Všeobecně vážený ředitel maloměstské záložny Hlavsa se kvůli své rozmařilé a zhýčkané ženě dopustí zpronevěry, a když se situace nedá zachránit, zastřelí se. Jeho matka, prostá vesnická žena, se ujme ovdovělé snachy i dospívajícího vnuka s podmínkou, že jí oba pomohou všechnu škodu nahradit. Pro městskou dámu je tvrdá vesnická práce utrpením. Stejně tak pro mladého Boříka, nadaného pianistu, který se těžko vzdává snů o umělecké dráze... (ČSFD)

ostravak30

Takových mužů je víc, které žena rozmařilým životem dovede až k chudobě. Mě by jen zajímalo, jak chtěl Hlavsa peníze vrátit. Navíc mu muselo být jasné, že se na věc jednou přijde. Nejsmutnější na tom je, že dnes by se žádná podobně smýšlející babka, s podobně ušlechtilým cítěním nenašla a peníze už by nikdo nikdy neviděl. Největší drama pak přichází právě s tím, že ředitel peníze zpronevěřil a pak se na to přijde. Místo, aby se zachoval jako chlap, zastřelí se. Pak už jen sledujeme touhu se nevzdat a dluh vrátit za každou cenu, ačkoli vnuk i snacha z boje utíkají. ()

PTuranyi

Silne romantizujúci film s tvrdou sociálnou až triednou témou. Doba vzniku predznamenáva sociálnu náladu v Československu, ktorá bola podhubím februára 45. Film veľmi pripomína štýlom o 2 roky staršiu Babičku, v ktorom hral aj Terezie Brzková aj Jiřina Štěpničková. Zhýralá mestská panička Klára Hlavsová s manželom a synom si užívajú pohodlného buržoázneho života. ale sa ako čoskoro ukáže, len vďaka podvodu. Proti nim stojí poctivá robotnícka trieda reprezentovaná "babičkou" Terezou Hlavsovou, ktorá svojou usilovnosťou a odriekaním splatí synov dlh v mene hrdosti a morálky. Syn Bořík koketuje s mestským dievčaťom, po prepuknutí aféry sa vzdáva štúdia na konzervatóriu a odchádza s matkou k babičke kde sa začne stretávať s čistým dedinským dievčaťom. Tu tvrdou prácou splácajú svoj dlh. Jeho matka je však príliš zhýčkaná opúšťa slzavé údolie a vydáva sa za svojho bývalého a bohatého nápadníka. Film má výbornú produkciu a veľmi dobré herecké výkony. Hudba dodáva scénam priehrštia romantizujúceho pátosu. Takže napríklad krízová scéna je sprevádzaná búrkou a zúriacim vetrom. Vzniká tak až rozprávková atmosféra podporená očividným čiernobielym rozdelením postáv. Veľmi mi však vadila tá triedna rétorika, ktorá neskrývane tryskala skrz príbeh. 70% ()

janucha

Tak tohle je opravdu nejlepší příklad toho, co se nazývá film s morálním poselstvím. Kdyby to byla jiná herečka tak by to snad vypadalo směšně, ale takhle člověk heroické snaze Terezie Brzkové v její životní roli opravdu uvěří. Dobrý je zde i Rudolf Hrušínský který se nakonec vrátí aby babičce pomohl....mě to teda dojalo. ()

jerrik7

Není sporu o to, že mravní výchova v Čechách a zřejmě v celé části světa, které se říká „euroamerická civilizace“ silně kulhá a že jakákoli morálka je už dávno v troskách. Ač je mi to velmi líto, nemyslím si, že film Barbora Hlavsová je to pravé ořechové, co by mělo napravovat žalostný stav morálky ať už v době vzniku filmu v roce 1942, tedy ve zběsilé době třetí říše, nebo ve zběsilé době dnešní. Podvodník Hlavsa byl vysokým bankovním úředníkem a podvedl své kolegy, tedy jiné „vrahy z Wall Streetu“. Nevidím nic morálního v tom, že jeho zločin chtěla napravovat stará dobrá žena z chaloupky. Spíše naopak. Tím filmem elita ukázala prostým lidem kam patří, stejně jako jim to po staletí ukazovala církev. Jinými slovy: „Morálka je jenom pro chudé“. Proto jsou také chudí, že? Dnes už se elita vysvětlovat ani nepokouší, protože lidé jí už stejně dávno nevěří. Experti přiznávají, že se v České republice za poslední roky propraly desítky miliard korun (někteří hovoří o stamiliardách) a že patřičné instituce jsou v boji proti legalizaci špinavých peněz prakticky bezmocné protože ty opravdu velké zločince, kteří v Česku perou špinavé peníze, nebo jejich praní kryjí, je třeba hledat mezi bankovními špičkami a politiky. Jenže tak tomu v dějinách bylo, je a bude. Má snad tenhle Augiášův chlív napravovat prostá žena z chaloupky? Podle mne není film Barbora Hlavsová „filmem s morálním poselstvím“, jak zde kdosi píše, nýbrž spíš výlupek amorálnosti a pokrytectví. Hvězdičky dávám za dobré herecké výkony. ()

mire.k

Film o osobní zodpovědnosti, cti a dobrém jménu rodiny. Proto jej mnozí současníci nemohou nikdy pochopit. ()

JARDAHONDA

Hlavní postavou tohoto příběhu je prostá venkovská žena, poctivá a přímá, která celý život neúnavně hospodaří. Děj filmu dále vypráví o jejím synovi, který zpronevěří peníze a následně si vezme život. Barbora Hlavsová se rozhodne dluh splatit za pomoci synovy ženy Kláry a vnuka Boříka. Klára však nesnese pomyšlení na doživotní strádání a tak si raději najde nového muže, se kterým odejde do města. Barbora se však nehodlá jen tak vzdát, rodinná čest je pro ni vším. Velmi podařený protektorátní film, kde Terezie Brzková v tomto snímku ztvánila jednu ze vých nejlepších rolí. ()