Až na několik záběrů se celý film odehrává na zahradě velké vládní vily, v níž žije hlavní hrdina, politik Rieger. Je to stárnoucí elegán, který byl dlouhá léta ve funkci kancléře, nedávno však o svou funkci přišel a zřejmě se s tím neumí vyrovnat. I když se snaží nedat to na sobě znát, zhroutil se mu svět. Musí se vystěhovat z vládní vily a podstoupit nedůstojnou proceduru oddělování erárních věcí od věcí soukromých. Ve vile s Riegerem žije jeho dlouholetá přítelkyně Irena, její přítelkyně Monika, jeho matka, jeho mladší dcera Zuzana a sluha. Riegerův tajemník Hanuš se svým tajemníkem Viktorem třídí věci. Dvakrát tu Riegera navštíví novinář Jack s fotografem Bobem, kteří s ním pořizují velké interview, dvakrát ho navštíví jeho starší dcera Vlasta s manželem Albínem. Mihne se tu i několik okrajovějších postav. Jak běží film, všichni se trochu mění, z patolízala se vyklube zrádce, z byrokrata jediný věrný, starší dcera, která původně nabízí Riegerovi ubytování, nakonec také zradí a ubytování odmítne. Zcela neutrální osobou je zahradník, jediná trvalá spojka s vnějším světem, která přináší nové zprávy. Rieger se pokouší udržet si důstojnost, ale nakonec se z toho všeho lehce pomátne, aby později, až absolvuje policejní výslech spojený s určitým vydíráním, přijal pokorně funkci poradce poradce svého hlavního protivníka, což si sám před sebou velmi racionálně zdůvodní a což znamená jeho konečný pád. Vítězem je náměstek Klein, cynický představitel mladší generace politiků, který se verbálně hlásí k týmž demokratickým ideálům jako Rieger, ale v praxi se jich zřejmě vůbec nedrží. Vládní vilu, jak se ukáže, výhodně koupí od státu a plánuje v ní velké "společensko-kulturní „centrum“. Riegera navštíví rovněž jeho ctitelka studentka Bea, kterou on nakonec líbá, ale je přitom přistižen svou dlouholetou přítelkyní. Tato studentka je ovšem velmi flexibilní, neboť v závěru přichází za Kleinem s toutéž prosbou, s níž přišla dříve za Riegerem, totiž s prosbou o podpis jeho knihy. Film vychází sice ze stejnojmenné divadelní hry, má však svou vlastní osobitou atmosféru. (Česká televize)

Itar

Jednoduché, samoúčelné, nepříjemným způsobem politicky angažované a až příliš divadelně stylizované cosi. Scénář samotný ve své podstatě nemůže díky banálnosti myšlenky pořádně fungovat ani na prknech (Havlovsky absurní pasáže sice potěší, ale k čemu to, když slouží pouze jako obal vtíravému politickému sdělení), ve filmu je pak díky svoji statičnosti ještě hůře stravitelný. Palec dolů. ()

kwoky

Výborně napsané dialogy, výborně zahrané, jen bohužel trochu zmatený děj. Ale pobavil jsem se a líbilo se mi to. ()

mosnak odpad!

I přes to,že mi přišla jedna výhrůžná zpráva a jedna zpráva,která mě slušně žádala,abych přehednotil své hodnocení (od různých uživatelů)... musím říct,že stále.... :-)))))) trvám na svém :-))))) Ten film se mi nelíbil a je to blbost! Můj názor nezmění ani výhrůžky (máš smůlu frajere) a ani žádosti (je mi líto).... ()

fredisek

Jako hra možná, ale film byl nesnesitelně nudný, a byť mě absurdní drama baví, Havlovi jsem nikdy na chuť nepřišel. Trochu to působí jako plácání o ničem, i když není. Jednu hvězdičku za to, že mě film jasně naučil, jak poznat špatnou režii.... :) ()

KatRi

Jako první je nutné říci, že toto není film pro každého a ani to nemá být film pro každého - proto možná i tak nízká hodnocení. Vlastně film...ono je z toho tak vidět to divadlo, že člověk, který jde "jen na film" může být zaskočen a věřím, že i znechucen. Mnohé scény, které na divadle vyznívají vážně, pak tady působí tak absurdně, že ani v absurdním dramatu na divadle by se to nepodařilo lépe (myslím ty, kdy do kamery strnule hledí několik za sebou stojících herců)...Je tam parodie, je tam cynismus, je tam ironie, a především HUMOR, který je Havlovi odjakživa vlastní. Směje se sobě samému (graffiti Dost bylo Havla), směje se mocichtivým politikům, novinářům i světu plnému frází....A bez jakékoli hlubší znalosti jeho knih, rozhovorů i dokumentů o něm, se u Odcházení nemůžete bavit. Hudba 5/5, herecké obsazení 5/5 ()

Mikino00

Havel poukazuje a zesměšňuje aspekty, se kterými se musel denně potkávat. Snaží se nadlehčeně ukázat v jaké společnosti žijeme. To je pozitivum, za velice negativní považuji to, že to celé působí jako divadelní hra, jeden stůl, pár kamer, projevy herců. ()

LBsmoke

nepovedlo se.. je to hodně špatný film.. například se zajímavými prvky se pracuje tak nevydařeně nestřídmě až nejsou vůbec zajímavé a celé to tedy kazí.. divadelní hra věřím že by špatná nebyla(a ve scénáři/filmu jsou momenty které mám vyloženě rád), ale film má fungovat trochu jinak.. nadruhou stranu, to člověk prostě musí odpustit, když se vynoří z jezírka.. btw budařův nejlepší herecký výkon je když nemluví.. albín jeden ()

Gumrice

Dokonalé. Škoda jen, že Pan Havel nestihl natočit další filmy. Kdo Odcházení ohodnotí jako odpad! je omezený a lituji ho. ()

simply

Václava Havla si nesmírně vážím, at' už jako našeho bývalého prezidenta, bojovníka o lidská práva či jednu z největších osobností našeho státu. Avšak film Odcházení mě jaksi minul. Některé scény a kompozice byly vizuálně nádherně propracované. Obsahově mi přišel film hodně náznakový a lehce zmatený. na druhou stranu bych chtěla vyzdvihnout herecký výkon Josefa Abraháma, který zde hráje možná svou životní roli. ()

yehudit

Přiznávám, že kdyby autor nebyl Havel, jdu s hodnocením níž. Poselství pěkné, kostýmy vymazlené, armáda špičkových herců k dispozici. A přesto je to tak vleklé, nekonečné a chvílema bohužel i dost trapné.... ()

Ukko

Vtipné... nemyslím, že má cenu honotit film, protože ať je film jakýkoliv vždy rozhodne pouze jediný faktor, a to jestli jste měli nebo neměli Havla rádi. Možná existuej ješte skupina lidí, která filmu nerozuměla, Havel je netankuje, ale nechcou vypadat trapně. Já k filmu přistupoval skepticky, ale mile mě potěšil. Dle mého názoru se jedná o jeden z posledních výstřelů velkého českého filmu , který se snaží aspoň nějak útočit na neduhy lidské společnosti. Vždycky to nakonec všichni vzadli... možná právě Havel, ne. O filmu chci říct jediné:" Tohle chtělo i v dnešní době odvahu." ()

Jorge-Z

Dost dobře nechápu tak velká negativa ohledně Odcházení. Velké množství našich předních herců sehnal dokupy prezident Havel a dal absurdnímu divadlu filmovou tvář. Mě osobně se nejvíce líbíly role Budaře, Macháčka a geniálního Duška. Ta absurdita je opravdu typicky havlovská a ne každému se bude líbit. Co u mě ztratilo body, nejvíce za to rockové intermezzo. ()

Chajimwitz

Proboha tolik nominací ! To už mi připadá jako v Rumunsku,když tam vládl svatý Nicolae,mimo jiné také "významný spisovatel" a jeho "díla" byla přeceňována podobným způsobem. ()

mira007

film s poetikou Havlových divadelních her. Řemeslně perfektní, myšlenka hluboká, herecké obsazení prvotřídní... přesto tenhle film bude oceněn až časem, kdy tenhle národ vystoupí ze svojí malosti a zakomplexoanosti. ()

LuccinyFilmy

Viděla jsem v divadle: spokojenost. Po shlédnutí v kině ale seznávám, že na plátně absurdní divadlo nefunguje. Závěr: vzít divadelní scénář a udělat z toho bez jakýchkoliv úprav film je fušerství a ta přehlídka známých tváří to taky nezachrání. ()

Tochal

Odcházení není obyčejný film, přesto JE to film, navíc dobrý film, mohu-li soudit. Jistě, nemůže se líbit každému; zdání, že se bude jednat o mainstreamovou komedii je také hlavním důvodem, proč bylo tolik lidí tak moc zklamáno. Nízké hodnocení zde nevychází z absence kavlit - vychází z nepochopení. I ti nevětší kritici Odcházení většínou film chválí za hudbu, kameru, střih, choreografii, výtvrané pojetí, tedy věci, které kupříkladu Avataru stačily k zařazení na piedestal mezi údaJně nejlepší filmy všech dob a mmnozí ještě dnes pláčou v komůrce a nadávají zlým akademikům. Dostal-li jsem se ke srovnání s modravým 3D hitem, zůstanu u něj - někdo by snad chtěl namítnout, že Avatar měl naví dobrou režii. Možná. Jenže Odcházení ji má také - a jakou! Ony jsou totiž dva druhy chyb, kterých si divák všimne a sráží za ně své hodnocení. Chyby nezáměrně, vzniklé z nezkušenosti či neschopnosti režiséra, jakých je v téměř každém filmu větší či menší množství odpovídaící jeho kvalitě. Pak jsou ale také chyby, které ve skutečnosti žádnými chybami nejsou, jsou jen režijním záměrem, zcizovacím efektem, drobným žertem. Já osobně jsem přesvědčen, že Odcházení je film natočený zcela dokonale ve svém záměru, je přesně také, jaké je chtěl Havel mít, i ony vtípky na úrovni komunální satiry nejsou důsledkem nedostatku vkusu či soudnosti autora, jsou jen jakousi jeho hrou, pokusem, co všechno plátno, tedy médium jím dosud neprobádané, snese. Stačí pak přistoupit na Havlovu poetiku, jazyk, způsob vyprávění a pětihvězdičkově se bavit. *** Jak tak koukám, nyná je Odcházení přesně tam, kam patří. 49%, šedesátý nejrozporuplněji hodnocený film. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám