Expendables: Postradatelní 2

The Expendables 2

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2012, 103 min

• Shadwell

Zásadní nedorozumění Stalloneho spočívá v jeho očividném názoru, že kvalitu filmu dělají slavní herci a fikční postavy, které tyto herci ztvárňují. Ve skutečnosti nic není vzdálenější pravdě, protože kvalitu filmu dělá hlavně režisér se scénáristou. Jistě, celý model distribuce a propagace filmů je už od počátku kinematografie postavený na vyzdvihování toho nejméně podstatného, na tom celý ten model stojí a třeba DVD/Blu-ray krabičky nejsou než efektním nástrojem ovlivňování publika, chcete-li systematickou lží. Problém je, že tenhle film tuto lež svým neustálým omíláním nabitého hereckého obsazení posvětil málem na závazný pravidlo. Málo platné, bez kvalitního režiséra se scénáristou je každý film už od začátku odepsaný. Platilo to u akčních filmů z konce minulého století, platí to i dnes a tady. Vrcholem celého tohohle fiaska jménem Expendables je pak dnešní omladina, náctiletí smradi, co v devadesátých letech, neřkuli osmdesátých, ještě pořád bydleli fotrovi v koulích, a přesto tu vedou nějaký (n)ostalgický rozumy o tehdejším segmentu filmové akce.(2.12.2012)

Ratatata! Bouch! Práááásk! Chcípni ty belgická svině, ááááno:) Druzí Expendables se víceméně poučili z nedostatků jedničky, a i když údajně používají pro svou práci poněkud jiné postupy (aneb Douglasovy filmově vědecké rozbory mě nikdy nepřestanou fascinovat), zábava je to vlastně stejná, jen ještě o nějakou tu trošku lepší. Ovšem ne stále stoprocentní - na to jenom Chuck Norris a yipeekiyaující Arnold nestačí. A nestačí na to ani hustokvalitní záporák z bondovky JCVD, jehož fajnl šoudaun s černým baretem Stallonem mi ze všeho nejvíc připomínalo vypouštění páry v Komandu:) Jen škoda přeškoda toho upozadění Scotta Adkinse, od něj jsem čekal něco onačejšího než jednu krátkou bitku se Stathamem (ještě k tomu s předem jasným výsledkem s ohledem na to, v jaké fázi filmu na ni dojde, že:P). Navíc prostě nevím, doba, kdy si mohli akční hrdinové dovolit být takhle neprůstřelní, je podle mě nenávratně pryč, i když ji budete vzývat tak intenzivně jako Simon West a Stalloneho banda. Abych to uzavřel - nelituju ani jediné koruny, kterou mě stál lístek do kina. A rozhodně vám doporučuju se na to do kina vydat, protože jednak takovýhle druh filmu si kino žádá, a druhak nezaplacením za vidění podporujete Zlo jako je Tvajlajt, protože za něj si kvílící/vzdychající Emy vždycky rády zaplatí (aby viděly gaye jiskřit co nejdříve), a až příště někdo přijde za producentem s nápadem natočit poctivý akční výplach s potenciálem kultovosti, pokusí se je ti mamonářští šmejdi uvrtat aspoň do trpitelských pohledů a očních linek:P Vem to čert, generálně vzato jsem vcelku spokojený, i když závěrečná velkopřestřelka na letišti je podle mě trochu nudná, a je tam jen proto, aby byla možnost nahnat všechny hrdiny na jedno místo. Jo, kdyby vteřiňáci odlétávali v trošku Woovské choreografii, to by byl jinší kofeinový nápoj. A že jsem vůbec nezmínil ženský element? Nezmínil, na co taky - tohle jsou Expendables - a Nan Yu není Michelle Yeoh ani Maggie Cheung;) Hodnocení zní: trochu slabších 80%.(25.9.2012)

Naprosto ultimatni jizda. Ne ze by to bylo nejak bezchybny, to ani zdaleka, ale je to super zabavna jizda od zacatku do konce. Jednoduchej pribeh, kde se nepronasi zbytecne moudra ani se moc nediskutuje a i kdyz je prostredni cast na akci chudsi, furt se neco deje. Akce je skvela, drsna a krvava, pouziva se tu vse od boxeru po tank a tak neni divu, ze smejdi litaj rozstrileny na vsechny strany a mrtvoly jdou do stovek. Ale vse je samozrejme podrizeny hereckymu obsazeni, coz znamena, ze treba na takovyho Crewse nebo Couturea nevyzbejva moc mista. Tady je to zkratka o tech akcnich legendach a kazdej si tak uzije tech svejch pet minut slavy, kdy hodi par hlasek a zmasi haldu smejdu. Obcas uz to je sice krapet prehnany a rozpada se to na tyhle jednotlivy sceny a hlasek tu je takova halda, ze uz misty pusobi krapet nucene, ale vetsina z nich skvele sedne. Co se tyce triku, misty neco ustreli, ale nic hroznyho. Takze celkove je sice vse od akce, pres hlasky az po postavy lehce over the top, ale je to kurevska zabava s hromadou legendarnich akcnich "dedku" a tech 100 minut utece jako nic.(19.9.2012)

Simon West se prokázal jako o chloupek lepší režisér, než pan Stallone, akční scény již nejsou tak nepřehledné, naopak se vyloženě rochní v epických záběrech, kdy naši staří známí pomalu kráčí bojištěm a stříli od boku hromady osob, věcí, zvířat, dětí - ne, ty poslední dvě ne. Naopak ale scénář už z tak jednoduché béčkovosti ještě zestupidněl. Druzí Expendables mi místy připadali jako pokus o postmoderní western, kdy charismatičtí "kovbojové" brázdí zemí bez zákona, zachraňují ženy s dětmi, osvobozují otroky a pronásledují padouchy, kteří ukradli nikoliv měšce plné zlaťáků, ale plutónia. Ne, že by tento "nepořádek" nějak vadil, ovšem musel by být vykoupen lepším vytěžením postav. Akce stále nedosahuje svého potenciálu, mocných střetů postav mohlo být taky více, hláškování působí vyloženě nuceně... Nevím, bylo to fajn, ale když se nad tím člověk zamyslí, mohlo to být ještě mnohem lepší. 6/10(14.9.2012)

„Rest in pieces!“ Chuck Norris jako žurnálová Deus ex machina, tragický ex-guvernér v bundě z jedničky Terminátora a steroidový Sly s koutky psa státního návladního McCabea. No.. Upřímně, je to blbé jak dítě vesnického idiota a hrát tam pouze cvalda Seagal s nějakým bulharským křovím, zavřel bych víko od popelnice, ale vidět všechny ty chlapce pohromadě je jako mít Vánoce 365 dní v roce. Podceňování inteligence fanoušků akčního filmu je dlouhodobý scénáristický zlozvyk, ale když srdce plesá, spokojí se i s málem - už jen proto, že kvůli stáří herců a zvětšujícím se prostatám může mít další díl podtitul Pissing in Action.. Apropo, jedna všeříkající zajímavost: Pokud součet věku trojice Norris, Stallone, Schwarzenegger odečteme od roku vzniku dvojky Expendables, vyjde nám letopočet narození Abrahama Lincolna. Neprodleně zřiďte to muzeum..(10.9.2012)

• - Ve chvíli, kdy na scénu vstupuje Booker (Chuck Norris), je možné slyšet upravenou verzi soundtracku z filmu Hodný, zlý a ošklivý (1966) od Ennia Morricone. (Claude Speed)

• - Vo filme je možné vidieť, že Chuck Norris (Booker) nosí na hlave šiltovku s logom vlka. Jeho charakteristická vlastnosť je uvádzaná ako "vlk samotár". (AdamesWWE)

• - Arnold Schwarzenegger plní slovo a na frázi "I'll be back," ze snímku Terminátor (1984), dostaneme po dlouhých letech od jeho postavy odpověď' v podobě "I'm back", tedy "Jsem zpátky". Stejnou frázi vyslovil i ve filmech Policajt ze školky (1990) a Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003). Ve scéně na letišti pronese Trench (Arnold Schwarzenegger) v hovoru s Churchem (Bruce Willis) svoji nejslavnější hlášku "I'll be back!, tedy "Já se vrátím!", přičemž Church odpoví: "You’ve been back enough. I’ll be back!", tedy "Byl jsi zpátky mnohokrát, já se vrátím!" načež mu Arnold odpoví "Yippee ki yay.", tedy nejslavnější hláškou Bruce Willise z filmu Smrtonosná past (1988). (Rominator)