, hlavním městě Číny, kde vede pobočku společnosti Siemens. Jen s těžkým srdcem se chystá předat vedení do rukou svého nástupce a ještě hůře se bude z milovaného místa vracet do Berlína. Během rozlučkové oslavy konané na jeho počest se ale na Nanking sesypou bomby z japonských letadel. Rabe v nastalé panice nechává otevřít brány společnosti a nabízí úkryt rodinám svých zaměstnanců. Přestože je jako německý občan spíše spojencem Japonců, neváhá, ruší svůj odlet do Německa a pouští se do jedné z největších záchranných akcí, během které se mu podaří před japonskou brutalitou zachránit stovky tisíc lidí. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (78)

ecceHOMMO 

všechny recenze uživatele

Film ako oslava a vzdanie hold človeku - nemcovi - člena fašistického Nemecka, ktorý zachránil mnohých číňanov ( aj za pomoci ďalších osôb) pred vyvraždovaním japoncami.....a treba priznať že poctu a akúsi oslavu svojej osoby si patrične zaslúžil svojimi skutkami a obetovaním sa pre čínsky ľud......Hodnotím však film a nie veľkosť človeka a jeho skutkov. ()

Krissty 

všechny recenze uživatele

Film mě velmi mile překvapil. Vesměs je děj podobný jako v Schindlerově seznamu, ale díky tomu, že Schindlerův seznam se mi moc nelíbil, je pro mě John Rabe výrazně lepším a koukatelnějším filmem. Pan Rabe si zaslouží obdiv! Snímek je celkově velmi propracovaný a skutečný, tvůrci se nebáli zajít až do detailů a to se mi líbilo. Skvělé bylo i herecké obsazení. Kromě Ulricha Tukura a Steva Buscemi mě úplně okouzlil Daniel Brühl, který se v tomto filmu změnil z toho milého mladíka na inteligentního pána s knírkem. Vypadal o hodně starší než v jiných filmech :) Ctihodný občan Třetí Říše mě prostě bavil. Nemám co vytknout! ()

Reklama

JFL 

všechny recenze uživatele

Nankingský maskar a John Rabe se pod tíhou midcultové idealizace proměňují do schematického vyprávění oslavujícího nadřazenost okcidentu vůči orientu, glorifikujícího hrdinství úředníků a vyžívajícího se v maloměšťácké konzervativnosti. Aneb kterak evropský byrokrat hrdině zachraňuje zaostalé nuzné Číňany před barbarskými Japonci a jak za každých okolností ustrojení lidé ze Západu šíří vzdělání v zaostalé Asii. Ani není potřeba srovnání s bravurním "Nanking! Nanking!" aby se projevila plochost a schematičnost televizního projektu. ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

O nankingském masakru jsem viděla čínský film z r. 1999 Nanjing! Nanjing! Viděla jsem o něm i pár dokumentů, včetně výpovědí očitých svědků/svědkyň. Nechápu výsměch autorům tohoto filmu a snad i Johnu Rabemu od zdejších komentátorů. Ve slavném Schindlerově seznamu hovoří židé: "Kdo zachrání jediný život, zachránil celý svět." A že tento film nemá takové promo a popularitu jako Spilbergův, není vinou Rabeho ani těch, které zachránil. A není to ani důvod, abych Gallenbergerově dílu nedala plný počet. ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Zajímavě vyprávěný film o období před vznikem druhé světové války o střetu Číny a Japonska, o němž jsem se něco více dověděl právě až zde. Zřejmě i díky tomu, že děj má svůj předobraz ve skutečných událostech, je provázen mnoha zvraty, které opravdu nelze předem očekávat, protože život je zkrátka mnohem neočekávanější než jakákoliv fantazie. Jestli je skutečnost ve filmu zidealizovaná, je mi docela fuk, takové filmy mají jiný smysl než sebepovedenější dokumenty. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (13)

  • John Rabe zemřel v chudobě roku 1950, roku 1996 byl jeho náhrobní kámen přemístěn z Berlínu do Nankingu. (morgos)
  • Po konci 2. světové války Spojenci popravili osoby zodpovědné za Nankingský masakr. Byli to generál Iwane Macui a generálporučík Hisao Tani. Ostatní trestu unikli. (Petulka88)
  • Do bezpečné zóny, kterou spoluvytvořil John Rabe, se po obsazení Nankingu stáhlo asi 300 000 civilistů. Většina z nich díky tomu přežila. (Petulka88)

Reklama

Reklama