Horor / Thriller / Mysteriózní

Oren Peli

Produkce:

Jason Blum
  • Flipper

Ach marketing, marketing. Naženie psychicky labilných ľudí do kina a potom nám ukazuje ako sa ľakajú. Pritom nevidíme s filmu skoro nič. Dôvod? Lebo vo filme nič nieje. Jedine domáce video z hysteričkou a keketom, ktorý nie aby vypadli z domu a aktívne našli pomoc, ale radšej nechavajú zapnutú kameru a na druhý deň si pozerajú čo sa im stalo. Čakenie na godota (tentokrát démonológa), neprichádza a preto som sa ja debil hodinu a pol díval na slabé triky, ktoré mi mali zničiť psychiku no zničili mi len nervy. Viac hviezd dajú len ľudia, ktorý to pozerali sami v noci, lebo to by bola iná káva. V dobre osvetlenej miestnosti, alebo z opileckou partiou možno podávať aj škôlkárom. Alebo radšej nepozerať vôbec... strata času a marketing zas vyhral. Už trailerom prestávam veriť.(19.11.2009)

Poslední dobou se množí filmy, kde se "všelijaký rachocání a nějaký ty světejlka" dějou tak nějak jen pro zvědavýho diváka. Vymejšlet co za tím vězí je trochu těžší, navíc toho tu už hodně bylo, takže tahle stránka čím dál častěji zůstává bez odpovědi (cimrmanovské "My nesmíme ani naznačovat"). To mi nestačí ke spokojenosti, protože mi to přijde trochu laciný (resp. někdo si šetří práci). Ale budiž. Film bych úplně nezatracoval, i když o nějakém strachu se nedá mluvit ani trochu (ono vedle toho, když milovaná osoba dostane uprostřed noci epileptickej záchvat, jsou nějaký démoni pohádka pro děti). Určitou atmosféru to má, jen škoda typických nelogičností nejen pro handycam filmy ale i pro horory vůbec. Ústřední pár na začátku vypadá, že se bude chovat docela logicky, o to víc pak bije do očí jejich často úplně nelogický jednání v pozdější fázi filmu jako setrvávání v domě, nerozsvěcení v klíčovejch okamžicích, nezavírání dveří či samotný chození spát - upřímně po tý předposlední noci (BTW asi nejlepší část filmu, jak bude vypadat poslední scéna mi došlo celkem brzo, proto jsem chvíli doufal, že ta předposlední bude poslední a film mě tudíž překvapí, ovšem nestalo se a konec byl takovej jak jsem zhruba očekával - čili mě zajímá, jak to končilo původně. Update: Aha dokonce dva konce, ten druhej by se mi asi líbil nejvíc. Ať tak nebo tak nevěřim, že by tu holku Micah neodved třeba i násilím nebo že by jen tak šel večer spát. Důsledek je, že divák u takovejhle klišé pak ani nemůže bejt napnutej, protože ví, že postavy neohroženě a neomylně směřujou usilovným pochodem k jistýmu konci. Jo jednu věc bych chtěl ocenit, a to dost reálné působení toho, co člověk vidí, zvláště ta scéna z už zmíněný předposlední noci. Když si člověk uvědomí, že nemohlo jít o žádné CGI, nutno přiznat, že Oren Peli to s kamerou docela umí. P. S. Co komu přišlo strašidelnýho na Blair Witch, to je maximálně hrůzostrašně špatnej film.(18.11.2009)

VAROVÁNÍ pokud si chcete tento film pustit, nedívejte se před tím na trailer.. jinak předpokládám, že bude zklamáni jako já :-( ač obdivuji z jakých nákladů tento film vznikl, herecké výkony byly v celku uvěřitelné a v pár okamžicích se i ta atmosféra ke mě dostavila.. mě ale bylo fuk, jak to s nima dopadne.. a spíše jsem se už modlila, aby se něco stalo, nebo si utrhám vlasy né děsem ale nudou.. přesto si ale myslím, že film stojí za to vidět...(1.11.2009)

• - K filmu není žádný soundtrack, hudba zazní jenom z gramofonu a Micahova (Micah Sloat) počítače. (t.mon)

• - Film byl natočen ruční videokamerou a stál pouhých 15 tisíc amerických dolarů. Hravě se zaplatil již během prvního víkendu. Za 13 dní od uvedení tržby překonaly hranici 1 milionu amerických dolarů. Postupem času se pak výdělek vyhoupl až na 196 milionů dolarů, což činí zisk 655 000 %, díky čemuž bylo možné horor označit jako nejvýdělečnější film všech dob. (POMO)

• - Film se dokonce vydal i na VHS, a to v Nizozemsku. (KucC)