Batesův motel

Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller
USA, (2013–2017), 36 h 1 min (Minutáž: 39–47 min)

Hudba:

Chris Bacon

Freddie Highmore, Vera Farmiga, Max Thieriot, Olivia Cooke, Nestor Carbonell, Nicola Peltz, Mike Vogel, Kenny Johnson, Keegan Connor Tracy, Ian Tracey (více)

Série(5) / Epizody(50)

Krev je hustší než voda aneb Jak to bylo před Hitchcockem. Hitchcockův klasický horor Psycho (1960), natočený podle románu Roberta Blocha, patří do pomyslného zlatého fondu světové kinematografie a od doby svého vzniku vybízí k různým pokračováním, přepracováním i bezostyšným napodobeninám. A tak máme Psycho II (1983), Psycho III (1986), Psycho IV: Začátek (TV-1990) a také remake režiséra Guse Van Santa (1998), pyšnící se tím, že sleduje mistrův originál záběr po záběru (není to do důsledku pravda).
Seriál Batesův motel „vychází z postav Blochova románu Psycho a ze způsobu, jak byly zobrazeny v Hitchcockově stejnojmenném filmu". Jeho tvůrci Carlton Cuse, Kerry Ehrin a Anthony Cipriano zvolili v poslední době oblíbený přístup tzv. prequelu, tedy rekonstrukci předcházejících osudů hlavních protagonistů. Děj ovšem přenesli do současnosti a také změnili jeho místo. Příběh se neodehrává ve smyšleném kalifornském Fairvale, nýbrž ve fiktivním oregonském pobřežním městečku White Pine Bay. Tam přijíždějí čerstvě ovdovělá Norma Batesová (Vera Farmigaová) s šestnáctiletým synem Normanem (Freddie Highmore) a zabydlují se v motelu, který Norma koupila z manželovy pojistky a kde chtějí oba začít nový život.
Norman se seznamuje se spolužačkami Bradley (Nicola Peltzová) a Emmou (Olivia Cookeová) a Norma zase poznává především místní představitele zákona, šerifa Romera (Nestor Carbonell) a jeho zástupce Zacka (Mike Vogel). Norman působí navenek normálním dojmem, ale je z něho cítit všudypřítomné napětí a jeho vztah k matce je přinejmenším zvláštní. Do děje první řady významně zasáhnou bývalý majitel motelu a také Normanův starší sourozenec Dylan (Max Thieriot), který se k nim nastěhuje. Poklidné městečko, kde se zdánlivě nic neděje, skrývá některá nepěkná tajemství, jež fungování Batesova motelu přímo ovlivní. (Česká televize)

Aky

Pustit se do soutěže s Hitchcockem obvykle nedopadá dobře, ale zde se věc skutečně podařila. Přistupoval jsem k tomu s velikou nedůvěrou a skepsí, ale postupně a vlastně velmi rychle jsem se pokorně poddal rytmu vyprávění. O zpočátku zdánlivě vychytralé všeho schopné potvoře, která se během první série zvolna proměňuje v onu ženskou, "která vydrží víc než kůň" a je milující matkou bojující vším co má - tu sexem, tu vraždou - proti celému světu za svou rodinu . ()

Allien.9

No konečně. Čekání na kvalitní seriálový počin, který by měl tu správnou atmosféru, bylo dlouhé, ale vyplatilo se. „Batesův Motel“ je seriál, který mám chuť sledovat. A ne sem tam, když to zrovna „náhodou zapnu“ (jako u většiny podobných seriálů), ale každý díl. Menší odběhnutí od Ostrovní produkce mě snad nezabije, hlavní představitel je ostatně Brit, takže...;-) První série: 85%. Labilní postavy, dobře rozvržený děj, zajímavá iluze původního "Psycha" (zařízení domu, styl oblékání atd. vs. iPhony a další vymoženosti jednadvacátého století). Druhá série: 70%. Oproti první sérii pokles (že by docházely nápady?), ukončení sledování ale zatím nehrozí. Kdyby byla celá série tak nadupaná jako poslední tři díly... Třetí série: X%. Čekám na českou premiéru. Oblíbené postavy: Dylan Massett (Thieriot mě zaujal už jako Bug v Cravenově ne příliš povedeném „My Soul To Take“), Norma Bates (skvělá Vera Farmiga), šerif Romero, Norman Bates (no nevím, nevím, jestli si Willy Wonka vybral správné dítě XD). Prozatímně 4* a doufám v menší "nápravu". Edit: Tak bohužel. S přibývajícími sériemi začal seriál váznout, ztratil náboj a na poslední řadu už se nejspíš ani nepodívám. Škoda. ()

kingik odpad!

A nebylo by rozumnější nechat Normana Batese strašit v jeho motelu a dát prostor někomu/něčemu hororově zajímavějšímu?! Seriálový prequel se jednoznačně přiživuje na hororové klasice Alfréda Hitchcocka a v podstatě ji příliš o něco navíc neobohacuje. Za nejzajímavější považuji nápad přenést klasické postavy do současnosti, ale co s nimi, že ano. Freddie Highmore má být jakože mladý Anthony Perkins?! Ha, ha, ha...Obdivuji tvůrce, že dokáží udělat ostudu tím, že obsadí nepodobného herce bez výrazu a teď s ním, milý diváku, prožij několik mrazivých večerů. Jo, mrazivo bylo, ale z nočního chladu, ne ze seriálu, kdy je nutno si hororové scény domyslet, protože ukecané je to až hrůza. Stačí se podívat na tvůrce tohoto paskvilu a hned víte, do čeho jdete. Seriálová dikce přítomna v každém políčku, režie zaměnitelná, a to se těch režijních kokotů na tom vystřídalo nepočítaně a absolutně ani jeden nezaznamenal žádný pokrok a k tomu všemu je to dějově i obrazově nuda. Vždyť ti režiséři měli problém i se statickou scénou, natož odhodlat se k něčemu, co by tu krávovinu o hovně rozpohybovalo. Představte si, že to táhne herecky Vera Farmiga, která má sexappeal asi jako vyfluslá pecka z třešně. Jednoduše stará, opotřebovaná piksle táhne tu vrzající káru v noci na ČT2. Nicola Peltz a Olivia Cook, na které jsem by zvědavý, tak celkem v ničem neoslnily. První ještě předtím, než ji objevil Bay a nakázal, aby z ní udělali mrdnu k ojetí, druhá má u nosu asexuální hadičku s dusíkem, kyslíkem, nebo nevím, co jí to za hajzl proudí do šňupáku, ale nevyhoníte si, jak vám to zmrazí krevní kanálky v péru. No, asi takhle, nevydržel bych na to vzhůru do nočních pozdních hodin, ani kdyby mě Dvořák, nebo která píča tam řediteluje, hrozil, že mě vymrdá se Saskií Burešovou do ucha. Poroučím se, pane nudný ANTIBatesi. Mám rád hardcore horory, ne užvaněné a bezprizorní sračky. 0% ()

strougy

Bates Motel funguje na principu „Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají“. Celý koncept seriálu má vycházet ze slibné a i mně atraktivně znějící premisy, že se zde divák dozví origin jednoho z nejpodstatnějších filmových padouchů . Nalákán na tuto vizi jsem se do seriálu s gustem pustí a pak už jen nevěřícně sledoval celou tu nesmyslně vážně pojatou, nepřehlednou a vzhledem k (údajnému) tématu hlavně zcela nepotřebnou hromadu brakových témat předložených bez větší tvůrčí invence. Tvůrci zjevně trpí utkvělou ideou, že čím více motivů do děje podstrčí, tím víc bude divák hýkat blahem. A tak se tu obchoduje s asiatkami, mrtvoly plné formaldehydu se strkají do postele místo koňské hlavy a městečko má postavenou ekonomiku na políčkách s trávou. To vše se tak nějak proplétá, kupí, tu někdo umře a tu se někdo v ději vynoří a stejně je to člověku po chvilce jedno a jen tak ze zvědavosti čeká, s čím na něho zase ti neumětelové vyrukují. Samotný Norman, o němž by to především mělo být, tu představuje pouze povrchně načrtlou figurku zmítanou okolnostmi a postrádající jakýkoli větší psychologický vývoj, což je ostatně charakteristika platná na většinu postav s výjimkou samotné matky. Ta jako jediná funguje jako skutečná plnohodnotná postava, jejíž peripetie a snahu o udržení křehkého snu o životním štěstí svou zajímavostí vyčnívají ze zbylého marastu jako diamant a pouze díky tomu jsem dokázal dosledovat celou první sérii se skřípěním zubů až do konce. Další se ovšem vyhnu, ono ostatně co, stejně vím, jak to dopadne… ()

Carol Pifková

Prvé 4 epizódy za mnou a zatiaľ Bates Motel spĺňa všetky moje očakávania. Teraz sa trochu zarážam nad tou prvou vetou, ktorú som napísala lebo zatiaľ som sa dostala po 9. epizódu, a úprimne, 8. a 9. epizóda sú tými najnudnejšími sračkami zo seriálu... Dúfam, že 10. nudiť nebude, dávam zatiaľ 4* ale pochybujem, že kvôli tým dvom sračkoidným epizódam hodnotenie zvýšim a myslím, že 10. už byť horšia nemôže ako tie dve. ()

Pedestrian

Po prvním díle převládá víc než spokojenost, a snad i zvědavost, kam se to bude posouvat dál. A na sžití s postavama vystačil hned pilot, což je fajn. S hodnocením počkám min. do 5. dílu, posrat se to může kdykoliv. ()

LoLaa

V poslední době můj nejoblíbenější seriál, první série zhlédnuta během pár dní, další snad ještě rychleji, nemůžu se dočkat na slibované pokračování! Freddie, který od dob Karlíka zažil velký herecký progres, i (alespoň pro mě) nově objevená Vera mají své role jak šité na míru, oba jsem si postupem času opravdu zamilovala. Tajemná atmosféra mě moc baví a napětí rozhodně nechybí! ()

Arsenal83

Batesov motel z môjho pohľadu nemá na Psycho ako také, ale na seriálovom poli je jedným z najlepších hororových počinov, minimálne určite lepší ako tak do popredia tlačené American Horror Story. Čo je však nevyhnutné spomenúť je výkon Freddieho Highmora. Ako som už spomenul pri seriáli Dobrý doktor, ak by to malo filmovú podobu, určite by dostal Oscara, pretože tak autistu nezahrá ani sám autista. Lenže vidím, že tento herec je viac než len talent, pretože v Batesov moteli hrá schizáča znamenite a zdá sa, že ten jeho potenciál vidia aj samotní jeho kolegoavia – napokon do roly Normana Batesa ho navrhla sama Vera Farmiga. Som zvedavý na ďalšie jeho roly, ale v Batesovom moteli herecky úplne vytŕčal, napriek tomu, že všetci okolo hrali nadpriemerne. ()

Chrustyn

Ve výsledku dost zbytečný seriál, který pracuje s Hitchcockovou legendou, ale přenáší jí do současnosti. Atmosféru to má slušnou a minimálně první série má nějaká jasná pravidla a děj je funkční. Bohužel v té druhé už se dost uhýbá stranou a celá myšlenka vzniku Normana Batese jde pryč. Skončeno po druhé sérii. ()

Stanislaus

Mám rád Alfreda Hitchocka, jeho Psycho, postavu Normana Batese a Veru Farmigu, takže jsem si tento seriál nemohl prostě jen tak nechat ujít, i když teda zrovna dvakrát nemusím Freddieho Highmora, který zde (k mé smůle?) hraje hlavní roli. Příběh se narozdíl od původního Psycha odehrává v přítomnosti, což ale není na škodu, protože je to zase o kus blíž, nám, mladším generacím. Z herců mě samozřejmě zaujala nejvíce již výše zmíněná Vera Farmiga, jejíž Norma to nemá v životě vůbec jednoduché: sexuální obtěžování, hotel, milostné trable a v neposlední řadě dva synové, z nichž ani jeden zrovna není úplně "v cajku". Jinak 1. série byla skvělá, zápletky a pointy dobře vymyšlené, takže určitě nebudu otálet nad zhlédnutím další série. Zkrátka solidní seriál s kvalitním námětem a vesměs i se sympatickým hereckým obsazením. ()

rikitiki

Děsně ponuré a depresivní. Sice seriál vcelku vynalézavě pracuje s některými motivy, které pak vygradují v Psychu, ale děsně to přehání. Takhle by Hitchcock nejspíš nikdy netočil, že by ukázal drastické momenty napřímo s až tupě brutální okázalostí. Taky to vypadá, že to pobřežní městečko, kam se Matka s Normenem přestěhovali, je asi bránou do pekla. Všichni jeho obyvatelé jsou do něčeho namočení, všichni jakoby vzájemně udržovali svá špinavá tajemství před okolním světem a přitom se mezi sebou po různu vraždí. Což už ani nevyvolává větší pozornost. „V lese našli tu Číňanku zastřelenou. ---  Hm, aha.“ Přehnané a dost morbidní. 1. řada ()

Pítrs85

Celkem zklamání a nebýt přítomnosti vždy výtečné Very Farmigy, byl by to průser ještě větší. Přesto se pár zajímavých scén najde, ale scénář klouže jen po povrchu, sterilně, tak jak to má 9 z 10-ti seriálů současnosti ve zvyku. Což je škoda, páč kromě Very se tu v roli starého známého Normana i docela vytáhl starý známý Freddie Highmore. Bohužel, zatím je z toho pro mě jen o trošku lepší (a krvavější) teen-age seriál parazitující na slavném jméně... Aktualizováno: Po šesti dílech s tímhle seriálem končím, děj je jen uměle nahozenej, nemá to žádnou atmosféru a většina postav se chová přinejmenším dementně. Jak už jsem psal, nebýt Very, je to zapomeníhodná blbost. Ale jako reklama na ifoun to docela ujde aneb můžete na tom psát esemesky, můžete si s tím svítit jak s baterkou a -pozor, teď to začne být zajímavé- můžete s tím i volat :-O 2,5* ()

veru_needy

Bates motel vyniká dobrou atmosférou, která je plná napětí, záhad, postupné gradace děje a odhalení. Nic není tak jak se zdá. Na začátku má každý své malé tajemství. Seriál se ve vyprávění příběhu mladého Normana nikam nežene a děj plyne pomaleji, kdy to pěkně vyhovuje celkové atmosféře. Události působí ze začáku chaoticky a nesouvisle, kdy spojitost mezi nimi určitě je, jen je třeba se lépe dívat. Seriál se celou dobu pohybuje ve dvou rovinách. V té kriminální a v té psychologické. Obě roviny tvoří podstatnou část seriálu a navzájem spolu souvisejí. Změna v jedné z nich ovlivňuje udalosti v té druhé a naopak. Postupně sledujeme i vývoj Normana z milého, starostlivého a citlivého chlapce na někoho úplně jiného. Někoho naprosto psychicky chladného, nestabilního až sociopatického. Freddie podáva neskutečný výkon, z kterého mrazí v zádech. Stejně tak skvěle mu sekunduje i Vera Farmiga v roli starostlivé matky Normy, která má ke svému synovi silný vztah, který občas možná až překračuje některé hranice. Ani ostatní postavy ale nezůstávají v pozadí. A to hlavně Max Thierot jako Dylan, který si jede celou dobu svoje a sem tam si nějakou tu scénu ukradne pro sebe. Tou druhou postavou je Emma, která se se svým charakterem mezi nimi určite neztratí. - "Why do crazy people keep gravitating towards me?" ()

ARI50

Nejlepší blázen má skvělou a nádhernou matku a tak jak nový život nechce přinese komplikace a seriál už nedokáže nechat klidným, suprové obsazení, bomba spojitosti a hlavně skvělý příběh motelu. ()

Morholt

Prequel k Psychu převedený do současnosti se víc než povedl. Norma je mírně vyšinutou matkou, která je přesvědčena, že jedině ona ví, co je pro jejího syna dobré a jeho chyby, ať už jsou jakékoliv, si odmítá připustit. Co si budeme povídat, podobných rodičů jsou dnes mraky a ačkoliv to většinou neženou na hranu absurdity jako tady, má člověk občas tendence s Normou sympatizovat. Norman je trochu zakřiknutý, ale jinak celkem obyčejný teenager, který zápasí mezi touhou začlenit se do kolektivu a věrností ke své matce, kterou miluje, ale občas i nenávidí. A taky má jistý schizofrenní problém. Třetí do rodiny je Dylan, syn Normy z prvního manželství (anebo ne?), který o své matce nemá žádné iluze a snaží se svého bratra z levé ruky přesvědčit, aby své city k matce utlumil. Navíc se Dylan živí prací za hranicí zákona. A tihle tři se ocitnou v městečku Seafairer, kde nemá snad nikdo ruce čisté. Nejvíc oceňuji to, že i když člověk ví, k čemu nakonec seriál směřuje, má občas tendenci hlavním postavám fandit a říká si, že se třeba Norman nakonec vyléčí, najde si holku a všechno dobře dopadne. Stejně tak má Norma občas tendence být normálním rodičem. Jenže pak přijde okamžik, kdy jsou podobné fantasmagorické představy rozmetány na prach, ale jen proto, aby se postupem času zase vrátily. Líbila se mi i kriminální zápletka, která částečně zdůvodňuje kořeny Normanova běsnění v pozdějších letech. Nebo mě to alespoň tak připadalo. No ale co se povedlo nejvíc, to je casting. Freddie Highmore byl pro mě neznámou tváří, ale tady si udělal jméno a Vera Farmiga v tomto případě naplno rozvinula své schopnosti a troufám si říct, že Norma je její životní rolí. Alespoň prozatím. A absolutorium si zaslouží i vedlejší postavy v čele s Nestorem Carbonellem, který pro mě tímto přestal být tím ze Správné Susan. 95% ()

Tommassi3

Původní Psycho, mistra všech mistrů, Alfreda Hitchcocka řadím mezi hrstku dokonalostí a rovněž svých úplně nejoblíbenějších filmů, a tak jsem byl na tenhle seriál obzvlášť zvědavý.. Tím moderním lookem jsem byl zprvu dost šokovaný a přiznám, že mě ty hodně zásadní změny s tím dobovým přesazením na čele dost odrazovaly, ale stačila jedna, dvě epizodky, a Bates Motel, především skvostně odehraný, se mi dostal hluboko pod kůži.. Stoupající kvalita i počet nápadů.. Tohle je parádní jízda, která by se často sebeparafrázujícímu Hitchovi určitě moc líbila..;) ()

BoPo

Psycho a Twin Peaks (bez mysteriózna) v jednom. Konečne prišiel seriál, ktorý nadväzuje na odkaz kultovky od Lyncha. Batesův motel umožňuje zavrtať sa do osudov ľudí žijúcich vo veľmi netypickom mestečku a zároveň kúsok po kúsku odhaľuje neštandartný, nezdravý vzťah Normy a Normana. Herecké obsadenie ústrednej dvojice vyšlo naozaj skvelo. Vera Farmiga si silno upevnila pozíciu medzi mojimi najobľúbenejšími herečkami. A Freddie Highmore? Kto by to bol povedal, že z chlapca z Karlíkovej továrne na čokoládu vyrastie skvelá časovaná bomba. Potenciál tohto moderného prequelu Psycha je naozaj veľmi slušný. Rozhodne nie zbytočný seriál, avšak priveľká košatosť príbehových liniek ma donútila túto cestu k dopredu jasnému finále vzdať. ()

MoiJe

Do cca s01e03: Možno niekedy dopozerám maratónovo, prebežne sa mi do toho ale nechce. Norma mi pripadá len o chĺpok manipulátorskejšia než iné hollywoodske mamičky vykreslené ako dobré starostlivé matky. A dej sám o sebe proste zas tak nezaujal. ()

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga