Saw 3D

• Česko Saw 7 (více)

choze

Podivuhodná torture porn odyssea SAW se (aspoň dočasně) loučí a to jedním ze svých lepších dílů. Jako jediná postosmdesátková hororová série poslala do kin celých sedm úzce - byť vychtěně a úsměvně - provázaných filmů, v nichž jsme nahlédli do opravdu mnoha nepřívětivých sklepů, kotelen, skladů, garáží a motelových pokojů a byli v nich svědky řady šílených dilemat a vynalézavých způsobů mučení a usmrcení. Mnohokrát loutka na tříkolce oznámila, že si chce zahrát hru, a mnohokrát se rozezněl notoricky známý hudební motiv uvozující závěrečnou skládačku s dalším samoúčelným rádobyšokujícím zvratem. U sedmičky se mi líbila zápletka i pasti (samozřejmě obojímu se dá snadno vysmát, což platí pro celou sérii) a potěšil Flanary. A jako zakončení téhle překombinované série, v níž je zdaleka nejsympatičtější postavou "vrah" Jigsaw, je to podle mě adekvátní. "Na to zapomeň." ()

sniper18

Je to celkom dobrý hororový thriller, ktorý je záverečným dielom tejto kultovej série. Má dobrý príbeh o mužovi, ktorý predstiera, že sa stal obeťou Jigsawa kvôli popularite a peniazom a tak je unesený, aby si to skutočne vyskúšal a ocitne sa v komplexe s pascami, kde musí bojovať o životy svojich priateľov a manželky. A detektív Hoffman zatiaľ okrem dokončenia celej hry chce dostať aj vdovu po Jigsawovi, ktorá sa rozhodla povedať všetko polícii. Spracovanie ma trochu sklamalo, ale stále je celkom obstojné. Film zhadzuje práve tá hororová línia, chýba tomu ten správny náboj, celé to pôsobí dosť samoúčelne a nemyslím, že práve takáto postava je pre účastníka tejto vražednej hry ideálny nápad, ale zase aspoň v tých hlavných scénach, kde sa bojuje o život to zaujme. Omnoho viac ma bavila tá druhá, detektívna línia s Hoffmanom. Ale zase dĺžka filmu je úplne ideálna, takže ani tie slabšie situácie nemajú kedy začať prekážať a čo sa týka záveru, je síce celkom nečakaný, ale moc ma to nezaujalo. Po hororovej stránke mám skôr také priemernejšie dojmy, aspoň v rámci tejto série. Prvá pasca je zaujímavá minimálne už len svojou veľkoleposťou a tie ostatné sú síce dobré, každá na chvíľu pobaví, ale len to. No musím pochváliť nekompromisný Hoffmanov prechod budovou, pri ktorom drsne zabije každého, na koho narazí, toto ma z celého filmu zaujalo najviac. Čo sa týka hereckého obsadenia, pôsobí to rozporuplne, všetky postavy z predchádzajúci dielov sú opäť výborné, takže Tobin Bell v pár zaujímavých flashbackoch, Costas Mandylor a aj Betsy Russell. Ale nové postavy za moc nestoja, Sean Patrick Flanery sa do tejto úlohy moc nehodí a nebavila ma ani postava detektíva. Réžia a technická stránka sú skôr sklamaním, hlavným problémom je, že toto pôsobí až príliš teenagersky, už to prechádza až moc ku bežnej komercii, jednoducho celý čas som mal pocit, že to točil režisér nejakých teenagerských vyvražďovačiek v štýle posledných dvoch Nezvratných osudov a pritom zostal ten istý, čo aj pri predchádzajúcom diely. Takže je tu toho dosť čo vytknúť, ale stále ma to dostatočne bavilo a hlavne v tej detektívnej línii. 70% ()

Arachneuss

Kecy, kecy, kecy, střeva, nečekaná pointa a závěrečné titulky. Původní SAW bylo v mnoha ohledech geniální dílko, následované několika vývary, které pak alespoň trochu rozvíjely krvavé univerzum a místy i překvapily hutnou atmosférou. V (konečně!) posledním díle téhle vymaštěné série není ani jedno z toho. 3D efekt je viditelný akorát na logu Lionsgate a i ta rádoby zabíječka často nevinných lidí je k smrti nudná záležitost. Jonah Hex našel svou konkurenci pro ocenění „Nejzbytečnější hovadina roku”. ()

akisha

Saw jsem přestala brát vážně od druhého dílu. Nemám ráda, když každý další díl prakticky popírá díl předtím, na co se teda na to koukám? Navíc se postupem času začalo sázet už jen na co největší čuňačiny a nejdebilněji šokující pointu a na zbytek se vykašlalo. Saw 3D ničím nevybočuje z dlouhé řady svých nudných předchůdců. S tím rozdílem, že tu máme snad prvního sympaťáka za celou éru Saw - Seana Patricka Flaneryho. Saw 3D sérii nijak neobohacuje, pointa je tentokrát tak divná a trapná, že se nedostaví ani šok, spíš smířené pozvednutí obočí. Scény s pastma jsou dost předvídatelný !!!SPOILER a navíc už mě dost štve, že tentokrát snad nepřežil vůbec nikdo KONEC SPOILERU!!! a sem tam jsem je musela přetočit, jak mě nudily. Původní koncept Saw - co je člověk schopen udělat, aby se zachránil - se navíc úplně vytratil mezi vyřizováním účtů a mstou jakýchsi Jigsawových kompliců. Úplný konec je největší zklamání, v podstatě se nestalo vlastně nic a šokující pointa je šokující tím, jak málo je šokující. Ovšem párkrát je to aspoň napínavý, na druhou stranu je to odvar z tak provařený vody, že po jeho požití nezůstane v puse ani stopa příchuti. ()

psy.cho

Film stráca to čaro čo mali prvé diely, a už väčší dôraz sa kladie na vymyslenie brutálnejšieho spôsobu zabitia, ako na zmysluplnejší dej. Film som videl v 2D čiže o pekné efekty v 3D som prišiel ale o čo som neprišiel a čomu dávam 3* sú zaujímavé hry o prežitie. Tvorcovia Saw-u by si už mali povedať GAME OVER. ()

viperblade

Už tomu budou tři roky a konečně to vypadá, že jedna série, která měla skončit po druhém (při troše dobré vůle třetím) díle, je doopravdy mrtvá (doufám, že nikoho v Hollywoodu nenapadne skvělá myšlenka na restart či další díl). A proto jsem se odhodlal sehnat si tento poslední díl něčeho, co mělo fenomenální start a proslavilo Jamese Wana a "uzavřít kruh". Saw 3D (titul nejdebilnější název vesmíru má konečně vítěze, představte si nějakého filmového fanouška za dvacet let, který bude chtít vidět tuto sérii, jak si listuje jednotlivými pokračováními a vidí Saw 5, Saw 6 a najednou Saw 3D) je o něco lepší, než jeho předchůdce ale to je stejné pozitivum, jako říct, že je štěstí, že mi amputovali "jenom" levou ruku. Ocenil bych pár pastí a hlavně ten závěrečný zvrat nebyl zas tak nelogický (byť v kontextu to prostě vyzní divně, ale budiž) ale jinak… Ne. Tohle nebude má oblíbená série. Na první, řekněme, tři díly se možná někdy podívám, ale zbytek by zasloužil strávit pár minut s Jigsawem. 40 %. ()

MM_Ramone

Považujem sa za ortodoxného vyznávača filmovej horrorovej tvorby. Mám rád všetky jej subžánre. Nechcem sa chváliť, ale mám toho v tejto oblasti fakt hodne napozerané. Avšak pre mnohých mojich známych kultovej sérii "Saw" som akosi neprišiel na chuť. Videl som prvú časť, ktorá bola natočená v roku 2004 a potom som sa o to prestal zaujímať. Samoúčelná sadistická zvrhlosť ma nemala čím zaujať. Až teraz po dlhých rokoch sa mi čírou nahodou dostalo do rúk DVD "Saw 3D", čo je vraj už siedme pokračovanie tejto série. Tak som si ho teda pozrel, no a viac ako dve hviezdičky tomu veru nedám. ** ()

Wacoslav1

No ty woe co tohle bylo?! Hlavně, že je to ve 3D. Jestli jsem byl k předchozím pokračování shovívavý, tak teď už nebudu. Nebo teda dobře 2* ještě dám, ale jenom za to, že mě baví téma. Další díl už fakt ne.25% ()

Xmilden

Já už to prostě musel dokoukat......A zase vše špatně, opět se zde jede bez nějakého zajímavého děje a vše se odehrává pouze na efekt. V dnešních filmech již brutalita nedokáže tolik šokovat, nějaké to vypadlé střívko už nezaskočí snad ani předškolního caparta. Vygradovaná pointa je v tomhle "opravdu posledním" díle snad i nezajímavá. Dodnes mi zatrne co svého času provedl na závěr prvního dílu James Wan. Takovýto závěr film vylepší minimálně o 1/4. Tady se nic podobného nekonalo ani omylem. Prostě vše skončilo tam, kde to začlo. PS: Tobin Bell má ve filmu docela příjemnou minutku, kterou stráví na autogramiádě. 45% ()

-bad-mad-wolf- odpad!

Držel jsem se dlouho. Tentokrát už drobné klady z tmavých koutů vyšťourávat nebudu, Saw prostě definitivně upadl držkou do bláta. Řekněme si to na rovinu. První díl za něco stál hlavně proto, že jsme s chlápkama v pasti celou dobu byli. Mohli jsme jim fandit, mohli jsme jim přát chcípnout. Později se z pastiček stávala smutná exhibice zcela zproštěná pocitů (s vyjímkou znechucení), avšak to, co si dovolují tvůrci v "sedmičce", hraničí se zdravým rozumem. Zhovadilá scéna ve výloze sice naznačovala možný humorný podtón, jakmile však přijde na scénu nezničitelný Hoffman (proti němu nic, jeho záporák svoje kouzlo má), je vše ve starých kolejích. Dříve jsem psal, že pokračování série Saw nepřináší nové filmy, pouze více či méně nelogicky updatuje původní děj. Sedmý díl není update, sedmý díl je virus, a tím nenarážím jen na velice komické finále (ano, do děje je zavlečena další již známá osoba), ale i na další nehorázné zestupidnění všeho. Vezměte si děj z prvního dílu a postupně na něj nabalujte všechny zvraty, vrahy a oběti. Ve výsledku dojdete k závěru, že Jigsawův klan už nejspíše vyvraždil či poznamenal půlku průměrného velkoměsta, na pastičky znehodnotil materiál potřebný ke stavbě středně velké fabriky a ještě dokázal bez váhání likvidovat celá policejní komanda, včetně jejich stanic a všech důkazů. Pokud už někde nastala chybička, ukáže se, že byla úmyslná a skrývá další kolotoč podobného rozsahu. Taky máte dojem, že někomu přeskočilo? Ale dobře, řekněme, že tohle všechno prostě patří do jakési "Sawovské" mytologie. Sedmička má každopádně stejně smůlu, jelikož bezzubě recykluje předchozí díly - chlápek jde, nachází kolegy v pastích a na konci ho čeká rádoby rozhřešení. Do toho prostřihy na pátrání a jiné lidičky v jiných pastičkách. Pro fanoušky asi pořád koukatelné, pro všechny ostatní škvár s nepříjemnými gore scénami. ()

darkrobyk

Maso, maso, maso! Ze Saw se stal definitivně masomlejn, do kterého padají jednotlivé postavy a ze kterého dole leze sekaná. Spíše než plnohodnotný příběh nabízí nám tvůrci skládačku nepěkných osudů většiny protagonistů. Ehm, tvůrci, jeden má spíše pocit, že jde o sadistické pošuky libující si ve zvrácených mordech. Ostatně vynalézavé smrti jsou jediným zajímavým na celém filmu. Mě osobně nutí přemýšlet, jak tohle vlastně udělali. Díry do očí, do úst, do krku, do břicha, stahování z kůže a spousta dalších chuťovek. V jednu chvíli si přejete, aby postava, kterou sice neznáte a nic k ní necítíte, děsivou past přestála ve zdraví. Vzápětí pochopíte, že šílení filmaři by pak nemohli ukázat, jak všechny důmyslné mechanismy fungují. A tak lítají ruce, hlavy i neidentifikovatelné kusy masa, o vyhřezlých střevech nemluvě. Kromě technické stránky zde ale nic světoborného nenaleznete... ()

Hrabka

Zklamání jako hrom. Než jsem šel do kina, dal jsem opáčko všech předchozích šesti dílů a musím uznat, že všechny jsou lepší než toto závěrečné "ukončení" série. Postrádám smysl toho všeho předchozího počínání, lepší děj a hlavně lepší rozuzlení a vysvětlení. Autoři naslibovali, že všechno vypluje na povrch, skládačka do sebe zapadne a to se nestalo! Navíc pasti tady působily hodně ujetě, jakoby už prostě jen stačilo udělat nějakou past a diváka to mělo automaticky dostat. Chybí tady moment překvapení, originalita i napětí. Všechno je hrozně předvídatelné a Jigsaw se zde už skoro neobjeví. Navíc 3D bylo skoro o ničem, nejlepší 3D byl 2D trailer. 45% ()

LiVentura

Jenom s nostalgie, hrůzostrašný vrah Jigsaw opět úřaduje, tentokráte však snad již naposledy... díky bohu, autorům došel dech.!!! :-( ()

juta

"I know who you are" Tak SAW je tedy nejpromyšlenější série všech dob. Zároveň je sedmý díl důstojným rozloučením s povedenou sérií a objasněním některých nesrovnalostí a opět přináší příjemné překvapení. ()

paascha

Souhlasím s verbalem. Jeden z těch lepších dílů nekonečné série, dokonce jsem ani neměl problém orientovat se v ději a postavách, jako v těch předchozích. Zajímavý návrat k jedničce, který zároveň otvírá prostor pro osmičku, dějově je to jako trojka, prostě něco pro znalce:-))))) ()

Fiftis

Ak niekto čakal, že SAW VII bude mať nejaký zmysel, tak hádam iba ako film, ktorý sa zapíše do knihy rekordov, pretože si nespomínam, že by niektorý z regulárnych celovečerných filmov mal toľko pokračovaní. Inak film nesklamal, bolo to fajn zakončenie série a ako to už v sérií Saw býva, opäť nás neminul skvelý koniec. ()

Shakers

Saw 7 alebo Saw: Final Chapter mi ako finále moc nepríde. Príbeh moc nestrhne aj keď flashbacky sú znova zaujímavé. Tak isto poteší aj návrat starých postav, obzvlášť Dr. Gordon (Carry Elves). Pasce sú pôsobivé a ako celok to pekne ladí zo sériou, ale finále a celkové rozuzlenie ma až toľko neuzemnilo ako predošlé diely. 55% - 3* ()

filmfanouch

Saw 7 to od začátku nemělo jednoduché: Na samotném počátku měl sedmý díl režírovat David Hackl, režisér Saw 5 a po sedmičce měl hned dorazit díl osmý. Plány na osmý díl ovšem byli zrušené v momentě, kdy Saw 6 velmi zaostalo za očekáváními a v kinech vydělalo pouze 68 milionů dolarů, nejméně z celé série. V závěru byli tedy scénáře k Saw 7 a Saw 8 spojené do jednoho, přičemž tvůrci slibovali, že Saw 7 zodpoví veškeré otázky, které si fandové pokládali od prvního dílu. Na začátku roku 2010 ovšem došlo k zásadní změně. Studio se zbavilo Davida Hackla jako režiséra a vynutilo si návrat Kevina Greuterta, režiséra šestého dílu a střihače prvních pěti dílů. Greuterta to tehdy mrzelo, protože měl natáčet Paranormal Activity 2, kvůli smlouvě ovšem musel natočit Saw 7. Na závěr poté Greutert 2 týdny před začátkem natáčení upravil značnou část scénáře od dvojice Patrick Melton/Marcus Dunstan. A byl to velký problém, protože se najednou muselo měnit herci, lokace a různé další produkční záležitosti.   Posledním rozhodnutím poté bylo, že Saw 7 bude kompletně natočené na digitální 3D kameru. Kameramana předchozích šesti filmů Davida Armostronga nahradil Brian Gedge (šlo o jeho první a poslední celovečerní film v kariéře, kde sloužil jako hlavní kameraman) a zprávy o (tehdejším) záběru série Saw nepůsobili dvakrát optimistickým dojmem.   Saw 7 mělo být velké finále, proto je na tom filmu velmi zajímavé to, že vůbec nepůsobí jako film, který má něco zakončit. Působí to jednoduše jako další díl Saw s další sérií nebezpečných pastí a zároveň zápletkou, která navazuje na konec šestého dílu. Mark Hoffman se definitivně stává sociopatem, který si jde pro svou pomstu. A ve finále Saw 7 zcela určitě patří mezi nejslabší díly série.   Už z pohledu samotného vizuálu je něco špatně. V roce 2010 sice mohli 3D efekty působit sebevíc cool, z dnešního pohledu (a navíc ve 2D) je ovšem obrazová stránka jednoduše ošklivá s hnusným filtrem. Když se přitom člověk podívá na trailer a vidí záběry bez dodatečně přidaného 3D, nepůsobí to tolik špatně. Jenomže finální obraz vypadá vyloženě ošklivě a to tím způsobem, že při sledování si člověk rád vzpomene na Armstronga.   Saw 7 má ovšem velmi fajn tempo, kdy se v podstatě pořád něco děje, jde se rychle na věc a ať už se řeší linka s finální sérii pastí Skládačkového vraha nebo linka s Hoffmanovou pomstou, skutečně se zde něco děje. Sem tam se objeví nějaká známá tvář, sem tam pomrknutí na předchozí díly a ve finále alespoň ten závěr slouží jako symbolická tečka za tehdejším koncem série.   Hlavní postavu Bobbyho Dagena ztvárnil Sean Patrick Flanery, který je sympatický a samotná zápletka o člověku, který lhala o přítomnosti na pasti Skládačkového vraha, aby si pro něj spravedlnost došla zní zajímavě. Sem tam sice opět dojde k lehkému narušení původní filozofie Johna Kramera, pasti jsou v jistých momentech směšnější a směšnější a celé to pořád smrdí nastavenou kaší, pořád je to ovšem po celou dobu snesitelné.   Saw 7 sice místo zodpovězení na všechny otázky naopak otevírá otázky nové, přesto na něco ovšem skutečně odpovídá. A i přesto, že při tomto vysvětlování musí divák tak trochu přimhouřit oči, v jistých podmínkách to do sebe přeci jen slušně zapadá. Dost možná by to celé dávalo o poznání větší smysl, kdyby už tehdy kromě sedmého filmu vznik i film osmý a dva scénáře nebyli vmáčknuté do jednoho. Otázka ovšem je jak o moc.   Greutert se sice vrátil tak trochu proti své vůli, přesto na to vyloženě nekašlal a dodal relativně slušné uchopení, které mu série Saw v rámci možností nabízí. Charlie Clouser opět dodal stylový soundtrack a novou variaci ikonické ´´ Hello Zepp ´´, skutečně se přijde se zajímavými nevyužitými nápady (setkávání přeživších), dorazí další nečekaný twist a pak to skončí. Saw tehdy v roce 2010 skončilo neurážejícím způsobem, přesto se nešlo zbavit ponětí, že je sedm filmů jednoduše moc. A to ještě nikdo nevěděl, že za pár let Saw skutečně čeká návrat.   Sérii Saw jde určitě v jisté míře obdivovat. Každý rok vznikal mezi lety 2004-2010 jeden film, přitom si filmy udrželi relativně slušnou řemeslnou stránku a k vyložené hororové pohromě nemá blízko nejspíš ani jeden film. Přesto se určitě mělo končit o poznání dříve. Po Saw 3? Dost možná spíše už na samotném počátku. James Wan a Leigh Whannell tehdy dodali zásadní thriller, který se díky úspěchu dočkal pochopitelných pokračování, kvantita se ovšem přeci jen začala míchat s kvalitou. Přesto má k těm legendárním příšerným hororovým pokračováním každý díl Sawu daleko a i díky tomu se na sérii Saw dá vzpomínat snesitelně. A navíc je maraton celé série se zásobami piva velmi zajímavou kolektivní záležitostí...... () (méně) (více)

Pepinec

Já tomu svým způsobem rozumím. V době vzniku Hry o přežití technologie 3D ještě nefrčela. Tak proč končit závod, když je možné vymyslet bonusovou etapu? Obzvláště, když je série už i tak ´Potterovsky´ dlouhá. Čemu ale naopak nerozumím a rozumět nechci je, proč nemá legenda jménem Saw lepší špunt? Jak je možné, že šestkrát to šlo, leč po sedmé ne? Po jedenácti hodinách promítání je mi líto, že podstata příběhu ztratila smysl i význam, poněvadž úroveň a provedení her není hodná jménu John Kramer. Zpracování za účelem šokovat 3D obrýlence v multikinech je místy sice zajímavé, ale zůstává tím jediným, za čím lze hledat nějakou snahu. A co dodat k absolutnímu závěrečnému vyúčtování? Krom toho, že si tvůrci ponechali otevřená zadní vrátka pro případné pokračování (čímž zklamali mé očekávání, že dostojí svému tvrzení o skutečně posledním dílu s opravdovým koncem), postrádá pointa i ten sebemenší náznak překvapení, o šoku připomínající závěr prvního dílu nemluvě už vůbec. Vyhrazuji si právo zakončit komentáře k sérii Saw spoilerově, tudíž se zde loučím s těmi, které maraton teprve čeká. Vy ostatní mi snad dáte zapravdu, že John Kramer se bez doktora Gordona mohl obejít. Jeho dosazení do Jingsaw týmu není natolik potřebné a dech beroucí, aby stačilo na mohutný finiš, po němž se nám patrně měly vybavit pocity z úvodního dílu. Místo toho se dostavily jen vzpomínky, po nichž následovalo jedno velké povzdechnutí. ()

Hororoví bubáci ve 3D

Hororoví bubáci ve 3D