Poupata

• angličtina Flower Buds
Česko, 2011, 94 min (Alternativní 91 min)

Scénář:

Zdeněk Jiráský

Vladimír Javorský, Malgorzata Pikus, Marika Šoposká, Josef Láska, Aneta Krejčíková, Kateřina Jandáčková, Jiří Maryško, Vladimír Polívka, Thi Minh Nguyen (více)

Příběh vypráví o těžké zkoušce rodiny, žijící v drsném průmyslovém kraji. Dcera Agáta touží po šťastném životě daleko od domova, ale nedokáže své touhy realizovat, syn Honza věří v sílu lásky bez ohledu na okolnosti, za jakých se zrodila. Matka Kamila hledí s jistotou do budoucna a ve své naivitě si nehodlá připustit bídu dnešního dne. Jediný Jarda, otec rodiny, ví, že svět ani sebe nezmění. Vědom si svého slabošství, nepokouší se o nic. Chorobná závislost na výherních automatech jej přivádí, stejně jako jeho nejbližší, do neřešitelné životní situace… Nevyhnutelná krutost, s jakou se příběhy všech postav prolínají, připomíná v mnohém britská sociální dramata devadesátých let, včetně černého humoru, který jednotlivé situace jaksi bezostyšně doprovází. (Česká televize)

nula87

Zajímavě pojatý film postavený na totální depresi, založené jak na zoufalé sociální a citové situaci hrdinů, tak na bezútěšném prostředí, které tu beznaději jenom podtrhuje. Bohužel mi to přišlo místy až moc popisné, málo prožité a lehce předvídatelné. Ale rozhodně jde o film, který stojí za to vidět - a pozitivní na tom všem je, že na konci si budete říkat, jak se vlastně máte dobře a jak jsou vaše problémy malicherné. 60% ()

tatopulos

Ani jsem nedoufal, že u nás může vzniknout tak silné sociální drama. Neuvěřitelné, že si režisér troufl kritizovat tento efektivně fungující samoregulující systém- trh. A trh opět vše vyřešil- rodinné konflikty, "milenecký vztah" a "zamilovanost" Jana, jako správný investor do lidských zdrojů si koupil "přítelkyni", která mu vydělává. Hostinského živí automaty, slabost a hloupost ostatních a duševní nahota, v jaké se mu lidi dávají. Film o totální rezignaci cokoli změnit. Můžou si tyto "dolní" za všechno sami nebo to umožňuje nějakým způsobem tržní systém, který nijak nechrání před riziky ? Jardova rodina je zcela svobodná- k tomu být bez domova. K výkonu Javorského není co dodat. ()

ostravak30

Strašně těžký film na hodnocení. Protože jsou momenty, kdy si člověk řekne, že je to film na Lva a pak zase, že jde hodně dolů. Za mě výborný V. Javorský. Ale i další herci. Tento herec nicméně převyšuje všechny. Nemůžu dát vyšší hodnocení, díky nelogickému jednání některých postav. Opravdu by pasák prodal striptérku, která mu vydělává peníze jen tak? A ona se následně dala prodat dál? A takhle bych mohl pokračovat. Scénář působí tak, že je spíše nudný, ale podle mě přesně kopíruje běžnou mluvu na této úrovni. Takže výborný. Já bych neřekl, že se jedná o drama, to byl dle mého trochu ústřel, ale spíše docela zajímavý, psychologický film. Taková mikrosonda do života obyčejných lidí. Ale nic víc a nic míň. ()

PeterJon

Pútavý a silný film od samého začiatku. Veľmi jednoduchý a atmosférický, krásne vykreslil závislosť na herných automatoch. Celý čas však akoby išiel podľa predvídateľnej šablóny. Má aj slabé miesta a niektoré postavy ostali málo vykreslené. Celkovo však silné 3,5*. ()

mirkath1

Depka na entou :) Po tomhle filmu je jediná možnost-honem nějakou komedii. No a tak depresivní a hnusné byty nebyly ani za totáče.Herecké výkony ovšem výborné .80% ()

yntelygent

Vyborne natocena depresivna vec,plna luzrov akych vytvarala a vytvara sucasna doba.Ale kazdemu je jasne,ze za svoje skurvene zivoty nemoze doba , ale oni sami.Pekne podane,verne stvarnene prostredie a dobre navodena atmosfera.Bol som viac nez milo prekvapeny. ()

javlapippi

"Co po mě jako chceš?!" "Aby ses nechovala jako píča!" Taková normální rodinka, otec po uši zadĺžený gambler, nezdravo pozitivistická matka, syn pestuje trávu a nachádza lásku na nečakaných miestach, dcéra nabúchaná od bohvie koho. To všetko sa odohráva počas hnusnej zimy v hnusnom kraji v hnusných pajzloch a na špinavých vlakových nástupištiach s dymiacou priemyselnou panorámou. Atmosféra diery pánubohu za chrbtom, kde sa dá akurát chlastať, huliť, pchať posledné peniaze do automatov a kultúrne vyžitie predstavuje víkendový upotený striptíz v miestnej nálevni a nostalgické spartakiádne mecheche po štvrťstoročí, ovšem s ohňostrojom. Vianočný film presne podľa môjho gusta, každým záberom sa ponárajúci hlbšie a hlbšie do bezvýchodiskového depresívneho bahna. Vynikajúce. ()

jendamaty

Depresivní a nepříliš divácký film, vlastně po celou stopáž vrstvená tragika bez jiskřičky naděje. Jinak ale vlastně dobrý snímek s kvalitními hereckými výkony a výbornou kamerou. Asi to nechci vidět podruhé, pokud si ale myslíte, že váš život je v totálních s..čkách, běžte na to do kina, uvidíte, že může být i hůř (pokud té směsici problémů a špatných náhod uvěříte) ()

Black_doll

Ukažme si skutečnost - realitu, o které víme, ale statečně ji přehlížíme a raději si hledíme svého. Takto by se dal shrnout tento český snímek, který má obrovský potenciál,ale bohužel ho nedokáže využít. Snaží se toho ukázat co nejvíce a vlastně toho ukáže tak málo. Tolik myšlenek, tolik pocitů, lepší by bylo vybrat jich pár a těm se naplno věnovat a vznikl by dechberoucí film. Přesto na české poměry slušný snímek, jen nedotažený do konce ... ()

Gortyna

Dvě drobné výtky: dialogy Agáty a Kamily působily toporně včetně pranice, zakotvení filmu do roku 2010 myslím neodpovídaly dvě reálie: se striptýzem se po hospodách jezdívalo počátkem 90. let a hradlaři už neexistují dávno - vždyť i výpravčí na malých stanicích zrušili. Ale jinak veliká chvála. Film (zcela bez komparzu) nenabízí žádné východisko, žádnou katarzi - a proč by taky měl? Základní pocit je smutek, bída a hnus, vyjádřené svrchovanou filmařskou řečí. Tohle že má být debut? Film má dějovou linku - závěr je završením (nebo negací, jak chcete) začátku filmu. Javorského výkon je na Oscara, víc není třeba dodat. A Smutného kamera je báječná a vytváří náladu filmu: pohledy na zasněženou chemickou továrnu, vzpomínám na noční záběr potácejícího se anděla proti červenému odrazu světla z chemičky. Co asi natočí Jiráský dalšího? ()

Zoltar78

Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře. Tímto heslem se jistě musel řídit Zdeněk Jiráský při psaní scénáře ke svému debutu na poli celovečerního filmu. A musím mu hned úvodu složit hlubokou poklonu, protože se mu to povedlo skutečně na jedničku. Film začíná docela pozvolna, kdy nás seznamuje s jednotlivými postavami a jejich problémy, aby pozvolna přidal na obrátkách a začal vršit jeden úder za druhým a příběh vygradoval až k tragickému finále, od kterého už není návratu zpět. Jako velké plus vidím obsazení filmu převážně začínajícími neokoukanými herci, kteří dojednoho podávají naprosto přesvědčivé výkony a předkládají nám to suverenitou ostřílených profesionálů. Ovšem nemůžu opomenout ani Vladimíra Javorského, který své postavě dodal punc opravdovosti a my sním prožíváme bezvýchodnost jeho situace, kdy s každou korunou vhozenou do světa hazardu si pod sebou podřezává již tak dost křehkou větev. Sugestivní až hypnotickou vánočně-posmutnělou atmosféru dodává filmu nádherná kamera Vladimíra Smutného, který obraz zasněženého industriálního prostředí snímá s úžasnou estetikou a minimalistická, ale citlivě použitá hudba Martina Přikryla. Jednoznačně nejlepší český film roku 2011, který všechny své konkurenty převyšuje minimálně o hlavu. Už ani nepamatuji, kdy jsem odcházel z nějakého českého filmu s natolik intenzivními pocity jako právě dnes. S pocity, které budu pár dní vstřebávat a nadšením, že se v tom našem malém českém filmovém rybníčku stále najdou talentovaní tvůrci schopni zaujmout. Už teď se moc těším co Zdeněk Jiráský natočí příště. Tohle se mu opravdu MOC POVEDLO! ()

The Skala

Tak tohle byla vážně pecka! Celý film provázela taková melancholie, deprese. I to počasí se skvěle hodilo pro tenhle film. Výborné herecké výkony v čele s Vladimírem Jakovrským, skvělá režie, scénář, prostě všechno. Každá postava má svůj příběh, svoje problémy, za které si mohou jen oni. Drsná ukázka toho, že automaty jsou přímou cestou do pekla. ()

DonBraso

Na začátku musim říct,že Javorský jako u forbesu geniální a celý tento počin zvedá hodně vysoko,protože na týhle postavě si myslim,že těží snímek nejvíce,ikdyž je to jasné ,když je hlavní postavou a to dokonalou,tleskám.Nevim proč,ale snímek neukazuje žádný velký moudra,invenci v hrozným světe,prostě se tak děje a režisér si vybírá snužkou kousek toho a na tím staví,tedy na uvěřitelnosti.Přišlo mi to skoro,až málo času vtáhnout se a půl hodiny více stopáže by možná ještě víc utužilo kompaktní děj pro ostatní postavy,protože mi občas přišli,že tu jenom sekundují a vyloženě nenadchnout,viz vietnamcká dvojice,ale zase ta hláška "doprdele se sněhem" jak jel v tom autě byla nezapomenutelná a dokáže rozesmát.Jinak železnice a hospoda,dokáží navodit různý směry pro film a mě to popravdě i stačilo.Kouká se na to pěkně,jenom bohužel si neodnášim nic silnýho,abych si tento film i pustil a bral z něj.Je prostě natočen skvěle,ale pro někoho může to přijít jako hodina a půl nic neřikajícího normální života,bohužel i tento snímek trochu takový je,ale nato,že je to český film,konečně bez Lišek,Trojanů atd je něco na něm,co nedokážu popsat.80% ()

PamelaJJK

Nejlepší film asi ne, ale hodně (ale fakt hodně) dobrý na 100%. Vážné téma, které je z normálního života a přitom vůbec nenudí. Javorský je naprosto úžasný gambler a díky němu je ten film o několik kategorií výš. Aneta K. ukázala dechberoucí postavu, ale rozčilovala mě s tou žvýkačkou. Byla takovým vytržením z "šedého bahna", do kterého se propadal nejen gambler Javorský. Sem tam i záblesk hořkého humoru. Doporučuji všem!!! :-) ()

Inusa

Tož dobré to bolo..., ale už mně to štve, poslední dobou ty české filmy končí, tak jak končí. Já už bych konečně chtěla, at to pro změnu je ukončené v dobrém a ne, že to je na konci ještě horší než na začátku. SPOILER- Jasně, takový je život, ale byla bych radši, kdyby vlak srazil Jardu, rodina by dostala prachy a vyplatila dluhy...Já vím, zní to hrozně, ale Jarouš byl zabitý případ, takže pro zbytek rodiny by to bylo východisko. No ale ne, to musí skončit tak, že má na svědomí život někoho jiného, rodina je v prdeli, Jarda půjde určitě sedět, nebot se to bude vyšetřovat, atd.atd. Já vím, že jsou takové případy, kde se opravdu sere vše pod rukama, ale prostě jsem měla ted potřebu vidět aspon jedno pozitivum na už tak depresivním filmu. Ten snímek by byl silný i s mým závěrem..., ale ano, je to prostě o tom, že věci nevychází, i když je máme dúkladně připraveny...Jinak, nikdy jsem neměla ráda Kyslíka:-), ale tady byl fakt bomba, hlavně ta masnácká hlava a vse kolem, dobře to zahrál. ()

Matamoroz

Opět se mi potvrdilo moje stanovisko, že současná česká kinematografie stojí za hovno. Kdy už naše tvůrce přejde ten debilní zvyk točit rádoby "realistické" filmy "ze života" bez příběhu a bez poselství? Navíc tohle je těžce učňovské, roztříštěné, nesourodé. Scény, kdy "ženskýýýý", po vzoru Troškových družstevnic, nacvičují jakousi retro-gymnastickou sestavu v zaplivaném sále bolševického kulturáku a k tomu se nechají bůhví proč fotit nahé do kalendáře, vůbec nesouvisí se zbytkem filmu. Ale holt jednou se rozhodli dát tomu název Poupata, tak se nedalo nic dělat, že? "Multikulturní" a nuceně humorné scénky s vietnamským stánkařem ("doprdele se sněhem") tomu také nepřidaly. Korunou je ovšem "nečekaná" pointa s havárií na přejezdu. Tak kurevsky laciný a předvídatelný konec bez nápadu jsem už dlouho neviděl...Jediné, co mě zaujalo byla šukézní "Irenka":-) Aspoň chvíli bylo na co koukat. ()

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů