farfalla

Film se zvláštní atmosférou. Všechno kolem, na univerzitě, je prosvětleno, jen září energií. George Falconer (Colin Firth) jakoby u sebe doma po Jimově (Matthew Goode) smrti zhasnul. Světlo k němu proniká jenom zvenku. Jako když sleduje rodinu u sousedů, mluví se studenty, nebo navštíví kamarádku Charley (Julianne Moore). Ale i tam mu všechno vadí, není mu tam dobře a raději utíká domů. V roce 1962 mít homosexuální vztah znamenalo žít uzavřeně. Georgovi to nevadilo, pokud měl při sobě Jima. Po jeho smrti zůstal sám, bez své rodiny v Británii, bez kontaktu s Jimovou rodinou, která ho nikdy nepřijala. Stal se z něho samotář, který se ale dostal do bodu, kdy se chce rozhodnou, jak pokračovat a jestli vůbec. ()

EKLEKTIK

"Venku splývá s krajinou a nikdo nepozná, že tam je." Tak i na tento snímek jsem po jeho projekci velmi rychle zapomněl a musím říci, že mi vůbec nechyběl. Má sice v každém detailu autenticky působící výpravu nebo originální vizuální stránku, ale samotný příběh ve mně vytváří jakýsi odstup, kvůli kterému do něj nemohu nějak proniknout. Z mého zorného pole je tedy toto drama vlastně až nezajímavé. ()

DannyBoy80

MINIKINOKAVARNA Ostrava, 30.8.2010: 77%. Vizuálně vyšlechtěný snímek s parádním výkonem Colina Firtha. Forda ovšem jako filmotvůrce uznám až když udělá film o chudých nebo třeba z gheta. Tou stylovou berličkou si hodně pomáhá. Je to logické, když je špičkový návrhář. Příběh samotný o životě, smrti, samotě a lásce je ok, ale je tak nějak překrytý tou stylovostí a až vyumělkovaností. Každopádně je to ale perfektní debut u kterého byste nečekali, že se dobře zasmějete. Sarkasmus hlavní postavy sednul jak pěst na oko. ()

amica

Film (tématicky pro mě nezajímavý) bych zcela jistě přehlédla bez povšimnutí, nebýt titulní role Colina Firtha, který je pro mě zárukou nevšedního zážitku. Díky tomu jsem prožila jedinečný příběh, sugestivní vyprávění nazírané očima hlavního hrdiny. Každým pohledem, každým gestem obnažuje divákovi své nitro. A Colin to dokáže mistrovsky. Po umělecké stránce vynikající snímek včetně kamery a hudby (Abel Korzeniowski) dokreslující melancholickou atmosféru, která mě naprosto "dostala". ()

kwoky

Moc dobře zahrané, ale scénař mi připadal ubíjející, nikam se neposouval a "zápletka" na mě vůbec nefungovala. Naopak se mi velice líbila atmosféra ameriky šedesátých let. ()

Mo.

Přesně, všechno je to jen o těch okamžicích, kdy cítíme spojení s druhým člověkem - a "fuck the rest!". Nic víc ze života vytřískat nelze. Lyrická jednohubka s dokonale využitou stopáží a dech beroucí režií (dokonce i hloubka a sytost barev reflektují rozpoložení hlavního hrdiny). Životní role Colina Firtha. -- Technická poznámka: Hlavně to nedoporučovat jako "film o homosexualitě". Ti chlapi tam jsou z úplně jinýho důvodu, než aby se divák zamýšlel nad sexuální orientací hlavního hrdiny. ()

dormouse

Už dlouho mne žádný milostný příběh tak nezasáhl a ještě nikdy mne nezasáhl žádný milostný příběh lidí stejného pohlaví. Colin Firth i Mathew Goode byli přesvědčiví jako nikdo a režisér Tom Ford jim dokázal vtisknout pečeť vztahu, o kterém většina z nás jen sní, který hory přenáší, a na nějž vzpomínka přetrvává až do posledního dechu. ()

Schuldiner

,,Sami se narodíme a sami i zemřeme. A dokud jsme tady, jsme uvězněni ve svých tělech. Venkovní svět můžeme prožívat jen pomocí našich omezených smyslů. ´´ I když se jedná o příběh, kde je hlavní postavou homosexuál, nebránilo mi to v tom, se do toho vžít. Ono je to totiž především o osamělosti. A osamělost přeci jen chápu lépe a intenzivněji (než homosexualitu), protože ji zkrátka občas zažívám. Navíc, během filmu se mi povedlo se opít. Měl jsem zkrátka chuť. Je to zajímavé zamyšlení nad určitými myšlenkovými pochody a životními etapami. Jo, přiznávám, měl jsem trochu sentimentální náladu... A alkohol je při ní dobrý pomocník:-) PS: Asi bych to prožíval úplně jinak, kdyby šlo o normálního heterosexuála, ale za vidění tenhle film určitě stojí, je to pojaté a natočené velmi...řekněme citlivě a precizně. Ale i tak to asi brzy z mé hlavy vyšumí... I když si to možná tenhle film svou podstatou nezaslouží.. ()

Rose.Tyler

...Někteří ještě nepochopili, že vizuální bohatost neznamená automaticky obsahovou prázdnotu... Tento snímek má všechno, co jsem kdy od filmu chtěla. Ještě týden po zhlédnutí mi nešel z hlavy, což je v mém případě něco naprosto nevídaného. ()

bloodcountes

Překrásný film. Fascinující, uhrančivý, minimalistický Colin. Působivá stylová atmosféra. Nádherná hudba. Úchvatné obrazy, scény a celý vizuál. Pronikavé záblesky prozření a hmatatelné doteky skutečné reality. Co víc vám může jakýkoli film nabídnout ? Nepospíchejte, neočekávejte, otevřete se a nechte se dotýkat.....Je to překrásná symfonie, užijte si ji, vychutnejte si pomalu každý okamžik, každý obraz, každý pohled Colinových očí. ()

katchi

Hluboký smutek tragédii zničeného člověka může zabíjet! aneb když smrt přijde ve chvíli, kdy se rozhodnete žít. Colinová životní role přišla právě v čas, teď už snad nebude tím, kterého všichni znají jen jako lehkého blázna v podivném sobím svetříku.Právě nastala vláda depresivního gaye, u kterého nikdy nevíte co máte očekávat, když se v okolí objeví nějaký muž či jeho nejlepší kamarádka...Oskar za nejlepsší mužský výkon by byl na místě... a Julianne Moore alias Charlott? Tak ta letos oslaví padesátku, a i přesto ji ten její sex-appeal a krásu závidím.Má ho na rozdávání. ()

sona123

Coline, copak ti už po Mamma mia neřekli, že nemáš tančít? A nedáš si pokoj. Blbé je, že jsem docela detailně věděla, co se bude dít, tak mi to možná pokazilo celkový umělecký dojem a šestku (pětku) nevytáhnu. Ani čtyřku ne...Oceňuji báječnou kameru a hudební doprovod. Oceňuji herecké výkony a vůbec, celkové ladění do šedesátých let, to byla paráda. Ale emoce mi z toho nevylezly a to je většinou u filmů mé nejdůležitější kritérium. Takže za slušné tři, ale více než slušné. ()

habinka

Jedno z nejkrásnějších "uvědomění si" které jsem ve filmu zažila .. Jak málo chybělo od nevyrovnaného odchodu ()

Mikino00

jako bychom se vrátil do dob Felliniho, Colin mi připomínal Mastroianiho. Perfektní příběh, natočeno ve velkém stylu. ()

Martin_W

Skvělí Collin Firth a Nicholas Hoult v povedeném dramatu, který člověka dokáže chytnout za srdce. Krásný příběh, výborné herecké obsazení, vynikající hudební doprovod. Rád zhlédnu znova. 88% ()

fredisek

Ta Isherwoodova deprese a beznaděj v knize je sžíravá (a dočíst tuhle knihu chce odvahu a já ji v sobě stále hledám). Tom Ford dělal to, co umí dělat nejlíp. Vytvořil vizuálně dokonalou záležitost. Máme tu asi nejlépe vypadající film vůbec! Příběh je sice jednoduchý, ale je potřeba si uvědomit, v jaké době vznikal a jakou dobu popisuje. George ztrácí svého milence a jsme v době, kdy být gay znamenalo společenské stigma. Naděje, že by si stárnoucí George ještě někoho našel, je nízká už kvůli tomu, že tehdy hodně homosexuálů svou orientaci ani nepřiznalo. Nejde tady tudíž o smrt partnera, ale o fakt, že George zůstává single....a patrně už navždycky. ()

daduza

Vkusně a jemně natočený film o hlubokém smutku osamělého člověka uzavřeného ve vlastní skořápce. Nad hladinou ho drží jen každodenní rituály, vykonávané už jen mechanicky a s myšlenkou, že dnes už opravdu naposledy. ()