Země přežila devastující mimozemský útok, je zničená a je jasné, že příští invaze bude totální a její výsledek definitivní. Lidstvo se proto rozhodne vycvičit novou generaci geniálních dětí na válečníky a vojevůdce, kteří mají misky vah v příští nevyhnutelné bitvě naklonit na naši stranu. Ti nejlepší a nejnadanější jsou vybráni a posláni do Válečné školy na orbitální stanici v kosmu, kde musí podstoupit mnohaletý výcvik a nekonečnou soutěž o to, kdo se nakonec stane hlavním velitelem mezinárodních sil. V atmosféře násilí a neustálého srovnávání cvičí na vojenských simulátorech stejně jako ve vzájemných válečných hrách. Nejefektnějším je takzvaný "Battle room", kde se ve stavu beztíže tříbí strategické i fyzické vlastnosti a kde díky kombinaci inteligence a empatie vyniká právě Ender. Jako hlavní favorit se pak Ender přesouvá do velitelské školy a vede ostatní do boje v simulované válce. Ta opravdová válka se ale blíží rychleji, než se zdálo, a teprve  –náctiletý Ender se stává jediným velitelem mezinárodní flotily v boji o záchranu lidstva. A jeho inteligence ho nutí pochybovat... je tohle ta pravá cesta? (Bontonfilm)

TheMraca

Enderova hra ke mě přišla bez předchozích informací a tak jsem k ní přistoupil jako k čisté scifi. Scifi to samozřejmě je a to bytelná a čistokrevná, jen je tu jen jako pozadí pro velké otázky humanity a lidství. Film řeší otázku zda je preventivní útok na nepřítele omluvitelný, či správný. Máme právo vnucovat jinému národu či rase naše hodnoty. Není vše jen otázkou vzájemného nepochopení. Na filmu je znát, že knižní předloha obsahuje spoustu dalších myšlenek, které se do stopáže nedostaly a tak jsem naplnil kindle celou sérií a uvidíme. Za mě 80%. ()

PEZ

Samozrejme odporucam precitat si knihu - ta poskytuje viac detailov, detailny popis Enderovych surodencov (ktory definovali Enderove spravanie) a aj hlbsie ponatie Mind Game, ktora bola nakoniec klucova. Preto je dopad knihy omnoho silnejsi oproti filmu. To je vsak pochopitelne, ak by sme chceli dostat do filmu vsetky dejove vrstvy, netrval by dve hodiny, ale prinajmensom styri. Treba vsak povedat, ze prechod na filmove platno sa podaril. Vsetko podstatne sa vo filme nachadza, je to taky rychly zostrih celej knihy. Potesil ma perfektny vizual, dobre vybrany predstavitel Endera a aj plukovnika Graffa a fungujuci zaver. Neviem nakolko by ma zaverecny "twist" prekvapil necitajuc predtym knihu, ale Gavin Hood natocil toto scifi umne a vobec by som sa nehneval, keby sa podarilo zohnat peniaze aj na pokracovanie "Speaker for the Dead". Mozno sa raz dockame. 8/10 ()

darkreider

Sledovať bandu nesympatických harantov a veriť, že sú naša spása, ma teda dva krát nebaví, ale posledná bitka ma zaujala. Škoda záverečného precitnutia a veľkého sľubu. Tieto prepálené morality k záveru tu vyložene vadili. Keď príde na scifi obrázky, tak je to efektné, ale okrem posledného boja tam niet, čo sledovať. ()

redwik

Už po traileri ma tento film celkom oslovil a bol som zvedavý čo sa z toho nakoniec vykľuje. Ak mám ale pravdu povedať, som mierne sklamanÿ. Čakal som trošku lepšie sci-fi s viac akčnými scénami, nie len výcvik detí na boj proti vesmírnym mravcom. Pre ľudí, ktorí váhajú s pozretím, mám lepšiu, akčnejšiu a vtipnejšiu alternatívu: Starship Troopers. No aspoň že Harrison Ford nemal v celom filme jeden nahnevanÿ výraz ako v Cowboys vs. Aliens. Tu ich mal asi tri. Asa Butterfield - Ender Wiggin /:/ Harrison Ford - Colonel Graff /:/ Hailee Steinfeld - Petra /:/ Abigail Breslin - Valentine Wiggin /:/ Ben Kingsley - Mazer Rackham /:/ Viola Davis - Major Gwen Anderson /:/ Aramis Knight - Bean /:/ Suraj Partha - Alai /:/ Moises Arias - Bonzo /:/ Khylin Rhambo - Dink /:/ Nonso Anozie - Sergeant Dap /:/ Conor Carroll - Bernard ()

Tryman

Možná je to tím, že jsem nečetl knihu, ale Enderova hra mě bavila od začátku až do samého konce. Vlastně jsem dosud o té knize ani neslyšel, ale po shlédnutí filmu si ji určitě seženu. Pořád žasnu nad tím, jak se u každé zfilmované knihy najde početná skupina kritiků. Samozřejmě, že žádný film nedokáže obsáhnout celou knihu. Málokdy se povede přesně vystihnout charaktery postav a i příběh musí být na plátně trochu okleštěn. Pokud byste chtěli přetvořit knihu do posledního písmene, musely by filmy mít 10 hodin a více. A ruku na srdce, to byste chtěli? Enderova hra se mi líbila po všech stránkách - jak po té příběhové, tak i po vizuální a hudební. Herci mi tam seděli snad všichni a prostě všechno to tak nějak zapadalo... ()

HOFMAN

Milé překvapení, které jsem nečekal. Parádní závěr. Sympatický dětský hrdina. Kdo nadává na Jablonskyho, má pravdu. Je to pouhá vykrádačka. Chvíli jsem slyšel Hru o trůny a Fontánu. Kdo nadává na Forda, ať raději drží ústa. Držku. Hubu. ()

Whitebeard

Průser. Nedokoukal jsem. Nenašel jsem v sobě na to dost sil. 1* za občas zajímavou hudbu a pěkně provedený efekty. Jinak se mi ježí všechny chlupy na těle. Dokonce Ford místama vypadal, že netuší co má dělat. Dialogy naprosto dementní, ti smradi co tam hrajou do jednoho krajně nesympatický. Obdivuju se, že jsem to vydržel snad něco přes hodinu. Hodnocení na ČSFD je pro mě dost nepochopitelný (71%). ()

Kingjiri

Průměrný scífko s teenagerama, který se chovaj jako velký dospěláci (a na tohle jsem dost alergickej). Díky nízkýmu věku hlavních představitelů si nelze naplno užít většinu dramatickejch (Enderovy spory s Bonzem), ale i akčních scén, včetně tý, ve který vítězoslavně zachráněj Zemi. Ačkoliv je herecký obsazení vcelku schopný, jsou téměr všechny postavy (možná kromě Petry) velice nesympatický a těžko lze nějaký z nich fandit. I když jsem knížku nečet, je vidět, že se musela knižní předloha hodně "prostříhat" - třeba závěrečnej několika měsíční trénink už se odehraje jen v řádu pár minut. Efekty byly fajn, ale bylo jich málo. Naopak jsem byl spokojenej s Jablonskyho hubdou. Asi to bude znít zlomyslně, ale jsem docela rád, že se díky velkýmu finančnímu neúspěchu nejspíš nemusíme obávat dalších dílů a "ušetřený" prachy snad budou použitý na něco mnohem zajímavějšího. ()

maciii

Film nedokážu ohodnotit jinak, než ve vztahu ke knize. To, co mi ve spojitosti s touhle knížkou uvízlo, byla její velmi hutná atmosféra, která se intimně odehrávala v křehké osobnosti malého chlapce, jenž je skoro pořád nešťastný, nebo se cítí opuštěný. Enderova filmová interpretace do chladného a absolutně necharismatického teenagera, prožívajícího príma zábavu ve výcvikové škole, se totálně minula s mou vlastní představou malého smutného a emočně velmi komplikovaného hrdiny. Film kašle na atmosféru a raději zainvestoval do barevného high tech klišé, které se po hodině stejně okouká a na druhý den si už na něj nikdo nevzpomene. ()

kersten

Veľmi dlho som rozmýšľala nad hodnotením. Bolo to hlúpe, miestami nelogické. Ved uznajte, nechať decká vo výcviku, aby mohli bojovať vo vesmíre proti termitom. A malý deväť ročný sopliak svojim rozumom, nadpriemernou inteligenciou a až neuveriteľnou šikovnosťou dokázal to, čo sa za celé roky nepodarilo ani chudákovi Bruceovi Willisovi, schwarzi sa môže schovať, ako aj všetky ostatné dôchodcovské hviezdy. Už len ten šialený nápad stojí za tu hviezdu naviac. ()

Jakubik

Předlohu jsem nečetl. A musím říct, že film byla zřejmě hodně zkrácená verze a je to tu dost vidět. Tuším, že kdyby byla možnost tak by film musel mít tak tři části aby to za něco stálo. Na druhou stranu širší publikum by to asi otrávilo a byla by to několika hodinová nuda. Ve skrytu duše je Enderova hra určitě fajn scifi ale na plátně to tolik vidět není. Hezky se na to kouká a díky hercům je to i stravitelné. Problém je, že se tu kvůli stopáži muselo hodně škrtat. Takže je tu něčeho hodně a něčeho méně a než se stihnete rozkoukat a než Vás film stihne vtáhnout do děje je najednou konec. Tento zlom je patrný někde na konci „výcviku“ pak už se děj ocitne najednou na konci a kde nic tu nic. Sice se na případné pokračování podívám pač se na film opravdu příjemně kouká ale asi to opravdu lepší nebude… ()

Torgal

Vrstevnatú predlohu sa v celej svojej šírke zadaptovať nepodarilo, no je to prehra so cťou. Toto je jeden zo vzácnych prípadov, kedy je film príliš krátky - veľa dôležitých scén bolo úplne vynechaných, alebo výrazne skrátených a zjednodušených. Na danom priestore sa toho ale asi viac z látky vymačkať nedalo. Neviem čo to povie divákovi neznalému predlohy, no pre mňa je to skôr doplnok ku knihe než dielo, čo obstojí samo o sebe. Každopádne oči sa nažerú a mozog ostane celý a za to treba byť vďačný. 7/10 ()

bararich8

Muhehe, tak jsem se k tomu konečně dostal, sic trochu s obavami, co z toho vzejde, ale nakonec to nebylo tak špatné. Proč je teď v módě dávat děckám role dospělých? Ona ta hlavní postava totiž moc sympatií nevzbuzuje a možná byste mu rádi taky jednu vrazili. Taky nechápu, jak se může v té cool elitní škole objevit tolik násilných povah a obecně idiotů, když jeho bratra vyhodili? Jinak naopak finální zvrat se závěrečným testem byl příjemný, když už ten konec byl tak nějak dopředu předvídatelný. Něco mezi, 3* ()

Ondr@932

Nečekal jsem takto povedené sci-fi! A hlavním důvodem byl ten, že když hrají děti hlavní postavy, tak většinou to stojí za starou bellu ! A nemám to moc rád. Ale pouze většinou. Zde je to vyjímka, neboť zde mi děcka ani tak moc nevadili, celkově to bylo jako celkem povedené a pohodové vesmírné sci-fi! Včetně skvělé epické hudby. A Harrison Ford je zde skvělý jako v jeho většině filmu. 75% ()

pepa3rd

Příjemně překvapivé scifi, ačkoliv ani né tak závěrem, který asi většina diváků odhadne už jen proto, že očekává nějaké překvapení, ale spíše tím, že se na film plný dětských herců a určený tak spíše mladšímu publiku docela dobře kouká. Zajímavé dialogy, vztahy, velmi dobré herecké výkony a i vcelku zajímavý příběh. 70 % ()

Fionor

Coby ilustrace ke knize je to vlastně docela dobrý film. Jako samostatné dílo (a tím by se mělo snažit být především) už tak moc dobře nefunguje. Proměna Endera z geniálního kluka na obdivovaného velitele, prostě není tak uvěřitelná a z plukovníka Graafa se ve filmu stal pouhopouhý válečný štváč. A je to škoda, protože Enderova hra (kniha) není navzdory prvnímu dojmu pouhé military sci-fi, ale hluboce filozofický příběh. Škoda – snaha byla. Možná se časem někdo pokusí o věrnější adaptaci. ()

fraktal

Bohuzel Hood se konvencne drzi soucasnych trendu - tedy vsadil na vizual, coz mu zrejme zaruci navratnost investice, bohuzel vsak nikoliv nesmrtelnou slavu v mych ocich. Snimek mozna na chvilku oslni, ale neverim prilis tomu, ze by se stal stalici filmoveho nebe, ktere je jiz v tomto ohledu vice nez zaplnene. Preci jen, od vydani Final Fantasy: The Spirits Within uz ubehlo skoro 15 let a 5 let po Avataru. Predlohu (vcetne Mluvciho za mrtve - Speaker for the Dead) povazuji za jednu z nejlepsich knih co jsem kdy cetl (a to mam nacteno desitky tisic titulu) pro jeji mnohavrstevnatost, epicnost a zaroven jistou "prostotu". Nejsem tedy schopen tento film posuzovat prilis objektivne - pro kazdou "pozapomenutou" rovinu jsem u tohoto zpracovani zkripal zuby. Snimek se bud mel zamerit na bitevni mistnost a veskere drama a napeti okolo ci vykreslit promeny Enderovo duse, takto se spousta veci naznacila, ale zadna nedotahla do konce. Misto vypraveni o tom "proc" a "jak" tady mame veskere body proste naservirovane az pod cumak - neni treba premyslet a vlastne neni treba davat pozor - at se probudite kdykoliv, vzdy na vas vykouknou rozkosni pubertaci probihajici rozkosnymi kulisami. Tedy krom obrazove velkoleposti podmalovane monumentalni hudbou si toho z tohoto filmu asi moc dalsiho neodnesete. ()

anitae

Dětičky zachraňující Zemi - no proč ne, ale na mě tam bylo celkem málo děje, a zapamatovatelný je tak akorát Kingsley s pomalovaným obličejem a velitel Ford, "termiťané" mě fakt nechávají v klidu:o) Opět mě zaujal Asa Butterfield(poprvé ve filmu Chlapec v pruhovaném pyžamu). 3* ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

16.07.2013