Expendables: Postradatelní 2

Expendables: Nezničiteľní 2

The Expendables 2

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2012, 103 min

Expendables 2 jsou parodickým dokumentem o klubu fanouškovských důchodců, kteří si nechávají vyrábět vlastní propagační předměty a nakonec zjistí, že na svoje filmové vzory přece jenom mají. A já jsem s tím nadmíru spokojená, protože jinak je nám Sly očividně ochoten nabídnout pouze scénáristicky příšerné pokusy o vážnost ve stylu prvního dílu. A že je jimi první polovina víc než zahlcená – scénář se neobtěžuje vykreslit postavy a vztahy nebo naznačit drsnost i jinak než jen koženými bundami, machrováním a hláškami hodnými patnáctiletých uhrovatých paniců. Já ty lidi neznám, nevím, o co jim jde, proč jsou spolu, proč dělají, co dělají, dokonce ani netuším, proč je pro ně jejich mise důležitá, a proto logicky necítím napětí, nejsem emocionálně zainteresovaná, odkazovanou bromanci nikde nevidím a vše je mi dokonale ukradené. Je tudíž vcelku logické, že když se přivalí záporák Vilain ve svém vozítku zla a vrhne se do pornografického souboje se Slyem, představuje to pro mě vítanou úlevu. Je to dobrý film? V žádném případě, neb dobrý film by nám ve stylu Avengerů ukázal, jak se grupa dává dohromady a jak funguje, postavy by byly víc než jen tváře a „epičnost“ by nevyplývala z pečlivě naaranžovaných póz, ale přiznám, že na neskutečnou přehlídku klukovských stupidit se budu vždycky dívat mnohem raději než na bandu nezaslouženě okázalých drsoňů s malým pérem.(25.10.2012)

Rozpočet $100miliónovTržby USA $85,028,192Tržby Celosvetovo $311,979,256Tržby za predaj Blu-ray v USA $14,550,423 //počet predaných kusov 667,644Tržby za predaj DVD v USA $22,829,498 //počet predaných kusov 1,281,591_Akčný zábavný úlet ako sa patrí!_ Príbeh je len nezbytné bahno alebo nevyhnutná pôda pre excelentnú akciu a dávku hlášok sršiacu v nekompromisnú zábavnosť, nemá to úplne ten krehký nádych akčných filmov 80.rokov ale snaží sa to a ja to beriem, Simon West je všeho všudy len rutinér, ktorému opäť vyšla letecká akrobácia ale pre prípadne pokračovanie pri som poprosil niekoho šikovnejšieho, čo by z toho vyžmýkal o niečo viac, lebo je tam asi 20minútová nudnejšia pasáž, kde sa to skoro nikam nehýbe aby to následne vytrhol Chuck Norris, ten tam dokonale zapasoval. A úplne kľudne prijmem každé dva roky takýto úlet posledných akčných hrdinov, akční chlapci si takúto pompéznu úctu a hláškovú vychytávku v tomto žánri zaslúžia. Takto výdatne som sa pri akcii dávno nezabával. /videl v kine: 90%/(15.9.2012)

Je to vynikajúci akčný film, ktorý je pokračovaním skvelej jednotky. Má skvelý príbeh o žoldnierskej jednotke, ktorá dostane za úlohu splniť zdanlivo jednoduchú misiu, vyzdvihnúť tajný náklad zo zostreleného čínskeho lietadla vo východnej Európe, ale sú prepadnutí vojenskou skupinou nekompromisného teroristu, ktorý chce získať tajný náklad kvôli nájdeniu piatich ton plutónia a popraví ich najmladšieho člena. Ale žoldnieri na čele s Barney Rossom to len tak nenechajú a urobia všetko preto, aby sa pomstili a zároveň získali späť plutónium. Spracovanie je perfektné, tu sa o ničom inom, ako nadšení hovoriť nedá. Ešte v jednotke malo pár medzier, občas sa našla nejaká zbytočná situácia, ktorá síce bola vždy krátka, ale mierne narušila tempo, hlavne scény s Mickey Rourkom, ale tu vôbec nič, film je mimoriadne dynamický od prvej do poslednej minúty a je úplne jedno, čo sa práve deje, všetko funguje dokonalo a to aj mimo akcie. Scény, ktoré majú viac zblížiť s jednotlivými postavami sú skvelo podané, veľmi spokojný som s humornými scénami, či už s rôznymi narážkami na jednotlivých hercov, hláškami, ktoré sú omnoho vydarenejšie, ako v jednotke alebo rôznymi viac alebo menej originálnymi vtipnými situáciami, ale našťastie aj vážne scény, ktoré mi v akčnom žánri rozhodne neprekážajú tu fungujú a mnohé sú aj príjemne dojemné, veľmi sa mi to páčilo. A veľkým plusom v porovnaní s jednotkou je to, že tento film sa už dá označiť za plnohodnotnú tímovku. V jednotke mi trochu prekážalo, že tímovkou bol prakticky len v úvode a v závere, inak to bol bežný akčný film, kde sa navyše postavy aj často vracali domov, takže v týchto fázach sa dal filmový čas tráviť iba s pár postavami. Ale tu sa postavy vrátia domov iba medzi prvou a druhou misiou, čo je skutočne len pár minút, ktoré ma ale tiež veľmi bavili a potom sú už všetky dôležité postavy prakticky stále spolu na akcii, takže sa k nim dá vytvoriť ešte lepší vzťah a už je to jedna skvelá akčná rodina. Takže tu je po stránke spracovania všetko v najlepšom poriadku. Akcie je tu pomerne dosť a je vynikajúca. Radšej začnem zápormi, lebo ich je málo. Okrem úvodu je o trochu menej nápaditá, ako v jednotke, čo vidno hlavne vo finále, až príliš často len nejaká postava strieľa a protivníci padajú, takže scény bez nejakého výraznejšieho nápadu, ktoré ťažia hlavne z obsadenia toho, kto práve strieľa, ale zase menšiu nápaditosť čiastočne vynahradzuje omnoho väčšie nasadenie techniky do akcie, v jednotke sa ničili len stojace nákladiaky a tu už len predsa nechýbajú ani rôzne vozidlá, vojenské člny a nejaký ten vrtuľník alebo aj tank a potešia aj kvalitnejšie explózie. A pri všetkých akčných scénach som mal pocit, že boli výrazne kratšie, ako byť mohli. Jednoducho opäť sa toho príliš veľa udeje v krátkom čase, skôr by som uvítal, keby som si všetky jednotlivé prvky mohol dlhšie vychutnať, vždy som videl niečo úžasné, ale kratšie, ako by som chcel, takže vlastne podobný prípad ako v jednotke. A trochu sklamú aj niektoré opakované zábery na usmrtených protivníkov. Ale inak som skutočne nadšený, je perfektne natočená, skvelo prehľadná, plná úžasných záberov zo zaujímavých uhlov kamery, takže vizuálne je to skutočne zážitok a spokojný som aj po stránke drsnosti, je tu plno krvi z rozstrieľaných tiel, priestrely pôsobia veľmi efektívne, len zlomenín mohlo byť o trochu viac. Súboje sú výborné, pôsobia tvrdo a majú zaujímavú choreografiu, viac je samozrejme strieľania, ktoré občas, ako som už spomínal bolo trochu monotónne, ale aj tak sa na to pozerá skvelo, je tu množstvo zabitých, skvelý výber zbraní a aj viacero perfektných nápadov. Ale veľmi ma potešila aj moja obľúbená práca s nožom. Najviac sa mi páči celý úvod, ktorý svojou nekompromisnou drtivosťou pripomenie posledného Ramba a okrem prvej fázy v opancierovaných vozidlách ma potešil obzvlášť Jet Liho súboj so skupinou protivníkov, akcia v dedine, kde je tiež pár skvelých súbojov, či už Stathamov v kostole, alebo aj Nan Yu tu má výborný súboj, ale samozrejme aj finále, kde zase vyniká Stathamova práca s nožom pri vrtuľníku. Čo sa týka finálnych súbojov, tak na oboch sa ešte mohlo popracovať, Adkins so Stathamom si vymieňajú skôr len obyčajné kopy a v prípade Stallona s Van Dammom je to zase až moc jednostranné a tak to pôsobí príliš nereálne, kedže realita je niekde úplne inde, ale v poriadku, bavili ma aj tak oba. No pri takomto filme sa aj ťažko nejaká akcia vyzdvihuje, pretože aj tá najslabšia je stále o dosť lepšia, ale drvivá väčšina akcie z americkej produkcie za dlhé roky, takže sa je vždy na čo pozerať. Herecké obsadenie je vynikajúce, samozrejme platí, že kvôli dĺžke tu len predsa nikto nemá toľko priestoru, ako by som chcel, ale aj tak je každý skvelý. Sylvester Stallone ma ešte nikdy nebavil tak, ako práve v tomto filme, čo ma teda dosť prekvapilo, ale čím je starší, tým je lepší, Jason Statham už v porovnaní s jednotkou svojim priestorom až tak moc nevyniká, skôr sa vyrovnal ostatným, ale je stále skvelý, Jet Li tu síce je len v úvodnej akcii, ale exceluje, podobne aj Lundgren, ktorý je tu nezabudnuteľný, Norris síce má len pár minút, ale je to stále borec, veľkým prekvapením je Nan Yu, od nej som moc nečakal, ale toto jej sadlo perfektne a ostatným sa prakticky aj vyrovnala. Z hlavného tímu zaostávajú jedine Randy Couture a Terry Crews, ale aj oni majú stále dostatok scén, v ktorých ma veľmi bavili. A čo sa týka Liama Hemswortha, tak je tiež kladom, na rozdiel od brata je to sympaťák, ktorý tu má skvelú úlohu, prišiel mi ako náhrada za Rourka z jednotky, ktorý mal tiež podobne vystavené dialógy a životné postoje, ale v porovnaní s ním to tu dopadlo neporovnateľne lepšie. Schwarzenegger už síce pôsobí dosť zostarnuto, na rozdiel napríklad od ešte staršieho, ale vitálnejšieho Norrisa, ale aj tak ho vždy rád uvidím a úloha sadla aj Willisovi, hlavne v jeho prvej scéne, kedy z neho vyžaruje silná autorita. A samostatnou kategóriou sú záporáci, Jean-Claude Van Damme to zahral skvelo, táto úloha mu neskutočne sadla a bavil ma aj Scott Adkins, ktorý je tu správny drsniak. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, Simon West v najlepšej forme, toto zvládol skvelo. A veľmi príjemne ma prekvapilo skvelé spojenie hudby s obrazom. Aj jednotka mala dobrú hudbu, ale tu bola v jednotlivých scénach perfektne vygradovaná, o dosť lepšie ako predtým, takže je to dokonalý audiovizuálny zážitok. Najväčšou slabinou tohto filmu je krátka dĺžka, Expendables je projekt, kde je zážitkom každá situácia s týmito skvelými hercami, či už akčná, humorná, dojemná alebo aj tá najobyčajnejšia a aj v tomto filme som cítil, že kľudne každá scéna mohla byť aj trikrát dlhšia a na tempe by to vôbec neubralo. Ale som skutočne nadšený, toto pokračovanie je ešte lepšie ako jednotka, za ktorou zaostáva jedine svojim finále, ktoré mi neprišlo až tak pôsobivé a dokonalé ako predtým, inak aj väčšina menších záporov, ktoré mala jednotka, ako trochu horší strih, pár zbytočnejších scén a dialógov alebo menší dôraz na tímovosť, už tu zmizli. Jednotku som do vzhliadnutia dvojky videl desaťkrát a ani trochu ma neomrzela, takže sa neviem dočkať, keď už tento diel budem môcť vlastniť a pozerať znovu a znovu a znovu, lebo toto za to stojí a viem, že ma to nikdy neomrzí. Najlepší kinozážitok, aký som kedy mal a aspoň čiastočná satisfakcia za dlhé roky najhoršej chudoby, kedy americký akčný žáner prakticky vymrel a zostali len rôzne rozprávky, ktoré je aj urážkou nazvať akčným filmom. Takto vyzerá skutočný akčný film a funguje aj ako kvalitný blockbuster, medzi ktorými môže len ťažko hľadať konkurenciu a hlavne v poslednej dobe, kedy je už pojem blockbuster skôr nadávkou. Nech je už trojka a ak si kvalitu udrží, čo ani nepochybujem, vznikne najlepšia filmová séria vôbec. 90%(6.9.2012)

BOOM TIME. Zapomeňte jedničku, jako by nebyla. Přesně tohle jsem tenkrát čekal a nedostal. Tak stručně. Těžkotonážní oldschoolová nonstop akce v Rambo stylu; krvavější, pravděpodobně i dojemnější, spojitější, kamerově mnohem přehlednější, castingově ještě neuvěřitelnější. Švéd to opět zabil, JCVD jako záporák s-u-p-e-r, no a trojice Guvernátor, Božský Bruce & Walker Texas Norris to celý posílá až komicky vysoko do nebes. A Sly... Je tu přesto hvězda největší. Přijde mi, že každý člen týmu tu dostal víc prostoru (snad krom Stathama a Jet Liho). Mám radost. Z jedničky jsem neměl ucelený dojem, ani mě neudělala. Tohle je zk*rvená jízda, co postupně gradovala až do závěrečný dvacetiminutovky, kdy už jsem měl definitivně držku ztvrdlou do úsměvu od ucha k uchu. Věřím, že spousta z vás na tom bude stejně. Na tohle jsme (my, a naši fotrové) čekali - ENJOY.(19.8.2012)

Stará dobrá klasika, které toho moc nechybí k dokonalosti (osobně bych zrychlil prostřední třetinu). Herci využiti takřka dokonale (jen minimum prostoru pro Jeta Liho zamrzí), akce kvalitní a nápaditá, hlášek dostatek na to, aby měli fanoušci žánru co citovat do Vánoc a vůbec to celé až nečekane hezky šlape od první do poslední minuty. Pokud se jedničce úplně nepovedlo naplnit koncept oživlých osmdesátek, tady to máme v plné palbě. Tradičně zatahá za ucho pár mouder, ale vem to čert. Proč si občas něco nevyslechnout, když to má tak pěknou omáčku? Na čistých pět Expendables 2 nemají, ale pokud jsem jedičce dal lehce lepší čtyřku, dvojce musím dát slabší pětku. Už kvůli Chuckovi. Více zde.(27.8.2012)

• - Režisér Simon West si v rámci zachování duše a stylu druhých Postradatelných přál, aby byl natočen pád letadla pomocí miniatur, jako tomu bylo u jeho prvního snímku Con Air (1997). Nakonec byla ale celá scéna vytvořena na počítači. (Brousitch)

• - Barney Ross (Sylvester Stallone) se ve filmu ptá Leeho Christmase (Jasona Stahama): "Za jak dlouho bude opravený motor," načež Christmas odpoví: "Pět minut." Podobný dialog vede Statham také ve filmu Podfu(c)k (2000). (vyfuk)

• - Těsně po smrti Billyho (Liam Hemsworth) Barney (Sylvester Stallone) říká: "Postarejme se o něj," načež si Toll Road (Randy Couture) nasadí kšiltovku. V následujícím záběru však na hlavě žádnou čepici nemá. (Domin1359)