Batesův motel

Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller
USA, (2013–2017), 36 h 1 min (Minutáž: 39–47 min)

Hudba:

Chris Bacon

Freddie Highmore, Vera Farmiga, Max Thieriot, Olivia Cooke, Nestor Carbonell, Nicola Peltz, Mike Vogel, Kenny Johnson, Keegan Connor Tracy, Ian Tracey (více)

Série(5) / Epizody(50)

Krev je hustší než voda aneb Jak to bylo před Hitchcockem. Hitchcockův klasický horor Psycho (1960), natočený podle románu Roberta Blocha, patří do pomyslného zlatého fondu světové kinematografie a od doby svého vzniku vybízí k různým pokračováním, přepracováním i bezostyšným napodobeninám. A tak máme Psycho II (1983), Psycho III (1986), Psycho IV: Začátek (TV-1990) a také remake režiséra Guse Van Santa (1998), pyšnící se tím, že sleduje mistrův originál záběr po záběru (není to do důsledku pravda).
Seriál Batesův motel „vychází z postav Blochova románu Psycho a ze způsobu, jak byly zobrazeny v Hitchcockově stejnojmenném filmu". Jeho tvůrci Carlton Cuse, Kerry Ehrin a Anthony Cipriano zvolili v poslední době oblíbený přístup tzv. prequelu, tedy rekonstrukci předcházejících osudů hlavních protagonistů. Děj ovšem přenesli do současnosti a také změnili jeho místo. Příběh se neodehrává ve smyšleném kalifornském Fairvale, nýbrž ve fiktivním oregonském pobřežním městečku White Pine Bay. Tam přijíždějí čerstvě ovdovělá Norma Batesová (Vera Farmigaová) s šestnáctiletým synem Normanem (Freddie Highmore) a zabydlují se v motelu, který Norma koupila z manželovy pojistky a kde chtějí oba začít nový život.
Norman se seznamuje se spolužačkami Bradley (Nicola Peltzová) a Emmou (Olivia Cookeová) a Norma zase poznává především místní představitele zákona, šerifa Romera (Nestor Carbonell) a jeho zástupce Zacka (Mike Vogel). Norman působí navenek normálním dojmem, ale je z něho cítit všudypřítomné napětí a jeho vztah k matce je přinejmenším zvláštní. Do děje první řady významně zasáhnou bývalý majitel motelu a také Normanův starší sourozenec Dylan (Max Thieriot), který se k nim nastěhuje. Poklidné městečko, kde se zdánlivě nic neděje, skrývá některá nepěkná tajemství, jež fungování Batesova motelu přímo ovlivní. (Česká televize)

M.i.k.e

po pilotu víc než spokojenost.Výborná (až Hitchcockovská) atmosféra a hlavně výborné výkony Very Farmigy a Freddieho Highmorea.Víc než slibná záležitost,která svojí šanci určitě dostane...80% ()

Caminzind

Pomalejší rozjezd sice zabral dva díly, ale hned v tom třetím se začne Normanova osobnost vydatně profilovat, k čemuž se přidají i víceméně nekonvenční vztahy vedlejších postav. Některé postavy, jako například Zack Shelby, jsou poměrně předvídatelné, ale díl od dílu přehledně a napínavě krystalizují a vůbec celé městečko White Pine Bay se mění v jakousi smyčku, která se fakt nebezpečně začíná utahovat. ()

Rajesh_K.

1. série = 90% ..Pilotní díl mě nadchl, postupný děj začíná být hodně zajímavý, obsazení luxusní..Olivia Cooke mi příjde hrozně sympatická v roli Emmy :) Freddie alias Karlík mě přesvědčil..a hodně mu to jde! (jeho dabing nedoporučuju!)..Hysterická a sebevědomá Vera to dokáže skvěle poddat..ale její řev už asi nesnesu :D Místama hodně napínavé, atmosféra je hustá až by se dala krájet..celkově je to hodně slušný. 2. série = 100% ()

peiton

Zoznámte sa!Norma & Norman tvoriaci nerozlučný pár matky a syna,z ktorej jedna a mám pocit,že tou je práve Norma,ktorá potrebuje hlavne v 1.sérii terapiu lekára hádam viac ako sám chudák Norman,avšak v 2.sérii už bol Norman jej vplyvom dostatočne zaočkovaný tak,že nepociťovala potrebu tlačiť na pílu ako v jeho začiatkoch.Ak sa do tohto seriálu náhodou rozhodnete ísť vedzte,že má tendenciu si vás získať a vtiahnuť do deja už po 1 diely.Rýchle plynúci dej nenechávajúc nič na náhodu,vraví sa tomu zápletka.Zvedavosť je sviňa a tá je v seriáli hlavným motorčekom,ktorý vás posúva vpred a budete chcieť jednoducho vedieť čo sa stane z postavami dalej vsadené do malebného prostredia mestečka White Pine Bay,kde sa nikdy nič nedeje..na oko nedeje.Každá pasáž tu má svoje miesto a opodstatnenie,tvorcovia si dali záležať na detailoch a spolu už z kultovým snímkom ,,PSYCHO" tvoria sofistikované prepojenie. ()

Vyhy

1. až 5. série - 100 % Čekal jsem preguel ke světoznámému filmu od mistra hororů, ale hle, oni šli vlastní cestou a celý příběh uzavřeli, i když inspirace je tedy obří. Už od první série jsem věděl, že mě to zaháčkuje až do konce a stalo se tak. Výtečně napsané postavy, které reagují logicky a mají v rámci celého seriálu velmi zajímavý progres. Doporučuji všem, ať už Psycho z roku 1960 znáte, či nikoliv. Bylo ale skvělé sledovat náznaky a pomrknutí na původní film. Oba dva herci, Freddie a Vera, by měli za své role dostat o mnohem více ocenění, protože to co zahráli, to nemá obdoby. A samotný závěr seriálu...jo, to bylo slušné psycho. ()

O´Neill

1. série: Zatím velká spokojenost. Atmosféra pilotu již trochu upadla, ale to je částečně zvyknutím na nové prostředí a městečko. Pasivní a klidný Freddie Highmore, klidná a hysterická Vera Fermiga dávají seriálu hlavní šťávu a sledovat jejich hraní je výborné. Zatím velká spokojenost leč bych uvítal více řádění od Freddieho Highmore aka Normana Batese. Snad v druhé sérii. 80% ()

Rodriguez

Vynikajícím způsobem vypracovaný děj, který nenudí. Vynikající herecké výkony, kterým nelze nic vytknout. Zkrátka a dobře VYNIKAJÍCÍ seriál poslední doby! 90% ()

dubinak

1. série: Hodně slušné seznámení s ústřední dvojicí, která opravdu nebude o jen tak ledajakých idylkách. První sérii jsem měla, myslím, asi během deseti dnů za sebou a nemohla jsem se nabažit jak Very tak Freddieho, kterým padly tyto role jako ušité. Příběh se krásně vyvýjel, vztahy znejisťovaly a vše nasvědčovalo pro velkolepou druhou řadu. 2. série: Toho jsem se bála. Příběh začíná pozvolna upadat, odbočuje do, pro nás, zbytečného směru, který se netýká dvou hlavních herců, přibývá plno postav, které do dějství nezapadají a přestal to být ten pravý Bates Motel. Šanci třetí řadě určitě dám, ale doufám, že už mám tu největší nudu za sebou. 3. série: Tak naštěstí se nestalo to, co jsem opravdu nechtěla a dějové linie, které stály hlavně na vedlejších postavách se uzavíraji. Trochu se nám začínají vybarvovat vztahy mezi Normou a Normanem a pomalu sledujeme, jak psychika každého z nich rapidně dosahuje bodu mrazu. Nemohu říct, že po druhé sérii se děj přílišně vyšvihl do lepších kolejí, ale alespoň se začalo soustředit více na Normanovi výpadky. Závěrem třetí řady svítá na lepší zítřky. 4. série: Já být spokojenější ani nemůžu. Páradní gradace. Bylo naprosto super, že se producenti zcela odprostili od vedlejších postav a kromě pár odboček od ústření dvojice se vážně jelo jen na výkonech Very a Freddieho, kteří se mimochodem od první řady oba vypracovali do velkých rozměrů. Hraje se čím dál více na city. Potěšily linie s Romerem i ve White Pine Bay, které příběh neskutečně oživily. Překvapil i velice nečekaný závěr a já jsem šíleně zvědavá, kam tohle asi povede. Čtvrtá řada se pro mě stává řadou nejproduktivnější a nejlepší a už netrpělivě vyhlížím pátou. A máme tu finálovou 5. sérii a jde sakra do tuhýho. Normanovy výpadky jsou na denním pořádku, body count se navyšuje, nastává nejočekávanější twist celého Hitchcock prequelu a události začínají nabírat součtu. Těžko říct, jestli byla finálová řada akčnější než ta čtvrtá, každopádně, každá má své klady. Teď se hlavně soustředilo na Normanovo mentální (ne)zdraví a gradaci jeho vražedných sklonů. Potěšila i krátká přítomnost Rihanny, která svým výkonem předčila moje očekávání. Poslední tři epozody byly opravdu to nejlepší za celý Bates Motel. Bylo mi potěšením N+N. ()

Larushka

Já jsem spokojená. Freddie Highmore se do role Normana hodí skvěle. Vztah s matkou je vykreslen velmi dobře, chvíli z něj mrazí, chvíli vás hřeje. Vera je taky perfektní. I ostatní postavy jsou hodně zajímavý. Emmě na jednu stranu musíte držet palce a na druhou byste nejradši, aby se od Normana držela co nejdál. Jsem zvědavá, jestli si to i přes druhou sérii udrží úroveň. Jo a je to mnohem lepší než Hannibal. 4. série: stále top kvalita. 5. sezóna výtečná. Jeden z mála seriálů, který si po celou dobu trvání udržel svou kvalitu. Tleskám. ()

Noviik

Skvělá první sezóna! Prosím o minimálně nominaci na Glóby pro Veru Farmigu, která je neskutečná! Po dvou letech velká konkurence pro Clare Danes... ()

Radiq

Zrovna nějak moc mi to nesedlo. Divné je hlavně ta nesourodost v tom, že se to sice odehrává v současnosti, ale mnoho věcí spojených s Batesovými je jakoby ze staré doby (asi aby se to víc přiblížilo Hitchcockovu originálu - nejen dům a motel, ale i jejich auto no a Norman je celej strašně retro - oblečení, účes, mluva). No a v kontrastu s tímhle jsou tam moderní technologie, které scénárista často úplně nelogicky nepoužije v různých kritických situacích... a to mi rozbíjí důvěru v tento seriál. Navíc je to celé jakési moc komplikované a často dost neuvěřitelné - město prosperující z marihuany, divná městská komunita, do toho obchod s bílým (nebo spíš žlutým) masem, prostě takové dost křečovité motivy, které jsou tam hlavně proto, aby se tam něco dělo. Celé mi to bylo divné hned od prvního dílu, kdy se kolem divného Normana hned začaly motat krásné holky (a jiné tam snad ani nejsou - i když mají u nosu hadičky). Vera Farmiga - ne že bych ji vyloženě nemusel, ale tady je jí nějak hodně. Opravdu na mě až moc. Postupem času se mi nepozdávalo jednání a psychologie většiny postav. Ale dám tomu šanci. Třeba se to ještě nějak vyvine... 2. série - celé je to nějaké strašně komplikované. Navíc znát minulost postav, tím se úplně ztratí ta tajemnost originálu. Když se ale od originálu oprostím, stejně pořád dostávám takovej jakejsi zmaštěnec. Nejen že Norman má bráchu, ale pak se tam objeví i strýček a všechno kolem je krajně neuvěřitelné. Všechny postavy mají tolik různých problémů a charakteristik, až se v tom zračí jednoduchá mysl scénáristy, kterej chce za každou cenu prostě něco vymyslet. Vera Farmiga mi postupem času stále více něčím připomíná Marylin Mansona a to není dobré. A navíc to vypadá, že i ten Freddie Highmore měl svůj vrchol kariéry, když z něj byl Karlík. 3. série už je jen takové nastavované nic. K incestně psychotické rodině přibude mrtvá babička, o které se na štěstí jenom mluví. O čem se ale nemluví a neustále se to tam dělá, je to všudypřítomné objímání. Připadám si u toho už jak při sledování Beverly Hills 90210. Většina všeho (a ze všeho nejvíc jsou to dvě hlavní postavy Norma a Norman) je tam velmi stupidní a nelogická a zejména časté hysterické chování matky úplně kurvilo vše. Také to časté opakování, jak moc se milují a nemůžou bez sebe být, je už trapné, obzvlášť když pak proběhne hádka, při které se do krve rozhádají. A furt dokola. Docela relativně normální mi připadá jen šerif Romero, teda až na to, že asi používá řasenku. Na Veru Framigu začínám být alergický a nevěřím tomu, že by Freddie Highmore dokázal zahrát i postavu jiného rozsahu (podle mě on takový divně dětský prostě je). Celé to na mě působí jako zářnej příklad toho, jak se dá vše zkomplikovat. Na druhou stranu jsem rád, že se v Normanovi konečně začíná projevovat zlo a psychóza. Bohužel v tento moment musím snížit hodnocení na pouhé 2. Ve čtvrté sérii se konečně z Normana stává ten správnej pomatenec a začíná se projevovat to jeho legendární psycho. Ale já ten celý seriál už strašně prokoukl. Pod slupkou vysokého hodnocení se v tom skrývá strašně hloupoučký seriál. Scénárista si už s postavami neví rady, děj se taky často úplně nesmyslně stáčí nelogicky jinam, dialogy jsou vesměs debilní a mě to přestává bavit. Šanci by to mělo, kdyby se to navléklo do trochu eRkového hávu - používat tam víc sprosté mluvy, nebát se nahoty (které se to úspěšné vyhýbá v jakékoliv situaci, jen aby nebylo vidět ani kus kozy), přitvrdit s krví a násilnostmi a ZEJMÉNA ubrat ty kvanta objímání a slzavých scén. Pak taky zkrátit celý seriál tak na 10 dílů, použít úplně jiné herce (ok, nad Freddiem Highmorem ještě hůl nelámu - ale z celého seriálu mě nejvíc zaujala asi jen jediná postava Chicka, kterého hrál Ryan Hurst - ale tak nějak spíše svým motorkářským zjevem, než tím, že by byla dobře napsaná.), a nevymýšlet pitominy, které se tam nehodí, jsou zbytečné a jen to prodlužují. Já v tom teď vidím jen to, že výrobní náklady musely být docela nízké, a proto se to zmohlo na 5 sérií. A bohužel, já i tu pátou skouknu, když už jsem zvládl čtyři... ať vím, jak to dopadne. Ale radost z toho nemám. Snižuju na ubohou 1 hvězdičku. 5. série je už jen vyvrcholením všech sraček, které do nás tvůrci celou dobu cpali. Vlastně mám takovej dojem, že už od začátku byl děj vymýšlen až za chodu - žádnej koncept, kam by to mělo směřovat, jen takové nejasné vaření z původního filmu, na kterém to parazitovalo. Demence ohledně logiky pokračuje, takže i z šerifa udělají blázna, co vidí duchy a chová se jak idiot (a taky tak dopadne). Všichni se chovají najednou úplně jinak, než by podle předchozího chování měli. Celá linie ohledně pěstování trávy přišla vniveč (jak jsem tušil už v začátku). Největší debilita je to, jak pořád nezamykají dveře toho jejich domu, takže si tam kdykoliv může přijít kdokoliv, i když kvůli těm tajemstvím by měli. Vera Farmiga se posunula mezi herečky, které nejenže neumí hrát, ale když hrají, jde mi to strašně na nervy (hlavně ty emocionální výlevy by se hodily spíš do výlevky). A že se tam objevila Rihanna? No, vybrala si asi tu nejhorší možnou sérii připomínající potápějící se loď. Mimochodem ten děj, který odkazoval na původní Psycho, tady zprasili nejhorším možným způsobem a úplně ho pošpinili. A to nepovažuji Hitchcockovo Psycho za nějaký kult. Tak to prostě je. Bohužel. Je to prostě seriál, kterým se podařilo vzít vám ze života spoustu času za cenu strašné nudy. () (méně) (více)

Mr.Ripley

1. série: Ještě než se z Normana Batese stal obávaný sériový vrah, bylo zde daleko větší monstrum, jež se podílelo na psychické determinaci malého Normana - Norma Bates! Největší negativa první řady? Potenciál netušených rozměrů postavy Normy je posléze v nastavované kaši (poslední 3/4 díly) doslova a do písmene rozmělněn v neuvěřitelně otravné tuně fňukání. Zatímco postava Normana dostává více prostoru a důvodů k rozvoji. O násilně a hloupě naroubované postavě Dylana není třeba více polemizovat. Bates Motel se od svého legendárního břatříčka postupně natolik vzdaluje, že za a) mizí atmosféra, b) postavy trotlují k umlácení palicí, c) děj mizí pod rukama, d) ve výsledku to má s mytologií Psycha společný akorát název (naštěstí). Mluví ze mě zhrzený fanoušek, který BM bránil kudy chodil, aby mu tento patvar ve výsledku vrazil kudlu do zad a udělal ze sebe přemainstreamovej seriál o patetických středoškolácích s ubohou vykrádačkou tajemného městečka Twin Peaks?! Hell to the NO! To už raději pustím celé American Horror Story od začátku nebo souputníka, který BM rozmetal ve výsledku na kopytech - Hannibala. Druhá série nepřipadá v úvahu! 60% ()

SniperG1

Že radši Karlík nezůstal u té čokolády!! Mě se prostě ta jeho tlamička a herecký postoj nelíbí, ale vynahrazuje to Vera Farmiga, které role velmi sedla! Nechybělo napětí, nějaká ta akce a atmosféra celého městečka je velice zajímavá. Celý příběh je celkem promyšlený! Plný počet ale dát nemohu, asi kvůli Karlíkovy...80% ()

Laerry

Skvělý "prequel" k Psychu, který umně rozvíjí prapodivný vztah hlavní dvojky Norma-Norman a poodkrývá psycholocko-psychopatický vývin známého vraha. Děj je (většinou) nepředvídatelný a zábavný díky tomu, že se zaměřuje i na další postavy v městečku, zvláště zajímavou linku tvoří starší Normanův bratr Dylan, jehož cesta na vzestup mě baví víc, než puberťácký Normánek. Díly jsou protkány skrytými easter eggs - fanoušci Lostu by měli být na pozoru (aneb najdete Dharma beer?). A stejně jako v Hannibalovi i zde hraje velkou roli vizualita - barvy mají svůj význam, scenérie symboliku... jednoduše seriál, který je škoda poslouchat jen jako kulisu. ()

Motinski

Bates Motel nespravil pôvodnému Psychu žiadnu hanbu. Je prispôsobený do modernej doby a vyzerá to efektne. Ma tajomnú atmosféru, kde neviete čo máte očakávať a veľmi dobre funguje napätie. Niektoré podzápletky mi prišli menej zaujímavé (drogové obchody) a chceli iba roztiahnuť dej aby sa netočil len okolo hlavných postav. Freddie Highmore a Vera Farmiga predvádzajú mrazivo uveriteľné výkony a obľúbil som si aj Maxa Thieriota. Príbeh funguje v rovine kriminálky/detektívky aj mysteriozneho trileru a aj keď niektoré vedľajšie postavy mi prišli do počtu, na celkovej atmosfére a technickom prevedení to moc neuberá.  1. Séria 7/10 - 2. Séria 8/10 ()

arbitr

První sezónu hodnotím jako slušný počin, na mistrova díla to samozřejmě nemá, ale ani si to nedělá ambice se mu nějak vyrovnat. Jde si svojí cestou a vzhledem k dobrému obsazení hlavních postav a slušnému scénáři se mu dařilo udržet pozornost po celých 10 dílů. S ohledem na otevřený konec očekávám druhou sezónu s nadějí. Druhá sezóna trochu slevila z kvality ale pořád je to sledovatelný. Ovšem jestli půjdu i do té třetí, to si ještě rozmyslím. Nějak si nedokážu představit o čem by to vlastně mělo být. Třetí sezóna byla asi nejslabší, ale čtvrtá byla zase nadprůměrná. Celkově hodnocení nechávám na 3,5 a těším se na finálovou pátou. Pátá byla důstojným zakončením a hodnotím 4*. ()

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga