Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(8) / Epizody(73)

StarsFan

Jelikož řada mých přátel každé pondělí nemluví prakticky o ničem jiném než o posledním dílu Game of Thrones, rozhodla jsem se začít onen slavný seriál z produkce HBO sledovat také. A upřímně, čekala jsem asi trochu více. Můj hlavní problém paradoxně vychází z komplexnosti světa, který George R. R. Martin stvořil; jelikož z každým dílem přibývají další postavy, příběh se neustále štěpí na více souběžných dějových linií, což krom nesporných předností, zmíněných již jinými, přináší i jisté drobné vady na kráse. Třeba fakt, že krom postav, které mě baví (Ser Jorah, Arya, Tywin), existují i takové, ke kterým nemám žádný vztah, a že tak každý díl strávím minimálně polovinu hodinové stopáže sledováním těch, o které nemám sebemenší zájem. Nebo také to, že se jako nečtenář předlohy místy ztrácím v tom, kdo je kdo, a že kvůli minimálnímu časovému prostoru působí postavy nejspíše plošším dojmem než v knize. A nakonec i to, že zkrátka nepatřím mezi ty, které by bavilo čekat několik let na konečné rozuzlení. Seriály, které jsem vydržela sledovat od prvního dílu po posledné bych spočítala na prstech jedné ruky, a nejsem nadšená, když na konci první řady, po deseti hodinách strávených s nějakým seriálem, zjistím, že to celé byl jen jeden velký prolog k nastávajícím událostem. Game of Thrones pro mě zkrátka zůstane seriálem, který, mám-li ho plně docenit, ode mě vyžaduje mnohem více pozornosti, než mu jsem ochotná poskytnout. Je možné, že kdybych každý díl viděla více než jednou a přečetla si knihy, budu se stydět za své průměrně tříhvězdičkové hodnocení. Jenže mezitím se věci mají tak, že si nejsem jistá ani tím, zda se naladím na příští řadu. Předpověď: Po konci druhé řady předvídám konečné získání trůnu Aryi Stark a kovářskému bastardovi krále Roberta. ()

TeeAge

|| Scenár: David Benioff, Dan Weiss, Bryan Cogman, Jane Espenson / George R. R. Martin | Hudba: Ramin Djawadi | Produkcia: Mark Huffam, Frank Doelger | Distribúcia: HBO | Rozpočet: 60 miliónov $ || Vizuálne úchvatná záležitosť, prinášajúca ozajstný fantasy nádych na seriálové obrazovky. Seriál, ktorý vie nie len zaujať, ale aj neskutočne nasrať vďaka umeniu či prvpoplánovosti autora kníh G.R.R. Martina napísať milión postáv, aby potom mal rezervu, z ktorej ich môže postupne inteligentne, a nečakane zabíjať. Novodobá arénová zábava pre podvedome po krvi túžiacich divákov, akurát už nie do Colossea, ale za obrazovky... S01: 100%, S02: 90%, S03: 65% S04: 95% S05: 90% S06: 100% S07: 95% S08: 65% ()

novoten

Největší televizní fenomén desátých let. Od nenápadné šeptandy zvěstující podívanou pro všechny milovníky fantasy, kterým přišel Pán Prstenů jako moc velká pohádka, přes sílící hype vítající každý nový díl jako smilování - až po osmou sezónu, před níž snad nemohli uniknout ani ti nejzavilejší odpůrci. Trůny byly všude a i po jejich poslední epizodě, která dle očekávání rozdělila diváky hned na několik táborů, rád přiznávám, že jejich sláva přišla zaslouženě. Propracovaný svět Západozemí mě upoutal od úvodní scény, od finále první sezóny jsem chtěl o sedmi královstvích vědět snad úplně všechno a i přes nejrůznější klopýtání mě tahle cesta fascinovala až do samého hořkosladkého konce. Stejně jako má svá slabá místa Martinova knižní předloha, má je logicky i adaptace. V ranných letech se drží knih křečovitě zuby nehty, sází na komornost a šetří s velkolepými momenty, později dává důraz na linky, které se v knihách dočkaly značného prostoru, ale nikdy k nim nedodá pointy a posléze je začne trochu necitlivě osekávat. V sedmé a osmé sérii, tedy v prostoru, kam se předloha ani po dlouhých letech čekání dosud nevydala (a podle mě se na tom vzhledem ke stoupající ješitnosti marnivého autora už nic nezmění), přeřazuje o tři rychlostní stupně nahoru a za jednu epizodu se stihne odehrát hned několik zvratů, na které bychom jindy čekali třeba několik let. Je mi ale až trochu k smíchu, jak je rozmazlená divácká veřejnost, v současnosti s nabídkou snad desítek nových počinů měsíčně, nespokojena takřka pokaždé. Ať se jede rozvláčně nebo unáhleně, pokaždé jsou slyšet záplavy reptalů, kterým ani jedna varianta nevoní. Ani mně sice dokonale nevyhovuje za každou cenu odvážná kulisa hlavních událostí, od začátku očividný důraz na možnosti divácké nepřístupnosti na HBO nebo kruté a náhlé osudy postav, jejichž motivace se důkladně rýsovaly mnoho let. Jenže tenhle svět mě ani o slušných pár let později nepřestal fascinovat a jeho seriálovou mutaci mám dokonce ještě raději než tu knižní. Není sice ani zpola tak propracovaná a na literatuře v samém závěru už téměř jen parazituje, ale na rozdíl od takové Hostiny pro vrány nebo Tance s draky u ní nemám pocit, že mě její autoři chtějí ve druhém (a chvílemi snad i v prvním) plánu jen škádlit lavinou vedlejších postav a donekonečna natahovaných linek (viz Dorne - prubířský to kámen obou verzí). A těch nezapomenutelných postav, které jsem si oblíbil a které se navždy staly součástí popkultury (u mě vítězí Daenerys, Missandei, Jon a Robb). Svět mocenských pletich, který čím dál vydatněji kořenily boje, lásky, sváry, draci, nemrtví a odhalení ze světů ledu i ohně mi sice nenabídl konec, který jsem si vysnil, dokonce ani jeho střídmou verzi, kterou jsem očekával. A na rozdíl od ostatních se těchto konců dokážu vzdát a přijmout ten, který mi Weiss s Benioffem nabídli, jakkoli i oni jsou lišky podšité a nedělám si iluze, že by se nám divákům s blížícím se koncem několikrát při psaní nevysmáli právě tím, jak očividný fan service střídají s podtrháváním veškerých očekávání. Každá sezóna měla spoustu nezapomenutelných momentů, střetů, setkání či zvratů, takže i přes nejedno rozčarování zůstávám i na samém konci na nejvyšším hodnocení. Valar Morghulis a na shledanou. () (méně) (více)

Madison

1. séria- 80%. Veľkolepý historický seriál z produkcie HBO, ktorý sa celkovým pojatím odtrhol od konvenčných, hollywoodskych, melodramatických trhákov a otvorenou (i samoúčelnou) brutalitou, sexom a vulgárnou výrečnosťou uspokojí súčasných konzumných divákov. Fantasy tu hrá druhé husle a slúži skôr ako pozadie pri rozohrávaní kráľovských intríg a hašterení významných rodov. V scenári je až príliš veľa postáv, čo spôsobilo, že mi niektoré začali byť ukradnuté a jednoducho ma ich motívy nezaujímali, no tomu sa zrejme pri tak obsahovo bohatej knižnej predlohe nedalo vyhnúť. Odhliadnuc od toho, oceňujem monumentálnu výpravu, úchvatnú úvodnú titulkovú sekvenciu (s peknou hudbou), znázorňujúcu všetky rozdielne kráľovstvá, kvalitný scenár, ušetrený od patetických predslovov a najmä ma seriál okamžite vtiahol do rozvrstvených dejov (Zimohrad, Zeď, Kráľove prístavište, ...) Z hereckých výkonov mi nesmierne vyhovel Jason Momoa v úlohe neľútostného Khal Droga (zvláštne, že po zhliadnutí Barbara Conana som jeho hereckú charizmu značne spochybňovala), ďalej čestný a spravodlivý Sean Bean a Peter Dinklage čoby sarkastický, vtipný Tyrion. Pochmúrna stredoveká atmosféra vyráža každým záberom, avšak kto očakáva hlavne fantasy, mal by si radšej po stý raz pustiť Pána prsteňov, pretože Hra o tróny je najmä - do historického kontextu zakomponovaná - drsne realistická story o kráľovských intrigách s občasnými fantasy vsuvkami. Obľúbené postavy - Khal Drogo, Eddard Stark. 2. séria- 60% ()

T2

__/1.Séria/__Rozpočet $-miliónovTržby za predaj Blu-ray v USA $45,430,075 //počet predaných kusov 756,289Tržby za predaj DVD v USA $41,606,381 //počet predaných kusov 1,202,782║ Po prvom diely nadmieru spokojnosť, hoci menšie výhrady by boli ale má to slušnú dávku napätia, dejové čaro, tajomno, dobré herecké obsadenie, možno až nadmieru agresivity, nechutností, nahoty a krvavosti ale zatiaľ sa to dalo zniesť. prvý diel =/80%/__ //// po pozretí 10dielov musím ísť z hodnotením dole, príbeh na nás chrli množstvo postáv až z toho vzniká slušný guláš, k tomu dobré príbehové pasáže striedajú až otravno zbytočné vatové naťahovačky, plus premrštenosť v rámci nahoty, otvorenosti, ostrej výrečnosti, sekania, rezania, krvilačnosti,... toto moc do filmov nepatrí aspoň v takom množstve, tažko pochopiť čo týmto štýlom prednesu tvorcovia chceli dosiahnúť, že by chceli byť až moc originálny v tomto žánry? asi ťažko, takýmto spôsobom to asi nepôjde __/1séria=60%/__ ║__/2.Séria/__Rozpočet $-miliónovTržby za predaj Blu-ray v USA $18,384,865 //počet predaných kusov 539,505Tržby za predaj DVD v USA $20,384,529 //počet predaných kusov 646,933║ _____No druhá séria začína byť riadne statická, minimum zaujimavého a samé zbytočné otvorené sexistické scény, no neviem ale začínam strácať význam tohto seriálu. Po 3časti to vzdávam dejová výstavba skoro žiadna, k tomu sú tam napratané ďalšie zbytočné postavy, začína to byť riadna uspávanka, len sa to snaží zakladať na šokujúcich "samoúčelných" erotických scénach, ktoré skoro nemajú kúska účelu pre dej, vzdávam to končím s týmto seriálom. /2séria=35%/__/3.Séria/__Rozpočet $-miliónovTržby za predaj Blu-ray v USA $25,049,943 Tržby za predaj DVD v USA $17,537,034║ __ ║__/4.Séria/__Rozpočet $-miliónovTržby za predaj Blu-ray v USA $15,658,999Tržby za predaj DVD v USA $17,653,803║ __Po asi dvojročnej odmlke som tomu dal ešte šancu a keď som si pretrpel 2 a 3 sériu už to konečne začalo mať lepšie grády. Aj keď dejová úroveň určitých dielov je troška kolísavá, záleží kto to režíruje. V rámci výpravy a trikovej stránky na dosť vysokej úrovni.__ ____║__/5.Séria/__Rozpočet $-miliónovTržby za predaj Blu-ray v USA $20,580,502Tržby za predaj DVD v USA $16,312,587 ║ ____║__/6.Séria/__Rozpočet $-miliónovTržby za predaj Blu-ray v USA $14,476,809Tržby za predaj DVD v USA ║ ____║__/7.Séria/__Rozpočet $-miliónovTržby za predaj Blu-ray v USA $25,046,240Tržby za predaj DVD v USA $12,077,876║ ____║__/8.Séria/__Rozpočet $-miliónovTržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA║ __Silná káva, to ako čo je? Prvé dva diely ako že tejto finálnej série, len suchý vatový nástrel bez lepšieho pohybu vpred, dokopy nič záživné neponúknu a dokonale to zabijú v tretom diely, kde má prísť na akúsi veľkú bitku ale sledujete len krásnu snehovú víchricu, prípadne všade prítomnú tmu, dokopy nič poriadne nevidieť, len mihot, takže neviem čím to ma upútať a keď ako že má k niečomu prísť v troška viditeľnejšej perspektíve, tak to je len jedna pritiahnutá scéna za hlavu za druhou, to im ako riadne švihlo v gebenách. Gradácia ako hovado. Nemám slov. No tak dokonale to dodrbali, tak na toto sa ako čakalo skoro dva roky??? __ po 3dieloch hodnotenie = /25%/ veľký omyl posledná séria ___Po 5diely mám fakt dosť! To si ako že robia srandu tvorcovia, to im teda pekne uteká pod rukami do krásne mimóznej paródie. Piaty diel záverečnej série to úplne zabil. Toľko tupých momentov sa len tak nevidí. Buď tam je dejové vákuum alebo úplne trafená scéna, nechápem akú výpoveď má mať tento katastrofický devastačný diel. Ako kto z koho urobí väčšieho despotického jelimana. Takto dodrbať vo finále celkom dobre rozbehnutý seriál to chce teda riadne gule. Som zvedavý s čím úžasným ešte vybehnú v záverečnom diely. Zatiaľ fópa ako prasa._ () (méně) (více)

Galerie (3 938)

• Dominic West odmítl roli Mance Nájezdníka. Kvůli své rodině nechtěl trávit příliš času mimo svůj domov. (Geralt z Rivie)
  • Brian Cox odmítl roli v seriálu. Nevyhovovala mu výše honoráře. Své tehdejší chování poté označil za „velmi hloupé“ a v rozhovorech se podělil o to, že seriál miluje, je na něm praktický závislý a tajně doufá, že se mu HBO ozve ještě jednou. (Geralt z Rivie)
  • Modrý drak má představovat zmrzlou stranu. Modrý plamen je přitom ve skutečnosti třikrát žhavější než normální plamen. (asdfasdf)

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci