Až na několik záběrů se celý film odehrává na zahradě velké vládní vily, v níž žije hlavní hrdina, politik Rieger. Je to stárnoucí elegán, který byl dlouhá léta ve funkci kancléře, nedávno však o svou funkci přišel a zřejmě se s tím neumí vyrovnat. I když se snaží nedat to na sobě znát, zhroutil se mu svět. Musí se vystěhovat z vládní vily a podstoupit nedůstojnou proceduru oddělování erárních věcí od věcí soukromých. Ve vile s Riegerem žije jeho dlouholetá přítelkyně Irena, její přítelkyně Monika, jeho matka, jeho mladší dcera Zuzana a sluha. Riegerův tajemník Hanuš se svým tajemníkem Viktorem třídí věci. Dvakrát tu Riegera navštíví novinář Jack s fotografem Bobem, kteří s ním pořizují velké interview, dvakrát ho navštíví jeho starší dcera Vlasta s manželem Albínem. Mihne se tu i několik okrajovějších postav. Jak běží film, všichni se trochu mění, z patolízala se vyklube zrádce, z byrokrata jediný věrný, starší dcera, která původně nabízí Riegerovi ubytování, nakonec také zradí a ubytování odmítne. Zcela neutrální osobou je zahradník, jediná trvalá spojka s vnějším světem, která přináší nové zprávy. Rieger se pokouší udržet si důstojnost, ale nakonec se z toho všeho lehce pomátne, aby později, až absolvuje policejní výslech spojený s určitým vydíráním, přijal pokorně funkci poradce poradce svého hlavního protivníka, což si sám před sebou velmi racionálně zdůvodní a což znamená jeho konečný pád. Vítězem je náměstek Klein, cynický představitel mladší generace politiků, který se verbálně hlásí k týmž demokratickým ideálům jako Rieger, ale v praxi se jich zřejmě vůbec nedrží. Vládní vilu, jak se ukáže, výhodně koupí od státu a plánuje v ní velké "společensko-kulturní „centrum“. Riegera navštíví rovněž jeho ctitelka studentka Bea, kterou on nakonec líbá, ale je přitom přistižen svou dlouholetou přítelkyní. Tato studentka je ovšem velmi flexibilní, neboť v závěru přichází za Kleinem s toutéž prosbou, s níž přišla dříve za Riegerem, totiž s prosbou o podpis jeho knihy. Film vychází sice ze stejnojmenné divadelní hry, má však svou vlastní osobitou atmosféru. (Česká televize)

Oonika

Nemůžu si pomoct, ale mě to vážně bavilo. Nejsem úplně přesvědčená, že absurdní drama patří do filmu, ale když už se tak stalo, dopadlo to podle mě docela dobře. Bylo to svižné, skvěle zahrané, vtipné a zajímavé. ()

seiffs

Excelentní!! Surealismus, absurdita, parodie,... velmi zábavné dílo s mocnou atmosférou a mnoha myšlenkami, kterému by aplaudoval i samotný David Lynch. Je velmi smutné, že hodnocení Odcházení podlehlo konzumním divákům do nebe vyvyšujících povrchní hollywoodské sračky, které z nich akorát tahají čas a peníze. Dávám 100% za fantastickou Havlovu tečku za filmem. ()

chicab8

Výborná ukázka intetextuality, bagatelizace a nadnesenosti. Tleskám způsobu, jakým si ze sebe Havel dělá legraci. Herci jsou skvělí a ocenění hodní za akceptaci i těch nejtitěrnějších rolí. Po celou dobu promítání jsem měla na tváři ironický úsměv a mnohdy jsem se i skutečně zasmála - skvělému sluhovi zakopávači, věrnému "zloději" Lábusovi, vlezdoprdelistickému Kaiserovi a jeho copánečku, skvělé Evě Holubové, která doplnovala kontury svou statičností a podobou s Muchovým obrazem a především ústřední dvojici - Abrhámovi a Veškrnové, která dokázala, že jí filmové plátno skutečně postrádá. Chramostová, Landák, Špaček a další byli příjemným zpestřením :)) Absurdita byla dostatečně prokázána, dokázana a splněna. Zkrátka považuji tento film za skvělý debutový snímek a intelektuální baštu ;) ()

enigmus

Jak jsem čekal, tento film opravdu není pro každého. Úžasné nevinné narážky na politiku a lidské bytí. Humorné zpracování a výborné herecké výkony, opravdu mne tento film nadchnul . Takže pokud nemáte problém s Havlovským humorem a jeho zpracováním tak vřele doporučuji :) ()

odvedle

Vtipné, grotesktné, poučné a dobré, nezvyčajne spracované (ako zo 60 rokov len s novou technikou)... nechápem to slabé hodnotenie, zaujatosť vočí osobe Václava Havla? hmm :/ ()

TommyDiamond

Prvních dvacet minut se mi líbilo. Jenže pak vás ty Abrhámovi pragmatické kecy přestanou bavit. A když už vás přestane bavit mluvené slovo, tak hledáte něco co by alespoň lahodilo vašemu oku. Ovšem skoro celý film je natočený na jednom místě, takže taky nic. Asi nejlejší dvojka byla Vilhelmová a Budařem. Ti jediní bavili s každým výstupem. Musím říct,že děj byl trochu složitější ,ale zas bylo dobře, že se ve filmu protočilo tolik postav. Z celkového pohledu jsem ale zklamaný. Čekal jsem, že se pan Havel víc vyšvihne. Celkově 30% ()

stan87

Zajímavá satira, ve které člověk může najít hodně srovnání s realitou. Avšak určitě není divák schopen pochopit veškerá vyjádření, která autor (Václav Havel) chtěl představit... Alespoň mně se to nepodařilo? Přes to si každý divák určitě může najít v tomto filmu pěkné zábavné pasáže, zmíněné níže! ()

Evushe

Ten žánr je prostě JINÝ a ne každému sedne.. Mně ovšem ano - oceňuji to zřetelně ironizující pojetí a jedinečnou atmosféru! Osobně se mi film líbil dokonce víc než divadelní hra s Janem Třískou, který na můj vkus mírně přehrává. Myslím, že režisérsky byl film také více než povedený, a neříkám to jenom proto, že dnes je den, kdy nás Václav Havel opustil.. ()

PaRi

Vidím to velmi podobně, jako zde píšící DorianGreene. Dodal bych jen, že divadelní představení mne nijak nenadchlo a proto jsem se na film moc nehrnul. Shlédl jsem jej tedy až v ČT v úmrtní den Václava Havla. Musím konstatovat, že film mne rozhodně bavil více, než divadlo, přestože se jedná o kus napsaný právě pro jeviště. Jistě, nejedná se o nadprůměrné dílo, ale na režisérský debut velmi obstojné. Bylo zde, po roce 1989, natočeno plno škvárů a přímo pokleslých děl renomovanými režiséry. Filmu se nedají upřít velmi dobré herecké výkony hlavních postav a výborný hudební doprovod Pavlíčka. Když to shrnu, tak tenhle spektákl docela dobře a s velkým ironickým šklebem ukazuje bídu politiky, a to všeobecně. Havel měl možnost do ní celosvětově nahlédnout hodně hluboko. Poslední záběr, kdy se Havel vynoří z vody a opět ponoří považuji za velkou oběť od režiséra, víme-li, v jaké byl v té době již fyzické kondici. Je dost možné, že mu tento film ukrátil život nejméně o rok. ()

markyzgero

tak jsem si dnes přečetl nominace na českýho lva a co nevidim. nominace ve všech kategoriích. tomu se říká nekrofilní blowjob ()

karlee

Čekal jsem to horší, ale nakonec se mi to líbilo víc, než divadelní záznam. Tempo občas vázne, ale najdou se i zdařilé momenty i několik slušných vtípků, absurdní humor mám docela rád. ()

topi80

Pokud něco takhle ujetého natočí sedmdesátník,pro něhož je to navíc režisérský debut, už to samo o sobě vymaňuje tuto úleťárnu ze všech hranic zdravého rozumu. Při premiéře jsem většinu filmu seděl s otevřenou hubou a sám sebe se ptal, jestli se mi to jenom nezdá, ale musím říci, že ta grotesknost a divadelnost je tak neodolatelná, že jsem měl po celou dobu takový ten pocit, že jsem s autorem naladěný na stejnou vlnu absurdna, i když tomu jeho vůbec nerozumím. Filmu vládne Josef Abrhám, který s neuvěřitelně tupým výrazem huláká do světa prázdná obecná moudra, a kolem něho se střídají další postavičky, u kterých máte pocit, že na plátno postupně přicházejí z nedalekého blázince. Obvykle experimentům, kterým příliš nerozumím, dávám kvůli jejich trapnosti a křečovitosti odpad, ale s Odcházením jsem byl po dobu sledování naladěn na stejnou vlnu a od výše uvedených příznaků je oproštěno. Odcházení je natolik půvabné dílo, že k mému nadhodnocování rozhodně nepotřebuje žádnou pomoc servility, jak by mohlo být některými chápáno. ()

windows odpad!

Takže po debatě s kamarádem a uživatelem mosnak jsem se rozhodl na ten českej biják podívat. Vydržel jsem 20 minut a potvrdilo se, jak českému národu stačí a to bohatě natočit kdejakou kokotinu. Pokud nechcete onemocnět nedoporučuju. ()

spagat5

1* za herecké výkony, které byly až na paní Havlovou, která nikdy neměla na víc než na Vlastičku z dědictví, velmi dobré. Všechno ostatní je ve filmu an odpad. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám