Jason Bourne (Matt Damon) už poskládal skoro všechny střípky své rozbité životní mozaiky. Potrestal většinu tvůrců zvláštního programu, který z něj udělal stroj na zabíjení. Chce hodit minulost za hlavu a dál pokračovat prostou přítomností, kterou představují ilegální boxerské zápasy. Z tohohle komfortu ho vytrhne bývalá kolegyně, zběhlá agentka Nicky (Julia Stiles), která mu připomene, že na ty nejpalčivější otázky ještě odpovědi nedostal. Když ho pak málem dostane nájemný zabiják, pustí se znovu do boje s Agenturou, teď reprezentovanou tvrdým ředitelem Robertem Deweym (Tommy Lee Jones) a jednou nebezpečně chytrou analytičkou (Alicia Vikander). Jason Bourne se ocitá na staré známé horké půdě, kde nemůže věřit nikomu a ničemu a kde přežití vyžaduje, aby si vzpomněl na to, co se naučil v programu, který díky němu skončil. (CinemArt)

Eterninox

Bourne napočtvrté podle stejného mustru. Rozkrývání Bournovy minulosti, jeho blízcí v ohrožení života, pomoc zevnitř CIA, husté silniční honičky, pěstní bitka s improvizovanými zbraněmi, souboj s krutodrsným assetem, titulky s písničkou od Mobyho. Jen shaky-camu je tentokrát překvapivě málo. Určitě se také jde s dobou, ale možná až moc systematicky. "Jaké kauzy hýbají světem?" "Řecko a Snowden, dáme je tam." "Jaké teď letí herečky?" "Alicia Vikander, šup tam s ní." "Co se řeší na internetu?" "Ochrana soukromí, taky to budeme mít." Je ale problém, když všechny ingredience dobře znáte, ale pořád jsou zatraceně kvalitní? Pro mě ne. Jediné co bych vytknul je scénář, který se místy musí odpichovat lehkými nedotaženostmi, aby se děj pohnul. Film má ale takový spád, že sotva budete mít čas přemýšlet o detailech. Pokud vám tedy nevadí více toho samého, není proč nebrat. 75% ()

maty39

Co mě nejvíce šokovalo na tomto díle Bourneovské série je to, že mě více bavilo i předchozí Bourne Legacy. Po akční stránce toho Jason Bourne moc nenabídne. Vlastně jen pár šarvátek Jason s pár bezejmenými agenty CIA, dvě honičky (úvodní a závěrečná) a závěrečné zúčtování. Honičky byly fajn, ale nic nového v sérii ani v žánru. Nevadilo mě, že děj je hodně řídký, akční scény mi přišly ucházející a tak jsem musel dlouho přemýšlet, proč mě tento díl Bournea tak nebavil. Až mi to došlo. Po celý film mě vůbec nezajímala postava Jasona Bournea. Bourne v podstatě jen reaguje na podněty. Tempo udávají ostatní postavy. Bourne vždy jen přijde, zkazí všem plány a pak zmizí do další akční scény, kterou zase zvládne naprosto bez problému. Kdyby se film soustředil na něj a dal mu více než deset vět (nebo kolik), pak by mě asi zajímalo více, co se děje a třeba bych mu i začal fandit. Takto mi bylo ukradené co se děje, protože zápletka je ohraná, akční scény zrecyklované, zoufale průměrné a výsledek předem daný. ()

Camulator

Očekávání byla vysoká - vždyť jsou zpátky Matt Damon i Paul Greengrass, přestože mým nejoblíbenějším dílem zůstává nepřekonaný Agent bez minulosti. Jenže Jason Bourne zestárl a i když pořád zvládne jednou dobře mířenou ranou knockoutovat východoevrpského šampiona ve střední váze, už to prostě není ono. Opět tu máme CIA se starým nakrknutým ředitelem v čele, krásnou mladou analytičku na výpomoc, kolegu zabijáka (kterého jsem osobně překřtil na The Asshat - protože tuto definici splňuje na 100%), jenž se Bournea snaží zastavit. Zapomněl jsem na něco? Tajný program na výcvik Black Ops zabijáků, či jiné konspirace? Done. Přesouvání z místa na místo, přičemž zpravidla začínáme v zaostalé Evropě, až se propracujeme až do finále v USA? Done. Hektická dynamická akce střídaná pronásledováním a pozorováním ze střech? Done. Moby? Done. I když ten Moby je vlastně pozitivum. Další pozitivum je, že někoho konečně napadlo odstřelit Julii Stiles, kterou jsem od prvního dílu nesnášel. To by tak na tři hvězdičky bylo. Jenže je to Bourne a já jsem těžce neobjektivní člověk, tak co. ()

Illy

Tak Moby na konci je. Jinak mě to trochu zklamalo. Což o to, natočený je to dobře, ale je to prostě jen recyklát už viděného. Všechno mi přišlo jako rutina, scénář dost mizérie a chvilku jsem se i nudil. Myslím že Jason půjde pomalu k ledu..... ()

cherita

Alicia Vikander vypadá i v osmadvaceti stále jako by zrovna dostala občanku, takže pokud do tajných služeb nenastoupila jestě v plenkách, tak mám trochu problém jí tu vlivnou ředitelku oddělení CIA věřit. Navíc já chápu, že na její drobnou postavu není snadné sehnat padnoucí oblečení, ale to ji ani v Hollywoodu nedokážou obléct tak, aby to nevypadalo, že zrovna vykradla mámin šatník? K filmu samotnému asi tak, že míchá ingredience předchozích úspěšných dílů tak důkladně, až z toho vznikla dokonalá šlichta. Klíčovým problémem bude asi scénář, který je mnohem hloupější a mnohem méně zajímavý než jeho předchůdci, a který úplně rezignoval na takové ty typické bournovské momenty, kdy hlavní hrdina vždycky pomocí nějaké chytré finty převezl celou CIA. Ponechává si jen efektní bojové scény a honičky v autech (ta závěrečná jako by z oka vypadla té z Bournova mýtu). ()

tragicus

Slabý sestřih druhého a třetího dílu. Bez legrace. Stupeň, do jakého se opakují naprosto totožné scény, nelze už popsat jako "práce s obdobnýmí motivy". Honička v autě a sniper ze začátku druhého dílu. Demonstrace a unikání před pronásledovateli z druhého dílu. Scéna z mostu z prvního dílu. Scéna z nádraží z třetího dílu. Honička po městě s Bournem tlačeným v autě před autem asseta z konce třetího dílu. Odcházející zraněný Bourne z konce druhého dílu. Motivace postav neexistují (hlavně co se týče Alicie) nebo jsou naprosto papírové. Tak vypadají i rozhovory, hlavně mezi Julii a Mattem, nejsou daleko od automatického čtení v pdf. Asset se chová jako naprostý homicidal maniac, zabíjí vše, co se pohne: civilisty, demonstranty, policisty. Nakonec ale utíká, ozbrojen útočnou puškou, před Bournem, který má sotva pistoli. Alicia je nejen počítačový expert, ale zároveň je nějakým způsobem kvalifikovaná i na "reach out" k Bournovi, se kterým se navíc v životě nesetkala, přečetla si o něm jen pár dokumentů. Opět naprosto generický "papaláš z CIA", který opět za to všechno mohl (a ne těch dvacet papalášů z předchozích dílů), a kterému se povedlo unikat nejen spravedlnosti, ale i pozornosti všech zúčastněných. Pak už je na vás, jak to vyhodnotíte: odplivnete si, nebo se bude kochat opět fámozní režií Greengrasse? ()

shinigami491

Ako neviem, ci kameraman mal Parkinsonovu chorobu alebo pen stresoval pocas nakrucania, ale ma sa este co ucit...keby som to videla este aj ako 3D tak asi o hviezdicku dola. Velakrat dobre akcne momenty,ale kvoli traseniu ani jeden cisty obraz, divak nevidi co sa vibec deje. Celkom dobre preskakovania v akcnom deji, az tak som sa nenudila...ale to nahananie sa autami...aby vyplnili cas a bojovat s nozom a s hrncom uz som nevedela co si mam mysliet....no urcite nedokazali to iste, co prva cast,takze dva ** ()

Badel

Naprosto zbytečný díl, který svým způsobem poškozuje skvělé jméno původní trilogie. Scénář je poprvé naivní a umělohmotný (Jak vtáhnout Bournea do hry? Dáme tam chatrnou historku s otcem!), naháněčky jsou stejné nebo horší než v Ultimátu, památný fight jako v prvních třech dílech se nekoná, všechno už jsme viděli. Některá chování postav jsem snad ani nepochopil (Tommy Lee se snaží postavit Vikander proti sobě?). Střih už byl tentokrát opravdu extra nepřehledný. Celkově velké zklamání, ten díl neměl vzniknout. Samozřejmě hodnoceno v porovnání s trilogií, samostatně by to byl celkem slušnej film. ()

adriane9

Luxusní zážitek z filmu to především. Matt se pro Bournea narodil to mu upřít nikdo nemůže a v tomhle díle dali mou lásku Vincenta to je pak z filmu naprostá jízda. Honičky, sledovačky to vše naservírované ve 117 minutách, že jen odejít na WC by byl hřích. Doporučuji! ()

warrenur

Tak som sa dockal. Matt slusne zamakal na svojej fyzickej priprave. Predsa len, uz ma 45 a neni to mlade ucho, ktorym bol v agentovi. :) Tentokrat sa akcia rozbehne a takmer sa nezastavi, co zial nie je moc divacky atraktivne, kedze nemate cas sa moc nadychnut. V kine je to drsny zazitok pre oci i usi. Uvital by som viac pribehu v pomalsich scenach, ktorym by pridala ta atmosfera, ktora genialne pracovala v prvych dvoch dieloch na pozadi. Tak, ako to iskrilo, ked v jednotke za stisenej hudby Bourne zavola z mobilu zneskodneneho zabijaka do agentury a spojovatel chce "Code In:"...o tej atmosfere hovorim. Stara skola Tommy Lee celkom ujde, hoci som mal na zaciatku problem ho v tejto jeho "typickej" roli akceptovat. Karieristka Vikander ako paralela mladuckej Nicki z predoslych casti usla, avsak v roli mi kvoli veku moc nesedela. Zaverecna "frcka", ktora jej bola ustedrena, bola urcujuca a kompletne zmenila moj pohlad a pocity v samom zavere. Opat velmi atraktivne scenerie, lubiva kamera s akcnym Greengrass-ovym strihom a pracou kamery. Opat vyborne melodicke motivy z predoslych casti a kvalitne akcne sceny. Ci uz tie automobilove, "escape", ci close-combat. Musim priznat, ze z Cassel-ovho objavenia sa na scene som ostal mierne vyvedeny z miery. Cakal som iny prototyp osobne zainteresovaneho profi-zabijaka. Kazdopadne napriek tym niekolkym vyhradam je film paradna zalezitost a Bournova seria nadalej ostava mojou srdcovkou. Objektivne tych 70%. ()

JoSte

Slabší 4*. Scénář průměrný, ale celkově nenudil a některé scény byly přímo fascinující (např. za honičku po městě si hvězdu navíc rozhodně zaslouží). ()

sirien

Tak já nevim... jako nebyl to ŠPATNEJ film, ale původní trilogie je prostě naprosto o level jinde - tenhle film naprosto postrádá... to něco navíc, originalitu, překvapení, nečekanost, které původní trilogie měla. U Identity/Surpimacy/Ultimatum sem měl dojem, že mě film vleče dopředu a příběh se naprosto nečekaně a přitom naprosto logicky prudce odklání od toho, co sem předvídal - v tomhle filmu žádný takový moment není. Když k tomu přidám fakt, že půlka filmu je jen recyklace dřívějších věcí (tzn. ani akční scény nemají překvapivá řešení nebo nějakou bomba choreografii) a velká část filmu působí, že tam je "jen z povinosti" (třeba ta honička v autech... možná slušná, ale naprosto zbytečná pasáž), tak to už ani nezachrání ty věci, co to má "navíc" - kvalitní postavy, vykreslení generačního střetu uvnitř CIA, prorůstání tajných služeb do soukromého sektoru... většina těhle věcí zůstává navíc bolestivě nevyužitá, kdesi na okraji. Bourne jako postava působí "přejetě", ale naprosto mi tam chybí nějaké zobrazení toho proč vlastně přesně a jak se k tomu dostal (jako jasně, víme, kde skončil - ale proč a jak se s tím mezitím nesrovnal, co ho dovedlo k tomu ztroskotat tam, kde ztroskotal...) MOŽNÁ by to mohl být zajímavý základ pro další dva, tři filmy, které by ukazovaly střet Bourna s novou, "Leeovskou" CIA, ale nějak o tom mám pochybnost. Po dokoukání sem váhal mezi 3 a 4*, ale minimální zanechaný dojem mě přesvědčil, že 3 tomu budou stačit. ()

Endavour

Perfektní pokračování Ludlumovy klasiky. Atmosféra ať už v Atenách, Berlíně či finálním Vegas je vynikající, stejně tak časová osa událostí. Už hned "riot" honička v úvodním městě dokonale nasaje atmosféru a Vy víte, co Vás po zbytek filmu čeká - dokonalé car-chase scény, zajímavé lokace a hlavně nezkrotný živel Bourne, který se svými protivníky nemá ani trochu slitování.Trochu mě zděsila vyspělá technika trackingu používaná CIA a jen doufám, že tomu ve skutečnosti tak není :) Jakožto velký fanoušek honby za Bournovou, chcete-li Webbovou minulostí nemůžu hodnotit jinak než pěti hvězdami. Uděluji 93%. ()

tomo41

"Jesus Christ, that's Jason Bourne!" Stačí sa trochu vyznať v tom ako informačné technológie fungujú, aby divák pochopil, že tvorcovia sa v tom nevyznajú. No a vo filme, ktorého celá záplateka je na tom postavená je to dosť problém. Skrátka som im to nežral. A nežral som im ani príbeh, lebo z predchádzajúcich 3 dielov som bol zvyknutý na iný štandard. Akcia, kamera a všetko ostatné je na vysokej úrovni, presne ako tomu bolo predtým, ale ak nefunguje príbeh... ()

theSaint

Tohle by fungovalo před 10 lety. Bourne nenabízí naprosto nic nového a k tomu šíleně nudí. O kontaktních scénách nemůže být řeč a poslední fight je díky zmateným a rychlým střihům naprosto k posrání. Dvouhodinová filmová vata. Od A do Z. ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (více)

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

08.02.2019

Jason Bourne míří do televize

Jason Bourne míří do televize

17.08.2018

Americká stanice USA si čerstvě objednala 1. sérii nového seriálu ze světa Jasona Bourna, spin-off pojmenovaný Treadstone. Jméno samozřejmě odkazuje na tajný program pro výcvik agentů, kterým prošel… (více)