Temné nebe

Dark Skies

Sci-Fi / Horor / Thriller / Psychologický

USA, 2013, 97 min

• POMO

V polovici filmu ich napadne zapnúť vo všetkých izbách kamery s nočným videním, aby ráno odhalili, čo sa v noci dialo... Niekde medzi slávnymi časmi Aktov X a prvým Paranormal Activity by to bolo fajn. Dnes nemá tento crossover hororových konceptov čo ponúkuť a iba variauje stokrát videné. Zimomriavkové scény v ňom fungujú, ale je to výhra, keď vo filme funguje niečo iba vďaka práci zvukárov? Nevďačná béčková rola pre J.K. Simmonsa.(24.4.2013)

Po dlouhé době komorní příběh plný neviditelných mimozemšťanů. Tenhle snímek se mi zrovna trefil do noty a drama vyděšené rodiny, jejiž dům se stal terčem útoků nepřátelské formy života, mi způsobovalo dobrých šedesát minut příjemného mrazení. Za nejpůsobivější považuji noční návštěvy. Zjistil jsem, že mě solidně odbourají duchařiny, ale neviditelní emzáci, procházející zdmi, se mnou dovedou taky zamávat. Bohužel se to ke konci zvrhne v docela slušnou pitomost a vše budované se zkazí. Takže i chápu všechny ty, co se to snaží podhodnotit. Temné nebe má fantastickou hudbu. Tvůrci s ní, i se zvuky pracují skvěle. Výsledek je opravdu hutný a tu čtvrtou hvězdu si to zkrátka zaslouží. Zjistil jsem, že tu "husinu" mám především pravě kvůli napětí gradovanému hudbou. Nejskvělejší na tom všem je však citát hned v úvodu: "Jsou dvě možnosti. Buď jsme ve vesmíru sami, nebo nejsme. Obě jsou stejně děsivé." A ano, tak to je. Arthur C. Clarke je očividně i skvělý šprýmař. Závěrem jen dodám jména lidí, kteří se na filmu podíleli. Nepřijde vám na tom něco divného? Goyo, Kadan, Kutsugeras, Gvozdas, Bishara, Higinbotham, Volturno-brill, Kavanaugh-Jones, Okin, Blum. Ano, jsou mezi námi a trapně se maskují už dlouho.(23.5.2014)

Herci otřesní, kromě tedy J.K. Simmonse. Armosféra na dobré úrovni. Režisérův zatím nejlepší počin, i když mě tedy hodně překvapuje, že po dvou kravinách má stále důvěru producentů, aby točil dále pro kinosály. To se málokomu podaří. Je ovšem vidět podstatné zlepšení, kdyby se vypilovaly některé hodně nevěrohodně zahrané dialogy, film by jen a jen získal. Téma je to moc zajímavé a jak jsem již napsal, poměrně solidně zpracované... Což bych u Scotta Charlese Stewarta nečekal.(21.5.2013)

Ufoni jsou tady. Vysílají signály z neznáma, a zvláště si oblíbili čtyřčlennou americkou rodinu Barrettových, jejímž nevítaným pátým členem se záhy stávají. Nejedná se však v žádném případě o přítulné mimozemšťany typu "Ítýho". Drzost vlezlých mimozemských návštěvníků nezná mezí. Nejprve sežerou na co přijdou, přičemž nedodržují zásady správného stolování, hned na to v kuchyni vytvoří z plechovek neobvyklý geometrický obrazec, pak zmizí rodinné fotografie z rámečků a invaze vrcholí hejnem migrujících ptáků, co narazí do domu. Barrettovi mají dva syny. Se starším cloumá puberta a ten mladší žije ještě ve svém světě dětské fantazie, a proto rodiče poté, co je malý syn informuje o svých pravidelných rozpravách v pokojíčku s podivnou bytostí, tohle shledají jako vážný důvod pro návštěvu psycho terapeuta, i když na prášky jsou z toho všichni. Neklid v domě, ztráty vědomí, anebo značky na těle jsou dílem bytostí z jiné galaxie, ale rodina dlouho nechce připustit, že se jedná o setkání čtvrtého druhu. Do velkých teorií na téma mimozemských civilizací se film nepustí a sám si byl vědom, že to už tady bylo nejednou a jednalo by se o nošení dříví do scifi lesa a film dokonce není ani natočený podle skutečných událostí. Vědci ani jiní žádní pracovníci z vědecko-technických ústavů, vyjma jednoho podivínského "experta" na mimozemské teorie, se tady nevyskytují. Ve svých prvních dvou třetinách film pracuje s častými lekačkami, které jakkoliv se mohou jevit obehraně, překvapivě z diváckého pohledu fungují perfektně. Nejednou divák nadskočí až do stropu, zvláště, pokud je jeho televizor vybavený kvalitním zvukovým surroundem jako ten můj. S tímhle strašením a lekáním si snímek vystačí delší dobu. Až v závěrečné třetině se rodina odhodlá v rámci pudu sebezáchovy bránit se po svém. Jen jsem litoval, že zabarikádovaný dům nepřišel na scénu o něco dříve, protože upřímně řečeno, filmu do té doby chyběl nějaký vrchol nebo nějaká opravdu hutná scéna. To se částečně vykompenzovalo s příchodem závěrečné půlhodiny, která se jevila jako nejdynamičtější a také nejoriginálnější. Jedním ze zajímavých nápadů bylo rozmístnění kamer po celém domě a čekání na "úlovek" na pořízeném záznamu. O nic originálního se sice nejednalo, ale svůj účel to naplnilo v pozitivním hledisku. Z režijního hlediska podáváno celkem umně. Scott Stewart se však nespokojil jen s režijní taktovkou a je i autorem scénáře, který má svá provařená místa, stejně jako ta originální, kterých bylo přece jen víc a rovněž napětí dávkoval v kvalitních kapkách, ale někdy trochu šetřil za recept. Je nutno upozornít, že je to horor prostý drastických scén a vynahrazuje si to snahou o invenci. To strašení má stagnační ráz, ale o nudě hovořit nelze. Někdo dává těmto hororům přednost před těmi krvavými. Co napsat závěrem o hororu s prvky scifi z produkční dílny slavných bratří Weinsteinových? To, co si předsevzal si splnil, nenaservíroval až tak překvapivé zvraty (závěr zajímavý), neřídil se přísnou logikou, a ani věci neřešil na doraz (např. nápad s očipováním, který vetřelci praktikovali na svých obětech, byl nedotažený). V rámci svých možností nenudil, herecké výkony byly více než sympatické, trikové efekty nerozesmály, události mohly mít ještě větší a dynamičtější spád a neotřelý režijní přístup udělal z filmu nadprůměrnou a rozhodně ne nezajímavou podívanou. Mé hodnocení: 70%(16.3.2014)

Páni, další skvělý horor, kde tentokrát hlavní roli hrajou zelení, no spíše šedí mužíčci z jiné planety. U správného hororu by se měla projevit husí kůže a já jí měl několikrát. Výborně natočené, gradující atmosféra a nejen skvělý konec... no to si zaslouží jedině plný počet!(12.1.2014)