Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2007, 82 min

Oren Peli

Oren Peli

Jason Blum

Ale jo ... musím uznat, že jsem se v určitých momentech fakt bál ... A to se u filmů nebojím skoro vůbec ... Vlastně jsem si potom říkal, proč se vlastně bojím, když jsem se nebál v nemocnici ve starým klášteře někdy po půlnoci odvážet do márnice/lednice nebožtíky apod. ... Je to paradox. Každopádně jako film je to sračka, ale za to, že mě dokázal fakt znejistit a ty noční scény jsem už pak skutečně těžko rozdejchával, tak musím hodnotit nadprůměrně vysoko ... Jinak mi film přišel nejstrašidelnější někdy v půlce, jakmile začal gradovat do těch několika posledních nočních scén, už to bylo přetažený moc a výsledek byl kontraproduktivní ... Závěr byl zcela jasně očekávanej a celý finále pak nesmyslně trapný ... Každopádně po první Blairwich pro mne druhý TOP "psycho teror" ... :-)(29.1.2010)

• Subjektiv

Upřímně řečeno, já být démon, tak: A) si vyberu k sexuálnímu vyžití přitažlivější ženštinu (i když zde lze uplatnit rčení o tom, že láska je slepá) B) (SPOILER) netrvá mi bezmála měsíc, než ji zprzním. Démoni však jsou bytosti z jiného světa a mají jiné koníčky než my - nelze jim tedy vyčítat, že pohazují po světě prastaré fotografie, zapalují spiritistické tabulky, hýbají dveřmi a nechávají svou milou hodinu postávat vprostřed místnosti (KONEC SPOILERU). Ostatně, pokud chějí, aby film o nich měl víceméně 90 minut, něco přeci dělat musejí, no ne? Stejně tak, jako chlapíci, kteří "mají vše pod kontrolou", kromě svojí vlastní vnitřní soudržnosti. Silná *. BTW - Alternativní konec ukazuje jen to, že film nemá žádné logické směřování (krom stupňování hrůzy) a může tedy končit jakkoliv se mu zlíbí. P.S.: Ta situace s pavoukem byla vcelku realistická, Ajantis se v přítomnosti pavouků chová právě tak, jak ta uječená bába.(18.11.2009)

Peli sazi na dve veci, dlouhy zabery na stejny misto a absenci hudby. Pak clovek napina oci i usi a ceka, jestli zaslechne nejaky zvuk nebo uvidi nejakou podivnost. A bohuzel hodinu zustane jen u toho cekani, kdy uz me to ke konci prestavalo bavit, sledovat vicemene totozny zabery furt dokola, kde se nic nedeje. Nastesti hlavni dvojka nejsou vylozene kreteni a pusobi prirozene, i kdyz nektery dialogy susti papirem. Nastesti to Peli rozjede aspon v zaverecny pulhodince, kdy to zacne slusne gradovat a par mrazivejch momentu se urodi. Samotnej konec je pak docela stylovej, ale aspon nejakej naznak vysvetleni by neuskodil. No a co se tyce ty rucni kamery, obvykle ji moc nemusim, ale tady je zvladnuta az na neco malo drobnosti fakt skvele a pri normalni kamere by tohle proste nefungovalo. Lepsi 3*.(4.11.2009)

Hoci Paranormal Activity od začiatku sprevádzali prekvapivo priaznivé ohlasy a povesť jedného z najstrašidelnejšich hororov posledných rokov, táto bublina veľmi rýchlo spľasla a skutočne pochváliť možno len marketing. Niekedy nevhodné použitie ručnej kamery istým spôsobom patrí k tomuto žánru a úplne eliminovať tento nedostatok je asi nemožné, nepokladám za potrebné vyčítať ani neherecké výkony hlavných predstaviteľov. Problémom je samotná zápletka, ktorá nedokáže tiahnuť a nevyvážené dávkovanie napätia, za ktoré nesie vinu aj samotný koncept. Nech sú totiž strašidelné pasáže akokoľvek minimalisticky pôsobivé, film ktorý divákovi oznamuje úplne presne kedy sa má báť a kedy nejde o nič, ako horor mierne zlyháva. Naviac aj logika občas nepríjemne hapruje. S odstupom síce ide o najlepší diel série, ale toto konštatovanie nie je veľmi pozitívne.(30.10.2009)

• verbal

Když vidím mladý, nesympatický páreček instalovat do své ložnice videokameru na stativ, vypínám Private Blue a jsem ve slastném očekávání nějakého misionářského příspěvku do sekce "Hot young couple homemade hardcore action". Jak jsem pak zklamán zjištěním, že jde jen o nudné, amatérské honění! Honění konsternované ektoplasmy, která jim v noci šuká po světnici (konečně vím, jak to paní Němcová myslela), ťapká kolem postele, houpá se na lustru a asi pět minut před koncem dokonce brutálně stáhne z hlavní hrdinky peřinu!!! Nabuzen filmem a nadšenými reakcemi některých uživatelek typu :"Nejstrašidelnější film, jaký jsem v životě viděla..." mám s nimi neodolatelnou chuť do hloubky rozebrat sémantiku přídavných jmen "strašidelný" a "strašný". Nebýt těch "příšerně" dlouhých dnů, které jste nuceni sledovat, jediný strach, který zažíváte je, aby to, proboha, nebylo delší, než uvádí timing distributora! I tomu bych chtěl trochu pomoci! Vím, jak je přetěžké přeložit název stupidního filmu tak, aby připomínal některého slavnějšího předchůdce a zlákal ke shlédnutí alespoň těch pět diváků, co nečtou anotace. Co takhle: OMEN VIII - ABNORMAL PASSIVITY !(12.3.2010)

• - Film vydalo studio Paramount, logo společnosti se však nikde ve filmu ani na obalu neobjeví. (KucC)

• - K filmu není žádný soundtrack, hudba zazní jenom z gramofonu a Micahova (Micah Sloat) počítače. (t.mon)

• - Oren Peli strávil rok předěláváním domu do takové podoby, aby co nejvíce vyhovoval filmu. (KucC)