eaten

Musim sa priznat ze ruskych vojnovych filmov som vela nevidel, ale po vsetkych tych americkych musim uznat ze minimalne tento bol lepsi. Vyzera vierohodnejsie a Rusi sa tu nehraju na najvacsich hrdinov/machrov sveta. Dej ani chvilu nenudil a som rad , ze ma kamarat k pozretiu dotlacil :). ()

zette

Film lehce nadhodnocuji, protoze i kdyz jej natocil rus, tak beloruskeho filmu se moc nevidi... Videl jsem desitky sovetskych valecnych filmu, ale o brestske pevnosti jsem jeste nikdy zadny film nezaznamenal a to se taky ceni. Kamera se povedla, misty me ale jeji zpomalene zabery vadily. Jinak ma film solidni vypovidajici hodnotu o jedne z prvnich nemeckych akci operace Barbarossa. Herecke vykony velmi dobre, film ma tempo a vyhyba se i prehnanemu patosu ( na nej ale maji postsovetske narody pravo ). U nas natocit takovy film je podle me momentalne nemozne. ()

dr.fish

Takovéto filmy by měli točit režiséři válečných filmů. Ale netočí. Záběry tu jsou jak z reklamních spotů, hory patosu, dlouhé pohledy do zkrvavených tváří, absence jakékoli dějové linky. Zmatek a chaos. Je to škoda, jelikož tu je pár pěkných záběrů zejména útoků letadel. Jenže kromě toho hodinu a půl vaty. Proinvestované peníze a skutek utek. Jeden z nejhorších ruských válečných filmů co jsem viděl. 45% ()

tom88

Veľmi podarený vojnový film a na to, že sa jedná Rusko-bieloruskú koprodukciu tým duplom. Zahrané nadpriemerne, režijne vychytané a režisér si zaslúži pozornosť. Akčné scény sú prehľadné a veľmi pôsobivé. Výbuchy a deštrukcia okolia je super. Efektovo film nezaostáva a v Hollywoode by si mohli s týmto filmom inšpirovať. Takto sa má točiť vojnový film. Bolo vidno aj vyšší rozpočet. Škoda len, že príbeh nenapísali trocha pútavejšie, ale inak sa jedná o vysoký nadpriemer. Celkový dojem bol dosť dobrý. 84% ()

alchac

Proč, ptám se. PROČ musí být skoro každý zprvu solidně vypadající válečný film, který mám poslední dobou možnost vidět, ve finále zprasen v tak nehorázně patetickou sračku?? Mno... první hodina oukej, úvod, to se nám ale krásné ráno Leonide Iljiči, no to víš Nikito Sergejeviči, blábláblá, přichází Skopy, hmmmm, malej klučina - archetyp udatného sovětského vojáka, co tak krásně kličkuje mezi dávkami z emgéčtyřiatřicítky... a no tak vlastně proč ne, že jo. A pak noční šturm podle plánu Arnolda Jidáše (jen to minové pole tam chybí), takže Ivánku, kamaráde, mluvit moc nebudeš, ale zase tak krásně chcípneš se vz(d)orným "Urááááá!!" na rtech. Pak ještě někoho in memoriam vyznamenáme, stařík smočí slzou kus betonu, mrtvolky se nám zasmějí do kamery a kaněc filma. Ale zase objektivně musím uznat, že se to dalo vydržet bez dávení. Amíci by podobnému tématu dali na prdel podstatně víc. ()

mr.filo

Žili byli Kusturica a Spielberg v jednom domě. A pak se domluvili, že natočí svoje nejlepší záběry (akci a neuvěřitelnost) a pak je poskytnou jakémusi ruskému režisérovi k vytvoření epesního filmu. A tak se stalo, že vzniklá filmová balada, která má úspěch před i za oceánem. ()

Radiq

Prostě ruskej válečnej film plnej typicky ruskejch ksichtů. Oslava hrdinství, památka zesnulým. Natočeno docela dobře, ale ten ruskej postoj je stejně takovej divnej, ti herci to taky hráli hrozně divně, no.... ostatně jako všechno v Rusku... Hodně výbuchů, střelby a do toho ruská orchestrální hudba doprovázená smrtí, řevem umírajících a útrapami válkou zničených obyvatel. ()

SniperG1

Celý film se odvyjí v neustálém tempu, žádné zbytečné vykecávání, akci střídá akce!! Po dlouhé době jsem viděl výborný válečný snímek...90% ()

farmnf

Když jsem před lety viděl Vojína Ryana, musím uznat, že mě to oslovilo. Analyzuji-li si ten velkofilm, poselství zní: My jsme amerika, my jsme velcí a mocní a můžeme si dovolit i to, že primitivním způsobem vybereme nějakou nešťastnou stařenku a zachráníme jí alespoň jednoho syna. Přitom obětujeme asi 100 vojáků a několik francouzských civilistů. Ale tento film je zcela stejně vyjímečně dobře natočen, famózně technicky zvládnut, kamera na výbornou. Jeho poselství je prostší. My jsme stalinistické Rusko, hovno vyzbrojené, rozvědka nefunkční, protiletecká obrana nikde, napadnou nás skopčáci a co teď? Umíráme po tisících, naše ženy jsou upalovány, děcka též, nemáme vodu a náboje. Proto je film tak dobrý. Jestli to dělají pro Stalina, nebo rodnou vlast, se nedozvíte. To je takovej fofr, že to určitě nikoho nenapadlo. ()

markuc

Film nemá český název, jako obvykle ho česká distribuce opomíjí, tedy volný překlad zní Brestská pevnost. Což už možná leckomu napoví, hlavně těm, co mají v oblibě druhou světovou válku. Roku 1941 se Němci rozhodli zaútočit na Stalinovo Rusko a jedna z prvních bitev se odehraje u města Brest. Obyvatelé tohoto města hrdinně odolávají, jak dlouho však vydrží, toť otázka. O filmu jsem se dozvěděl náhodou, čehož mi je celkem líto, protože se jedná o výborný film a mohl jsem na něj tedy být natěšen. Vyzdvihl bych tudíž práce kamery, celková atmosféra je velmi povedená, film vás prostě vtáhne do děje. Vše je natočeno velmi naturalisticky a vy se snažíte zjistit, co se stane v dalších minutách - možná si říkaté, co se o jedné bitvě dá natočit ve více než dvou hodinách - to se ale budete celkem divit, film uběhne rychle, nikde se nezadrhává, vše je protknuto několika lidskými příběhy obyvatel, s postavami se proste lehce sžijete. Do toho správná nevtíravá hudba, slušné herecké výkony (film totiž nemá žádné ústřední herce, jedná se o obyvatele města, avšak nikdo nijak nevyčnívá nebo nehraje úplně špatně), dobová hutná atmosféra, nalěžitě uspokojivé efekty. Co se Rusům nedá upřít, to jsou jejich válečné filmy, ty opravdu umějí a málokdy narazíte na dobrý válečný film jiného státu (myslím samozřejmě v současné době). Nejedná se o žádný filmový skvost, v současné době jde však o vysoký nadprůměr, který rozhodně stojí za shlednutí. ()

Karush

O tých, ktorí to nevzdali a pamiatka tým, ktorí to nevzdali...Film je ťažko zrovnateľný s niečím iným aj keď to je ten typický ruský vojnový film. Film so silným emocionálnym nábojom, jednoduchým zobrazením životných osudov, miestami s drsnými chvíľkami, ale predsa ešte jemne natočené. Film vsadil na tradičný sovietsko-ruský základ, ale pomalé plynutie deja a chladný ruský pohľad na udalosti tentoraz asi filmu viac uškodilo ako prospelo. Podobné filmy: Stalingrad, Ich war neunzehn. ()

Honzíno

Silná záležitost. Postavy mají jasné a logické motivy, scény hutnost. Kamarádi z východu natočili regulérní velkofilm, který se však liší od klasické západní produkce svým osobitějším feelingem a požadavkem: mějte během projekce zapnutý mozek. Sledovat to sám, budu váhat nad pátou hvězdičkou. ()

Mrkvič

Kam se hrabeme s rokem 68. Rusáci zaskočeni napadením Německa, i když to kde kdo dávno tušil. Srdcervoucích scén je tu tolik, co ve 3 podobných filmech dohromady, ale co naplat, když se to všechno dělo. Škoda že se mi ty ruská jména a obličeje dost pletou a kde je nemocnice, kde pevnost, kde kásárna atd jsem netušil, tak mi přišlo pár věcí dost zmatených. Pro rusáky tedy jistě nezapomenutelný film. A já doufám, že na ty hrdinské scény také jentak nezapomenu. ()

lucascus

Velice povedené dílko z bělorusko-ruských končin - konečně Rusové opět dokázali, že válečné filmy opravdu umí (9.rota tedy nebyla jen světlá náhoda), pověstná ruská chladnost šla zde trochu stranou, do filmu vstoupily emoce, ovšem samozřejmě s ruskou mrazivou příchutí. Happyend se díkybohu nekonal, to přenechme amíkům, zakončení bylo vskutku realistické a dokonce se vojákům dostalo potřebné úcty - jen tak dál. Na režiséra Alexandra Kotta si posvítím. ()

Pedross800

"JÁ PEVNOST, JÁ PEVNOST, BOJUJEME, BRÁNÍME SE...ČEKÁME NA POSILY..." Neskutečné...nemám slov. Zase jednou pořádná filmová nálož, která mě totálně odrovnala! Ten idylický začátek, prosluněný den, úsměvy, pohoda a pak bum prásk a v jedné sekundě je vše pryč a všude kolem začíná nefalšované válečné peklo a jatka tak hrůzná, děsivá a realistická, že pokud tohle někoho nedostane, tak musí být uvnitř z kamene....neskutečné válečné scény, legendární sovětské HURÁÁÁÁÁ, dojemné chvilky, hrdinství obyčejných lidí a vojáků, obětování se, zmar i odhodlání....a to vše vyprávěno očima malého hlavního hrdiny, kadeta Saňji, které tomu dodalo ještě něco navíc. Asi nikdy už nezapomenu na scénu idylického ranního chytání ryb s jeho dětskou láskou Aňou s kouzlem čistoty v nich se scénou z jejich opětovného shledání po pár dnech uprostřed válečného běsnění, kdy jejich pohledy už zdaleka nejsou dětské, naivní a štastné, tady to již nejsou děti, ta krutost a běs kolem z nich rychle vše dětské vyhnala nenávratně pryč....silné, dojemné válečné drama, které je tak reálné až z toho mrazí a díky tomu nemá jedinou vadu na kráse. ()

Georgex

Surovost, surovost a ještě jednou surovost, aneb konečně další ruský válečný film, který si na nic nehraje a snaží se vyobrazit válku takovou jaká ve skutečnosti byla. Speciálně na východní frontě byla válka tvrdá a krutá a tento film se nám snaží právě tyto dvě slova potvrdit. Příběh je zasazen do jedné z pevností, která znamenala jeden z prvních oříšku pro slavnou německou armádu, jelikož tento komplex bránili hrdinští sovětští vojáci. Ano zní to jako propaganda. Nicméně je to fakt, který nemůžeme nikdo vyvrátit. Podle těchto slov by každý očekával další ruský film, který ze Sovětů udělá neporazitelné kladné hrdiny a z Němců bezcitné svině. Na jednu stranu může tak film působit, nicméně když se probijete přes celý film, zjistíte, že tomu jinak ani nemohlo být. Další položka, co byla u sovětských filmů pravidlem zde také naštěstí není, ano mám na mysli sovětskou propagandu. Je pravda, že vyobrazení vojenských komisařů je až příliš lidské, nicméně jako celek se to dá překousnout, i když z historie víme, co to bylo většinou za hyeny. Jako velké plus filmu beru výborné zvládnutou technickou stránku, kdy použitá technika, zbraně a střelivo přesně odpovídá historickým reáliím a to i na německé straně, konkrétně u tanků to takové pravidlo stále není. Bojové scény jsou kruté, krvavé a nelítostné, takže nebudete mít problém jim uvěřit. Právě tohoto bodu si cením nejvíce. Film se nesnaží na nic hrát a i přes chvilkové zakolísání nemohu jinak než udělit plný počet. Moje hodnocení 80%. ()

Jello Biafra

Silný a naturalistický vojnový film zachytáva prepadnutie SSSR jednotkami Wehrmachtu v roku 1941 a následne príbeh pevnosti na Bielorusko-Poľskej hranici kde sa posádka dokázala viac jak týždeň brániť útokom Nemcov. Ruská kinematografia mňa poslednou dobou len a len prekvapuje. Už treba 9. rota sa mi svojím videoklipovým spracovaním moc páčila a u Brestskej pevnosti tomu nie je so štylizáciou inak. Skvele zachytené utrpenie vojakov aj civilistov či scéna bombardovania pevnosti kde lietajú vzduchom utrhnuté končatiny sú dosť silnými scénami tohto filmu. Skutočne vydarená záležitosť. ()

ZkuKol

Film o prvních dnech operace Barbarossa z pohledu marných obránců Brestu. Kott umí s kamerou, vyvolat emoce a bezchybně zvládná bojové scény. Určitá idealize je asi v Rusku součástí žánru a stopáž je o pár minutek nadbytečná. Ale herci jedou na plno, příběh je zajímavý a Kott nemá problém pracovat s patosem a dějovými stereotypy. Jako klasická pocta padlým hrdinům i jako intenzivní filmový zážitek to prostě funguje. 20. června přišli a vojákům v Brestu zbývala jen jediná možnost, dělali, co mohli... 80% ()

Forsberg11

"Ja krepasť, ja krepasť. Bojujeme, držime sa. Čakáme na posily". No klobúk dole. Rusi ukázali ako sa točia vojnové filmy. Prvých dvadsať minút je to pohodová letná idylka roku 41, no potom začnu na ruskú zem dopadať prvé bomby a nastáva takmer dvojhodinové nespútané peklo plné výbuchov, lietajúcich ľudských tiel a kusov tiel, streľania, striekania krvy, paniky, chaosu, strachu a neskutočného zúfalstva. Neviem si ani len predstaviť, čo museli obyvatelia pevnosti v tých chvíľach prežívať. Nemecký útok zastihol posádku úplne nepripravenú, vojaci boli dezorientovaní a v čase útoku o 4:00 ráno ešte všetci sladko spali. Pre drvivú väčšinu obyvateľov pevnosti to bol ale posledný bezstarostný spánok v ich živote. Ako po príbehovej tak aj po technickej stránke sa tento snímok veľmi vydaril. Kvalitnú kameru dopĺňajú autentickí herci a dobre napísaný scenár. Nemal som čas sa nudiť a film utiekol veľmi rýchlo aj napriek dlhšej stopáži. Pre fanúšikov vojnových filmov a druhej svetovej vojny rozhodne môžem odporúčať. Najlepšia scéna: tu ich bolo skutočne mmho a ťažko sa mi vyberá jedna konkrétna ale v hlave mi utkvel skvelo nakrutený, záverečný a beznádejný ruský pokus o prielom. 75 %!! ()