Až na několik záběrů se celý film odehrává na zahradě velké vládní vily, v níž žije hlavní hrdina, politik Rieger. Je to stárnoucí elegán, který byl dlouhá léta ve funkci kancléře, nedávno však o svou funkci přišel a zřejmě se s tím neumí vyrovnat. I když se snaží nedat to na sobě znát, zhroutil se mu svět. Musí se vystěhovat z vládní vily a podstoupit nedůstojnou proceduru oddělování erárních věcí od věcí soukromých. Ve vile s Riegerem žije jeho dlouholetá přítelkyně Irena, její přítelkyně Monika, jeho matka, jeho mladší dcera Zuzana a sluha. Riegerův tajemník Hanuš se svým tajemníkem Viktorem třídí věci. Dvakrát tu Riegera navštíví novinář Jack s fotografem Bobem, kteří s ním pořizují velké interview, dvakrát ho navštíví jeho starší dcera Vlasta s manželem Albínem. Mihne se tu i několik okrajovějších postav. Jak běží film, všichni se trochu mění, z patolízala se vyklube zrádce, z byrokrata jediný věrný, starší dcera, která původně nabízí Riegerovi ubytování, nakonec také zradí a ubytování odmítne. Zcela neutrální osobou je zahradník, jediná trvalá spojka s vnějším světem, která přináší nové zprávy. Rieger se pokouší udržet si důstojnost, ale nakonec se z toho všeho lehce pomátne, aby později, až absolvuje policejní výslech spojený s určitým vydíráním, přijal pokorně funkci poradce poradce svého hlavního protivníka, což si sám před sebou velmi racionálně zdůvodní a což znamená jeho konečný pád. Vítězem je náměstek Klein, cynický představitel mladší generace politiků, který se verbálně hlásí k týmž demokratickým ideálům jako Rieger, ale v praxi se jich zřejmě vůbec nedrží. Vládní vilu, jak se ukáže, výhodně koupí od státu a plánuje v ní velké "společensko-kulturní „centrum“. Riegera navštíví rovněž jeho ctitelka studentka Bea, kterou on nakonec líbá, ale je přitom přistižen svou dlouholetou přítelkyní. Tato studentka je ovšem velmi flexibilní, neboť v závěru přichází za Kleinem s toutéž prosbou, s níž přišla dříve za Riegerem, totiž s prosbou o podpis jeho knihy. Film vychází sice ze stejnojmenné divadelní hry, má však svou vlastní osobitou atmosféru. (Česká televize)

Roxan

Neni to film pro každého. Chápu, že diváky může děj pouze na jednom exteriéru nudit, ale jinak je to geniální. Takovýhle film si nemůže dovolit udělat jen tak někdo. ()

Evonichna

I přes velikou lítost mne tento film pobavil a zároveň dojal. "Duležitější je přeci to, co člověk reálně pro své bližní dělá a jaký má reálný vliv, než z jakého místa to dělá, či jaký je název jeho funkce" ()

klúčik

Neviem ako na to ! Asi pravdu , vôbec, ale vôbec sa mi to nepáčilo, bohužiaľ nič, ma na tom nezaujalo. Bol to asi len pokus dať hold človeku, ktorého si protagonisti filmu vážili. No tento " dramatik " bol už moc chorý..... Moje percentá dávam aj preto, že tu je obsadených dosť hercov , ktorých mám rád 40%. ()

Zagros

Tady jednoznačně zvítězil obsah nad formou. K formě bych mohl ledacos vytýkat, ale nějak se mi nechce. Nechám to jen u toho, že je z toho vidět, že Havel je především dramatik. Divadelní hra, kterou jsem neviděl, může být ještě lepší. Nicméně za obsah se můžu jen poklonit. Film beru především jako dokonalou ukázku toho, jak se ohlédnout za svým životem politika a prezidenta a bilancovat s patřičnou dávkou humoru. Navíc prvky absurdního divadla k tomu sednou výborně. Taková sebereflexe se často nevidí a pan prezident Havel opět jen potvrdil, proč jsem jej měl rád. Jeho následníci, ješita a buran, mu nesahají ani po kotníky... bohužel. ()

farfalla

Zvlastni film. Je v nem vsechno - Čechovův Višňový sad, Shakespearova Bouře, komunisticke represe, absurdity soucasne politiky, divadelní text, silná stylizace a velká gesta. Když jsem v pondělí odcházela z kina, jenom jsem kroutila hlavou, co to mělo být. Dnes je čtvrtek a čím dál se mi ten film líbí více. Osobitý film netypického filmaře. ()

Gildor

Překvapený jsem byl, to určitě. Moc jsem od toho nečekal, hlavně po přečtení zdejších komentářů. Ale když film porovnám s předlohou, tak zpracování bylo skvělé. Ne vynikající, to by se nesměli herci předlohy tak křečovitě držet. Samozřejmě, film to nebyl, spíš takový vizuálně efektní divadelní kus. Někdy trošku přeháněný, ale pořád efektní. A hlavně - všechno, co se ve filmu/hře (vyberte sami) objevilo, mělo svůj smysl, i když nejlepší stejně byla louže. 70% ()

Merkin

Obdivuji tu čistou pravdu vyjádřenou hlubokou filosofií i povrchní ironií. Klaním se dokonalému smyslu pro detail(louže a kámen, Molotovovův koktail, rudé třešně, houpačka...). Smekám před většinou hereckých výkonů(především Dagmar Havlové,Josefa Abrháma, Oldřicha Kaisera a Jana Budaře). Tleskám vybrané hudbě (především moderní verzi evropské hymny čili Beethowenovi počesku). Nezavrhuji ani originální kostými a kulisy. Posílám zdravici majitelům psa se jménem delším než stopáž filmu. A konečně doufám, že s Odcházením teprve přichází nová vlna filmové tvorby. Havel(a já tu hodnotím umělce, nikoliv politika-to jsou totiž dvě zcela odlišné věci, což dosud někteří nechápou) je totiž nejen výborný spisovatel, ale i skvělý režisér:) ()

Ledkodlaq

Tak tohle byl nejrozporuplnejsi film, ktery jsem za dlouhou dobu videl. Dílčí části super, herecké výkony super, ale bohužel jako celek na mě film působil jako velké zklamání. Čekal jsem MNOHEM víc. Stále víc začínám mít averzi vůči novějším českým filmům, a to jsem ještě neviděl saxanu, trochu se bojím. ()

Přemek

Dokonalý obraz politického světa, plný sarkasmu a sebeironie. Skvělý debut, bohužel další pokračování již nebude. ()

Fary

Tohle není podle mého nic víc, než pěkně zpracovaná samoúčelná krávovina. Pokud tam někdo našel něco víc, tak musel jít asi hodně pod povrch... ()

Paity

Naprosto přeceňovaný snímek od prvního postkomunistického prezidenta Václava Havla, který byl více dramatikem než politikem. Neskutečně poskládaná skladba filmu odhalí chaotičnost počínání scénáristy a režiséra v jedné osobě. V podstatě ani pořádně nevím, co tím chtěl autor říci a bůh ví, že jsem se vážně snažil. ()

Harapes

Co tím tvůrce,režisér i scénárista v jedné osobě pan Havel chtěl říci?Já tedy jsem tento film vůbec nepochopil a dosti mě nudil a nechápu,jak toto dílo může někdo produkovat.Při čtení některých komentářů zde na CSFD.cz mě zaujalo,že někteří uživatelé kritizují jiné a to kvůli tomu,že film nehodnotí jako diváci,ale že prostě nemají rádi pana Havla.Já tímto chci jen podotknout,že film hodnotím jako divák a i kdyby to natočil třeba papež,tak mě bude zajímat obsah a kvalita filmu a ne jméno osoby,která film natočila.Jediné,co mne zaujalo na tomto filmu je kamera,která dokázala tak statický nudný snímek trochu rozpohybovat,za to dávám 15%.Jinak se k tomuto filmu nikdy nevrátím,pro běžného diváka tento film není... ()

DannyBoy80

Je to lepší než jsem čekal. Myšlenky tam nebyly špatné a bylo to typicky Havlovské, ale přecejen bych ubral na kostýmech a alegorijích. Myslím, že kdyby to bylo civilnější a vážnější, bylo by to mnohem lepší. Každopádně docela zajímavý kousek z českého filmového bahna. Takový jiný, ukazující na dnešní česko. 65% ()

Smejky87

Kdybych to měl brát jako film, tak by hodnocení bylo nižší, ale beru to tak jak to na mně zapůsobilo. A zapůsobilo dobře, jako výborná satira. Takové divadelno a absurdno bych každý den nezvládnul, ale dneska to bylo fajn. ()

Teabag

Výborní herci (nejlepší mi rozhodně přišli Abrhám, Veškrnová a Dušek), parádní scénář a skvělá kamera. Odcházení je přitom velmi komorní film, který imituje svou divadelní předlohu (v podstatě typická Havlova jednoaktovka). Moc se mi líbil hudební podkres. Je mi ale jasné, že kdo není příznivcem absurdního dramatu, tak si tenhle snímek prostě neužije. Já bych naopak ocenil, kdyby Havel ve scénáři ještě trochu více zatlačil na pilu absurdna jako v některých svých dalších hrách. P.S. Hlavně do hodnocení filmu neplést politiku, že kolegové? ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám