Epizody(3)

Třídílný televizní mysteriózní film Ztracená brána je volným pokračováním divácky úspěšného třídílného televizního filmu Ďáblova lest.  Hlavními protagonisty detektivního příběhu s tajemstvím jsou znovu Ivan Trojan, Anna Geislerová a Jiří Dvořák. Zatímco první triptych byl spojen s existencí Ďáblovy bible, tento se dotýká záhady unikátního středověkého díla, Voynichova rukopisu. Odkud pochází podivná rostlina? Proč někdo opakovaně vraždí kvůli jejímu jedinému listu? V dramatickém souboji s neznámým vrahem odhalují vyšetřovatelé šokující souvislosti. Usilovně pátrají po tajemném pachateli, aby zastavili zlo. Sami se přitom dostávají do ohrožení. Vyšetřování je plné zvratů a nečekaných komplikací. Kulisy televiznímu filmu poskytnou staré části Prahy, dostaneme se i do spletité sítě chodeb v pražském podzemí, kde se děje cosi nevysvětlitelného. Znepokojivé stopy na místech činu zavedou našeho religionistu Ivana Trojana k Zednářské lóži, ale také na tajemné místo, kde se setká s podivnou bytostí. (oficiální text distributora)

darthhokro

Svobodní zedníci, stínadla, tajemný široko a neskutečně nahláškovaná Geislerka. Vašíček v kombinaci se Strachem, pro mě ideální kombinace, televizní zábavy. 5. jak vyšije. ()

Stillborn83

Voľné pokračovanie Strachovej minisérie Ďáblova Lest dopadlo na výbornú a za mňa je oveľa lepšie. Policajné duo Geislerová-Dvořák je oveľa zábavnejšie a sympatickejšie, v podstate je to nosné vystavané na nich. Baví ma aj príbeh o „Zednářské lóži“, aj keď uznávam, že tieto konšpiračné teórie sú vhodné akurát tak pre dezinfo weby. Potešilo aj množstvo českých hereckých hviezd v menších úlohách, akurát mi doslova vadil Pavel Kříž v úlohe Goldsteina juniora. Aj keď je tam menej temna, mystery nádych nechýba. Zapasovala do toho všetkého aj hudba, jednoducho, mňa to nesmierne bavilo. ()

Něrpa

Dvořák nic moc, Geislerová zrovna tak, Trojan blbě hrát neumí, Kříž je po delší době opravdu dobrý a užívá si to, Preiss mě zklamal výkonem snad jen jednou, Rímský je tragéd vždycky, Němec naopak vždy parádní, Pidrmanová moc pěkná už od Okresního přeboru, Abrhám asi musel, Vinetou Fisher potěšil a strážmistr Harazim umí hrát jen jednu polohu. Scénář místy skřípe, kamera velmi dobrá, scény nadprůměrné a Jirka Strach to má pevně v rukou a zaslouží si velké plátno. Ale v TV se asi může víc projevit, než někde škemrat o korunu. Zrovna jemu bych jich pár na celovečerák dal. ()

petisek

Klobúk dole pred pánom Strachom a jeho spolupracovníkmi, že v českých televíznych podmienkach dokázali natočiť niečo tak kvalitné. Úžasné herecké obsadenie, super kamera, strih - až som mal pocit, že ide o kinoprodukciu. Pre mňa lepšie ako Ďáblova lest, asi aj vďaka prostrediu Prahy, ktorá sa k takémuto žánru neskutočne hodí. Doprial by som pánu Strachovi dosť financí, aby niečo podobné mohol natočiť aj pre filmové plátno, lebo tento typ filmov mu fakt ide! ()

ondey

Výborná gradace napětí, skvělý dialogy i charaktery postav. Škoda, že tentokrát to nevedlo k nějakému velkolepému konci a vše budované od prvního dílu zapadlo někam do kanálu. Přesto, škoda nevidět! ()

Viko

Tak tenhle humor určitě můžu. Série která si dělá srandu nejen z klišé postav a žánru, ale i ze sebe samotné. Herci si natáčení museli užívat. Trojanovy malůvky jsou k popukání (také vám ona brána mezi dvěma sloupy cosi připomíná?:-), stejně jako naprosto famózní výklad symbolů a dumání nad triviální mřížkovou šifrou. Vtipně napsané dialogy a slovní přestřelky sympatických detektivů a jejich šéfa mi celou dobu tahaly koutky směrem vzhůru. Navíc skvělé židovské fóry s Tomášem Töpferem. Přitom vše z čeho si Jiří Strach utahuje brilantně zvládá. Budování záhadné atmosféry (krásné sklepní a jiné podzemní lokace), samotné vyšetřování a jeho postupné odhalování divákovi. Budu-li parafrázovat Sumaru: Někdy jeden díl nestačí a výborný film vydá na víc...třeba tři ()

imarvin

Světe div se! Ďáblova lest (předchůdce Ztracené brány, na kterou volně navazuje) se mi líbila. A proto jsem s nadšením zkouknul i tohle a ono to pořád funguje. Málokdy se povede navázat na něco dobrého něčím dobrým. Děj opět zajímavý, prvky tajemna pořád v pořádku bez trapností, daleko více vtipných hlášek ("Vy jste si myslel, ty vole?! Tak to jste si myslel za 100,-") a i herecky dobře obsazené vedlejší role. Pan Strach se pro mě stává zajímavou osobností české televizní scény a od teď už budu sledovat každý jeho počin. A jako správný hospodář si ten bodík nechávám ještě do zálohy, třeba mě do budoucna příjemně překvapí. Děkuji za to! ()

macetoma

Dávám 4 hvězdy. Jedině Jiří Strach dokáže v dnešní době ještě natočit v české kotlině koukatelný film s plejádou našich top herců a hereček, který má rozumné dialogy a není lacině podbízivý. Má to své mouchy - nejvíc mne vytáčely neustálé hlášky na Pardubice - ale jinak říkám: Toto je ta správná cesta, jen tak dál. Děkuji. ()

maoc

Pořád dobré, ale Ďáblova lest mi přišla sevřenější, uvěřitelnější a lépe zakotvená v našem středoevropském myšlení. Přece jen jakés takés povědomí o křesťanství mají asi všichni, se zednářstvím to je horší. U Ďáblovy lsti byl každý další díl lepší, tady je to bohužel naopak. Vrcholem pak byla trapnost s tajnou službou a víceméně uzavřený WTF konec. Otevřený, jako u Ďáblovy lsti (nemohu si pomoci, ale jsem nucen pořád porovnávat), by triptychu sedl lépe. Na druhou stranu hudba už byla OK a slizký Kříž skvělý. ()

Cucina_Rc

Volné pokračování filmu Ďáblova lest - Ztracená brána, mi připomíná tématicky podobnost s francouzským filmem Purpurové řeky 2 počesku. Celé dílo považuji za méně zdařilé, i když jsou momenty, kdy divák je sympaticky vtažen do fáze napětí. Chtěla bych podtrhnout ztvárnění postavy Dr. Runy (Ivan Trojan), která působila velmi věrohodně a budila dojem, že dané problematice opravdu rozumí. Herecké obsazení ostatních postav u mě nezaznamenalo velkého ohlasu. Zejména pak postavy dvou hlavních kriminalistů, kteří hýří vulgarismy, užívají prazvláštních metod a ve službě holdují alkoholu, nijak diváka neohromí. ()

Marrianna

Na Vašíčkovy počiny se vždy těším a zatím jsem nebyla ani jednou nezklamal. Mám slabost pro tajemno - když připočtu pro mne lahodící herecké obsazení, nemohu jinak, než se spokojit pouze s plnou palbou hvězd :) ()

subic

Duo kriminalistů Dvořád Geislerka doplňuje opět religionista Ivan Trojan. Tentokrát se děj točí kolem svobodných zednárů a Voynichova rukopisu, mrtvých je 7. Tentokrát se do děje zamotá tajná služba pod zástěrkou finančního ředitelství, což mi připadá docela ujeté. A účetní finanční správy Zábranský (Langoš) jako agent z blízkého východu a na konci vstane z mrtvých. Tentokrát tedy hodně "mysteriózní" a také o něco slabší než předchozí Ďáblova lest (2009). ()

knihovna

Vážený pane Strachu ! Umíte, a to je paráda. Navíc působíte jako velký sympaťák. A tohle se Vám povedlo víc, než Ďáblova lest ( a že ta se mi velmi líbila) . Za mě opět plná palba. Kdybych nevěděl, že jste praktikující katolík, řekl bych, že jste po čertech dobrej. Ovšem ve Vašem případě spíše po andělech dobrej. Paráda a díky. ()

regentor

Ďáblova brána jako ztracená lest. Záhadolog Arnošt Vašíček nám zde ve spolupráci s milovníkem českých tajenek Jiřím Strachem nabízejí třídílnou krimi/mystery sérii. Propojení našeho světa s tím paralelním může být snadné ale může to být i lest.Pokud by autor scénaře zůstal jen u toho prvního a věnoval se záhádám a nehledal bránu k realitě , pak by to nebyl ztracený potenciál.K případu vraždy v kanálech musí být nutně přizváni specialisté na různé lsti , poněvadž Hádek v roli kriminalisty je naprostý idiot který nepozná drahý kabát a zjevně neumí ani číst aby pochopil kdo je oběť.Čmáranice na zdi nás má zase ujistit, že mystérium bude nebývalé a je jasné už předem , že obětí bude přibýat aby nám pachatel mohl vyjevit svou zálibu v zednářích .Trojan-Runa nám tyto symboly bude opakovaně předkládat i se svým výkladem abychom se ujistili, že stále sledujeme mystery/krimi.Pokud by zůstalo jen u toho pak by to mělo svoje kouzlo, zvlášť lokace Prahy i jejího podzemí jsou vskutku nevšední.Problém je, když už do takovéto dějové motanice dodají tvůrci navíc naprosté bláboly.Medvecká najde visicího a zastřeleného profesora před půl dnem, ale v pohodě z něj pořád crčí krev až ji nakape na mobil...Preis zase po propuštění z vazby se nenechá odvézt řadu kilometrů domů ale jde středem silnice a nechá se přejet,.chodníky asi ukradli ti zpoza brány...Třešinkou na dortu blábolismu je neviditelný Langmajer coby agent nejtajnější jenž se promenuje na Policii , mluví s Geislerovou a Dvořákem ale nikdo ho nevidí!! Jak ďábelské.Postava rabína je slepená ze židovských vtipů a Kříž je parodie na křestanství.Zkrátka a dobře, celé to dělá dojem , že to spíchli horkou jehlou hlavně ať to jde co nejdřív do vysilání a to je vlastně ta lest, páč z upoutávek divák očekává, že se brána otevře a ono ..nic. ()

ostravak30

A opět skvěle zvládnutá série. Po Ďáblově lsti se Jiří Strach pustil do dalšího scénáře Arnošta Vašíčka, jehož historické fakta v nových, smyšlených nebo napůl tak a napůl onak, souvislostech opravdu baví. A mě jen mrzí, že takových seriálů, které momentálně ve světě opravdu letí, není víc. Tentokrát si tvůrci vybrali hodně oblíbené téma Zednářů, které i dnes stále rezonuje světem, neboť se předpokládá, že existují i dnes a že jejími členy jsou hodně mocné a slavné osobnosti světa, a za prostředí si vybrali kromě tajuplného povrchu Prahy i její veřejností ne moc probádané podzemí. Konec je ovšem opět trochu zvláštní a je škoda, že se divák nedozví, pro co vlastně ostatní umírali. A Ivan Trojan promíjí vraždy ačkoli má plno nezodpovězených otázek... ()