Hranaři

Ve filmu sledujeme osudy dvou podnikatelských manželských párů, manželů Hložových a Slámových, které si rozhodně nemohou na nic stěžovat. Manželky vedou společně agenturu s hosteskami, Sláma má stavební firmu a Hlož zase bezpečnostní agenturu. Sláma se rozhodne získat stůj co stůj velkou stavební zakázku a zatáhne do toho i nic netušícího kamaráda. Proti Slámovi však stojí Spolek pěti, kterým sekunduje radní s přezdívkou Lulu. Sláma se rázem ocitne ve světě sledování, odposlechů, nedůvěry a nevyjasněných vražd. Atmosféra mrazivě houstne, nikdo nikomu nevěří. Hlož bojuje o záchranu přítele Slámy a poté vezme spravedlnost do vlastních rukou. Vše zpovzdálí sleduje podivný pan Bishop. Proč asi? (TV Nova)

Python

Tohle není Kmotr, ale téměř dokument.. Kromě zápletky s "kompromitujícím materiálem" (který by dnes nikomu nestál ani za zveřejnění, natož aby se ho někdo bál) mi to nepřišlo špatný. Některé herecké výkony bych se dokonce nebál pochválit. Pokud umíte přiřadit ke smyšleným jménům skutečné žijící (případně už nežijící či zmizelé) osoby, klidně ještě jednu hvězdu přihoďte. ()

SpikeX6

Nikdo přece nečekal, že množiny Český film a Kvalitní film, budou mít nějaký reálný průnik. Naopak musím zase zaplakat, že rádoby akční drama v českém podání, se nám prezentuje spíše jako nepovedený dokument. Líbily se mi scény s Langmajerem, ale zbytek filmu je kecání, kecání a na konci 3 minuty akce... -.- ()

Dizzy_eM

Jedna hvězda za Třískův závěrečný monolog, který je v dnešním Orwellovském světě až mrazivě pravdivý. Ale těch předešlých 95 minut si mohl Zelenka klidně odpustit. Ostatně, že to bude průser, už předem naznačovalo ono skvostné seriálové obsazení. Zajímavý komentář: Radek99 ()

J.e.r.e.c

Proč já hlupák jsem se na ten film díval, PROČ?!? Až do teď jsem žil celkem spokojeně ve sladké nevědomosti, netuše nic o temných zákoutích tohoto světa, zdánlivě tak známého a blízkého, ale přitom chladného a krutého jako vítr vanoucí ze zatuchlých kobek mauzolea na Rudém náměstí. Ale s klidným žitím je KONEC! Od nynějška se už nebudu moct s nikým jen tak bavit, dokud ho alespoň zběžně neprošacuju a nepřesvědčím se, že má vyndanou baterku z mobilu, ven se odvážím jen v noci a na tajná místa, kam nedohlédnou oči všudypřítomných kamer, pistole pod polštářem mě tlačí do ucha, ale musím to zkousnout. Jinak je po mě veta! Na každém ulpívá stín podezření, na každém! Soused z baráku, prodavač v krámě, kamelot, hajzlbába v obchodním centru, ti všichni mohou být služebníky sil z doby zla, které mělo vládnout na věčné časy, kdy se náš národ krčil pod jhem Velkých Soudruhů ze Sovětského svazu. Všichni jsou to potenciální agenti KGB a GUR! Bože, dej mi dost sil k nalezení siderického kyvadla a odhalení konspirací, nad jejichž složitostí si marně lámou hlavu i ti nejlepší analytici CIA. Mirek Etzler na tom byl hůř, já jsem naštěstí na rozdíl od něj neseděl s Putinem v lavici a Šlouf mi neopisoval přes rameno rudé diktáty. Ale i tak jsem ztracen! Dneska ráno jsem našel pod prkýnkem na záchodě odposlech, takže vím, že oni vědí! Vědí o každém mojem uprdnutí, mají nahrané každé žbluňknutí… Ale mě nedostanou, nikdy mě nedostanou. To si raději sám vezmu život! Cítím, jak po mně slídí, jejich pohled mě mrazí v zátylku, i když spím. Bože, to Třískovo trojlaločnaté krhavé oko! Rychle, k okraji střechy… (inspirováno H.P.Lovecraftem) ___ P.S.: S Hranaři je to těžké; jsou příliš blbí na to, abych je mohl brát alespoň na chvilku vážně, ale zase neobsahují dostatečné množství wtf a guilty pleasure momentů, aby se z nich stala nechtěná kultovka. Je tu pár dobrých hlášek o šlapání za Husáka nebo „stará dobrá Moskva se bude hodit“, našlehaná herecká smetánka v čele s Ozzákem trpícím rakovinou krku, Langmajerem na tripu, lobbistou Drtikolem a Třískou hrajícím na ságo teskně jako Marty Krvavá Dáseň, ale nic z toho nestačí, abych měl tenhle film rád. A vrcholem všeho je absence Marka Vašuta, naprosto neomluvitelná! Jedině snad, že by byl v průběhu zde zachycených událostí zrovna předvolán na velitelství GUR. 50 % //Edit// Tak tady jsem se brutálně sekl. Z Hranařů se pro mě v průběhu let stala přesně ta kultovka a vrcholné gulity pleasure, o kterých jsem prve psal, že jim nehrozí. Každá scéna, gesto, každá věta tady sedí jako zkorumpovaný lobbista v křesle ministerského poradce. Tímto si sypu popel agenta Slámy na hlavu a posílám Kubíkovi čestný řád Vladimíra Putina za kulturní zásluhy... Celé k vidění zde. 100 % ()

Shitonit

Český. Superiózně vykreslený obraz nejen naší společnosti. Tak to prostě je. A proč ne. Vývoj se nedá zastavit, jeden se snaží sežrat druhýho, a jak říká jeden můj kamarád, rakev kapsy nemá, tak co se honit. Nu a tady je nám ukázáno, jak se paka pachtěj, a občas na to někdo dojede. Není lepší si dát lahváč a cígo na balkoně? No asi je. Ale asi se toho zas tolik nezažije. A asi není tolik lidí, co by nám chtěli zakroutit krkem. Žejo. Odbočil jsem. Hranaři jsou jistě zajímavý téma, ale film je tak nějak celkově o hovně. ()

Shanen29

Souhlas s-lesumir.Pravda je pouze nastíněná,kdo se o tuto problematiku zajímá,pochopí.Hlavně by jste měli poslouchat poslední věty komentáře,který Nám sděluje Mr.Tříska.To je vše. ()

mig21 odpad!

Nepochopil jsem překombinovanou zápletku s Amíky a Rusáky, nepobral jsem přehrávání a patos, dialogy šustily papírem. No hrůza... ()

plo koon

Ten film je špatnej! Nejde přece vůbec o to téma, který je možná zajímavý a ještě se mu tu nikdo nevěnoval, ale o to, že v tom filmu nic nefunguje. Snad jen nasnímáno je to slušně. Scénáristi a režisér by si s sebou měli vzít pana Mertu, kterej jim to celý podbarvil absolutně nesedící muzikou, a jít se někam pořádně zamyslet. Herci z toho vyvázli dobře, protože zřejmě dostali slušně zaplaceno a celé to působí dojmem, že se jelo na první dobrou, takže se moc nenadřeli. Se ctí z toho vychází jen Zuzana Straková, která dělala kostýmy - postavy jsou totiž oblýklý fakt luxusně! Pokud se na film i tak chystáte, doporučuju si to zpříjemnit malou hrou - počítejte značky product placementu a v závěrečných titulcích si můžete spočítat úspěšnost:) (Co to kurva bylo ty úvodní titulky? Co to kurva bylo ten epilog? Co to...) ()

Viko

Přívlastkem thriller se v poslední době „pyšní“ hned několik českých filmů. Po tragických Bastardech 2 a potenciálem oplývající, ale nedotažené Vendetě, přikráčeli na thriller nezvykle loudavou chůzí do kin i Hranaři. A kdo že je onen zmiňovaný Hranař? Definici se dozvíme z titulků na samotném začátku: „Hranař je člověk pohybující se na hraně zákona. Hranař může být postava jak kladná tak i záporná. Hranař může být přemožen pouze jiným Hranařem.“ - s doplněným slovníkem je tedy konečně možné plnohodnotně sledovat film. S nějakým složitým představováním postav se režisér Zelenka nezatěžuje, od čeho má titulky? Každého Hranaře nám tedy představí krátkým záběrem a rádoby hi-tech stylizovaným titulkem. Dávno překonaný přežitek z poloviny devadesátých let, přínáší nechtěně úsměvnou reminiscenci na seriál JAG. A není to jediný nechtěně komický prvek. Už samotná úvodní titulková sekvence, nepochopitelně vytvořená za pomocí počítačové grafiky, připomíná animace z konce minulého století. Zdaleka nejvtipnější je pak "tajemná" postava jménem Bishop, prostupující filmem jako šedá eminence, špička amerických tajných služeb působících v Česku. Ačkoliv má přehled o všech nekalých praktikách při státních výběrových řízeních, zůstává nečinným pozorovatelem a po nocích, při online sledování usvědčujících materiálů si šichtu krátí hrou na saxofon. Těmito bluesovými vložkami si režisér Zelenka zřejmě plní umělecké ambice. Kamera mlsně olizuje křivky saxofonu fetišistickým způsobem, za bluesových tónů právě tohoto nástroje. Sterilní atmosféru nezčeří ani vsuvky z kanceláří KGB. Ruské tajné služby, se stejně jako americké, mohou připojit na kteroukoliv kameru v Praze, ovšem zůstávají v roli pasivního pozorovatele. Potenciál střetu tajných služeb dvou dlouhodobých rivalů tak zůstává nevyužit a film se dále snaží přiblížit divákovi prostředí, v němž se rozhoduje o státních tendrech. Činí tak prostřednictvím osudů dvou velmi dobře situovaných rodin (Hložovi a Slámovi), které jsou propojeny víc než jen přátelstvím. Hložová se Slámovou (Kateřina Brožová a Vilma Cibulková) vlastní cosi jako modelingovou agenturu poskytující luxusní hostesky. Hlož (Saša Rašilov) jako veterán války v Afghánistánu šéfuje bezpečnostní agentuře a aby toho nebylo málo Slámovi (Miroslav Etzler) patří stavební firma. Všichni si pochopitelně nesou nějaký ten škraloup z minula a tak je život na vysoké noze stojí v nejlepším případě klidný spánek. Děj se šnečím tempem začne sunout vpřed až ve chvíli, kdy Sláma (jeho motiv zůstává utajen) podá zcela relevantní a nepřemrštěnou nabídku (dosud nevídaný jev) na stavbu zdravotnického centra, která jeho partnerům nepřinese žádné drobky v podobě šestimístných částek na účtu. Kvůli penězům jsou lidé schopni zajít kamkoliv a rozehrává se tak "hra" o život. Tvůrci v čele s debutujícím režisérem Tomášem Zelenkou a scenáristy Otou Klempířem a Jiřím Hubáčkem vytvářeli kolem filmu auru thrilleru. Úplná absence základní ingredience tohoto žánru - napětí - však zcela chybí. A bez napětí není thriller. Od začátku film působí, jako by ani napínavý být nechtěl a temný je snad pouze díky použitému filtru. Jakoukoliv snahu o upoutání pozornosti diváka rozbíjí režisér již od začátku zmateným a příliš rychlým představováním postav. Těžko se orientujícího diváka pak po hektickém úvodu zarazí stagnující tempo. Opakující se záběry a "dramatické" nájezdy na průmyslové kamery po chvíli nejen nudí, ale vyloženě obtěžují. Vše se odehrává pouze v dialozích, snímané sterilní kamerou. Zdlouhavé tempo provází i celý snímek. Střihač si zřejmě opakovaně zapomínal nůžky. Dosáhl tak mnohdy dojmu nekonečnosti záběru až telenovelového ražení. Sledovat detail obličeje několik předlouhých vteřin působí muka fyzických rozměrů a dává vzpomenout na nekonečné seriály typu Ordinace v růžové zahradě. Hercům se tak zkušenosti z podobných serálů hodily. Jakkoliv herecké obsazení podle jmen slibuje kvalitu, žádná nepřichází. Postavy jsou od sebe těžko rozlišitelné. Výrazný je snad jen Jiří Langmajer, který svoji postavu radního pojal jako floutkovsky světáckého frajera s neustále nalepeným pohrdavým úsměvem. Martin Dejdar svoji roli odlišil drsňáckým chraplákem a ospale lhostejným pohledem a spolehlivě se tak zařadil ke komickým prvkům filmu. Zbylí aktéři korupční akce jsou snadno zaměnitelní a jejich jediné projevy jsou šroubované věty o skvělé zákulisní spolupráci, pronášené kolem kulatého stolu. Po formální stránce Hranaři filmem sice jsou, osobitý styl bychom ale hledali těžko. Režisér Zelenka má nesporně nakoukáno. Z úspěšných thrillerů zahraniční produkce si vypůjčuje osvědčené postupy. Využívá je ovšem nešikovným způsobem a ne vše se hodí do českých podmínek. V tomto ohledu měla zřetelně navrch Vendeta, také dubutujícího Miroslava Ondruše. Ve svém snímku Ondruš vsadil na izolované prostředí mimo civilizaci, vypustil jakoukoliv techniku a moderní technologii a i díky tomu se mu podařilo vybudovat napětí a tísnivou atmosféru. Tomáš Zelenka zvolil opačnou strategii a diváka se snaží ohromit technologiemi. Ve výsledku ale tento pokus působí jako reklama na zabezpečovací systémy s přehlídkou různých druhů průmyslových kamer, na které se navíc kdykoliv napojí ruské, či americké tajné služby. Paranoidní prostředí, v němž žijí postavy své životy, je vykresleno spíš jako zlatá klec, než morální balast, v němž se brodí po kolena, jak se snaží v dialozích naznačit. Zrychlit tempo vyprávění se Zelenkovi daří až v samotném závěru. Dostaví se dokonce i akční scény, výsledný dojem ale nezachrání, spíše naopak. Prapůvodní ideou filmu Hranaři zjevně byla snaha poodhalit divákovi české korupční prostředí a pomocí fikčního světa naznačit jakým způsobem probíhá „vysoká hra“ státních zakázek, či pravý význam lobbistů. Činí tak velmi zjednodušenou formou a nejspíš nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že nejvíc se u snímku nasmějí právě ti, na které film naráží a jejichž kauzy má reflektovat (tedy alespoň ti, kteří jsou naživu). () (méně) (více)

Karda

No čekal jsem to o dost horší ,dle reakcí .... Slušná hudba ,dobrá kamera. Jinak ptákovina,ale jsou lepší skvosty.P.S.: A ten odkaz na Hackmana (Tříska) v Conversation byl dost průhlednej ... ()

unrocker

Ale no tak i v česku se snažíme o něco akčního, ale tohle fakt ne. Celou dobu čekám na nějakou akci a výstřel a ona přijde na konec a je úplně trapná!! ()

Jaromír odpad!

Opět se ukazuje, že ponurá kamera nezachrání špatný scénář :(. Obrovská nuda, nedodíval jsem se ani do konce. Příběh mě vůbec neudržel :(. Tohle není ani Bčko. ()

offlineman odpad!

Pofiderní zbohatlíci se mordují navzájem. A co jako??? Pořád sem čekal, že se tu stane nějaký zvrat, ale zůstalo jen u toho čekání....... Zmatený scénář a závěrečný monolog Jana Třísky jak z parodie na Akta X. ()

FezDog odpad!

Vrchol filmový kinematografie kdyby to šlo chci vrátit prachy za kino :DDD myslim si že už nikdy víc nepůjdu do kina na českej film....nemám slov jednoduše řečeno Píčovina na entou!!! tvl a ten konec NE to nejde to prostě není možný attack na moje nervy. ()

amyth

Bože za co ...... jednu hvězdičku za debilně vypadajícího Langmajera v brýlích ..... PS Etzler opět nezklamal a jeho postava vypadá jako neléčený alkoholik - už zase ()

nula87

Na jednu stranu je ta naivní stupidita tvůrců, kteří si myslí, že nám předkládají drsný thriller a že nám odhalují nějakou zásadní pravdu, až roztomile úsměvná. Na stranu druhou ta brutální klišovitost, směšné deklamace herců, kteří se snaží tvářit tajemně a drsně, a v neposlední řadě čirá blbost prýštící téměř z každé scény působí opravdu obludně a debilně. 20% ()