Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Blízká budoucnost blíže neurčené země. Už třináct let pokračují teroristické pumové útoky. Lidé si už na ně zvykli, stejně tak jako na život v paranoiou prolezlém světě, vyznačujícím se depresivní architekturou, zdevastovanou krajinou a všudypřítomnými vykonavateli státní moci. Možná že si každý člověk našel nějaký svůj osobní únik. Tak jako nesmělý úředník Sam Lowry, který se ve svých snech pohybuje v idylické zemi, létá oblohou v andělském brnění a líbá nádhernou vílu. Probuzení je ovšem vždycky víc než tvrdé, návrat do reality přetěžký. Ale i v ní, byť je to neuvěřitelné, může člověka potkat kousíček naděje. Pro Sama je jí zjištění, že jeho vysněná víla skutečně existuje. Teď už jde jen o to ji znovu najít. Jenže to v hyperbyrokratizované společnosti nebude tak snadné... Černá komedie Brazil je po Žvahlavovi (1977) a Lupičích času (1981) třetím samostatným celovečerním filmem osobitého amerického výtvarníka a režiséra Terryho Gilliama. Deprimující a rafinovaně krutá podívaná se kvůli producentské opatrnosti společnosti Universal Pictures dočkala veřejné premiéry až téměř rok po svém dokončení. Snímek, inspirovaný Orwellovým románem "1984" (pracovní titul byl „1984 a 1/2"), v sobě kloubí satiru, parodii, fantaskní motivy i dadaisticky roztodivné citace, to vše dohromady je ovšem nesmírně působivým a bohužel až děsivě aktuálním zobrazením světa, kontrolovaného monolitickou organizací, a odlidštěné společnosti, žijící v permanentním strachu na pokraji apokalypsy. Film získal řadu mezinárodních cen, nominován byl i na dva Oscary (za nejlepší původní scénář, a nejlepší výpravu a dekorace). (Česká televize)

anais

Spíš než alternativní historie ve stylu dystopické 1984, je to satira tehdejší, a dost možná i dnešní byrokracie. Gilliam bere postupy ze všech možných žánrů - chvíli je to noir, chvíli fantasy, chvíli dystopická scifi a jindy akční groteska ve stylu Bustera Keatona nebo bizardní situace alá Monty Python - a je toho tam ještě mnohem víc, a dává to překvapivě smysl. A vypadá to neskutečně. I dnes, po těch letech, film doslova hýří nápady a prakticky žádný záběr není "jen tak". Vše má svou kompozici a množství detailů, které berou dech. ()

Deschain

Brazil je film, ktorý ma pri prvom pozretí odpálil. Videla som ho v Nostalgii na veľkom plátne. A bola som dojatá. A odvtedy milujem Gilliama. A ten záver, keď som nevedela, či mám plakať alebo sa "radovať", že im Sam nakoniec svojím spôsobom "unikol". A jedna z najkrajších filmových skladieb - Tomorrow was another day The morning found me miles away With still a million things to say Brazil má v mojom srdci svoje výnimočné postavenie. Už navždy. (Lumiere - Projekt 100, Director's Cut - 9.1.2018) ()

eraserhead666

"Co bys chtěla k vánocům?" "Vlastní kreditní kartu." Výprava, občasná nápaditost a komičnost jsou super, ale příběh v kontrastu se stopáží je poměrně nevýrazný. "Můžete si vyplnit formulář." ()

ancientone

Zvláštny rébus zasadený do invenčne chorej vízie budúcnosti. Prazvláštny. Horibilný rôsol neustále premenlivých nestálych tvaroch, s futuristickou chuťou, bez hraníc v rozpínaní sa do tých najpestrejších podôb a sfér, kde je jedinou konštantou abnormálnosť a tak isto sama o sebe geniálna Nevšednosť. Je to ťažko stráviteľný, výbušný filmový komix bez udaného stáleho formátu s deficitom sebakontroly, možno povedať, že filmformou vyjadruje číru slobodu tvorivosti. Brazil vťahuje diváka do grotesknej spleti utopickosti, gigerovských inšpirácií, "vanishigpointovských scén", zmesí architektonických slohov a čierneho humoru, kde ho nechá na pospas samému sebe - nech ide a pozerá sa. Vo mne cesta svetom-nesvetom Brazilu väčšinou s úspechom vyvolávala väčšinou ambivalentné pocity, a ak nie, tak som sa len dobre bavil a neúspešne som sa snažil nájsť záchytný bod v nekonečne nevyspytateľnej absurdnosti. ()

JASON_X

Brazil byl můj první Gilliam kdysi dávno v nějakém filmovém klubu, a objektivně a s odstupem času ho hodnotím nejvýš ze všech jeho dalších vynikajících filmů. Kafkovsko-Orwellovská groteskní komedie z paralelní nebo blízkobudoucí Británie, ve které vládne bizarní fašistický režim, kterážto komedie se ke konci stane komedií vážnou, plnotučně orwellovskou a maximálně fantaskní. Z celého filmu je nejúžasnější jeho celková výtvarná koncepce nebo jak bych to měl nazvat, zkrátka výprava, kulisy, design... takovou záplavu originálních nápadů jsem asi v žádném jiném filmu neviděl, nebo si aspoň na žádný takový momentálně nevzpomínám. Vizuální lahůdka! ()

luka4615

Terry Gilliam na svém režisérském vrcholu. Geniální dílo! „Bad sportsmanship. A ruthless minority of people seem to have forgotten good old-fashioned virtues. They just can't stand seeing the other fellow win. If these people would just play the game...“ ()

Sawy

Příběh odehrávající se "kdesi ve dvacátém století" je nejspíš Gilliamův nejosobitější snímek.Studio ho nedokázalo uhlídat a ani se jim moc nedivím,že se to pak producenti báli pustit do běžné distribuce,protože tohle je pro běžného diváka asi fakt nestravitelné.Vizuálně neskutečně nabitá sci-fi s komediálními prvky v sobě skrývá spoustu skvělých nápadů a já jako Gilliamův velký fanda jsem si film neskutečně užil.Skvělý Jonathan Pryce,málo využitý,ale přesto nezapomenutelný Robert De Niro a další skvělí herci ve vedlejších rolích,k tomu dokonalý závěr.Tenhle skvost jsem zatím viděl jen jednou,ale rozhodně si ho chci dát ještě několikrát,protože myslím,že s každým dalším zhlédnutím by měl zrát jako víno.Přesto mám ale radši 12 opic,které jsou přece jen koukatelnějším filmem. 95 % ()

ScarPoul

Vitajte v nejasnej budúcnosti. Budúcnosti ako z oka vypadnutej tej ktorú tak dokonale opísal Orwell. Čo takto bizarné veci? Šialenstvo a nezmysli? V tom prípade je svet brazilu určený len a len pre vás. Do sveta ste vtiahnutý a musíte sa s ním popasovať spolu z hlavným hrdinom s tvárou Jonathana Prycea. Nič v tom svete nedáva zmysel. Dakedy sa strácate v chladnej železnosti všetkých reálií a počítačových výtvorov, ktoré vás prenasledujú na každom kroku. Inokedy zase v temnom fantasy svete, ktorý je na hranici so snom a ktorý je ešte viac komplikovaný ako ten reálny bezútešný. Gilliam je virtuóz. Rozdá karty a vy sa buď prispôsobíte pravidlám, alebo sa stratíte v komplikovanosti s akou je hra vymyslená. Námet aj spracovanie mi sadlo a neskutočne som si tento film užil. Režisérsky zostrih je dokonalý a krásne depresívny. Síce občas až málo prekvapujúci, ale o to geniálnejší vo svojej vízií bezútešnosti. Posledných 20 minút neskutočne šialených - mal som z nich neskutočné zimomriavky. Výprava do tohto sveta bola jednoducho nezabudnuteľná. Podľa mňa sa jedná o najosobnejší Gilliamov príbeh a jeho vízia nadobúda týmto snímkom tretí rozmer. Záleží na vás, či to máte radšej z tej veselej stránky, alebo nie:) ()

rawen

Ok, na první shlédnutí tohoto filmu už si nepamatuju, teď se mi to dostalo pod nos znova a jsem zklamaný. Brazil je vizuální skvost vyšperkovaný brilantní výpravou a všelijakýma takovýma typicky montypythovoskýma absurdníma perličkama - jen kdyby neměl tak strašně IRITUJÍCI příběh. Opravdu se tu najde někdo, koho neserou "snové" bitevní scény hlavního hrdiny? Huh!!!! Dobře rozjetý začátek (velice zřejmě napodobující film 1984 z roku 1984) se zvrhne v přehršel honiček, zběsilých přestřelek a manických fantasmagorií z nichž jen tu a tam vykoukne něco opravdu povedeného (závěr). Proč?!!!?? Proč to nemohlo být celé dokonalé? Proč je ten film tak dlouhý, když zhruba 30 minut je ale naprosto zbytečných a příšerně otravných a nervních? Vždyť to musel vidět i sám Gilliam... Dodávám jen že jsem nadšený fanoušek MP a Terryho Gilliama - takže netrpím nějakou averzí vůči panu režisérovi. Nic no, budu muset dát 6/10 a dodat, že když člověk nemá na Brazil zrovna náladu, může se mu stát, že ho nedokouká do konce... PS: napadlo mě ještě něco, styl Brazilu mi připomíná "předfilm" Smyslu života Monty Pythona - jo, to je taková ta nudná minikomedie o účetních pirátech, kterou nemá nikdo rád... ()

6thSun

Miliardy nápadů, ale já na to koukal na desetkrát, a stejně nedokoukal. Terryho Gilliama jsem vůbec nikdy v jeho samostatné režisérské dráze moc nepochopil. Škoda (pro mě). ()

BoPo

Byrokracia dotiahnutá do absurdnosti. Človek vs Systém, alebo lepšie povedané ťažký život úradnícky. Čo by sme však robili bez pravidiel a predpisov. Takže si pekne vyplnte jeden ružový a jeden žltý formulár. Jedno potvrdenie pre Vás a jedno pre CSFD. Usadte sa a nechajte sa inšpirovať svetom, ktorý stvoril muž menom Terry Gilliam. ()

bouncer

Kultovní kriticko-reflexivní sci-fi ukazující budoucnost se vší hroznou byrokracií, nefunkčními vynálezy, odcizeným lidstvem apod. Gilliam dokázál prosadit svůj talent a neomezené nápady a vzniklo opravdu skvělé dílo výtečně stravitelné i po dvaceti letech a myslím si, že tomu tak bude napořád... ()

Hwaelos

Fascinující podobenství s kafkovským záměrem. Postmoderní mišmaš a brilantní experiment, v němž se kinematografie zbavila okovů příčetnosti a odvážila se zaexperimentovat tak jako málokdy předtím. V jednu chvíli jsem už myslel, že to ani nedokoukám, ale - jak říkal už Shakespeare - konec vše spraví:) ()

adamo_znk

Jako u dalších Gilliamových filmů je nutné přistoupit na režisérovu hru a jenom zírat ! Odměněn jsem byl opět výborně, tentokrát příběhem člověka žijícím v utopické, totalitní, byrokratické vizi budoucnosti, plné formulářů, vánočních dárků a hadic ! zatim 4* (ale má to na víc), uvidíme co příště. Terry je ale každopádně totální machr a neuvěřitelně osobitý režisér ! --- Tak napodruhé 5. hvězda jen to fikne. Je to totiž přesně ten typ filmu, který se musí vidět víckrát - je toho tam totiž jednoduše příliš moc ke vstřebání. ()

Terva

CITÁT - Kdysi ve dvacátém století........... Tenhle humor já nemusím, je pro mne těžko stravitelný. Film ani příběh samotný mě nebavil. Trošku náročnější a podivně natočené. 40% ()

Ridley Scott se vrací ke kořenům

Ridley Scott se vrací ke kořenům

05.06.2008

Tedy ke sci-fi. Vetřelec a Blade Runner Ridleyho proslavili. A teď by se k rodnému žánru rád vrátil. Prý to plánoval už dobrých 20 let, ale nedařilo se mu získat práva na předlohu, kterou už dlouho… (více)