Až na několik záběrů se celý film odehrává na zahradě velké vládní vily, v níž žije hlavní hrdina, politik Rieger. Je to stárnoucí elegán, který byl dlouhá léta ve funkci kancléře, nedávno však o svou funkci přišel a zřejmě se s tím neumí vyrovnat. I když se snaží nedat to na sobě znát, zhroutil se mu svět. Musí se vystěhovat z vládní vily a podstoupit nedůstojnou proceduru oddělování erárních věcí od věcí soukromých. Ve vile s Riegerem žije jeho dlouholetá přítelkyně Irena, její přítelkyně Monika, jeho matka, jeho mladší dcera Zuzana a sluha. Riegerův tajemník Hanuš se svým tajemníkem Viktorem třídí věci. Dvakrát tu Riegera navštíví novinář Jack s fotografem Bobem, kteří s ním pořizují velké interview, dvakrát ho navštíví jeho starší dcera Vlasta s manželem Albínem. Mihne se tu i několik okrajovějších postav. Jak běží film, všichni se trochu mění, z patolízala se vyklube zrádce, z byrokrata jediný věrný, starší dcera, která původně nabízí Riegerovi ubytování, nakonec také zradí a ubytování odmítne. Zcela neutrální osobou je zahradník, jediná trvalá spojka s vnějším světem, která přináší nové zprávy. Rieger se pokouší udržet si důstojnost, ale nakonec se z toho všeho lehce pomátne, aby později, až absolvuje policejní výslech spojený s určitým vydíráním, přijal pokorně funkci poradce poradce svého hlavního protivníka, což si sám před sebou velmi racionálně zdůvodní a což znamená jeho konečný pád. Vítězem je náměstek Klein, cynický představitel mladší generace politiků, který se verbálně hlásí k týmž demokratickým ideálům jako Rieger, ale v praxi se jich zřejmě vůbec nedrží. Vládní vilu, jak se ukáže, výhodně koupí od státu a plánuje v ní velké "společensko-kulturní „centrum“. Riegera navštíví rovněž jeho ctitelka studentka Bea, kterou on nakonec líbá, ale je přitom přistižen svou dlouholetou přítelkyní. Tato studentka je ovšem velmi flexibilní, neboť v závěru přichází za Kleinem s toutéž prosbou, s níž přišla dříve za Riegerem, totiž s prosbou o podpis jeho knihy. Film vychází sice ze stejnojmenné divadelní hry, má však svou vlastní osobitou atmosféru. (Česká televize)

ipapuchalk

Na debut nečekaně povedené a to jsem byl tentokrát hodně skeptický. Jenže bohužel tomu množství narážek za našimi hranicemi a pod mojí věkovou skupinou nikdo rozumět nebude (mladí Slováci na Pohodě v Trenčíně kouzlu jemného humoru nijak nepropadli). ()

Strike

Myslím, že přínosnější by asi bylo natočit divadelní originál, než točit ,,film", protože ten je jen právě divadelním představením v reálných kulisách. Filmovost tomu v podstatě nic nepřidává, i když se sem tam objeví zajímavý nápad (zmrazená taneční scéna). Asi nejdůležitější součástí jsou herci - bohužel ti zůstavájí věrni divadelnosti a potácejí se po place a deklamují text. Jsou zde v podstatě jen dvě výjimky - Dagmar Veškrnová-Havlová, která je vynikající a chci ji vidět v lepších filmech (nikdy bych nevěřil , že tohle napíšu), a v posledních projektech jistota Oldřich Kaiser. A Barbora Seidlová, která je krásná... S Abrhámovým herectvím mám problém jiže delší dobu. Svoji kvalitu, s jednou výjimkou (Všichni moji blízcí), nechal na počátku 90. let. Zbytek nestojí ani za řeč. Úmyslně vynechávám to o čem tato hra/film je, protože moje vidění světa je odlišné od autorova a hodnotím jak Odcházení funguje jako film, a to prostě moc dobře nedopadá a krom stavění pomníku je zbytečný a brzy se na něj zapomene. ()

arcticsky

Z tohoto barevného remixu české Nové vlny šedesátých let říznutého Čechovem a ....ehm.....Havlem mám radost. Závěr je úžasně parodický a sebeironický...Ten chlap byl až do konce in! ()

martalini

Bohužel...geniální první půlka se nakonec změní v pestrobarevně suchou sebemrskačskou onanii, která se dýchavičně snaží zparodovat (rozuměj zabsurdizovat) snad všechno. Absurditu mám sice rád, a v první půlce jsem se opravdu nálěžitě vyžíval, jenže co přišlo potom, nad tim mi zůstává rozum stát. Tam už se krásná a chytrá absurdita mění směsici senilních nesmyslů s gustem prvoplánově podávanou jako to, co všichni chceme vidět....prostě ne....co ale musim ocenit, je nádherná práce s kýčem! ()

camper

Havel je dramatik. A tak je třeba se dívat i na tento jeho jedinný film. Je to divadlo, které využívá prostor mimo jeviště. Teprve když si tohle uvědomíme a vezmeme to v potaz, může být zážitek z filmu opravdový. Celej film je krásná sonda do jeho života a do toho, jak to ve světě politiky chodí. ()

bolan

Václava Havla jsem vždy uznával jako politika a humanistu, ale jeho dramatickým schopnostem jsem nikdy moc nerozumněl. Jako divadelní hra to může i fungovat, ale jako film bohužel nikoli. No nic . . . . . viděno ve smutný den jeho smrti a Venca u mě vždycky bude největší borec !!! ()

panmroz

Pro mě osobně to má asi podobnou profesní úroveň jako "Crazy Clown Time" Davida Lynche. Tedy...hodně záleží na sympatiích...pro toho kterého...pána. ()

Geller

Zpočátku velmi příjemné absurdno se v průběhu času, až na několik světlých výjimek, přesouvá do méně snesitelné role. Film si ale určitě zaslouží pozornost nejen kvůli tvůrci, ale i díky své originalitě. ()

Hepy13 odpad!

Je mi naprosto jedno kdo je napsán v kolonce "Režie" , i kdyby tam byl sám Spielberg a film by byl takový jaký je, tak s odpadem stejně neváhám! Co to proboha bylo? A o co v tom filmu šlo? Pokud chcete ztratit ve svém životě 97minut koukněte se na Odcházení. Kde je sakra nějaký příběh, děj, nápad nebo cokoliv jiného, za co by stálo se na film podívat? ()

Pevek2

Je asi pochopitelne, ze krajni stylizace, ktera se kostymy i castingem blizi panoptiku je pro spoustu lidi nezkousnutelna. A me na tom trochu vadily okate citace z Cechova a dalsi detaily, ktere byly namireny na prvni dobrou, jako treba politolozka a sceny s ni. Na druhe strane je to az sebedrasajici autorska reflexe celeho predchoziho autorova zivota, ktera naznacuje, ze kdo se (i z dobrych umyslu) namocil do politiky, nemuze z ni vyjit bez poskvrny (a to do jiste miry potvrzuje i seznam partneru filmu v titulkach). Sebezpyt je tu takovy, ze snad pripomina jedine Bergmana. A z finale jde mraz po zadech. ()

Carodej_pes

Absurdní snad ve všech ohledech. Havel coby režisér ostudně pohořel, ovšem problém je, že on se mezi opravdové filmové umělce svým dílem ani zařadit nechtěl – tedy jakápak ostuda? Zde nastává problém s hodnocením. Dílo má uměleckou hodnotu, ale není to film. Je to stejné, jako třeba s hudebním přispěním Michala Pavlíčka. Hudební složka je špatná, aranžmá je katastrofálně vymyšlené, hudebník ovšem vycházel z léty prověřené klasiky – sám je přitom mistrem. Jak hodnotit něco tak záměrně nekrásného? Sám pořádně nevím. Jsme ale na filmovém serveru, tudíž za mě hodnocení odpovídající nepovedenému filmu. ()

Jaroslaf

Kdyby to natočil kdokoliv jinej než Havel bylo by to dozajista v černých číslech. Je zajímavé že spoustu lidí si je vědomo, že ten film je naprostý brak a přesto se o něm bojí vyjádřit špatně jen z úcty k panu Havlovi. Já si Havla vážil, ale to mi nebrání říci, že je tento "snímek" nebetyčná sračka. ()

nonick1

Odcházení, aneb pohádka o tom, kterak se pan prezident stal panem režisérem a ono to - na rozdíl od pohádky - nedopadlo dobře. Jedna hvězda za kameru. ()

sandinista

Tak skvělou politickou satiru jsem nečekal. Při pročítání komentářů jsem skoro nabyl dojmu, že se bude jednat o docela podprůměrné dílo. Leč opak je (naštěstí) pravdou. Herci předvádí přesvědčivé výkony, nepřehrávají a ikdyž se jedná o absurdní drama, zdá se mi realitě blíž než se zdá. Ale zcela chápu nízké hodnocení ostatních přispěvatelů. ()

mh.mail

30% - Film pro obdivovatele stylu Václava Havla. Jedná se o pro něj typickou hru, šroubované absurdní dialogy, spíš divadlo než film. Není to rozhodně šálek mé kávy. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám