Expendables: Postradatelní 2

Expendables: Nezničiteľní 2

The Expendables 2

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2012, 103 min

// Distribútor: Lionsgate // Počet premietajúcich kín v USA: 3,316 // Otvárací Víkend USA: $28,591,370 //(7.11.2012)

• J*A*S*M

Špatnej vtip. Nedoufal jsem, že budu z Expendables II nějak zvlášť nadšený, přecijen nejsem úplně cílovkou pro žánr bezduchého staromódního akčního filmu, ale že mě to neuspokojilo ani jako řemeslně pěkně udělaná nenáročná oddechovka, z toho jsem - zvlášť po velmi pozitivních ohlasech - docela překvapený. Hlavní kámen úrazu je v akci. Za prvé je jí málo ... a za druhé není dobrá. Spousta lidí si libuje v tom, že kamera zde není epileptická a střih není klipovitý, jenže k čemu jsou dlouhé (přehledné) záběry, když celek prostě přehledný není. West lemplovsky pracuje s prostorem, není jasné, kdo kam kudy utíká, kdo ho pronásleduje, jakým směrem střílí ... Veškerá akce (s výjimkou úvodní scény, kde to neplatí úplně storpocentně) je v podstatě unavujícím sestřihem toho, jak někdo někam utíká/střílí, ale naprosto tomu chybí nějaká dynamika, která by mě jako diváka vtáhla do děje. No a pak ten scénář ... dá-li se tomu tak říkat ... katastrofa. Jako mně je jasný, že od takto koncipovaného filmu může čekat něco sofistikovaného ledatak blázen, ale tohle je fakt moc! Postavy se zcela nekoncepčně pohybují kdesi v obrovském prostoru bývalého sovětského svazu, legračně na sebe neustále narážejí ... a když jsou hrdinové v hodně velkým srabu, NĚKDO přijde, všechny zachrání ... a zase odejde. A rámují to kecy typu "Tyjo, díky že ses stavil." Jako what the fuck? Vtípků a hlášek je povedených zhruba tak šest, přičemž půlku z nich si uzmul Lundgren. Expendables II jsou produktem s krátkou dobou trvanlivosti (tohle fakt kult nebude), který od fanboyů sbírá pozitivní hodnocení jen díky tomu samému modelu, díky němuž puberťačky vlhnou u Twilightu a potterofilové u posledních Potterfilmů. Totiž že mohou na plátně vidět své oblíbené herce ... jak něco dělají. Bez ohledu na to co, jak, proč a jakým způsobem je to celé zpracováno. Dobrý film to jenom kvůli tomuto ovšem vskutku není, ba naopak. Dvě hvězdy ani nevím za co, asi za profesionální look a sem tam sympatickou míru odlehčení. Jinak paskvil.(7.9.2012)

Nepovažuji se za fanouška akčních filmů, ale The Expendables mě napodruhé velmi bavili. Akční scény nejsou překombinované a tím pádem jsou i velmi zábavné a ženský element v příběhu mě potěšil, protože nutí ostatní zúčastněné projevit i trochu citu a říct více než jednu holou větu za deset minut. Navíc většina hereckého obsazení je takovými legendami, že jim odpustíte i místy strnulé herecké výkony a naopak budete obdivovat, do jaké fyzické formy se ve svém věku dokázali vypracovat a s jakým nadhledem dokázali přijmout scénáristické vtípky, které si spíše než z děje dělají srandu z jejich kariéry a nejslavnějších rolí.(15.9.2012)

Další díl Jurského parku se kupodivu povedl. Z hlediska akční komedie naprosto dokonalé. Tvůrci opravdu perfektně podchytili to, čemu se divák bude nejvíc smát, co se mu bude nejvíc líbit a zcela přesně (až skoro pedantsky) z toho udělali film. Hlášky, přestřelky a herci jsou tou nejlepší devizou tohoto našlápnutého hitu. Chvíli se sice brutální tempo a úderný styl rozmělnil o užvaněné WTF scény jako příboj o skálu, ale co naplat. I přesto jsem se skvěle bavil a místy tiše plakal smíchy na celé kino (přestřelka na letišti a příchod Chucka Norrise). Zapojení osmdesátkových akčních hvězd byl nápad za všechny prachy. Teď se to tuplem potvrdilo, neboť teprve teď to dostalo ten správný smysl. Podstata toho zapojení dostala takový humorný prvek a to je přesně to, co se mi na tom nejvíce líbilo. A že staříci pouze střílejí? No bodejť, však Chuckovi Norrisovi je sedmdesát dva. Na full kontakt rvačky ale dojde i přesto a opět je to zazděno nějakou ultimátní hláškou těžící právě z kultu předchozích rolí výše uvedených hvězd. Prostě tenhle film je jeden velký džouk. A Arnold Schwarzenegger is back! Sice už po několikáté, ale za to teď DEFINITIVNĚ.(6.9.2012)

Není nad starou dobrou klasiku. Parta důchodců jezdí digitálně upraveným Bulharskem, střídá herní mapy, které reflektují nostalgicko-archetypální nádech žánru a sem tam zaúřaduje deus ex machina, uvítaný salvou insiderských vtipů. Banalita zápletky i parodický nádech prostoru a charakterů tomu dodává post-moderních kvalit, Simon West zase přehledný rukopis a solidní tempo. Naštěstí už Stallone pochopil, že nějaká vážnost či "realistická" motivace tady nemá místo, nostalgici chtějí svoje hlášky a více pomrkávání. Tupý válečnický macho sentiment tomu sice pořád přebývá, ale tentokrát je to vycpávka mezi královskými komediálním výstupy a říznou akcí s mnohem lepším timingem než v případě jedničky. Sice je to zase "jen" akční encyklopedie, ale tentokrát bohatě ilustrovaná a ještě naditější odkazy k mytologii dýchavičných dědoušků. Bavil jsem se královsky.(27.8.2012)

• - Arnold Schwarzenegger a Sylvester Stallone už nebyli nejmladší a protože dali do akčních scén mnoho, oba museli podstoupit operaci ramene. To, že se oba dva sešli ve stejný čas, a dokonce i ve stejné nemocnici, byla prý pouze náhoda. Byla dokonce pořízena fotografie, jak vedle sebe leží na lůžkách v nemocnici. (kery-)

• - Jason Statham se na natáčení dostavil ihned po dokončení práce na filmu Parker (2013). (S.W.A.T)

• - Nože, ktoré môžeme vo filme vidieť, navrhol a vyrobil Gil Hibben. (marciano)