Až na několik záběrů se celý film odehrává na zahradě velké vládní vily, v níž žije hlavní hrdina, politik Rieger. Je to stárnoucí elegán, který byl dlouhá léta ve funkci kancléře, nedávno však o svou funkci přišel a zřejmě se s tím neumí vyrovnat. I když se snaží nedat to na sobě znát, zhroutil se mu svět. Musí se vystěhovat z vládní vily a podstoupit nedůstojnou proceduru oddělování erárních věcí od věcí soukromých. Ve vile s Riegerem žije jeho dlouholetá přítelkyně Irena, její přítelkyně Monika, jeho matka, jeho mladší dcera Zuzana a sluha. Riegerův tajemník Hanuš se svým tajemníkem Viktorem třídí věci. Dvakrát tu Riegera navštíví novinář Jack s fotografem Bobem, kteří s ním pořizují velké interview, dvakrát ho navštíví jeho starší dcera Vlasta s manželem Albínem. Mihne se tu i několik okrajovějších postav. Jak běží film, všichni se trochu mění, z patolízala se vyklube zrádce, z byrokrata jediný věrný, starší dcera, která původně nabízí Riegerovi ubytování, nakonec také zradí a ubytování odmítne. Zcela neutrální osobou je zahradník, jediná trvalá spojka s vnějším světem, která přináší nové zprávy. Rieger se pokouší udržet si důstojnost, ale nakonec se z toho všeho lehce pomátne, aby později, až absolvuje policejní výslech spojený s určitým vydíráním, přijal pokorně funkci poradce poradce svého hlavního protivníka, což si sám před sebou velmi racionálně zdůvodní a což znamená jeho konečný pád. Vítězem je náměstek Klein, cynický představitel mladší generace politiků, který se verbálně hlásí k týmž demokratickým ideálům jako Rieger, ale v praxi se jich zřejmě vůbec nedrží. Vládní vilu, jak se ukáže, výhodně koupí od státu a plánuje v ní velké "společensko-kulturní „centrum“. Riegera navštíví rovněž jeho ctitelka studentka Bea, kterou on nakonec líbá, ale je přitom přistižen svou dlouholetou přítelkyní. Tato studentka je ovšem velmi flexibilní, neboť v závěru přichází za Kleinem s toutéž prosbou, s níž přišla dříve za Riegerem, totiž s prosbou o podpis jeho knihy. Film vychází sice ze stejnojmenné divadelní hry, má však svou vlastní osobitou atmosféru. (Česká televize)

godycz

Cítil jsem se opět mlád. Panoptikum lásek a hrůz. Respekt k člověku, který v tak požehnaném věku, udělá takto mladý, vyrovnaný, vtipný film. hrozně mě to hřálo. ()

sadlokan

Mě se to zdálo nějaký trapný.Když vám z celýho filmu přijde nejzábavnější to,že Vilhelmová,z neznámého důvodu,ostatně to je v podstatě obsahem filmu,nese v náručí nahýho Budaře s namalovanym otazníkem na prdeli,ptáme se s klasikem-není to málo?Ale to mi vlastně nevadí.Spíš tedy jsem čekal větší,nebo alespoň nějaký poselství než jen"podprahové"-PRO DOBROTU NA ŽEBROTU.A to jako vyznávám že P+L by měly zvítězit nad L+N,ne že ne!A tu ŽEBROTU dávám též do " ".Na druhou stranu,ve škatulce"absurdní drama"se drží na špici. ()

rekkky

Rčení těžko na cvičišti, lehko na bojišti v případě Odcházení lze lehce vyvrátit. Opravdu nepovedený debut. ()

RedDuck

Hodnocení nedávám kvůli sentimentu, opravdu netuším proč to kritika tak strhala. Očekával jsem něco přilíš intelektuálního nebo něco příliš absurdního, zkrátka jsem očekával podle hodnocení a ohlasů něco úplně jiného. Film nevyžaduje ani tak divákovo intelektové vypětí jako spíše udržení jeho pozornosti. Tradiční absurdita a divadelnost se zde snoubí se zvláštní poetikou. Havel ví jak udržet pozornost, ať už je to zakopávání o kámen, překonávání louže...práci s kamerou bych nepohládal za minus, někdy i příjemně překvapí zvláštním pohledem. Vynikající vtipná politická satira s množstvím kulturních odkazů a i výborné herecké výkony, kde opravdu těžko vyčíst všechny herce/postavy...pro mě jeden z nejzajimavějších snímků poslední doby. Film je náš - myslím, že cizinci bez znalostí reálií tomu porozumět moc nemohou. ()

Bejbinka

Porozuměla jsem, co tím chtěl básník říci, ale jakým způsobem se nám to pokoušel říci a to úmornou hodinu a půl, tomu jsem tedy neporozuměla a asi nikdy neporozumím. To, jaká je politika a lidé v ní, o tom asi není třeba nijak psát. Vztahy v rodině, politické vztahy, pracovní vztahy, všechno bylo krásně vykreslené i symbolika /louže, kamene.../, ale v jakém kabátku...Otřes! Hrůza! Brak! Snad je jedině dobře, že už nikdy neuvidíme žádný film v režii Václava Havla. Jediná útěcha je, že si alespoň on splnil režijní sen... ()

Rockerman

Měl jsem trochu strach z tohoto filmu. Někteří film chválili, ale více bylo těch, kterým se to nelíbilo. Teprve když jsem se dočetl, že tento Havlův režisérský debut je nominován na všech 12 Českých lvů, jsem si dodal odvahy a podíval se na to. Rozhodně to není špatný film. Příběh politika, který odchází z politické scény, aby uvolnil místo jinému politikovi, který je stejný populista, se stejnou touhou po moci a uznání všech kolem. Jádro příběhu je jasné. Pravdou je, že některé scény nebo narážky byly pro mě méně srozumitelné. Celkově jde, podle mne o film průměrný a to že má tolik nominací na Lva, je velmi přehnané. Skoro se mi chce říci, že je to taková pomsta Václavu Havlovi a ne pocta, jak si možná leckdo myslí. Vážil jsem si našeho bývalého prezidenta ( i přes některé výhrady) a mysím si, že kdyby žil, tak by určitě nesouhlasil s takovou protekcí. Čest jeho památce, a doufám, že za dva dny budou akademici natolik moudří a omezí počet cen za tento pokus na minimum. ()

Gumby

To bolelo. Abych ze sebe alespoň trochu setřás pocit trapnosti a zmatení, nezbylo mi než se přesvědčit, že to Havel myslel jako vnitřní vtip. Chtěl se vysmát všemu, celýmu svýmu životu a světu: divadlu, filmu, mediím, politice, ženskejm, mocenskejm hrám, svědomí, hercům, sobě především. Ale proč kurva tak křečovitě! kam se poděla lehkost... :( ()

MickeyStuma

Vizuálně a výtvarně zajímavě ztvárněná divadelní hra do filmové podoby. Tady hraje roli nejen daný text, ale i obraz. Velký odkaz na TGM vsazený do současného dění doplněný zřejmými zážitky a zkušenostmi samotného autora. Jistá poetika už jen zakončuje dílo, které naprosto vybočuje od veškeré české filmové tvorby. Tohle tady prostě ještě nebylo a už ani nebude. Jistá satira, kritika a omšelost doby z díla sálá na všechny strany a jasně dává všemu až netušenou absurditu. Ne, tohle se Václavu Havlovi rozhodně povedlo a ona ohromná kritika jenom kvůli jeho osobnosti není na místě. Výjimečnost vždy bývá nepochopena, ale doba ukáže. ()

xmy odpad!

Odcházení je příhodný název, protože při pokusech o jeho sledování jsem musel neustále odcházet, jelikož se to fakt nedalo sledovat. Dosud asi nejhorší film, co jsem kdy viděl. Slátanina, co nemá hlavu ani patu, tohle nikdy nemělo vzniknout. Pryč od toho. ()

pouler

Myslím, že je to dobrý film. Filmové odcházení je především o filmových obrazech. Kdo zná Havlovu poetiku určitě se mu tento pohled bude líbit. Absurdita dneška je právě v tom, že bývalí dramatici a vězni svědomí jsou na sklonku života režiséři... :-) ()

Mukunda

Audiovizuálně pěkné. Obrazy, které mi byly nabídnuty se mi líbily, bohužel ale, stejně jako když mi někdo ukazuje fotky z dovolené, i zde si říkám, že je to sice pěkné, ale proč mi to ukazuje? Nejsem Havlovým fanouškem, divadelnost filmu mě skoro odradila a oslava autora v průběhu celého filmu mě znechutila. Přesto si myslím, že zatracovat snímek není na místě. Zdejší hodnocení 46% je odpovídající. ()

Nail

Film je tak absurdní a vyzdvihující charaktery postav až se mi zdá, že se trochu zapomělo na děj. Obsazení je vydařené, ale opět se to ztrácí v absurditě. Havel by měl zůstat radši u divadelních her...a tohle být zfilmováno nemělo. ()

dainio

Slavná divadelní hra, jenž se výtečně převedla do filmové podoby. Václava Havla, respektuji nejen jako význačnou národní osobnost v naší historii, ale také jako výborného dramatika a spisovatele. Nyní (co bych fakt nečekal) i už i jako režiséra. Odcházení je přesně tím žánrem, který zde chyběl. V době, kdy do českých kin přicházejí neustále stereotypní a ničím neobvyklé tuzemské projekty, se konečně povedlo zaplnit mezeru, nečím, co zde nemá obdoby. Filmem, jenž vyžaduje velký smysl pro art a schopnost vstřebávat jednotlivé repliky, s dvojsmyslným významem a určitým poselstvím. Jasně, Odcházení není pro každého. Lze to vidět i na zdejším hodnocení. Přesto, určitě stojí za shlédnutí. Většina filmu se prakticky odehrává na jedné lokaci. V té se střídají jednotlivé postavy. Postavy, jenž se důmyslně stávají jakýmisi karikaturami, vytváří rozličná gesta a promlouvají přesnými replikami, dodávají Havlově, tak oblíbené absurdě, ten správný punc. Pan Havel si herce vybírál pečlivě. A je to viditelné. K obsazení, nelze říci než to, že je famózní. Všichni předvádějí skvělé výkony. K tomu všemu fantasticky zvolená hudba. Jak při úvodu, tak při závěrečných titulcích. Nemluvě o tragikomicky znějící hudbě, prolínané dějem. Už ta, jakoby "říkala", že všechno spěje do dramatu. Kamera je nepřekonatelná. Krásně snímá a "hraje si" s divákem. Vizuální a výpravná stránka, která je propracována do nejmenšího detailu se nejlépe ukazuje v nočních scénách a také při jedné z nejlepších expresivních scén, kterou jsem kdy viděl. Myšleno, "vodní máchání a nárazové úkony ošacením". To je mi exprese, panečku ! Tu scénu si pouštím pořád do-okola. Nemůžu se ji nabažit. Kolem a kolem. Je škoda, že hodně lidí hodnotí snímek neobjektivně s osobou pana Havla. Měli by se zamyslet. Odcházení je art film. To je bez debat. Kdo má rád absurdu a bizarno, přijde si na své. ()

shereen

Upřímně, skvěle jsem se bavila. Asi bych to raději viděla v divadle, ale i toto provedení bylo skvělé. Hlavně herecké výkony a obsazení. Vadila mi jen hudba, ta nefungovala. Dávám naprosto čisté 4 hvězdičky. Václav Havel dnes zemřel a já nám všem přeji aby pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí. ()

Mara97

Když jsem se podíval do galerie na fotky Budaře s Vilhelmovou, řekl jsem si, že to prostě musím co vidět a pak si dát s radostí odpad. Jenže jaké překvapení! Film vůbec nebyl špatný, měl dobrý příběh, byl docela i vtipný a rozhodně nenudil. Rozhodně se dalo poznat, že to točil Havel a právě to filmu docela uškodilo. Některé věci byly opravdu přehnané a trapné - například část Macháčkova interview či zakopávání služebníka o malý kámen u schodů. A to Havlovo vynoření z bazénu, to raději nebudu komentovat. Navíc poprvé jsem zažil (nebo jsem si toho alespoň všimnul), že jako první v titulkách nebyli napsaní herci, ale režisér. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám