Velká vánoční jízda

Arthur Christmas

Arthur zachráni Vianoce

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy

Velká Británie / USA, 2011, 93 min

Kouzelný vánoční animák, který příliš nenadchne, ale neurazí. Arthur Christmas je příjemná vánoční jednohubka a docela si dovedu představit, že se tenhle animák bude vysílat na českých stanicích každý rok v době vánoc.(6.1.2012)

Ačkoliv Santu moc nemusím (jakože doma), tak proti němu netrpím nějakými předsudky, ať si každý slaví tak jak je mu to přirozené, takže jsem k tomu přistupoval v pohodě. Proto mě to i překvapilo. Ale i nemile, zvláště ta vojenská forma, která je do úvodní části hodně silně zapojena. Ten vojenský dril, komandování, styl plnění vánoc po vojensku mě moc neuchvátil, pak se to zlepšilo do takové té klasiky vánočních příběhů, plnění snu i přes překážky. Nakonec jsem tomu chtěl dát maximálně čtyři hvězdy, jenže ono mě to rozbrečelo, takže díky tomu dám pět hvězd. Ať už to bylo jakékoliv, tak jsem se po celou dobu dobře bavil a nejlepší postava byla skřítka, která to pro mě po celou dobu silně pozvedala, bez ní by to bylo minimálně poloviční. Její postava i dialogy a jendnání, bezva věc pro skřítkomily, jako jsem já. Finální čtyřsantovské doručování bylo tedy hodně ulítlé, ale co je to pohádka a tento vánoční nosič dárků, má ve světě mnohem více příznivců než náš ježíšek, takže proč jim to nepřát. Animák na tuto tématiku je to povedený, je to vážně jízda a líbil se mi i když s určitými výhradami. Za ty slzy, ale nakonec. 9/10(25.11.2012)

Zdařilá a veselá vánoční jízda, dobrý příběh, pěkná animace, zběsilé tempo a skvělá vánoční atmoška.(14.12.2012)

Velmi originální vánoční animovaný akční film, který na tom už je nebo časem bude dost možná stejně jako Burtonova předvánoční noční můra - lze si ho pustit kdykoliv, v zimě nebo v létě, a vždycky pobaví. Aardmanovská poetika působí stejně půvabně jako v legendárních plastelínových (či digitálně plastelínových) příbězích, myšlenka, že vánoční nadílka je jedna velká vojenská operace, nemá chybu, a celá ta špionážně parodická atmosféra se s "bojem o moc" dvou Santových synů skvěle doplňuje. Pochválit musím i Gregson-Williamsovu hudbu, jež z první jízdy starými saněmi udělala velkolepý zážitek, a samozřejmě také originální anglický dabing, který mi udělal radost i roztomilou účastí Michaela Palina. Bylo to zkrátka senzační a já už se těším na výlet do Trelew (jen ještě nevím, do kterého).(29.8.2013)

To nejlepší z rozvážného a vždy tak trochu jiného Ardmaana a šíleného, sofistikovaného až dadaistického Sony Pictures... Arthur Christmas je animák velkolepý, chytrý, hravý, techniky precizní a vůbec mezi vánočními animáky tak nějak asi nejlepší...(27.10.2012)

• - Deti, ktorým sú doručené darčeky ako prvým, majú v izbe plagát k filmu Lovecká sezóna (2006). (toi-toi)

• - Herec, mluvící dědečka (Bill Nighy), je stejně starý (ročník 1949) jako herec mluvící jeho syna (Jim Broadbent) a pouze o deset let starší než herec, mluvící jeho vnuka Stevea (Hugh Laurie). (DellEthing)

• - Keď Steve vstúpi do domu Gwen, aby doručil darček, stúpi na pískaciu hračku. Tou hračkou je Ovečka Shaun (2007), ktorá taktiež pochádza z dielne Aardman Animations. (toi-toi)