Batesův motel

Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller
USA, (2013–2017), 36 h 1 min (Minutáž: 39–47 min)

Hudba:

Chris Bacon

Freddie Highmore, Vera Farmiga, Max Thieriot, Olivia Cooke, Nestor Carbonell, Nicola Peltz, Mike Vogel, Kenny Johnson, Keegan Connor Tracy, Ian Tracey (více)

Série(5) / Epizody(50)

Krev je hustší než voda aneb Jak to bylo před Hitchcockem. Hitchcockův klasický horor Psycho (1960), natočený podle románu Roberta Blocha, patří do pomyslného zlatého fondu světové kinematografie a od doby svého vzniku vybízí k různým pokračováním, přepracováním i bezostyšným napodobeninám. A tak máme Psycho II (1983), Psycho III (1986), Psycho IV: Začátek (TV-1990) a také remake režiséra Guse Van Santa (1998), pyšnící se tím, že sleduje mistrův originál záběr po záběru (není to do důsledku pravda).
Seriál Batesův motel „vychází z postav Blochova románu Psycho a ze způsobu, jak byly zobrazeny v Hitchcockově stejnojmenném filmu". Jeho tvůrci Carlton Cuse, Kerry Ehrin a Anthony Cipriano zvolili v poslední době oblíbený přístup tzv. prequelu, tedy rekonstrukci předcházejících osudů hlavních protagonistů. Děj ovšem přenesli do současnosti a také změnili jeho místo. Příběh se neodehrává ve smyšleném kalifornském Fairvale, nýbrž ve fiktivním oregonském pobřežním městečku White Pine Bay. Tam přijíždějí čerstvě ovdovělá Norma Batesová (Vera Farmigaová) s šestnáctiletým synem Normanem (Freddie Highmore) a zabydlují se v motelu, který Norma koupila z manželovy pojistky a kde chtějí oba začít nový život.
Norman se seznamuje se spolužačkami Bradley (Nicola Peltzová) a Emmou (Olivia Cookeová) a Norma zase poznává především místní představitele zákona, šerifa Romera (Nestor Carbonell) a jeho zástupce Zacka (Mike Vogel). Norman působí navenek normálním dojmem, ale je z něho cítit všudypřítomné napětí a jeho vztah k matce je přinejmenším zvláštní. Do děje první řady významně zasáhnou bývalý majitel motelu a také Normanův starší sourozenec Dylan (Max Thieriot), který se k nim nastěhuje. Poklidné městečko, kde se zdánlivě nic neděje, skrývá některá nepěkná tajemství, jež fungování Batesova motelu přímo ovlivní. (Česká televize)

Monniques

Tak to se moc povedlo. Skvěle natočený seriál, herecké výkony jsou úžasné, i když Highmore mě ze začátku moc nenadchl. Postavy jsou pěkně vykreslené. Pro mě byla překvapívá některá zjištění, která mě do toho děje nesmírně vtáhla. ()

jarmil8

1. série: Bates Motel parazituje na legendě Hitchcockova Psycha... postavami, prostředím, taxidermií a retrem. Nijak však tento základ nerozvíjí. Retro (snad opodstatněné zakoupeným domem) samoúčelně zasahuje i mimo něj (oblečení, auta, Normanův slovník). Norman prezentovaný jako plachý introvert se hned po přistěhování spřátelí se spolužáky, zanedlouho má sex a jen občas mu rupne v bedně! Nejde o horor, ale krimi seriál, kde hlavními postavami mají být Norman a Norma Batesovi, nicméně celý si ho pro sebe ukradla výtečná Vera Farmiga. 2 série: Prázdnou slámu nelze mlátit donekonečna a vyplnit deset dílů kriminální vatou je opravdu nuda. Vera Farmiga je stále výtečná, výprava taky, ale jinak jde o řemeslo bez špetky invence. Závěrečné hitchockovské pomrkávání je spíš iritující, protože seriál a postavy prostě nejsou dostatečně psycho. ()

Hannibal

Není to Hitchcock, ale není to špatné.Ba naopak vynikající obsazení moc povedená atmosféra Freddie Highmore, Vera Farmiga dobrá volba ()

xxxLussyxxx

První sezona byla v pohodě. Napínavá a dramatická. Za mě určitě plný počet hvězdiček, protože dějově je to perfektní. Za 1 den jsem zkouknula 3díly, protože to bylo tak napínavý, že jsem nemohla čekat ani den :D Teď si jen počkat ten měsíc a uvidíme jestli druhá sezona bud stejně tak dobrá a napínavá :) ()

numan

Další preqel staré klasiky - Batesovi z Hitchcockova Psycha posunutí do současnosti. Mutra Norma (ještě žije) z určitých úhlů vypadá jako odbarevný Marilyn Manson. ()

Palizer

Vcera rano som videl prvu episodu a tak ma to nadchlo, ze som musel pozerat vsetkych desat. Prva seria velka spokojnost. Dnes zacina nova na A&E takze sa uz tesim. ()

peggy313

Dlouho jsem shlédnutí seriálu odkládala, protože toto jsem nečekala!! Skvělé sladění minulosti s přítomností. A hlavně - Freddie Highmore a Vera Farmiga - úžasný výběr hlavních představitelů. ()

Sweepy

Po prvním zhlédnutí jsem si říkal, že kdyby se to v mnoha scénách dotáhlo do konce, byly by z toho velice zajímavé pornografické filmy. Po šesti dílech první série nebudete litovat, protože to vidím jako dosavadní vrchol tohoto seriálu, který si myslím, že nebude překonán. Herecké výkony, v čele s Freddiem, jsou úžasné. I když jsem měl v některých situacích problém s Verou Farmigou, kdy mi připadalo, co se první série týká, že docela přehrává. První série toho může nabídnout hodně. Ať už to je velice dobrá atmosféra, padouch, ze kterého jde mráz po zádech, několik zvratů nebo například teen love. Tuto sérii bych řadil mezi nejlepší thrillerový série. - 1. série - 95% - Druhá série už mě tolik nenadchla. Konec první série nabízí mnoho příležitostí, jak výborně začít druhou sérii a bohužel to nebylo využito. Místo thrilleru tady máme rodinné psychologické drama, které je až moc plné zvratů a tvůrci seriálu se s nima nedokázali úplně vypořádat. Děj je docela i nudný, bez šťávy, kterou by tato série potřebovala - 2. série - 60% - Třetí série je oproti druhé mnohem lepší, děj není tak rozvětvený a soustředí se vykreslování nemoci Normana. I tak doufám, že nastane obrat a seriál bude více jako série první. - 3. série - 75% Čtvrtá série už se trošku odvrací od původního vyprávění, atmosféra zde houstne a je více temná. S psychologickými sezeními dostává Normanova postava větší hloubku a jeho naštvanost ohledně nového otce graduje až do posledního dílu. Seriál se zbavil nevýznamných vedlejších linií, došlo k redukování hlavních postav a nyní se nejspíš můžeme těšit na vražedný monstrum jménem Norman Bates. Sérii hodnotím jako velmi povedenou, tvůrcům se podařilo vymazat neduhy z předchozích dvou. 4. série - 85%; 5. série - 80% ()

Wartord

Ze všeho nejhorší je, když dětskou nesympatickou usoplenou star nacpete do seriálu, kde má patřičně vyspět. K mému překvapení skutečně vyspěla! jsem přesvědčen, že Freddieho nacpali do seriálu jenom kvůli tomu, jak geniálně se dokáže tvářit. Zatímco v Psychu o Normanovi skoro nic nevíme a jeho disociace je spíše směšná a groteskní, tady v tomhle počinu z něj jde mráz po zádech asi tak podobně, když zjistíte, že váš syn se rozhodne vykuchat svého pejska a dát si ho do výstavky a vy stále přemýšlíte, jak vlastně ten pejsek zemřel, když jste ho viděli naposledy nedávno živého a zdravého. Samotná dějová linka je spíše povrchní a jak se na dnešní série sluší, musí tam být nějaké to podsvětí, aby se to dalo natáhnout na více dílů, ale Highmorův herecký koncert oproti čokoládové továrně je naprosto dechberoucí. Obávám se, že se už nikdy nepřekoná, alespoň ne ve filmové tvorbě, protože seriály z herců dělají opravdové profíky. A abych nezapomněl - Vera si to taky dává. Ti dva si to dávají dost a o kvalitě svědčí také to, že v hlavě mi to furt šrotuje a tak nějak to prožívám, ikdyž se na to zrovna nedívám. Ale jedna hvězda dolů za to okaté cílení na mládež... ()

Lockdown

Tento seriál není pro každého.Příběhová linie je poutavá, nicméně poněkud zdlouhavá a některé díly(ve kterých se opravdu nic neděje) člověka prostě uspávají. Obrovským plusem zde jde herecké obsazení Normana a Normy. Vera Farmiga i Freddie Highmore ve svých rolích excelují. Seriál si po 4 sériích udržuje velmi dobrou kvalitu. Tak uvidíme jak dlouho bude ještě Normanovo běsnění pokračovat. ()

Evee04

Tak konečne som po 5 rokoch dopozeral tento skvelý seriál.A moje pocity sú nad mieru spokojné.Príbeh Normana Batesa a jeho matky Normy,začína v momente keď sa prestahujú do nového domu s motelom,po tom ako za nevysvetlitelných udalostí zomrie otec Normana.Prvá séria nastolila laťku,velmi vysoko a obával som sa,že to najlepšie máme za sebu,ale to som sa pekelne mýlil.Celé to stupňovalo a gradovalo každou sériou,pričom by sa dalo povedať,že každá bola viac-menej zameraná na jednu konkrétnejšiu osobu,i keď samozrejme vždy tam najhlavnejší bol Norman. Každá epizóda,bola nesmierne empatická,napínavá,šialená a veľmi "prepatá",pričom ako čerešnička na záver,bol vždy dokonalý clifhanger,ktorí ma vždy prinútil si radšej počkat na celú sériu ako sa s abstinenčími príznakmi triasť každý týžden.Po tretej sérii ked sa dostalo na povrch všetko,čo sme od Normana očakávali,dostal seriál iný dych a iné temto na ktoré sme boli zvyknutý,čomu dávam len palec hore,pretože finále 4 série bolo tak nečakané a kruté,že ona daná podstata seriálu,sa na chvílu skryla do pozadia.5 séria,je presne to,čo každý divák očakával,či už mal možnost vidiet Psycho alebo nie.Prišiel koniec seriálu,spolu s ním aj slzička na okraji a ja nemôžem povedať nič iné ako,Ďakujem za skvelý seriál!___95% ()

kajza80

Konečně po dlouhé době úžasný seriál. Jsem ráda, že se jednotlivé díly zaměřovaly na všechny postavy. Žádný díl mě nenudil a žádný nebyl jen nudně vzpomínkový nebo jen o jedné osobě, celých cca 45 minut. Prostě pořád se něco dělo. Vera Farmiga skvěle hrála ukřičenou matku. Všechny akce, vraždy, problémy,... byly dobře propojeny s celým seriálem. ()

camomilla

Paradni "kinder-psycharna", protoze smrtelne vazne to brat nejde. Za me je Bates Motel neco jako Zoufale manzelky - pobavi, ale nejde to brat uplne vazne. Hlavni herecke duo je naprosto paradni a pres vsechny nastrahy zivota se nedivim, ze Norma nejakou tu mrtvolku odklidi. Ovsem jizda zacina, az kdyz uplne (pardon) JEBNE Normanovi. Synacek a jeho Ledova kralovna Máti, resp. Freddie a Vera se pro sebe narodili! ()

Pavelkedar

Postupujícími sériemi na mě příliž mnoho "madr versus Normen". I když musím říci, že výkony obou protagonistů jsou excelentní.  Zvlášť Věra ! ()

Pattrick

Pilotní díl super, Vera Farmiga je skvělá a výborně se na ní kouká, místy mi připomínala Felicity Huffman a malej Karlík, ten kluk se na roli Normana vážně hodí. Pokud seriál bude takto pomalu budovat atmosféru, tak budu spokojený. 3. díl: No, tak městečko se nám začíná pěkně vybarvovat!! ()

F_Sanchez

Tak nevím, od prequelu Psycha jsem čekal fakt o trochu víc hororu a napětí a dostal jsem opět další variaci na rodinný seriál, trochu říznutý krimi, zde jen s trochu poblázněnou rodinkou (na Psycho je zatím až příliš normální). První díl velmi navnadil, ale další díly už o poznání slabší. Doufám, že se to ještě rozjede. Zatím hodnocení osciluje kolem tří hvězd. Edit: po pěti odvysílaných dílech se odvažuji hodnotit třemi hvězdami, protože zatím je to seriál, který ničím neurazí, ale bohužel ani nenadchne. ()

denosolo

Pri Bates motel by mohla byť v možnostiach aj šiesta hviezdička, je to najchytľavejší seriál zo všetkých seriálov ktoré som doteraz pozerával. Herci výborne sadli do rolí, medzi postavami je úžasné prepojenie a to nielen medzi Normanom a Normov, ale aj medzi vedľajšími postavami. Bates motel je plný neočakávaných zvratov, tvorcom sa nedá vyčítať ani moderná doba do ktorej je seriál vsadený, zo začiatku som bol mierne zhrozený od odkláňania sa od hlavnej témy k témam drog, prostitúcie a podobne, ale nakoniec všetky tieto námety tak do seba zapasovali, že vytvorili pre mňa dokonalý seriál. Dúfam len že to nepôjde z kopca, keďže zatiaľ je zhliadnuteľných len 5 častí. Každopádne sa mam každý utorok na čo tešiť. Odporúčam na spríjemnenie atmosféry akéhokoľvek večera :) ()

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga