Batesův motel

Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller
USA, (2013–2017), 36 h 1 min (Minutáž: 39–47 min)

Hudba:

Chris Bacon

Freddie Highmore, Vera Farmiga, Max Thieriot, Olivia Cooke, Nestor Carbonell, Nicola Peltz, Mike Vogel, Kenny Johnson, Keegan Connor Tracy, Ian Tracey (více)

Série(5) / Epizody(50)

Krev je hustší než voda aneb Jak to bylo před Hitchcockem. Hitchcockův klasický horor Psycho (1960), natočený podle románu Roberta Blocha, patří do pomyslného zlatého fondu světové kinematografie a od doby svého vzniku vybízí k různým pokračováním, přepracováním i bezostyšným napodobeninám. A tak máme Psycho II (1983), Psycho III (1986), Psycho IV: Začátek (TV-1990) a také remake režiséra Guse Van Santa (1998), pyšnící se tím, že sleduje mistrův originál záběr po záběru (není to do důsledku pravda).
Seriál Batesův motel „vychází z postav Blochova románu Psycho a ze způsobu, jak byly zobrazeny v Hitchcockově stejnojmenném filmu". Jeho tvůrci Carlton Cuse, Kerry Ehrin a Anthony Cipriano zvolili v poslední době oblíbený přístup tzv. prequelu, tedy rekonstrukci předcházejících osudů hlavních protagonistů. Děj ovšem přenesli do současnosti a také změnili jeho místo. Příběh se neodehrává ve smyšleném kalifornském Fairvale, nýbrž ve fiktivním oregonském pobřežním městečku White Pine Bay. Tam přijíždějí čerstvě ovdovělá Norma Batesová (Vera Farmigaová) s šestnáctiletým synem Normanem (Freddie Highmore) a zabydlují se v motelu, který Norma koupila z manželovy pojistky a kde chtějí oba začít nový život.
Norman se seznamuje se spolužačkami Bradley (Nicola Peltzová) a Emmou (Olivia Cookeová) a Norma zase poznává především místní představitele zákona, šerifa Romera (Nestor Carbonell) a jeho zástupce Zacka (Mike Vogel). Norman působí navenek normálním dojmem, ale je z něho cítit všudypřítomné napětí a jeho vztah k matce je přinejmenším zvláštní. Do děje první řady významně zasáhnou bývalý majitel motelu a také Normanův starší sourozenec Dylan (Max Thieriot), který se k nim nastěhuje. Poklidné městečko, kde se zdánlivě nic neděje, skrývá některá nepěkná tajemství, jež fungování Batesova motelu přímo ovlivní. (Česká televize)

evilmind

Po 6. episode: sice jsem si televizní Psycho prequel predstavoval uplně jinak, ale zejména po posledním vynikajícím díle musím autorům poděkovat, že zvolili tenhle přístup. Oproti očekávání se nesoustředí na nějaká předpokládaná klišé jako šikana ve škole nebo bláznivá matka, ale rozvíjí příběh podivných obyvatel městečka, kde se skryté šílenství mladého Normana Batese v klidu ztratí. Výborný cast, skvělý scénář, a rád se budu dívat dál, přestože vím, jak to skončí... ()

JohnCZ

Po delší době seriál, který si mě skutečně získal a bavil od samotného nadějného začátku až do ponurého a depresivního konce. Vera Farmiga hraje první ligu a její Norma (společně se svým bratrem Calebem) patří mezi nejkomplexnější tragické postavy ever. Je neuvěřitelný, co všechno Vera uhraje čistě očima. Postupně ale přebírá otěže zprvu trochu (a možná částečně záměrně) prkenný Freddie Highmore, který je s každou sérií v roli Normana lepší a lepší. První tři série se v podstatě jen na různých zápletkách městečka plného zločinců a vyšinutých magorů budují postavy, ale seriál to dělá velice šikovně, zábavně a už od začátku v naprosto strhujícím tempu, kdy jeden twist střídá druhý. Od řady čtvrté se už odřezávají vedlejší dějové linky a pomalu se rozjíždí to opravdové Psycho a tam mě seriál paradoxně bavil o nepatrný chloupek méně, ale pořád dostatečně na plné hodnocení. I když to není až tak ultimátně filmařsky vymazlené, character buildingem bych se nebál Bates Motel srovnávat třeba s Breaking Bad, neb jen u málokterého seriálu se divák takto napojí na postavy, prožívá s nimi malé či větší radosti i strasti, vidí jejich ohromující vývoj napříč celým seriálem a nakonec s nimi míří do očekávaného, byť nevyhnutelného finiše, který chtě nechtě musí nastat. O to víc, když je ten finiš v rámci žánru takhle dobře promyšlený a uspokojivě napsaný. ()

villon17

Jinak nesympatický Veře Farmize tahle role prostě sedla, stejně tak lehce slizkej Freddie. Oceňuju, že se děj odehrává v TOM motelu, ale je to zasazený do dnešní doby, což tomu dodává neskutečněj říz. Co se děje na pozadí, myslim tim obchod s Asiatkama, mi je uplně jedno, hlavně že je to to správný psycho :) ()

Tryskomyš

Úžasně nastartované po prvním dílu. Jsem celá natěšená, jak to bude dál !!! Nejlepší seriál dnešní doby. Nakonec to bylo pěkně a přesně řečeno v páté sérii - ,,Někdy matku vidím, i když tam ve skutečnosti není. A někdy se jí i stanu.´´ A scénáristy to bylo dovedeno téměř k naprosté dokonalosti - a to sice, když se lidé v okolí chovali k Normanovi, jako by byl skutečně Norma, a to ve chvíli, kdy my ho vidíme jako Normana. Ke konci 3. série to začínalo být čímdáltím zajímavější. ,,Budeme navždy spolu. Bude to krása"... ()

ledzepfan

Po první sérii na to asi kašlu... Je to víceméně o ničem protože ta cesta mezi prvním dílem a teoretickým finishem, který známe z Psycha, je relativně jasný a veškeré ty protoče, kolotoče veletoče které se nám tu snaží scénáristi servírovat jsou jen jakási nadstavovaná vata... Herecky je to asi v mezích... Vera je perfektní (z takové matky by mi taky mrdlo v kouli) a Highmore, přestože mě celou dobu svým projevem nepříjemně iritoval, je vlastně svým způsobem přesně "perkinsovský"..Ostatní si jedou šedý průměr.... Nápad dobrej, moderní look taky nevadí, ale dějově je to prostě bída.. ()

maddy

Prvý z mojich dvoch najočakávanejších seriálov letnej sezóny 2013 (druhý je samozrejme Hannibal) má za sebou pilotnú časť a tá rozhodne nesklamala. Námetom mi dokonale udrel na strunu a nič lepšie ako prequel vynikajúceho Hitchcockovho Psycha nebolo možné vymyslieť. Vidieť znova Bates Motel a starý dom v jeho pozadí už samo o sebe vyvoláva zimomriavky. V úvodnej časti na ploche necelých 50 minút seriál ponúka vyvážený a hlavne fungujúci mix drámy (matka chorobne posadnutá poslušnosťou syna), hororu/thrilleru (vražda v kuchyni), napätia (policajt v kúpeľni, v ktorej je ukryté telo) a mysterióznosti (nejednoznačné vyprofilovanie Normana). Eva Farmiga ala Norma Bates bola pre úlohu výborná voľba, akurát Freddie Highmore ala Norman Bates je zatiaľ mierne strnulý a na mrazivý prejav Anthonyho Perkinsa nemá ani zďaleka. Výhodou pre ďalšie epizódy je fakt, že seriál ostal stále aj po úvode takmer neodhadnuteľný, tým stále drží pútavosť a som naozaj zvedavý akým smerom sa bude dianie ďalej vyvíjať. Záver je príjemne nejednoznačný a pri osobitejšom prístupe by sme tu mohli mať ďalší seriálový klenot na poli hororov/thrillerov (ktorých rozhodne nie je veľa). Na druhej strane je cítiť, že pokiaľ nebudú tvorcovia obozretní a budú sa chcieť zviesť na rýchlo kvasnom úspechu môže seriál veľmi rýchlo skĺznuť do rutinny až nudy. Som naozaj zvedavý, keďže námetov ako v deji pokračovať sa ponúka niekoľko. „Triezvy“ počet epizód (10) by mohol byť zárukou, že to neskĺzne do zbytočného naťahovania, ale na pílu sa pritlačí hneď od začiatku. Zatiaľ 4*, ale v tomto momente si naozaj nie som ničím istý, hodnotenie môžem po čase rapídne znížiť, ale v úvahu prichádza aj plný počet. Uvidíme o cca 2 mesiace. / Season 1 = 4* / Season 2 = 2,5* ()

Tayen

Už roky mě nic tak neuchvátilo jako Batesův motel. Zásluhu na tom mají vynikající herecké výkony (hlavně oslňující Vera Farmiga), hutná atmosféra, retro stylizace do moderní doby a kombinace psychologického thrilleru, mysteriózna a černého humoru. Tragická dark romance mezi matkou a synem seriálu navíc dodává na osudovosti.  Neobvyklé postavy jsou jako z Twin peaks nebo románu Stephena Kinga, hlavně Norma a Norman, tak komplexní charaktery asi už jen tak nedostanu. Už mám několik měsíců po shlédnutí a pořád se k seriálu vracím, ještě jsem to nevstřebala. Nepamatuju si, kdy mě něco takhle dostalo. Vera Farmiga se pro mě katapultovala na vrchol hereckého žebříčku. ()

MikO_NR_1909

Pilotná časť bola pre mňa obrovským sklamaním, nielen čo sa týka chémie vo vzťahu matky a syna, ale aj umelo vytvoreného napätia. Tento pseudomoderný prístup skrátka nie je výborným riešením, ale čo sa týka možností a schopností zainteresovaných, asi jediným možným. Postupne som si teda nato zvykol, ale žeby som oslavoval? Ani zďaleka! Aj napriek všetkému si pozriem aj druhú sériu. ()

Sidonka

Ze začátku se mi seriál líbil a vypadalo to zajímavě. Pak to začalo ztrácet na věrohodnosti. První díly slibně vysvětlovaly, jakým peklem si musela matka se synem projít a co je vedlo k tomu, že se zapletly do takové motanice špatných okolností a osudu, že následné snahy se ze svízelné situace dostat nakonec stejně končily nezdarem. I přes zejména matčinu až bojovnou snahu ovlivnit jejich životní nastavení se nezadržitelně řítili do pekel. Pak se ovšem začal řítit do pekel celý příliš natahovaný seriál. Evidentně hysterickou ne už nejmladší matku všichni muži (i ti hodně na úrovni) z města chtějí, pomáhají jí zatajovat důkazy a div se pro ni nerozdají. Normanovo zvláštní chování začíná postupně vyplouvat více na povrch, matkou jsou jeho úchylky omlouvány. Místo aby se tvůrci zaměřili na další gradaci patologického vztahu všeomlouvající matky a podivného syna a na jeho zvláštnosti, které už nemůže okolí přehlížet ani si jich nevšimnout, začnou seriál vycpávat vatou. Matka z toho vychází jako velice milující, samostatná osoba, nikoli jako dusící až vyšinutá krutá žena, jíž měla podle původní předlohy ( i skutečného příběhu) být. Nepůsobí jako ta hrozná matka, která svojí úchylnou výchovou a náboženským fanatismem se přičinila o synovu duševní poruchu, například brutálním strašením malého synka hříchem a popisováním mučení, které čeká hříšníky, jímž dozajista jednou její syn bude. - Pak se ještě objeví velice sympatická a kladná postava Normanova bratra, který se živí jako téměř každý druhý v městečku prodejem marihuany a pohybuje se mezi kriminálníky, ale je velice vyrovnaný a má pochopení mnohdy jako svatý muž, neřku-li o jeho ochotě kdekomu pomoci (viz nemocná dívka, jíž tajně zaplatí operaci). Ten Normanův bratr se mi líbil i jako postava i jako herec, ale že by se takhle převážně kladně a "správně" choval prodejce drog? - Norman je velice zvláštní od pohledu, ale i on má u opačného pohlaví překvapivě úspěch, dokonce nějaký čas i u nejkrásnější a jedné z nejvyrovnanější dívky města, která náhle kvůli jednomu zážitku změní celou osobnost i způsob života a ocitne se (ona atraktivní dívka) na okraji společnosti. Celé to přestává dávat smysl. Objevuje se náhle pro změnu bratr matky Normana, tedy bratr Normy, patrně aby se mermomocí něco dalšího v seriálu dělo. Ten má být za padoucha, člověk čeká kdoví co se nestane, ale on se spíše omlouvá za své dřívější chování a snaží se navázat kontakt s jedním svým velmi blízkým příbuzným. Začalo mě mrzet, že spíše kladněji působící postavy kdeco špatně slíznou a odskáčou a ty záporné jsou spíše omlouvány.- A co Norman? Norman mezitím vším pitvá a vycpává zvířata. Zkouší randit s holkama, má kamarádku, která o něho hodně stojí. Má vidiny. Má chvíle kdy neví co dělá, kým a kde je, ale dlouho to všechno okolí vnímá skoro jako normálku, prostě je jen trochu "citlivej". Norman mezitím postupně vyvraždí skoro celé město, má stále častěji okna, ale pořád mu to všechno nějak prochází. Uvěřitelnější je až konec seriálu, kdy se Norman KONEČNĚ! ocitá v psychiatrické léčebně, kde manipuluje s personálem a přetvařuje se, aby se dostal zase ven na svobodu. První díly bych dala možná do TOPKY, další série někdy až podprůměr. Celé bych to zkrátila, protože je to přeplácané postavami i překombinovaným dějem, jenž zbytečně odvádí pozornost od podstatného, aby se za čas náhle všechno vypařilo stejně zase do ztracena. ... Některé momenty byly nevyužity. Hrdinové se silným dramatickým potenciálem, které v příběhu ještě mohly sehrát zajímavou roli byly odstraněny. Naopak jiným vedlejšákům začali tvůrci vymýšlet až absurdní zápletky, jen aby je udržely viditelněji na scéně. Řekla bych že pak už šlo jen o to udržet co největší počet dílů co nejdéle na obrazovce a scénáristi začali být bezradní. Škoda, mohlo to dopadnout lépe. Slibný temný seriál se postupně roztékal a rozpadal jako zmrzlina na příliš prudkém slunci, s níž bylo zbytečně dlouho a špatně zacházeno. () (méně) (více)

erased

Přestože jsem od Bates Motel čekal seriálový propadák sezóny, nemůžu si ho vynachválit. Levnější televizní produkce se klasického psychopata zhostila na jedničku. Je sice škoda, že si seriál rozjíždí vlastní zápletku v moderní době a tak se dobově vzdaluje originálu a zároveň příběhově American Psycho, ale zdejší skoro Twin Peaksově působící městečko, ve kterém je každý tak trochu psychopat je vykreslené s tak silnou atmosférou, až bych se nedivil, kdyby se právě toto zpracování jednoho dne stalo mým oblíbeným. Jen škoda že zatímco celá tříčlenná rodina Batesových zde exceluje i herecky (nebo minimálně typově), s uvěřitelností castingu většiny ostatních herců mám často poměrně velký problém. Každopádně je to právě Normanův oidipovský komplex a posedlost jeho matky, co se zdá být tím nejlepším na této verzi příběhu. Druhá série je spíše zklamáním. Zachovává si sice klady předchůdce a kvalitou o žádný pokles nejde, jenže s již rozdanými kartami nijak zvlášť nemíchá a za celých deset dílů se toho příliš nezmění. A i přes stále povedenou atmosféru takový seriál potřebuje vývoj postav a děje jako prase drbání. Což je přesně to, co třetí série konečně doručí, a to hnedle v koňské dávce. Některé dějové berličky jsou možná příliš okaté, to se však naštěstí týká jen vedlejších motivů. Ty hlavní, tedy rodinné vztahy Batesovic rodinky a psychický stav jejich budoucí hlavy, nicméně jedou na plné obrátky. Hlavně proto, že je je díky námětu jasné kam děj vede, je nevídaná lahůdka sledovat, jak se postupně hroutí všechno, k čemu se Batesovi přiblíží. A přestože se toto týká prakticky celého děje, nejvíc to platí samozřejmě hlavně pro samotného Normana. Freddie Highmore má díky tomu konečně možnost předvést, co v něm je, a celou sérii si prakticky krade pro sebe. V plné parádě tak zastiňuje i stále výtečnou Veru Farmigu. Nadšení z Bates Motel je zpátky a o jeho nejbližší budoucnost není třeba mít nejmenší obavy. ()

Kaluž

Tak ne. Tenhle motel není pro mě. Tenhle seriál je pro lidi, co neviděli nebo nedokážou ocenit původní majstrštyk od Hitchcocka a jsou schopni přehlédnout nebo odpustit kdejakou díru ve scénáři. Freddie Highmore je jako Norman správně vyšinutý, vše ostatní je ale špatně. Psychologie postav občas zafunguje, ale časté scenáristické odbočky (farma s trávou, prznění asiatky, "podezřelý" muž z pokoje číslo 9) podkopávají nohy nějakému kloudnějšímu rozvíjení děje. A nejvíc mě sere ten retro styling zasazený do světa moderních technologií. Ani ryba ani brak. Závěrečná vražedná epizoda potěšila, ale těch generických vedleších postav je tam už nějak moc. Druhou sezónu nechám rovnou pohřbít v rašeliništi za domem. ()

slunicko2

Po několika dílech se hitchcockské náznaky transformovaly do obvyklých seriálových příběhů. 1) Předělávky filmů na seriály moc úspěšné nebývají. To zajímavé už pověděl film a seriál se na něm tak nějak přiživuje a rozmělňuje základní zápletku (typicky 12 opic). Opačné příklady (Hvězdná brána) jsou vzácné._____ 2) Spoiler. Batesův motel vlastně není ani prequel, protože sice zde vystupují některé z postav Blochova Psycha, ale věc se odehrává v jiné době, v jiné atmosféře, vlastně děj je odlišný a jediné, co je přejaté, je ten zvláštní a podivný vztah matky a syna. Tím se dostává seriál do zajímavé polohy - na jedné straně čekáme na to, až se naplní, co se naplnit má (v prvních dílech první řady je toto očekávání hlavním zdrojem napětí), ale současně se postupně vnořujeme do klasicky seriálově zpracovaného thrillerového dobrodružství, které je nové a znalost filmu nám zde není nic platná. Postupně stále více převažuje ta druhá rovina, ta první je stále přítomna, ale přestává být zdrojem hrůzy a napětí a mění se v jednu z mnohých zápletek díla. Nekonzistence dějových linií (vztah matky a syna vs. boj drogových mafií v městečku) je hlavní slabinou díla._____ 3) Silně přitažlivý na začátku seriálu 21letý Freddie Highmore (Norman Bates) předvedl působivé herectví, stejně jako velmi přesvědčivá 40letá Vera Farmiga (Normanova matka Norma). Z pěkných kluků tu dále je 25letý Max Thieriot (Normanův bratr Dylan), 34letý Mike Vogel (zástupce šerifa) a další v epizodních rolích._____ 4) Hodnotím po třech řadách._____ 5) 17.5.2019 - V dalších řadách pokračuje příběh poklidně a pomalu dál. Vše si drží svou předchozí úroveň. Přesto však v 5. řadě cítím, že je nejvyšší čas skončit. Zejména poslední díl je neobyčejně zdlouhavý. ()

Quint

Bates Motel je seriálový prequel k Psychu, který si bere na mušku teenagerská léta psychopatického Normana Batese. Přesněji řečeno život jeho rodiny od chvíle, kdy zakoupí nechvalně známý motel, a dění v městečku, kde se nachází. Postava Batese v první sérii překvapivě nedostává příliš prostoru a mezi ostatními postavami se poněkud ztrácí. Městečko, kde Bates žije, je totiž z nějakého důvodu plné násilníků, obchodníků s bílým masem, gangsterů a drogových dealerů. Málokdo je tu normální, takže Bates vedle takové sebranky většinou až tak nenormálně nepůsobí. To by ani tak nevadilo. Hlavní problém je ale v tom, že seriál pořádně neví, kam dřív skočit, a je slátaný z nadměrného množství dramatických událostí, které se kolem ústřední rodiny už od samotného začátku hromadí. Těch událostí je tolik a mají tak rychlý spád, že velmi rychle zevšední, přestávají šokovat a napínat. Ale nebudou ani nudit. Když to berete trochu s nadsázkou, tak je to vlastně taková úchylná variace na "soap opery" typu Beverly Hills 90210. V dalších sériích se pak seriál více věnuje Normanově psychické proměně, jež s sebou přináší spoustu zábavně absurdních situací, balancujících na hraně černé komedie. ()

Rosalinda

Může mi někdo říct, proč tento vynikající seriál sesadili z pátečho vysílání na dvojce v celkem dobrém čase na sobotu do už velmi hodně pozdních hodin? Kdyby tu procenta nebyla v červených číslech, ale byla hodně dole v modrých, pochopím, ale toto? Copak už to nikdo nesleduje? PS: Dle celkem nadšených komentářů, ve kterých bych se chvílemi i našla, usuzuji, že sleduje... ()

Trevor

Napriek tomu, že som mal obavy z toho, ako Norman Bates zapadne do 21.storočia, pretože Hitchcockove Psycho čoby horor nemá konkurenciu, vďaka skvelému hereckému výkonu Freddieho Highmorea si ma seriál získal hneď od začiatku a napriek niekoľkým priemerným epizódam rozdelených do jednotlivých sérii primerane aj vďaka skvelému záveru ho považujem za jeden z najlepších seriálov súčasnosti. ()

sofiapetra

Mám za sebou postupně všechny čtyři řady - a i když si uvědomuji, že jsou lepší seriály, je to tak domácky a provinčně návykové, že se tomu snadno propadne. Většina postav je tam paradoxně velice sympatických, až dobráckých, ačkoliv se o žádnou selanku nejedná - věčně tak někdo někoho zakopává. A skoro se bojím napsat, že se mi tenhle seriál líbí mnohem víc než samo Psycho, které jsem nedávno viděla po letech také - a připadalo mi tedy už hodně vyčpělé. ()

Fíla

Nezaujal mě ani hlavní "hrdina," ani nějak zvlášť propracovaná atmosféra. Vůči tomuto seriálu jsem chladný, asi jako Norman Bates, když "spí." ()

(mOnkey)

Zatím na mě Bates Motel působí poněkud neučesaným dojmem, jako by ani sami tvůrci neměli úplně jasno v tom, jakým způsobem chtějí příběh uchopit a následně jej prezentovat. Rozháraná stylizace na jedné straně nabízí výdobytky moderní doby, jako jsou dotykové telefony a LCD televize, na straně druhé retro vybavení nového domu Batesových, retro auto či retro oblečení, které jako by naznačovalo, že tahle rodina do dnešní doby vlastně ani nepatří. Připadá mi, že se Bates Motel snaží zalíbit rychle a všem, protože tu najdeme momenty jako vystřižené z Muzikálu ze střední (naštěstí bez toho zpěvu… aspoň prozatím), ale pak i ty poněkud drsnějšího ražení. Počkám si, kam se to bude dál ubírat, avšak pevně doufám, že se postupem času pořádně přitvrdí na psychologii postav; rozpačité dojmy z prvního dílu naštěstí aspoň zčásti zachraňuje Vera Farmiga. A z Normana je v novém tisíciletí zřejmě takový ten moderní typ filmařsky vděčného outsidera, na kterého letí všechny sexy spolužačky. ()

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga