Reklama

Reklama

Irena Sendlerová byla sociální pracovnicí ve Varšavě a za pomoci kolegyň a podsvětí zachránila z ghetta různými způsoby 2500 dětí. Dlouhou dobu vše probíhalo hladce, než gestapu začalo zavírat a popravovat jednoho po druhém. Nakonec si přišlo pro samotnou Irenu Sendlerovou. Ta je mučena a musí snášet ta nejhorší zvěrstva od mlácení chodidel po střílení přátel přímo před očima. Zlomí Irenu nakonec nekonečné utrpení? Zachrání svou obětí muže svého srdce? (snoopik)

(více)

Recenze (39)

mat.ilda 

všechny recenze uživatele

Film tohoto typu by měl jednou za čas vidět každý z nás, pro hrdost nad jedněmi a stud nad druhými zástupci druhu, který si říká člověk ... a bídu s utrpením těch nepohodlných by měli promítat na služebnách policie mladým náckům, sbaleným po koncertech, když vrávorají s vymytým mozkem, odkrvenou pravou paží, polití pivem a ochraptělí z hesel o čistých rasách na nádraží. Třeba by někteří začali vnímat tu paralelu mezi nimi a židovským dítětem, které se ptá, proč ho všichni nenávidí ... Můj obdiv Ireně Sendler, která nedokázala chodit s klapkami na očích v dobách, kdy se lidé na ulici popravovali tak samozřejmě, jako se dnes vytrhávají kabelky a přes ohrožení vlastního života zachránila dva a půl tisíce těch dětských, bohužel, forma zpracování neúčinkuje na diváka dostatečně naléhavě a jen slovy se hrůza vyjádřit nedá. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Na úvod trailer. Poliaci v koprodukcii s USA opäť dokázali , že ich kinematografia je o niekoľko levelov pred nami a my môžme len s otvorenými ústami slepo závidieť. Príbeh o záchrane židovských detí nám v prvom rade oznamuje, že tu nebol iba Oscar Schindler, John Rabe, Nicholas Winton, Suskind, ale i Irena Sandlerová. Bežný život v židovskom ghete je zobrazený veľmi dôveryhodne a od mnohých podobných filmov sa odlišuje aj tým, že vidíme Židov aj z iného uhlu pohľadu. Pomocnú ruku dostanú, ale mnohí ju odmietnu. Neznesú aby židovské dieťa vychovávali kresťania. Pre mnohých z nich má však život väčšiu cenu a o nich a o ich záchrankyni Irene Sandlerovej je tento film. Záverečný rozhovor so skutočnou Irenou chytí za srdce. Stačí jedna veta z jej úst a viete, že táto žena je stelesnené dobro. Videné v poľskej verzii, čo je myslím vzhľadom k miestu, kde sa film odohráva lepšie. 80%. ()

Reklama

misterz 

všechny recenze uživatele

Vzhľadom na silnú tému som čakal väčší filmový zážitok. Nevadila mi ani tak tá televízna vizáž ako skôr obsahová stránka a podanie témy divákovi. Príliš mdlé, ploché a dramaticky nezáživné. Anna Paquin sa snažila čo mohla a celkový dojem aj trochu napravila, ale aj tak to nebolo ono. Chcelo to viac sa povenovať dôležitým postavám a ísť do väčšej hĺbky udalostí okolo nich. Priemer. 60/100 ()

JASON_X 

všechny recenze uživatele

Na televizní film slušná výprava, dobré rižské exteriéry, celkově kvalitní filmařina a určitě jeden z těch povedenějších filmů o šoa, i když působivosti třeba takového Pianisty nedosahuje. Může za to hlavně přemíra polopatismů a šablonovitých "dojemných" scén. Ty polopatismy bych ještě toleroval, jakožto užitečnou berlu pro diváka problematiky neznalého. Ale namísto srdceryvnosti a patosu bych uvítal víc faktografické konkrétnosti, která by děj učinila realističtějším, tedy i působivějším. Aspoň tedy já jsem bohužel zůstal jen na povrchu. No a když už byl děj situovaný do Varšavy, rád bych aspoň v ulicích viděl polské nápisy, a ne třeba zhůvěřilosti jako "BAKERY", což mě fakt znechutilo. ()

oje 

všechny recenze uživatele

Atraktivní příběh polské hrdinky - pro mě s pracovním názvem Sendlerův seznam - se nepodařilo přetavit ve film se silným emočním dopadem. Působí usedle, nevyspěle a chladně. Bez schopnosti vyvolat soucit s obětmi a strach z lesku gestapáckých plášťů zůstává za kvalitními tituly o holokaustu o krok pozadu. Hlavně díky zajímavému prostředí rozpadajícího se ghetta to není přímo špatný film, napětí objevující se jen v náznacích a nezáživné konverzace typické pro televizní filmy mu ale jen tak odpustit nelze. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (9)

  • Irena Sendlerová zemřela 12. května 2008 ve Varšavě. (Hvězdář)
  • Děti pašované z ghetta byly často uspané, byly pašovány mimo jiné také v rakvích, ukryté v odpadcích nebo přehazovány v dobře vycpaných pytlích přes třímetrovou zeď. (Zdroj: Wikipedie) (Hvězdář)
  • Děti byly nejprve ukrývány v klášterech a sirotčincích, kde měla Irena Sendlerová známé. Na další doporučení se později obracela na další podobné instituce a s pomocí kněží vyhledávala spolehlivé rodiny. (Zdroj: Wikipedie) (Hvězdář)

Reklama

Reklama