Domek z karet

• Česko Dům z karet (více)
USA, (2013–2018), 63 h 6 min (Minutáž: 42–60 min)

Tvůrci:

Beau Willimon

Předloha:

Michael Dobbs (kniha)

Hudba:

Jeff Beal

Kevin Spacey, Robin Wright, Michael Kelly, Rachel Brosnahan, Mahershala Ali, Nathan Darrow, Michel Gill, Reg E. Cathey, Sebastian Arcelus, Kate Mara (více)

Série(6) / Epizody(73)

Francis Underwood (Kevin Spacey) vás vezme na dlouhou cestu, během níž si vybírá svou pomstu na těch, kteří ho zradili – včetně členů jeho vlastní vlády i prezidenta Spojených států osobně. Elegantní, prohnaný, metodické a zlý Frank Underwood spolu se svojí manipulativní manželkou Clair (Robin Wright) berou Washington útokem. Příčku po příčce stoupají po hierarchickém žebříku, aby dosáhli toho, po čem tak zoufale touží – po moci. (AXN)

Pajky3

1. série Krásné nakouknutí do velké politiky, kde se mocní přetahují o ještě větší moc. Jsem spokojen s tím, co příběh nabízí, hlavně protože politické thrillery nejsou úplně mým šálkem kávy. První díly fungujou úžasně a nutí koukat stále dál a dál a chtít vědět stále víc a víc. Ke konci série mi trošku přišlo, že to polevilo, ale i tak jsem spokojen s tím, co jsem dostal a těším se na druhou sérii. Kevin Spacey je v roli Franka Underwooda neuvěřitelně cynický a jeho průpovídky mě neskutečně baví. Jen krůček k dokonalosti a pokud si někdo myslí, že to takhle nefunguje... 90 % *** 2. série Z první série jsem div nebyl nadšený, to ta druhá mé nadšení docela dost musela přibrzdit. Příběh postupně přichází o většinu zajímavých postav a i ta politika je nějaká zamotanější. Vlastně se mi ke konci zamlouvala asi jen dvojice postav, když pominu Franka (a i ten polevil, protože ubyl jeho proslov k lidu) u kterého se to tak nějak předpokládá. To je taky jeden z problémů, ono automatické předpokládání a absence velkého protivníka, ve kterém bychom mohli najít alternativu. Boháč Tusk rozhodně nestačil, protože si ho nelze oblíbit a prezident je vykreslen jako úplný hlupák, který sebou pouze nechává manipulovat. Což opět nechápu, protože přece taky musí mít ostrý lokty, když byl zvolen. Zadarmo to určitě nebylo. Nejhorší ale je, že spoustu prostoru dostává Claire a její nezajímavá linka, u té jsem se opravdu nudil. Naopak mnohem víc byl rozvinul tu hackerskou, s pánem co má v kleci morče jménem Kešu. 70 % *** 3. série House of Cards je seriál, který mě při svém sledování dokáže úplně pohltit. Dokonalý hudební podkres, perfektně vychytaný vizuál a samozřejmě jen ty nejfajnovější herecké výkony z něj dělají něco jedinečného. Ze druhé série jsem byl trochu zklamaný, ale třetí mi to vynahradila. Frank už konečně usedl do žhavého křesla, ale tato série je jiná. Je jiná, protože Francis tentokrát rány musí hlavně přijímat než aby je na všechny strany rozdával. Ať už mu je uděluje ruský prezident, jeho protikandidátka nebo vlastní žena. Navíc úplný závěr naznačuje, že je rozhodně se na co těšit i v následující čtvrté řadě. Teď už jen vydržet to čekání... 80 %*** 4. série Čtvrtá série je pro mě opět o něco slabší. První polovina mě nebavila vůbec a pak přišlo Frankovo blouznění v nemocnici a já myslel, že to vzdám úplně. Na štěstí se na scéně objevil Conway a svitla naděje na vytvoření zajímavého protivníka, jen aby na konci série byla zase uhašena. Podle mě je na čase, aby se House of Cards rozloučil. Ano, věci jako kamera, hudba a herecké výkony jsou bez debat pořád na nejvyšší úrovni, ale příběh opravdu ztratil na zajímavosti a nerad bych, aby to dopadlo ještě hůř. 70 %*** 5. série Pátá série je v mých očích taková malá cesta zpět k vrcholu. Frank Underwood a jeho čachry s politikou USA totiž nemají obdoby a opírání do současné politické scény snad nemohlo být povedenější. Tolik skvělých momentů, co série nabídla, se pokaždé nevidí. Navíc hlavně první polovina (souboj s Conwayem a volby) měla opravdu skvělou gradaci. Loni jsem psal o tom, že je na čase se rozloučit, po letošku tvrdím, že House of Cards má pořád co nabídnout. A tak jsem zvědav, jaký bude střet Claire a Franka za rok. *** 6. série Zajímavé, jak šesté (a závěrečné) sérii zlomila vaz realita. A nemluvím jen o tom, že se tvůrci museli zbavit Kevina Spaceyho kvůli jeho skandálu. Bohužel Robin Wright byla kvalitní spoluhráčkou, ale jako lídr to utáhnout nezvládla, možná i kvůli tomu, že neměla s kým hrát. Ještě hůř se však na situaci podepsala současná politická situace v USA. Když seriál začínal, tak jeho hlavním kladem byl šok a údiv z toho, co si dovolí. Jenže nyní je u kormidla Trump a tak věci, které představuje jsou tak nějak na běžném pořádku. Navíc podle mě nebylo zrovna šťastné rozhodnutí přidat ještě těhotenství. Tvůrci tak stáli před přetěžkým úkolem a bylo víceméně jasné, že fanoušci nebudou spokojeni. Otázkou zůstane, byli by naštvaní víc, kdyby seriál odpískali hned po skandálu a šestá série nevznikla? () (méně) (více)

arnybossy

Vynikajuca zalezitost. Tento serial ma pohltil od zaciatku az do konca. Ide o dokonaly obraz toho ako to v politike realne funguje. Prva polovica serialu uplne strhujuca, v tej druhej uz dochadza k miernemu polaveniu napatia, ako aj v tom, ze ku koncu divak v istych okamihoch velmi lahko dokaze predvivat udalosti, cim uz nedojde za k zelanym ''neocakavanym'' prekvapeniam. V kazdom pripade ide o skvely serial, s famoznym Kevinom Spaceym v hlavnej role, ktoru si dokonale uziva. ()

Fancipal

Quid pro quo. Tak takhle funguje demokracie za velkou louží. Přítmá zákoutí, opuštěné garáže, nenaplněné ambice, uražená ješitnost. Facka všem, kteří věří, že historie se tvoří ve volebních místnostech, u řečnických pultů nebo na diskuzních fórech. Odvrácená (a přitom všem na očích) strana americké demokracie. Nepodléhejte iluzi, že na starém kontinentě je situace povzbudivější. Američané měli jenom 200 let náskok, aby systém založený na cíleném prospěchářství, falešném přátelství, dvojité licoměrnosti vybrousily k dokonalosti. A Kevin Spacey je excelentní, především v momentech, kdy bourá imaginární „čtvrtou zeď“. Hodnocení: 1. Série: 90%, 2. Série: 90%. Oblíbené postavy: Frank Underwood ()

BoXBe

Intriky jak z antického Říma v kulisách Washingtonu s využitím současných technologií k ovládání veřejného mínění. Kevin Spacey a Robin Wright jsou herecky až děsivě dokonalí. I kdyby jen zlomek byl pravdivý, je americká politika opravdu (a rozhodně ne v pozitivním slova smyslu) fascinujícím mechanismem mocenských her. Co se týče druhé série, moment překvapení a seznamování je pryč, ale nastupuje další fascinující chladnokrevná cesta k moci a to přes nikoho menšího než amerického prezidenta a jednoho z nejbohatších lidí světa. Mrazení je zpět :) ()

papaJA21

Po delší době seriál, který opět stojí za to. Kevin Spacey je mrazivě přesvědčivý, o co možná víc, že v něm tak trochu pořád nacházím v momentech toho zvráceného uchyla z Americké krásy. Pátou hvězdičku si doufám schovávám na druhou sérii, kdy čekám mrazivější drama a především větší zapojení tisku. Konec nám to nastínil pěkně. ()

ewi

Co do politickych klicek super, atmosfera, hudba, super...ale to, ze uz od druheho dilu se zacina daleko vic resit kdo s kym spi, me proste nebavi... jen cekam, kdy postavy zacnou resit sve vnitrni boje ve stylu "vis Franku, nekdy si rikam, jake by to asi bylo mit deti"... nevim, asi jsem od toho serialu cekala, ze bude min "hloupe hollywoodsky" ... jeste nejsem ani v polovine a uz ted si nejsem jista, jestli se mi vubec chce na dalsi dily koukat... ()

dr.fish

Kevin Spacey hraje svého usměvavého "dobytka" zase a opět skvěle. Robin Wright je chladně krásná a dokonalá žena svého kongresmana. Kate Mara je výtečná ambiciozní potvora, která se na své cestě nebojí roztáhnout nohy tam, kde je to pro kariéru nezbytné. Plus další a další postavy a postavičky. Každá má svůj příběh, i když nelze dohlédnout do všech konců. V podstatě jen šaráda o politice, seriál oslavující vychcanost, podrazáctví a bezohlednost. Účel světí prostředky a jediné, na čem skutečně nezáleží, je volič, respektive jen jeho hlas. Přestože filmy o politice nesnáším, toto má příběh a hlavně charisma. Kevin je dobrý a je to dobře napsané. Stále však omezeno americkými "mantinely", takže divácky hodně zjednodušené. Nicméně jsem zcela znechucen vydržel jen první sérii. Mám život rád a nehodlám si ho nechat otravovat jedem politiky...75% ()

Larushka

Herecká symfonie Kevina Spaceyho a Robin Wright. První série byla skvělá, druhá si drží stejnou kvalitu - je to prostě takový seriál o běhání. F.U. all. Update po čtvrté sérii: Stále si to neskutečně užívám! Každopádně je to víc scary než takový Walking dead... ()

Splasher

To se nám to začátkem února hezky sešlo. Identifikujou se pozůstatky Richarda III., nalezené někde na parkovišti. Zrovna v době, kdy Netflix spouští předělávku úspěšné britské mini-série z 90. let. Série známého A. Daviese, ve které skotský komandér Richardson nezapomenutelně ztvárnil osobu PM F. Urquharta. A tady se vracíme k Shakespearovi a Richardu III. ___ Po prvním díle tohoto nového seriálu se většina mých obav rozplynula. K. Spacey sice zatím nedosahuje kvalit Richardsona, ale ostudu to originálu určitě nedělá. Velmi dobrý začátek a těším se na další díly. ()

okkac

Season 1: 90%. Čistá politická dialogovka, ale scénáristicky tak vypiplaná a perfektně zahraná, že nuda nehrozí. Všemu samozřejmě kraluje Kevin Spacey jako kongresman Frank Underwood. Jedne z nejlepších ereckých výkonů, co lze v seriálech vidět. Hlavně ty proslovy přímo k divákovi. Jen škoda, že prvních 13 dílu je spíše v podstatě jen úvod a nic se tak úplně nedořeší. Uvidíme co další série. Navíc moc se mi líbila politika Netiflixu vypustit všechny díly naráz. Season 2: 90%. Z Franka už je těžká svině, která se nemilosrdně zbaví jedné z hlavních postav už v prvním díle. A v posledním to dotáhne opravdu daleko. Season 3: 70% Season 4: 80% "We do not submit to terror. We make the terror" Season 5: 80% Season 6: 40% Aneb bez Spaceyho, ale celou dobu se řeší Frank a hodně dalšího scénaristických failů, včetně velmi utnutého konce. ()

klida

Výbornej seriál, kterýmu ale do absolutna chybí taková jiskra nebo trochu větší emoce a napětí. Na druhou řadu se ale těšim nezměrně. Všeobecně vychvalované Spaceyho a Maru v mých očích ještě předčí úžasná Robin Wright. Čtyři a kousek. ()

Noviik

První řada výborná, neskutečně prohnilá. Druhá začala tak, že mě až začalo mrazit a to jsem naposledy zažil u Útěku z vězení. Kevin Spacey je herecký bůh! ()

kocik1

Kdyby mi někdo tvrdil, že budu se zaujetím sledovat 26 dílů politického dramatu, asi bych si významně poťukala na čelo. A ono jo. Pravda, rozjezd prvních dílů byl dost pomalý a já měla zpočátku problém rozeznat jednoho kravaťáka od druhého. Ale jakmile se člověk trochu vpraví do děje, už ho nepustí. Ačkoli i pár připomínek by se našlo. Třeba to, že apple není špatná značka, jsem taky tušila, nebylo mi to třeba připomínat v pomalu každém díle dlouhými záběry na jablíčko. Nebo to, že politika jde přes mrtvoly. Ani o tom jsem příliš nepochybovala, ale přišlo mi přitažené za vlasy, že i přes ty skutečné a správný padouch se neštítí umazat i vlastní ruce. To jsou ale jen drobnosti. Seriál určitě stojí za to vidět. Nedoporučila bych ho však každému. K jeho sledování je potřeba zabalit velkou dávku pozornosti a ochotu přemýšlet. Abych obsáhla úplně všechny nuance scénáře, myslím, že bych potřebovala ještě druhou projekci./// Po třetí sérii musím konstatovat, že seriál šel o příčku dolů. Je to neskutečně natahované, s mizivým napětím. Herecké výkony dobré, ale sám příběh jenom tak poklusává v kroužku a graduje až v posledních 3 dílech. Závěrečný zvrat s Claire působí nekonzistentně a je na něm příliš znát, že si připravuje půdu pro další sérii. Jejím sledováním si zatím nejsem jistá. ()

URBAN

Jako film by to bylo nejspíš dobré, ale jako seriál nevím,nevím sice umí zaujmout, ale ne tak aby mě přinul se kouknout hned na další díl. Kdyby měl kromě politiky něco navíc neměl bych s tím úplně problém, ale tak mi tam něco chybí. Uvidím jak se to vyvrbí v dalších dílech. ()

andrii

Život nebo smrt. Hop nebo trop. Rozhodnutí je na vás. Vysoká lekce samolibých politických ambicí. Hráč s mocí v nažehleném kvádru míří přesně tam, kam má. Do vaší mysli se zavrtá raz dva. Pečlivě volenými inteligentními fintami váš mozek plně zaměstná. Cynickými fórky na kameru si vás metodikou myšlenek cele obmotá. To je jeho styl, jeho lišácký úsudek, výřečný intelekt. V nejvyšších politických kruzích nezná bratra, v seriálových vodách nemá konkurenta. K.S. je eso es, které si posvítí i na vás. ()

alchac

Kolega kulyk to celkem vystihl. Herní partie jsou sice po všech stránkách zpracovány mistrovsky, ovšem když přijde na to ukázat skutečnou hodnotu žetonů a zejména hluk, který způsobí rachot popadaných karet s nejnižší hodnotou, scénáristé diváka jen velmi zlehka polechtají břitvou po hrtanu, až má jeden dojem, že je vlastně u úplně normálního holiče a nikoli v péči Toda Swiněho, načež zbaběle uhnou, neb ohulit to tímto směrem trochu více, patrně by stoupl počet sebevražd, poklesla volební účast a zvýšila se úmrtnost politiků na olověnou chřipku. Aspoň na mě tedy hra o porcelánový trůn bez jediného záběru na hajzlbábu lopotící se s gumovým zvonem a hovnocucáře lovícího konečky prstů nepoddajné kousky ze záhybů ucpaného potrubí působí poněkud nekomplexně. To tedy soryjako. Je sice bez nejmenší diskuze, že oba ústřední Podlesáci jsou ztvárněni neodolatelně (zejména paní Wpravo tu černou vdovu dává způsobem ponižujícím i Fincherovu Zmizelou Píku), nicméně po nějaké druhé sérii už sledujeme pořád stejně hraného pokra, což nutně začíná být nuda, na kterou je, žel, reagováno povětšinou pouze tak, že tvůrci prostě jen stále víc a víc tlačí na pilu a sledovat Moriartym říznuté duo Hitler & Stalin, kterak si chvíli vzájemně slastně olizují Molotova a sají Ribbentropa a o pár okamžiků později naopak s vyceněnými zuby rvou nelubrikovaného Barbarossu a ostnatého Bagrationa do tělesných dutin, také rychle ztrácí na přitažlivosti. Přičemž nějaký aspoň trochu schopnější a trvanlivější Berija a Himmler citelně chybí. Soukromě doufám, že ty na nás nebohých divácích páchané samoúčelné hrátky s vakuovou pumpou (resp. pouze s okolo ústí kroužícím dildem, abych neporušil genderovou korektnost) nebudou trvat příliš dlouho, abych nebyl nucen tuto stále silně nadprůměrnou záležitost z důvodu bolestivého překrvení nasraně odložit a jít si ulevit třeba při sledování vyhlášených mástrmajndů Edmunda Černézmije a Sira Humphreyeho (kteří jsou zde v postavě Františka stejně pouze sprostě obšlehnutí, to mi nikdo nevymluví). ()

Gumi.30

Jednoznačně nejlepší seriál od dob OZ (1997-2003). To co předvádí Kevin Spacey aka Frank Underwood je naprosto dechberoucí. Po prezidentských volbách v USA nasrali špatného může a přidělali si na malér, není totiž většího odborníka a zároveň pomstychtivého parchanta, než je právě Francis. Ty tahy a točení hlasů a osudů jsou totiž naprosto geniální, vlastně sledujeme takového politického nadčloveka. Hodně mě zatím baví i ta interakce mezi hlavním hrdinou a divákem. Zbytek týmu sice tak nevyčnívá, ale taky se drží. Delikatesa současné serialové úrody nejen pro politické fajnšmekry! S03: Cesta na vrchol bývá zpravidla poněkud zábavnější, než cesta k jejímu udržení, což se bohužel ukázalo i v případě této série. Ta si stále drží vysoký standart, místy však možná, až zbytečně kličkuje a ztrácí svou pověstnou dynamiku rozjetého metra (zdravíme Zoe). Jednoznačným plusem zůstávají všechny tři hlavní postavy. Prezident Underwood, jeho manželka Claire (pro mne obrovské překvapení, protože právě na ni seriál stojí) a slizky věrný poradce Doug. Obstojně obstál i prezident Petrov. Další postavy však ztrácí poněkud dynamiku a možná i svůj význam. ()

Cedr

Temnější verze West Wingu, kde hlavní roli nehraje Sorkinova "liberální" propaganda, ale touha po moci. A Kevin Spacey. Fuck yeah Kevin Spacey. Kevin Spacey má ve svém portfoliu tolik nezapomenutelných postav, že mluvit o životní roli by se mohlo zdát trochu odvážné. Stačilo však pár kamerových monologů a "told you" pohledů, které ukázaly že celá jeho kariéra byla jen tréninkem pro House of Cards. David Fincher duem úvodních epizod nastavil laťku tak vysoko, že zbylým režisérům nejde zazlívat občasné mírné zakolísání. 95% 2. sezóna Výrazný pokles kvality scénáře. Nastavovaná kaše má díky vysokým produkčním hodnotám přesto co nabídnout. 65% 3.sezóna Vyloženě špatný scénář. Snaha hledat za každou cenu drama tam kde by nemělo být je čistou sabotáží na zavedených postavách. Snaha být opět co nejvíc aktuální tentokrát hraničí s nepovedenou parodií. Breaking the 4th wall se od dokonalého vyprávěcího nástroje z první série proměnilo ve vyšumělý gimmick. Zůstaly "jen" vysoké produkční hodnoty. Vypadá to stále fajn, ale je to k ničemu neboť narozdíl od první sezóny se na to dívat nedá. 35% (dropped) ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Kevin Spacey dluží desítky milionů dolarů

Kevin Spacey dluží desítky milionů dolarů

07.08.2022

Dříve jeden z nejváženějších herců v Hollywoodu, dnes chodící černá kaňka, která se v prestižním filmovém či televizním projektu možná už nikdy neobjeví. Kevina Spaceyho v roce 2017 alespoň patnáct… (více)

Kevin Spacey musí zaplatit 31 milionů

Kevin Spacey musí zaplatit 31 milionů

24.11.2021

Filmové servery obletěla čerstvě zpráva, že herci Kevinovi Spaceymu (Americká krása) bylo v loňském roce nezávislým arbitrem přikázáno zaplatit produkční společnosti zodpovědné za tvorbu seriálu Dům… (více)

David Fincher prodlužuje spolupráci s Netflixem

David Fincher prodlužuje spolupráci s Netflixem