Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Blízká budoucnost blíže neurčené země. Už třináct let pokračují teroristické pumové útoky. Lidé si už na ně zvykli, stejně tak jako na život v paranoiou prolezlém světě, vyznačujícím se depresivní architekturou, zdevastovanou krajinou a všudypřítomnými vykonavateli státní moci. Možná že si každý člověk našel nějaký svůj osobní únik. Tak jako nesmělý úředník Sam Lowry, který se ve svých snech pohybuje v idylické zemi, létá oblohou v andělském brnění a líbá nádhernou vílu. Probuzení je ovšem vždycky víc než tvrdé, návrat do reality přetěžký. Ale i v ní, byť je to neuvěřitelné, může člověka potkat kousíček naděje. Pro Sama je jí zjištění, že jeho vysněná víla skutečně existuje. Teď už jde jen o to ji znovu najít. Jenže to v hyperbyrokratizované společnosti nebude tak snadné... Černá komedie Brazil je po Žvahlavovi (1977) a Lupičích času (1981) třetím samostatným celovečerním filmem osobitého amerického výtvarníka a režiséra Terryho Gilliama. Deprimující a rafinovaně krutá podívaná se kvůli producentské opatrnosti společnosti Universal Pictures dočkala veřejné premiéry až téměř rok po svém dokončení. Snímek, inspirovaný Orwellovým románem "1984" (pracovní titul byl „1984 a 1/2"), v sobě kloubí satiru, parodii, fantaskní motivy i dadaisticky roztodivné citace, to vše dohromady je ovšem nesmírně působivým a bohužel až děsivě aktuálním zobrazením světa, kontrolovaného monolitickou organizací, a odlidštěné společnosti, žijící v permanentním strachu na pokraji apokalypsy. Film získal řadu mezinárodních cen, nominován byl i na dva Oscary (za nejlepší původní scénář, a nejlepší výpravu a dekorace). (Česká televize)

Tyler:D

Úplne sa stotožňujem s komentárom golfistu, ktorý mal takisto po prvej projekcii v hlave zmätok a dal filmu len 3*. A takisto som vedel, že ten film bol predsa len niečim výnimočný a že mu musím dať ešte druhú šancu. No a tak teraz, po dvoch rokoch upravujem svoje hodnotenie na jednoznačných 5*. Vizuálne je to typický Gilliam, skvelá atmosféra, nepredvídateľný dej, čierny humor a kopa skvelých nápadov. Záver je dokonalý. 95% ()

JohnCZ

Unikátní? Rozhodně. Zábavné? Nikoliv. Avizovaná inspirace románem 1984 tu sice je, ale ne v takové formě, jakou bych si býval přál. Brazil mi přišel děsně protivný od samotného začátku a i přes zjevnou snahu o satiru mě ten jakoby humor neskutečně sral. Snaha o groteskní výjevy za každou cenu až se zapomnělo na nějaký souvislý, logiku dávající, děj. Pro mě prakticky nesledovatelné. ()

Bubble74

Kult tohoho filmu spočívá pravděpodobně v jeho nekonečné bizarnosti. Co záběr, to precizní absurdita do nejmenšího detailu. Většina publika sice nemá páru o co kráčí, ale to šílence Gilliama s jeho originálními vizemi a bezednou brašnou neomezených nápadů naprosto netrápí. Je to vyjímečný, surrealistický trip a plné hodnocení nedávám pouze za trochu přehnanou stopáž. Ale nutno přiznat, že finálovka má grády. ()

corpsy

Bizarnosť, aká nemá obdoby. Báječné, nádherné, strhujúce. Najviac zaujmú fantasmagorické sny hlavnej postavy, ktoré ešte znásobujú celkovú uletenosť snímku. ()

joehot

Já Gilliama fakt žeru. Tenhle mix Orwellovského "1984" světa, Kafkovské absurdity a Monty Pythonovské satiry je perfektně vyvážený a Jonathan Pryce v něm podává životní výkon mezi těmi všemi hvězdami (De Niro, Hoskins, Holm). Perfektní zážitek, ale Brazil na 12 Opic jednoduše nemá. ()

Skrk

Gilliamovo fantazie nezná meze a depresivní to bylo až až, ale celé to bylo šíleně laciné, že tomu víc dát nemůžu. Ale Jackovu masku chci! ()

Marek1991

Mám rád filmy okolo tvorby spoločenstiev, kreativity, utópie, antiutópie, poukazovanie na skutočné problémy minulosti, dneška a predpovedanie budúcnosti a preto som bol na tento film veľmi zvedavý. Popravde je veľmi zložitý, zaujímavý v detailoch, nedá sa tak ľahko všetko pochopiť na prvýkrát a nie je to ani krátke, má to svoj štýl, nevkus 80. rokov, aspoň pre mňa to bol, to využilo pre túto príležitosť dosť znamenito a v smutnom a desivom filme o predpovedi, čo by mohlo byť, to svoj zámer naplnilo. Preháňa to vo všetkých smeroch, no práve to robí film zaujímavým, zvýrazňovanie byrokracie, straty súkromia, desivého všetko ovládajúceho systému a nemožnosť s tým bojovať, to sa hodilo do filmu s hadičkami, kovom, zaprášeného šedého prostredia, kde sa technológie rozvíjali viac než spolupráca s prírodou. Hlášok je tu veľká kopa a aj keď som v tvorbe 70. a 80. rokov stratený, lebo sa mi vtedajšia tvorba nepáči, či už od Amadeusa, Blade Runnera až po Votrelca, tak toto beriem ako svetlú výnimku v šedi. ()

liquido26

Několik lidí mi Brazil doporučilo, a tak když už jsem se na to konečně podíval, nastalo obrovské zklamání. První půl hodina byla sice plná dobrých vtipů a absurdních situací ve stylu Monty Python, ale pak se to najednou celé zaseklo a už to byla jen a jen nuda a děsivý pocit z toho, že to má víc jak dvě hodiny a do konce to nemůžu vydržet. Když byla pryč zhruba hodina a půl, tak jsem si asi na deset minut zchrupnul a radši to vypnul a v současné době nemám absolutně chuť film dokoukávat. (Třeba až se mi to někdy povede, tak hvězdičky zvednu) ()

Hoyt

Nadčasovost a Gilliamova geniální vize, do které se bohužel řítíme. Hodně zneklidňující snímek, který po každé projekci působí depresivněji. ()

DDT

Orwell v ringu s Monty Pythony - ďábelský mix. Na body sice vítězí Orwell, ale nejakčnější topenář všech dob Robert De Niro s ním statečně drží krok až do posledního gongu. ()

F.man

Tak tohle bylo hodně zvláštní... Terry Gilliam mi v Brazilu opět dokázal, že jeho představivost nezná mezí, ale tentokrát to paradoxně bylo spíše ke škodě. Ze všeho toho dění, za nápadu za nápadem, mi šla hlava kolem. Nepopírám nezměrnou originalitu, skvělé fórky alá Monty Python, Kafkovsky Orwellovskou atmosféru, ale... Napoprvé tři, třeba se to, až se k Brazilu odhodlám příšté, ještě změní. Edit: Změnilo a fest! Čtyři a těším se na příště! It's not my fault that Buttle's heart condition didn't appear on Tuttle's file! ()

Cimr

Výmazový výlet do možná ne až tak vzdálené budoucnosti. Nejhorší je, že přes veškerou grotesknost, je to mrazivě reálné. Výslechy StB se od výslechů v tomto filmu lišily jen technologickou vyspělostí mučící výbavy. Ačkoliv jsem v Létajícím cirkusu Gilliamovy vstupy moc nemusel (přišly mi takové až moc bláznivé, neuchopitelné), musím říct, že ve filmu to klape. Na scénáři musel se svými kolegy makat určitě hodně dlouho, protože taková preciznost se jen tak nevidí. Je tam spousta skvělých detailů (parafráze Křižníku Potěmkin) a konec, to je lahůdka! Nemůžete si tu být jisti vůbec ničím. Brazil je vztyčeným ukazováčkem. Lidi, nenechte to zajít takhle daleko! ()

keddy79

Neoslovil a ani mně nabavil, trubky, topič-superman ani extremisticky byrokratická společnost se mi nelíbila. A to prvních 10 minut vypadalo tak nadějně! ()

Krt.Ek

Vizuálně velmi podmanivé, ale nudné. Především díky přepálené stopáži, ono 2 a půl hodiny opravdu není málo. 60% ()

Asgy

Hodně odvážné dílo Terryho Gilliama, které si ale své příznivce určitě najde. Myslím, že jsem film i celkem pochopil po prvním shlédnutí, ale stejně se na něj radši mrknu ještě jednou. Každopádně člověk, který vymýšlel všechny ty nejrůznější sci-fi udělátka, musel mít hodně bujnou fantazii... ()

kobejn

trochu mě ale vadí ta úředničina...ba ne, už mi ani moc nevadí...k tomu tématu ta úřednická stylizace sedne dobře...ta archaičnost dobře kontrastuje s tim, že to má být nějaká budoucnoust... ()

Ridley Scott se vrací ke kořenům

Ridley Scott se vrací ke kořenům

05.06.2008

Tedy ke sci-fi. Vetřelec a Blade Runner Ridleyho proslavili. A teď by se k rodnému žánru rád vrátil. Prý to plánoval už dobrých 20 let, ale nedařilo se mu získat práva na předlohu, kterou už dlouho… (více)