KimmyJ

Fuj, přiznám se, že jsem dlouho nebyl tak napnutý a vystrašený po tak dlouhou část filmu, jako u Čtvrtého druhu. Musím říct že nemám rád duchařiny a tento film mě v tom utvrdil. Když poprvé přes jednoho pacienta začali mluvit "mimozemšťané", tak jsem se leknutím málem počůral... Nečekal jsem přímo horor, ale jinak než sci-fi horor film popsat nejde. Vytýkám jen, že filmaři nikdy a nikde nepřiznali, že si vše vymysleli a velmi očividně propagují, že se jedná o skutečnou událost. Hm - 80%. Jo, a herečka, která představovala "skutečnou" doktorku Tylerovou vypadá opravdu děsivě... ()

nevermore

Nemám rád, když o sobě film prohlašuje, že "contains real clips and documents" a přitom i ty "real" záběry jsou jen habaďůra. Jestli se to stalo skutečně, to si netroufám tvrdit, možné by to mohlo být. Ale vše v tomto filmu je fikce...i když se po vzoru Blair Witch nebo Cannibal Holocaust snaží brnkat na důvěryhodnou strunu pravými záběry. Ty josu však také uměle dotočené ()

JohnSmith

Tak tedy klobouk dolu. Nejdřív jsem si říkal,že to bude něco jako Akta X, ale upřímně Čtvrtý druh je daleko napínavější a daleko děsivější než většina sci-fi hororů. Není to sice daný výkonama herců, ale spíš tím, jak režisér zakomponoval skutečné záběry kamer do fiktivních obrazů filmu. K tomu komentář skutečné hlavní hrdinky příběhu, ze které při pohledu na ni běhal mráz po zádech. Někdo věří někdo nevěří a jak říkal Mulder, pravda je tam venku. ()

Aven

Snaha o věrohodnost se moc nepovedla, popravdě nechápu, jak někdo může považovat tenhle výmysl za "based on true events", to si vážně myslíte, že by americká vláda pustila do světa "dokumentární záběry", byť rozmazané? Na druhou stranu, ikdyž jsem autenticitě dokumentárních záběrů nevěřil ani na chvíli, je tenhle film chvílemi zatraceně děsivý. Už dlouho se mi nestalo, že by mě při sledování filmu, běhal mráz po zádech - za to má u mě Čtvrtý druh poctivé tři hvězďáky. ()

zdenny

Tento film mi byl doporučen s tím, že mimozemšťany sice neuvidím, ale že to je podle skutečné události a měl bych mít takový ten svazující pocit. Ihned od začátku jsem začal koketovat s myšlenkou, zda je to podle skutečné události anebo ne. To, že jsem se na film díval ve třech etapách asi vysvětluje vše. Měl jsem opravdu problém se na tu amatéřinu dodívat do konce. A uvažoval jsem, co stojí některým hercům za to zaprodat se takovémuto projektu. Mám doma kameru a s hodně kamerami jsem i natáčel - klasická domácí videa. Nikdy se nestalo, že by v ní obraz skákal takovým způsobem jako v tomto filmu - a to jako skoro vypnutý televizní signál. Dokážu pochopit, když kamera přestane standardně točit ve chvíli, kdy se v blízkosti objeví létající talíř, protože ten může vysílat nějaké nevysvětlitelné rušivé signály. Takže laciný a trapný pokus jak uvést diváka do rozpaků. Jinak, co se týče skutečnosti - ano, je velice hodně věcí a "důkazů" výpovědí skutečných lidí o UFO, ale to není předmětem komentáře o tomto filmu. O tom je dobré si pokecat někde v noci na chatě třeba u ohně. Takže shrnuto: Já osobně věřím v mimozemskou(é) civilizaci(e), nevěřím však tomuto filmu. Jedna hvězda za pokus, ikdyž trapný. PS: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Fourth_Kind PPS: Když nám lže film, nemůže nám lhát třeba CIA nebo NASA? ()

Danny F.

V určitých pasážích mě mrazilo v zádech a dokonce jsem se i lekl. Napětí z počátku slabší, ke konci filmu si polepší. Neskutečné rozuzlení. Jestli jde opravdu o skutečnou událost tak musím dáti 80% ()

Hennesy

Ďalší z ultrareálnych, 100%-ne podľa skutočnej udalosti natočených snímkov, ktoré sa nám voľajako rozmáhajú...ako huby po daždi:) Každopádne ich ešte stále nie je tak veľa (resp. ešte tak veľa som ich nevidel), aby ma takto natočený film nelákal práve svojou dokumentárnou formou a "uveriteľnosťou". Mimozemské únosy síce nie sú mojim najobľúbenejším motívom, ale skúsil som, videl som a....miestami som sa bál, miestami som bol zhnusený, miestami vydesený. Všetkého bolo tak akurát, ale vlastne nič naviac. Z kina som s odniesol len nepríjemný pocit z hlavnej predstaviteľky (myslím teraz z tej reálnej, nie z Milly), pár spominok na desivé výjavy a hlavne pocit, že to celé vymyslel Olatunde Osunsanmi nie preto, aby sa svet dozvedel šokujúcu pravdu, ale preto aby sa zviezol na úspechu podobných snímkov. Trocha viac úprimnosti a filmového nadšenia by nezaškodilo. ()

Petr23

I přes zdejší hodnocení a komentáře se musím přiznat že se mi film líbil, ale je pravda že se autoři až příliš věnovali výkony herců než dokumentárními záběry, občasné prolínání mi šlo občas na nervy. Ale jak už jsem psal film se mi líbil. ()

darek kartac

Paranormal Activity mi bylo doporučováno milionkrát, nikdy jsem to neskoukl. Čtvrtý druh mi byl doporučen méňekrát a já jsem si ho pustil. A uďál jsem tu nejlepší věc. S poloviny dokumentární film, tedy lépe řečeno film proložen skutečnými záběry opravdu děsí. Bál jsem se abych nevsta a neviděl sovu, kterou vidí všichni posedlý mimozemšťany. Věřím tomu co ve filmu je. Ke konci filmu vidíme informace o skutečných lidech co si to prožily a to mě skutečně vyděsilo. Do té oblasti bych nikdy nejel a to kvůli tomuhle filmu ! ()

MarekLucin odpad!

Když já tyhle pseudo dokumenty s údajným reálným základem nemám rád.Vyjímkou je snad jen Záhada Blair Witch.A to jsem velmi nakloněn existenci mimozemských civilizací a dokonce i jejich přítomnosti tady na Zemi. ()

Andreas83

Zamíchání do sebe skutečné a filmové záběry dalo filmu do jisté míry nádech většího temna a tajemna ale v některých částech na mě působilo spíše rušivě. Trochu mě vadilo i neustálé nucení uvěřit že jde o skutečnost, trochu ubrat a věřil jsem asi více ale jinak napínavá podívaná. Milla Jovovich je pořád skvělá. ()

LEGACY

Podle mého film nestál za nic a zásadně jej nedoporučuji. Těšil jsem se na prvotřídní, nebo alespoň průměrný horor, který mě trochu vystraší, ale nestalo se. Zase jsem naskočil na solidní hodnocení, na horor. Kdybych se na film díval doma - nedodíval bych to. Ve filmu se objevují jen bláboly střídající se z nudou, kde zaperlí pouze jeden trochu pěkný lekací moment. Takhle si horor představuji pouze v té negativní stránce a proto hodnotím ještě hvězdou. Hodnotím 18% ()

Euky27 odpad!

Myslím, že už sem pár hororů zhlédl, některé lepší, některé horší, avšak každý alespoň něčím zaujal. Na tento sem se i celkem těšil... chyba lávky. Největším překvapením pro mne bylo, že sem se na to vůbec dodíval, jelikož nechybělo mnoho a !třikrát! sem málem natvrdo usnul. O filmu a jeho "kvalitách" sem pochyboval už od první chvíle, stačilo si poslechnout přesvědčující Tvář dámské kosmetiky v úvodním monologu. A lekačky nebo pocity nejistoty či dokonce strachu? No, myslím, že sem měl asi špatnou verzi filmu (něaký holomek mne musel ošidit a dát nekvalitní pirátskou kopii =D), jelikož když už se to zdálo zajímavý a napínavý, obraz začal VŽDY šumět a díky rozmazání nebylo nic vidět. Přiklonil bych se k dodávání prezervativů společně s filmem, protože vyjebat takto s dívakem se mi zdá až moc tvrdý. Forma střídání filmových a footage záběrů je vhodná asi jako přilévání benzínu do ohně. Povedený slogan "Sovy nejsou tím, čím se zdají být" to nezachrání. ()

ghatos

Po režijní prvotině Olatunde Osunsanmieho hororu Smrtící temnota jsem s neskrývaným výsměchem očekával jeho druhý kousek. Byl jsem připraven na katastrofu, takže po sledování prvních 10 minut jsem jsem se uklidnil, poněvadž to bylo sledovatelné. Neustálé zdůrazňování autenticity, podpořené několika souběžnými záběrovými okny vyvolávalo spíše usměv. Olutande tlačil na pilu, ale snaha se cení. Celá forma scénáře je zkopírovaná z Akt X. Atmosféra kolísala, takže jsem byl rozhodnut dát lepší 2 hvězdičky. Taky mi vadila hlavní představitelka v reálné formě, působila jako cvičená mrtvola, aby prodávala svůj životní příběh. V posledních patnácti minutách, kdy jsem očekával volné doběhnutí do cíle se stalo něco neočekávaného. Jeden záběr částečně změnil můj názor a zaútočil na mojí výtku. Vysvělující titulky na závěr určitě nepřekáží. Naopak nutí se zamyslet. Pokud existuje žena, která je vydávána za autentickou svědkyni skutečná, lze udělit Čtvrtému druhu 3 hvězdy. ()

Pražák

"Záleží pouze na vás, zda tomu uvěříte, nebo ne. Mějte prosím na pozoru, že některé skutečnosti, které uvidíte jsou extrémně znepokojivé." ()

mrx.friend

Tak na tenhle film jsem se těšil od doby, kdy jsem na něho v novinách poprvé uviděl plakát. Aljaška, psychologie a UFO tématika - to byly hlavní tři pilíře mé nedočkavosti. A čeho se mi nakonec dostalo? Vezmu to od kladů přes neutrály až k záporům. Určitě stojí za to pochválit hutnou atmosféru - občas mě nefalšovaně zamrazilo po celém těle, což je dozajista umocněno výborným hudebním doprovodem jistého (předtím jsem o něm totiž nikdy neslyšel) Atliho Örvarssona, jehož kompozice mi díky podobným tesklivým ženským chorálům a smyčcovým rifům připomněly tvorbu Marka Snowa v seriálech Akta-X nebo Milénium. Vyprávění tak společně se soundtrackem nabírá tu správnou mysteriózní šťávu. Vedle hudební stránky bych také rád vyzdvihl vizuální zpracování a práci, skoro až hru, s kamerou (týká se hrané části filmu, např. scenérie Aljašky, noční záběry na sovu, jednotlivá hypnotická sezení,...). Uprostřed filmu se nachází jedna skvělá scéna, která mě vylekala natolik, až jsem v sedačce kinosálu doopravdy nadskočil (viz Scottova hypnóza). Spojení "autentických" videozáznamů s hraným filmem bylo zajímavé, ale podle mě to chtělo buď jedno anebo druhé. Výkony všech představitelů leckdy působí rozpačitě až nevěrohodně. Do hlavní role, vzhledem ke "skutečné" psycholožce Tylerové, bych obsadil někoho staršího než zrovna Millu, ale na druhou stranu se alespoň bylo na koho dívat. :) No, a na závěr jsem čekal nějaké daleko větší šokující překvapení, než SPOILER! že se kamera bude při interview oddalovat, aby nám následně vzniklá scéna dala najevo, že doktorka Abbey má s největší pravděpodobností také zlomený vaz a je z velké části ochrnuta a na vozíčku. SPOILER! Sečteno podtrženo, do kin právě dorazil jeden z dalších vzácných snímků pojednávající o mimozemské civilizaci, který působí naturalisticky hlavně proto, že na plátně nesledujeme různé příšery nebo uslintané potvory na způsob Vetřelce, a který dá vzpomenout na vynikající první série Akt-X (příběh je stavěn na všeobecně známých věcech o blízkých setkáních s neidentifikovatelnými létajícími objekty, respektive o únosech jejich posádkou). ()

blackJag

Hned na začátek se Milla pěkně spořádaně představí a ujistí se, že následující program budete brát dostatečně vážně, protože jde o rekonstrukci "skutečných" událostí. Tedy rekonstrukci, míchanou "autentickými" záznamy (zajímavý přístup, v mnoha ohledech sugestivní a znepokojivý, kdyby to tak ale tenkrát ještě opravdu bylo). Každému asi forma nesedne, bude označována za nefunkční a rušivou, co ale rušilo mne byl výkon Jovovichové, pro kterou byla postava Dr. Tylerové zjevně nad její síly, a která většinou odvádí divákovu pozornost špatným směrem, což je škoda, protože filmové sekvence nemají nějaké zásadní procesní nedostatky... Ano, je mnoho věcí mezi nebem a zemí a je jen těžké představit si, že jsme v celém širém vesmíru sami. A kdo ví, jak to tenkrát opravdu bylo :-) Koneckonců to všechno může být (JE!) dopodrobna prokreslená habaďůra. Rozhodnutí, čemu budete věřit je na vás - možnost, která zůstává "férově" na stole po celou dobu trvání snímku. Jako u ZÁHADY BLAIR WITCH nebo PARENORMAL ACTIVITY :-) 65% ()

s.e.p.p

Režisérovi dle mého názoru trochu kazí pověst jeho předchozí počin a věřím, že některé lidi to může ovlivnit v hodnocení Čtvrtého druhu. Ten ale dokazuje, že Osunsanmi vůbec není špatným režisérem (tedy rozhodně lepším než hercem) a podařilo se mu natočit velice slušný mysteriózní thriller.. Čtvrtý druh se rozjíždí zlehka a už od prvních scén, kde se prolínají filmové se skutečnými záběry nepříjemně bije do očí trochu nešťastný výběr herců. Ve většině případů si vůbec nejsou podobní a to i/hlavně v případě ústřední postavy Tylerové. Navíc v mnohých scénách herci své role natolik prožívají, že přehrávají lidi ze skutečných záběrů. Když už točím film, jehož kampaň založím na tom, že je natočený podle skutečných událostí, pohlídám si, aby se má interpretace údajným skutečným záběrům co nejvíce podobala. Na to navazuje mé další zklamání. Když už mi Milla Jovovich hned na začátku příjde říct do očí, že film je natočen podle pravdy, čekal bych, že bude pravdou alespoň inspirovaný a ne, že budu jméno hlavní postavy googlovat neúspěšně. Ale teď k obhajobě mého hodnocení. Námět sám o sobě je skvělý a i když se ho Čtvrtému druhu podařilo využít jen zčásti, výsledek je nadprůměrný. Film funguje, má skvělou atmosféru a věřím, že spousta diváků si přece jenom bude po zhlédnutí pokládat otázku ,, Co kdyby přece jenom...?" Některými nápady jsem byl nadšený a u spousty scén hodně vystrašený - je pěkné po dlouhé době vidět, že někdo nesází jenom na laciné lekačky, ale zručně servíruje čistokrevně děsivé záběry. Svět záhad a nadpřirozena mě zajímá a v některých případech děsí a tomuhle filmu se podařilo ve mě vyvolat pocit, že to co sleduju by mohla být alespoň zčásti skutečnost. A to byl podle mě záměr. 70% Objektivně 3*, ale jednu s klidným svědomím přihodím.. ()

Ichabod

Fourth Kind je fake, je a je a je. Ani mi nevadí, když necelých třicet minut bojuji s detaily, který mne vytrhávají z atmosféry. Postupem času tahle áčková popcornová zábava začíná mít atmosféru u které minimálně zamrazí. Sice nárazově, ale o to intenzivněji. To znamená, že něco tady prostě funguje tak jak má. Tehdy mohu přestat řešit přilišnou lacinost rušených kamer při tom, když se "něco" děje. Proč? Protože se mi zvuk šumu a jekotu zařezává do uší a husí kůže má asi deset centimerů! Takhle totiž jsem se cítil posledních pět minut v Blair Witch project, tady ale tenhle feeling je tak dvakrát delší a to u hororu, zvlášť u tak okoukaného tématu jako je "abduction by aliens" je malý zázrak. Kvalita obrazu výborná, sound design a soundtrack totálně špičkový a jediné co tak jde vytknout je až možná přílišná vycíděnost okýnek, kde by mi ještě horší kvalita obrazu naopak mohla dojem vylepšit. Sedmdesát procent a ani o chlup míň ačkoliv jde o jednorázovku, tak při vyšší hlasitosti před velkou telkou pod velkou dekou moje rádo se děsící tělo dostávalo to co potřebovalo i bez krvavých efektů. Samozřejmě dovedu si představit vzdorujícího se diváka, který od počátku zpochybňuje "další film s Millou", který by za sto minut nasbíral asi tak tucet argumentů, proč se nebojí, ale já jsem spokojen a dle spousty dalších CSFD uživatelů, kteří opravdu mají filmy pro zábavu a ne, že se baví kritizováním nedokonalého, nejsem tady sám se čtyřma :-) ()

Milla Jovovich a vrah bez obličeje

Milla Jovovich a vrah bez obličeje