Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Blízká budoucnost blíže neurčené země. Už třináct let pokračují teroristické pumové útoky. Lidé si už na ně zvykli, stejně tak jako na život v paranoiou prolezlém světě, vyznačujícím se depresivní architekturou, zdevastovanou krajinou a všudypřítomnými vykonavateli státní moci. Možná že si každý člověk našel nějaký svůj osobní únik. Tak jako nesmělý úředník Sam Lowry, který se ve svých snech pohybuje v idylické zemi, létá oblohou v andělském brnění a líbá nádhernou vílu. Probuzení je ovšem vždycky víc než tvrdé, návrat do reality přetěžký. Ale i v ní, byť je to neuvěřitelné, může člověka potkat kousíček naděje. Pro Sama je jí zjištění, že jeho vysněná víla skutečně existuje. Teď už jde jen o to ji znovu najít. Jenže to v hyperbyrokratizované společnosti nebude tak snadné... Černá komedie Brazil je po Žvahlavovi (1977) a Lupičích času (1981) třetím samostatným celovečerním filmem osobitého amerického výtvarníka a režiséra Terryho Gilliama. Deprimující a rafinovaně krutá podívaná se kvůli producentské opatrnosti společnosti Universal Pictures dočkala veřejné premiéry až téměř rok po svém dokončení. Snímek, inspirovaný Orwellovým románem "1984" (pracovní titul byl „1984 a 1/2"), v sobě kloubí satiru, parodii, fantaskní motivy i dadaisticky roztodivné citace, to vše dohromady je ovšem nesmírně působivým a bohužel až děsivě aktuálním zobrazením světa, kontrolovaného monolitickou organizací, a odlidštěné společnosti, žijící v permanentním strachu na pokraji apokalypsy. Film získal řadu mezinárodních cen, nominován byl i na dva Oscary (za nejlepší původní scénář, a nejlepší výpravu a dekorace). (Česká televize)

caMen

Utopie, bezradnost, hustá i úsměvná vizuální stránka, Orwell, Křižník Potěmkin, černej humor, prostor k zamyšlení - celkově jízda. ()

Parabot

"Ahoj, já jsem Terry. Terry Gilliam. Ten, co dělal ty divné animace v Monthy Pythonovských skečích. Následujících patnáct let vám budu servírovat svérázné filmy. Začněme takovou variací na 1984, která bude hlavně o trubkách"___Je strašná škoda, že Gilliam si neušetřil pro svůj Opus Magnum - Dona Quijota - alespoň trochu imaginace, kterou měl, když režijně začínal. Na druhou stranu, není jediný.___ Skepticky pochybuji, že ještě někdo natočí tak autenticky svébytnou adaptaci výše uvedeného Orwelova díla, kde hlavní hrdina v pravém slova smyslu, a tak trochu deus ex machina, bude instalatér pracující načerno. Zatímco příběhový hrdina, snící pohádku, si zažije svoji revoltu, aby si nakonec z nouze vytvořil vlastní svět a zároveň skončil jak skončil. V prostředí autokracie, diktatury, absolutního podvolení. Zaplaťte za své zločiny, hříchy. ()

blondboss

Asi som zistil, že tak trošku nerozumiem 80-tym rokom, nakoľko pre mňa sa vtedy točili ozaj čudešné filmy, a Brazil je jedným z nich. Asi som ešte nedospel na podobný typ snímku, ale pre mňa toto sledovať bola jednoducho ťažká muka s nenormálne pretiahnutou stopážou vzhľadom k deju a takisto tá "kultová" fantasy atmosféra ma teda nedostala. Vlastne stále rozmýšľam, o čom tento snímok vlastne bol. Ak máte rád umenie ako také, tak sa na to vrhnite, ale v opačnom prípade sa tomuto filmu vyhnite širokým oblúkom. 40 % ()

papuchalk

Tenhle film jsem viděl asi před 15-20ti lety a moc jsem ho tenkrát nedocenil, ani jsem se na něj nedodíval. Tak nějak jsem tušil, že se na něj musím podívat po letech znovu. Snad už jsem lepší divák, a taky se mi zdá, že ten film začíná být velmi aktuální v posledních letech utahování opasků svobody a narůstání státu, superstátu a byrokracie. Také se obecně zase více začal diskutovat román 1984, který je s tímto filmem velice propojen. Takže hurá na Brazil. Musím tedy uznat, že jsem se tehdy dost spletl s hodnocením, a také si myslím, že časem tento film dokonce zvýšil svou diváckou hodnotu. Je totiž velice zajímavé v roce 2020 koukat na to, jak si představoval Gilliam budoucnost v roce 1985, kdy film vzniknul. Všechny ty přístroje v kancelářích, ploché obrazovky, automatické call centrum Veřejných služeb, počítačová síť se serverem vedoucí databázi osob, a další a další vybavení, které bylo tehdy scifi, ale dnes je naprosto běžnou součástí každé kanceláře na kdejaké vesnici. Až jsem musel často velmi vzpomínat, jestli tehdy už daná věc skutečně existovala nebo ne. Zároveň to prostředí příběhu působí velmi zaostale a neutěšeně, třeba to všudypřítomné potrubí, neskutečný bordel na ulicích a v chodbách, vybydlené čtvrtě, reklamní bannery okolo silnic vytvářející souvislou zeď, aby nebylo vidět to zdevastované okolí. Nakonec mě Gilliam dostal stejnou zbraní jako v mém nejoblíbenějším jeho filmu 12opic. Dokonale mě zamotal v tom, co jsou Lowryho sny, a co je skutečnost. Časem je skutečnost až moc neuvěřitelně krásná a optimistická, a mě došlo skoro až na konci, že možná asi tak před hodinou mohlo dojít k promíchání snů a reality. Ovšem ten lišák to samozřejmě skrýval až do posledního okamžiku. Dokonalé zakončení, a taky nečekaně smutné. ()

pollstro

Představa a vize Terryho Gilliama o blízké budoucnosti je svým způsobem velmi zajímavá, hypnotizující, bizarní, vtahující a především originální, doposud nevídaná a z pohledu celku velmi odvážná, jelikož si lze těžko představit, že by Brazil dokázal zafungovat v rámci širšího publika, což nakonec i vystihuje jisté pochybnosti ze strany produkce v době natočení, čemuž se opravdu nelze ani divit. Brazil nabízí satirickou a pesimistickou vizi světa, který je zcela podřízen vládním organizacím, které dohlíží na životy lidí, pořád je sledují, kontrolují a oni tak žijí v neustálém strachu, přičemž se svět pomalu a jistě blíží k neodvrácené apokalypse. Sledovat tenhle svět je neuvěřitelným filmovým zážitkem, jelikož vše působí tak bizarně a směšně, ale někde v hloubi tušíme, že tato představa světa může být skutečná a o to víc je hořká. Gilliam se nechal inspirovat nejen knižním titulem 1984 od Orwella, ale taktéž lze ve filmu spatřit jisté odkazy na Franze Kafku. Nelze si nevšimnout několika momentů, které se náramně podobají film-noir a taktéž inspirace v japonské a řecké kultuře, viz samuraj a okřídlený Sam, je nezpochybnitelná. Gilliam dokázal vytvořit směs několika žánrů, kultur, světů, filmových období, knižních děl a vše spojil do jednoho celku, nesoucí název Brazil a ačkoliv je příběh méně zajímavý a mnohdy se dostává pocit, že se vše děje čistě náhodou a ve finále nic z toho nedává moc smysl a rozum, tak i přesto je Brazil působivým dílem, kterému nelze neodepřít jeho čestné místo ve světové kinematografii. Mimochodem mini role Roberta De Nira je geniální a neuvěřitelná škoda, že nedostal mnohem více prostoru. "Care for a little necrophilia? Hmmm?" & "Bloody typical, they've gone back to metric without telling us." & "Listen, this old system of yours could be on fire and I couldn't even turn on the kitchen tap without filling out a 27b/6... Bloody paperwork." ()

chucky

Už dlouho jsem neviděl takhle vtipnou a zábavnou sci-fi komedii, místy připomínající celkem realistickou budoucnost. Herecké výkony výborné, okořeněné vpády Roberta De Nira jako topenáře na vlastní noze.......... ()

nash

Vizuálně skutečně velmi působivý film. Z příběhu by měl radost určitě George Orwell, mě na tom ovšem něco vadí, proto jen čtyři hvězdičky. I přesto je povinností každého filmového fanouška Brazil vidět, jedná se o skutečně nevšední divácký zážitek. ()

Docentus

Tak Terry Gilliam opět zabodoval. Tady se vůbec nestydím za to, že jsem ten snímek (úplně) nepochopil. Asi nejsem sám. Přes dvě hodiny čumím na směs podivných postaviček, obrazů, zvuků a psycho představ, nechápu to, ale přesto mě fascinují tak, že je nedokážu vypnout :-) ()

LarryW

Retrofuturistický obraz světa. Totalitární společnost pod kontrolou informačního systému jako mocenského nástroje. Všudypřítomné oko centralizovaného státu, s brutální výkonnou mocí, veškerými veřejnými službami, byrokratickým aparátem, plným úředníků, kteří vytvářejí práci pro práci, sedí ve svých celách ( v podobě malých kanceláří ) zarputile si hlídají svoje místa, přetahují se o kus prostoru v tomhle přebujelém aparátě ač nemají vlastně žádnou skutečnou pracovní náplň. Přetechnizovaná, temná, bezvýchodná, dusivá vize světa, kde není místa pro lásku, časté výbuchy údajných teroristů sužují životy lidí. Člověk se stává nicotným smítečkem – pouhým záznamem v databázi. Bezvýchodnost obyčejných lidí, naproti ní neuvěřitelná povrchnost nejvyšší vrstvy, která se utápí v nejrůznějších bizardnostech, plastických operacích, snobských večírcích (pozn.:úžasné kostýmy). Hlavní hrdina Sam v téhle společnosti vidí, naději, světélko v dálce, dívku ze snu, snaží se, dostat se k ní blíž, pronásleduje svůj sen, ale svět ve kterém se nachází, zašlapává veškeré jeho naděje. Boj se stále rostoucím civilizačním technokratickým obrem, který mu stojí v cestě, vypadá bezvýchodný, nakonec se mu ale přeci jen podaří vyznat dívce svých snů lásku a ta ji po prvotních „rozpacích“ opětuje. Samova slibná kariéra na oddělení pro získávání informací rázem však začíná strmě klesat, je zavalen prací, veřejné služby na něj mají spadeno. Probuzení z krásného snu je opravdu tvrdé, následuje závěrečná snovými obrazy, ale i výbuchy nabitá akční část filmuA závěrečná tečka hodná tohoto výborného fantasy, kterou však neprozradímÚžasné rekvizity, kostýmy, prostředí, výborné herecké výkony i obsazení rolí Propracované detaily, utvářející zvláštní atmosféru, která Vás přinutí být stále ve střehu, aby Vám nebylo líto, že jste nějaký úžasný detail prošvihli a to se určitě stane Jen finální akční složka filmu mi však trošku vypadla z celkového rámce filmu, přestřelky působily až příliš naivně a mega výbuchy samoúčelně. Celkové hodnocení mi proto vyznívá tak na 4,4 a proto dávám 4 hvězdy. ()

teketapa

Abych pravdu řekla, vůbec nevím. :-) Už dlouho jsem neměla po filmu v hlavě takový zmatek. Každopádně tenhle film, plný bizarních a absurdních situací a záběrů mě nepřestal překvapovat ani na samotném konci. Nic není tak, jak čekáte, že bude. Takže jo, bavil mě. Plný počet. ()

lisma

Témata totalitních utopických režimů typu Orwellův mistrovský kousek 1984 jsou mým šálkem čaje a je logicky nasnadě, že Brazil je mému srdci blízký. Ovšem v tomo případě je příběh stylizován nejen pouhou přítomností strohé lidské beznaděje, ale také překrásnou sterilní šedí přebujelé byrokratizace, které prostupuje všechny části života společnosti a hlavní postava, snílek Sam je do této pasti nenávratně chycen.Je to však pouhé zdání ? Brazil je bezpochyby jedním z nejzajímavějších, ale také "nejméně srozumitelným" Terryho filmem a pravděpodobně není možné ho pochopit hned napoprvé (jestli to vůbec někdy možné je) a z těchto důvodů si ho ze všech jeho snímků cením nejvíce. Navíc prostě žeru celé to výtvarné zpracování tamní společnosti Samovým pitoreskním autem počínaje a trubkami v jeho bytě konče. Absolutní hodnocení 5* ()

Raz2

Po pravdě řečeno, moc nevím, co si o tomhle filmu mám myslet. Měla to být parodie? Černá komedie? Nebo tím chtěl autor nadsazenou formou řešit závažní sociální problémy? Nebo snad od každého trošku? Nebo něco úplně jiného? Těžko říct. Každopádně to byl pro mě mile ulítlý snímek se sci-fi nádechem a moc pěkným vizuálním zpracováním. Film plný metafor a náznaků je na jedno shlédnutí velmi těžké strávit, ale já sem si to celkem užil. Obzvlášť scéna, kdy je člověk zavalen hromadou papírů, až se v ní zcela rozplyne, na mě hodně zapůsobila. Doporučuji všem, co si rádi vychutnají netradiční filmový zážitek. ()

Amaranta

Sama u televize, kolem půlnoci, trochu na spaní - zřejmě ideální podmínky pro sledování, protože mi Brazil naprosto kápnul do noty. Už jsem si ho dlouho uchovávala na dvd a nemohla jsem se rozhoupat kvůli jeho pověsti chaotického a náročného filmu. Ale asi jsem byla v jakémsi stavu zbystřené mysli. Zdá se mi (možná naivně), že jsem prokoukla většinu myšlenkových odboček i "děj" a ještě jsem stihla vnímat rozličné vizuální hrátky. Navíc mě to prostě bavilo. Chválím a doporučuji (při přiměřené náladě!!!). ()

kej-el

Filmový snímek Brazil, který byl natočen v roce 1985, od režiséra Terryho Gilliama ve mně nezanechal příliš velké ohlasy. Respektive příliš velké pozitivní ohlasy. Terry Giliam má za sebou několik velmi úspěšných filmů, mezi které bezesporu patří i tento, přesto nemohu říci, že by pro mne patřil mezi Giliamovo nejlepší. Přesto jeho filmová tvorba má v drtivé většině tématiku fantaskní. Mnoha příběhů spadá pod sci-fi žánr . Stejně tak je tomu i u filmu Brazil, který už je samozřejmě snímkem starším, čili na něm je vidět starší technologie kamery apod. Avšak co se týče animace, ta je bezesporu velmi dobrá. Ku příkladu, betonového muže, který vyvře z obyčejné betonové podlahy. Titulní postava Sam žije v budoucnosti, ve světě plným tajných služeb, které každého sledují. Je to nenápadný úředník ne příliš velkých ambicí, přesto se dočká povýšení na úřadu informací díky své matce, jež má konexe. Během filmu se dozvídáme o Samově vysněné lásce, která se stane skutečností, o zlomyslnosti lidí, o nespravedlnosti, která vládne pokaždé, ať už jsme v jakékoli době. Budoucnost přináší nové věci, nové vymoženosti, které se však jeví jako přítěž pro normální žití. Film se promítá v mnoha verzích, já však viděla tu bez happyendu. To ještě více umocnilo moji náladu po shlédnutí absurdního života úředníka Sama jenže se potýká s ještě absurdnější budoucností. ()

Augustus

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec, orwellovská totalita umocněná kafkovskou absurdní byrokracií, to vše v úchvatném retro hávu okořeněném Gilliamovým absurdním černým humorem. A jako snad v každém jeho filmu, i tady je otevřený a těžko uchopitelný závěr, takže i po několikátém shlédnutí máte stále o čem přemýšlet. ()

Ridley Scott se vrací ke kořenům

Ridley Scott se vrací ke kořenům

05.06.2008

Tedy ke sci-fi. Vetřelec a Blade Runner Ridleyho proslavili. A teď by se k rodnému žánru rád vrátil. Prý to plánoval už dobrých 20 let, ale nedařilo se mu získat práva na předlohu, kterou už dlouho… (více)