Bylo, nebylo

USA, (2011–2018), 114 h 2 min (Minutáž: 41–45 min)

Hudba:

Mark Isham

Jennifer Morrison, Ginnifer Goodwin, Josh Dallas, Lana Parrilla, Robert Carlyle, Jared Gilmore, Colin O'Donoghue, Lee Arenberg, Emilie de Ravin (více)

Série(7) / Epizody(156)

U dveří lovkyně uprchlých zločinců Emmy se jednoho dne objeví malý kluk, který tvrdí, že je jejím ztraceným synem. Podle něj jediná Emma dokáže zvrátit hroznou kletbu, kterou uvrhla zlá čarodějnice na celou říši pohádek... (TV Prima)

Laerry

Bylo nebylo... toť otázka. OuT ukazuje, jak to "nebylo", aneb ani znalec pohádek si nemůže být nikdy jistý, jakým směrem se děj bude vyvíjet, což dospěje občas k docela dobrým a překvapivým nápadům (viz Karkulka). Zajímavé taky je, že se mermomocí tvůrci nesnaží každé pohádkové postavě najít ekvivalent v lidském světě a klidně zakombinují již zaběhnutou postavu do "jiné pohádky" (viz Kráska a zvíře). Jednoduše je scénář napsán tak, aby dopomáhal vývoji ústředního děje okolo několika postav. A na nich je seriál založen - největšími tahouny ale rozhodně nejsou Emma a její odložený synek, ani love romance Sněhurky a Krasoně, ale dva záporáci: zlá královna a Rampelník. Jen kvůli nim jsem ochotná na tohle koukat... Edit: V druhé sérii se konečně rozvíjí myšlenka různých pohádkových světů jakožo jiných dimenzí, mezi kterými lze (za určitých podmínek) cestovat. Aneb je "logické", že všechny ty pohádky světa nejsou na hromadě v jednom koutě, když mají své speficické podmínky (viz Wonderland či Neverland...). A tak se i stane, že do OUaT zavítá "pohádková postava" pro dospělé (Frankenstein!!!)........ jednoduše shrnuto, nejedná se o jednoduchý přímočarý seriál, a to už jen z tohohle důvodu: OUaT is from the writers of LOST! ()

Mr.Ripley

1. série: Truly Charming! Na první pohled papundeklové a levné, avšak na ten druhý výtečně obsazené (Fascinující ztvárnění Kloboučníka a Wonderlandu.) a ještě lépe napsané. Jeden z nejsofistikovanějších seriálů současnosti s opravdu magickou atmosférou a nádhernou Jennifer Morrison + tvůrci mají koule na to, aby i z "pohádky" udělali výživné drama nebo krvavý horor. 95% ________ 2. série: Magic is back! Po překvapivě naprosto oslnivé první řadě přichází bolestně předpokládaný pád. Přičemž začátek vypadal tak slibně. Jedna ucelená dějová linie z první série se postupně uzavřela, aby dala prostor nové silné linii o té nejryzejší pomstě a z psychologického hlediska naprosto nadějně vyhlížející války "Matka vs. Dcera". Zatímco v případě debutové řady byla ona linka v současnosti propracovanější, zde je tomu naopak. Mytologie se prohlubuje a propojení několika dalších světů bylo pouhou třešničkou na takřka dokonalém dortu. To by ovšem nesměl přijít nesmyslně násilně vykonstruovaně natahovaný "pozávěr". Fantasy se náhle začalo mísit s prvky sci-fi, na scéně se objevili dvě nejnesympatičtější postavy v historii seriálu a aby toho nebylo málo, základní sestava začala doslova ztrácet jakýkoli cit pro racionalitu. Nebýt oné natahované frašky, mohlo se jednat o důstojného následníka. Takto musím jít s celkovým hodnocením opravdu nízko, nebýt závěrečné epizody, která onu pachuť, alespoň trošku zahnala, šel bych ještě níže. 65% ________ 3. série: Vzhledem k nastolení nového trendu - půlení příběhu - bude hodnocení "děleno" stejnou měrou. ____Neverland: Taking back Neverland! Od překombinované druhé řady k ucelenější formě vyprávění? Ale kdeže! Kvalita triků klesá k spodním cenovým a spolu s tím příběh. Tvůrci již úplně ignorují jakési rodinné vazby a hází po vás jednu fantaskní příhodu za druhou. Výsledkem nefunguje zhola nic. Nulové napětí a atmosféra, sympatie postav se převažují na vychýlenou stranu a úhlavní záporák je k smíchu. Na papíře zápletka mohla vypadat opravdu slibně, ovšem zpracování, obsazení a následné mrtvolné zahrání celou linku s "dark" Panem posílají ke dnu. Vrcholem hnusu bylo odklizení jedné klíčové postavy, což vzhledem k pečlivě budovanému story-archu od první řady nedává smysl! Tohle si OUAT vážně nezasloužil. Třetí řada má mizerné ratingy a kvalitativně se potácí kdesi v močálech Neverlandu, jehož potenciál je pro seriál příliš nedosažitelný. U všech čarodějek bych se opravdu divil, kdyby se tento patvar dočkal prodloužení! 45% ____Oz: Wicked is coming! V říši pohádek se opravdu dějí zázraky. Jak si jinak vysvětlit, že se tlející seriál zvedne z absolutního dna a vrátí na samý vrchol, kde pobýval v časech svého počátku? Ve Storybrooku vše rázem zezelenalo, následkem čehož emoce fungují dvakrát tolik, než jsme byli zvyklí; u většiny postav se láme chleba a jejich charaktery stojí na klíčovém rozcestí; hlavně a především, větší sympaťandu v roli ústřední záporačky jsem dlouho nepohledal. Člověk ani nevěděl komu fandit více, zda-li Evil Queen nebo Zeleně. Tak či tak, řada jež vytáhla seriál z bahna, vrátila slibnou sledovanost a především navrátila tolik toužebnou pohádkovost o kterou jsme v průběhu vyprávění přicházeli. P.S. Lana Parrilla je bohyně! 95% ________ 4. série: Frozen: Storybrooke has frozen over. Zatímco svěží Oz vrátilo OUAT tvář, Frozen zase diváky. Zpočátku zábavné navázání na filmový hit se postupně rozmělnilo v dějově sterilní kalkul na sledovanost. Tam kde ústřední linka strádá, vedlejší postavy baví mnohem více. Z Reginy se stává nejkomplexnější postava seriálu, zatímco z Emmy její charisma z prvních řad opadá. Tak by se dalo pokračovat do nekonečna. Nevyrovnané, leč místy stále zábavné. 50% ____The Queens of Darkness: Darkness has fallen. Po mrazu přichází další překvapivý rozkvět. Oznámení postavy Cruelly de Vil budilo značné rozpaky, o to větší překvapení přišlo, když tvůrci nabídli propracovaný origin a po čertech sympatickou záporačku. Storyarch s královnami zla bez ostychu ukazuje v čem spočívá síla seriálu. Ženské anti/hrdinky. Žádný seriál v současné době nenabízí ženské záporné postavy se silnou motivací a uvěřitelným původem. Regina se díky starým známým dostává zpět na scestí, Emma hledá klid a z Henryho se stává funkční postava. Vedle nich doslova září Maleficent se svým původem a návrat zeleného zla. Druhá půlka série zkrátka přináší všeho mnohem více a tak, jak to mám rád. Finále dlouhou dobu nebylo tak intenzivní, epické, ale především pohádkové jako samotné počátky. 80% ________ 5. série: Camelot Merlin is coming! () (méně) (více)

Gonzi

Je to fajn, ale chybí tomu jedna věc a to pořádný záporák. (druhá série slibuje "matku" tak snad ta tu roli naplní). Každopádně všechny ostatní postavy jsou spíš na špatné cestě, než vyloženě zlé a pohádce to dost ubírá. (je tu princ, ale chybí tu drak). Proto, ač mě to jinak baví, zatím nemůžu dát víc než 3*. ()

Lopezka1982

Jelikož mám velmi ráda pohádky a pohádkový svět, tak se mě tento seriál přímo nadchnul. Jsou tam skoro všechny pohádkové bytosti, dobře vymyšlená zápletka, krásné kostýmy atd. Je příjemné si odpočinout a trochu se zasnít z toho celodenního shonu a stresu a přesně toto mi tento seriál dává. Cítím se po něm velmi příjemné a myslím, že tak má i na lidi působit, prostě jako taková pohádka před spaním pro dospělé, po všech těch detektivkách atd. DOPORUČUJI!!! ()

haushinkaa

Dosavadních 7 dílů jsem sjela za jeden večer/ noc, což docela hovoří za vše. Smysluplnější komentář snad napíšu po zhlédnutí celé první série. A nebo po tom, co to rozdýchám. Momentálně nejočekávanější pokračování seriálu - nemůžu se dočkat osmého dílu! ()

LordSnape

Originální, svěží, příjemný a kouzelný seriál, který v televizi rozhodně chyběl. Postavy jsou sympatické, Lana Parrilla je neskutečně "zlá" a Robert Carlyle zas bombově ujetej. Plusem je, jak hlavní kostra příběhu okolo Sněhurky a prince Krasoně jednotlivými díly gradují a odhalují další a další souvislosti. Scény z reálného světa nejsou sice tak zábavné jako ty pohádkové, nicméně je mezi oběma světy držen dobrý balanc. ()

PeterNet

Takto vypadá nejlepší seriál ze všech. Každý díl trumfuje všemožné filmy stejné tématiky. Říkám si, že by bylo velmi zajímavé seriál shlédnout v jedné a postupné dějové linii. ()

Lachtaan

Jako malý jsem denodenně obědval u puštěné televize, na jejíž obrazovce neběželo nic jiného než staré Disneyho filmy s nejslavnějšími postavičkami pohádkového světa. Obeznámen jejich příběhy jsem se životem prokousal až k seriálu, který je dokázal všechny pevně svázat dohromady. Udělat z obrovského vesmíru pohádek jeden obrovský guláš tak dobře zamíchaný, že jsem nikdy u žádného filmového či televizního díla neobdivoval práci scénáristů, jako zrovna zde. Promyšlené do sebemenšího detailu, jak především v první sérii ve světě skutečném, tak posléze i v jakémkoliv příběhu v jakékoliv říši. Přiznám se, že jsem nejspíše jako většina ostatních pocítil od 5. série menší úpadek, jež mě dlouho přemlouval, abych seriál neopouštěl, ale opět mě práce celého štábu přesvědčila, že je i po letech stále na čem stavět. Pohádek je přeci požehnaně a ať už je jakkoli méně známá či dokonce kontroverzní, do Storybrooku a jeho minulosti se zapasuje vždycky. ()

alyssa18

Na tento seriál jsem se kupodivu moc netěšila, což mělo za následek (jak už to bývá), že jsem byla velmi mile překvapená. Ne sice hned pilotním dílem (ani tím druhým), protože ty triky mi přišly vážně k smíchu, ale postupně se to s každou další epizodou zlepšovalo. Kladem jsou velmi dobře propracované postavy a kvalitní herecké obsazení, hlavně Robert Carlyle, který je v roli Rampelníka vážně geniální a silně to táhne kupředu, a Ginnifer Goodwinová, kterou jsem měla ráda už dřív, takže není divu, že se mi líbí i jako kouzelná Sněhurka. Nerada to říkám, protože jsem se zařekla, že už další seriál do mého sledovacího programu nepřidám, ale mám myslím nového oblíbence do sbírky. :-) Těším se na druhou sérii (a doufám, že triky a efekty budou trošku lepší než v první). :-) (oblíbené postavy: Sněhurka, Rampelník) ()

July

1. řada: Začátek seriálu mne velmi bavil, ale po několika dílech tempo ochablo a místy jsem se nudila. Předvídatelnosti se někdy nedá vyhnout, ale mohli by ji alespoň omezit. Seriál je také přeslazený až běda (v pohádkové části by to bylo pochopitelné, ale bohužel se tomu nevyhneme ani v "reálné" linii), možná i proto (a možná díky lepším hereckým výkonům) si mne získali zejména příběhoví antagonisté, královna a Rumplestiltskin - který je i spíše ambivalentní než čistě antagonistická postava. Robert Carlyle je v mých očích jednoznačně nejlepší - jak herecky, tak zajímavostí postavy Rumplestiltskina/pana Golda. Popravdě je to asi jediná postava, jejíž osud mne vážně zajímá - zato hodně! Po kritice následuje i pochvala za originální pojetí mnohých postav a klasických příběhů (Karkulka byla dokonalá!). Počátek si zaslouží 4*, později bych hodnocení snížila na 3*, nebýt naprosto výborných dílů Skin Deep (E12) a Red Handed (E13) a vraždy ve Storybrooke (není nad pěkný zločin, když začíná polevovat divákův zájem). Těším se na díl s Kloboučníkem a doufám ve vyvrcholení zápletky a definitivní ukončení seriálu tak po dvou sériích (ačkoli pravděpodobnější mi bohužel přijde nezáživné protahování). Doufám ve více dramatických epizod vrhajících postavy do těžkých nejednoznačných situací, víc originality, postupné stírání hranice mezi dobrým a zlým a méně nestravitelné cukrkandlové romantiky. 2. řada: Zklamání. Místo aby byl využit potenciál toho, že se všichni probrali ve Storybrooke do svých starých životů, seriál se plácá v detailech, které nepřinášejí do následných epizod vůbec nic nového a jsou trapnými klišé. U jedenáctého dílu zatím končím, u dalších si jen přečtu synopse, a pokud to bude vypadat, že se OUAT opět zlepšuje, možná se podívám. Jinak přestávám sledovat, nestojí to za to. ()

venison

Vydržela jsem koukat do poloviny II. série a to zejména kvůli dvěma úžasným hercům – sympatické Ginnifer Goodwin a naprosto perfektnímu Robertu Carlyle.. Musím uznat, že se mi zalíbila i (pro mě neznámá) výrazná herečka Lana Parrilla.. I. série celkem ušla, sice trošku schizoidní, ale divák hodně očekával co přijde a jak tvůrci naroubují pohádky na běžný život a jak příběhy v pohádkové zemi překroutí.. Sorry, ale hodně to připomíná americkou Arabelu.. V II. sérii, když už je všechno v podstatě vyřešeno, scénáristi potí krev, aby mohli navazovat a vymýšlí naprosté kraviny, přidávají postavy, různě se vracení k minulosti z I. série.. Náročný divák (tedy já) už to nevydejchá a vzdává se.. Ps: Jennifer Morrison mi vadila už v Housovi a tady jsem si na ní zvládla vypěstovat solidní alergii.. ()

geklon

Pilot. Úděsná blbina, bez vkusu, napětí a čehokoliv co by mě přinutilo na první dojem tomuto seriálu propadnout. To i ten Grimm je větší lekačka. Americká Arabela jen pro odvážně s poruchou spánku. ()

Narya89

Jaké by to bylo, kdyby se pohádkové postavy ocitli v naší každodenní realitě? Zpočátku asi děsivé, protože rozdíl mezi pohádkami a realitou je skutečně znatelný, poté by se možná přizpůsobili.....ale co když si na nic nepamatují? Co když jediným klíčem k tomu, aby se svět stal lepším místem, je jedna osoba, která má schopnost vidět za tu clonu skepse a nejistot a udělat lidi šťastné? Taková hezká představa, zažívat znovu ten vysněný "happy ending"...A když ideály nestačí ani v realitě, mám tento seriál;) ()

Ace.Anita

Pohádky existují. A je to hrozně ekonomické. Skoro každý díl poslední série je tak výživný, že celý den nemusím jíst. ()

venalce

Ještě si nejsem úplně jistá, co si o tomhle seriálu myslet, ale potenciál má velký. Pohádkové flashbacky by si zasloužily větší péči (co dělá v pohádkovém lese moderní asfaltka?), ale velice se mi líbí, jak dokáží smíchat pohádky, pověsti a starověké báje do jednoho mišmaše a přitom ani jednomu neublížit. To se cení. Prvních sedm dílů jsem zkoukla jedním dechem a celou dobu jsem přemýšlela, jestli nás tvůrci nevodí za nos, jestli to ve skutečnosti není jen psychologické drama a žádné fantasy. No, tak není. Nejlepší díly: 1x09, 1x12, 1x15, 1x18, 2x12, 2x16 ()

yeniczek

Že bude velkým překvapením pohádkový seriál, to jsem po podobně laděném Grimm už nečekal. Robert Carlyle svoje pohádkové já hraje naprosto dokonale. Po 11ti dílech velká spokojenost a už aby skončila pauza. ()

Mishqo

Po prvej sérii môžem povedať že veľmi vydarený seriál, ktorý ma chytil hneď od úvodných častí. Jedinou mojou výčitkou by boli asi strašne nízko-rozpočtové vizuálne triky ale keď není dosť peňazí tak proste není. Druhá séria začala tiež dobre, ale niekde v strede nastali hluché epizódy, kedy som mal chuť seriál prestať pozerať, no potom sa to znova rozbehlo podľa mojich predstáv...a už je to zase v sračkách, bez štipky inovatívnosti nám začala 3. séria a po pár dieloch zanevieram na túto voľakedy sľubnú sériu...dovidenia ()

IdentityS73

Vůbec bych nečekala, že se mi tak bude líbit pohádkový seriál, ráda ho sleduju, i když víckrát bych se na to asi nekoukala....časem omrzí ;) ()

Sany33

Po prvých pár častiach som mal značné pochybnosti ... tak to už býva keď o nijakom seriály počujete len samú chválu a nasadíte mu príliš vysokú latku na vaše nároky. Neodradilo ma, že herci mi pripadali taký vyumelkovaný a cele je to také moc slaďunké. Dobre som urobil, pretože s narastajúcim číslom, ktoré označuje diel tej danej série začala séria samotná gradovať. Moja radosť však netrvala dlho, dosledoval som druhú sériu a pochopil, že ak je niečo dobré komerciou sa to dodrbe a toto je práve ten príklad. Druhá séria je nezmyselná, nezmyselné zvraty a rodinkárstvo s každým koho stretnete na ulici je nechutné a prvky rádoby akcie sú trápne. Kladne v druhej sérií hodnotím postavu Hooka je mi nesmierne sympatická a popravde ani neviem či si pozriem tretiu sériu zatiaľ teda 45%. ()

hroubek

Když, mě před pár lety doporučovali tento seriál, tak jsem byl ze začátku trochu skepticky. Po pár dílech mě seriál hodně chytl a od té doby ho sleduji. Nesleduji ho každý týden, ale vždy si počkám až skončí řada a já si pak v průběhu několika dnů až týdnů dám všechny díly hezky rychle za sebou. Hodně mě potěšilo vyprávění alá Lost, jelikož to od diváka vyžaduje aby sledoval každý díl, protože se vždy může objevit něco co ovlivní zbytek dílu. Na druhou stranu po třech řadách musím uznat, že se tvůrci občas zbytečně honí za svými vlastním ocasem. Tím narážím na to, že neustále nafukují příběh a zápletky a jako by se báli, některé linie řádně zakončit. Ale co, dokud mají nápady a neztratí se to kouzlo, kvůli kterému na to koukám, tak jsem ochotný tohle prozatím ignorovat. Tvůrcům se hodně dobře povedlo smíchat skoro všechny pohádky do hromady, i když jsou odděleny jak geograficky(Petr Pan, Čaroděj ze země Oz) tak i stylizačně(Mulan, Robin Hood či Malá mořská víla). Funguje to a není v tom takový guláš, jak se zprvu zdálo. Dost tomu také pomáhá, že některé postavy se zdrží na několik epizod a některé si postupně času kradou více a více prostoru(Hook, Robin). I samotné vyprávění má spád. Ano některé epizody jsou vyplňovací, ale většinou daná epizoda má v celkovém kontextu celé řady větší smysl, než jak se ze začátku jevila. A pak ani nevadí, že triky nejsou nejlepší, že je všude vidět zelené pozadí, hlavně že tam jsou zajímavé postavy. Jennifer Morrison je jako hlavní hrdinka v pohodě, Ginnifer Goodwin a Joshi Dallasovi věříte ty zamilované pohledy a lásku na první pohled, s tím že naděje umírá poslední. Opravdovým pokladem jsou zde padouchové. Lana Parrilla si svojí Zlou královnu, tak užívá, že v některých epizodách je těžké jí nefandit, na druhou stranu vždy je ukázáno, že všechno co dělá, nedělá bez důvodně a jsou v tom cítit pravé emoce a hlubší motivace. Tím druhým je Robert Carlyle, který je od prvního okamžiku neodolatelný. Divák neví co od něho může očekávat, jelikož jeho motivaci jsou přednější, než to co chtějí ostatní. Navíc Carlyle dodává své postavě značné šílenství, strach a hlavně respekt. I další postavy jsou velmi dobře zahraný díky kvalitním výkonům herců co je hrají a to ať už jde o Emilie de Ravin, Colin O'Donoghue, Michael Raymond-James, Giancarlo Esposito nebo v neposlední řadě Rebeccu Mader. Once Upon a Time je odpočinkový seriál, který má občas trochu pomalejší tempo, ale nenudí a vždy překvapí s jakou další pohádkovou postavou se v příběhu setkáme. S05 - Pátá řada začíná trochu jinak, než jsem čekal po perfektní čtvrté. Opět se zkouší něco nového, přichází nové postavy, zápletky, propojování příběhů, spoustu flashbacků, které zamotávají hlavu. Prostě klasický Once Upon a Time. První půlka řady je slušná, ale teprve ve druhé se to pořádně rozjede s příchodem do podsvětí. Můj problém nastává v tom, že to podstatě všechno na stejné brdo většinou. Fakt tomu chybí moment překvapení a nějaké směřování. Prostě něco co by naše hrdiny srazilo na kolena(aby mohli povstat znovu a znovu).Pátá řada je fajn, i tak bych si přál aby se tvůrci rozhodli nějak příběh zakončit, aby se z toho nestala natahovaná kaše. 7/10 () (méně) (více)

Zloduši od Disneyho dostanou seriál

Zloduši od Disneyho dostanou seriál

05.03.2019

Star Wars v televizi?

Star Wars v televizi?

07.08.2016

Kdo by zapomněl na Star Wars: Underworld? Ještě než George Lucas prodal Lucasfilm, objednal si 50 scénářů k epickému seriálu, který měl navázat na Epizodu III. Projekt se nikdy nerozjel a nakonec se… (více)

Čeká nás Trainspotting 2?

Čeká nás Trainspotting 2?

08.09.2015