Ulice Cloverfield 10

• USA 10 Cloverfield Lane (více)

Jednu chvíli jedete v autě, pak to do vás z boku napálí nějaký idiot a vy se probudíte pomlácení, ale živí v podzemní kobce, kde vám neznámý podivín řekne, že jste právě vyhráli hlavní cenu v životní loterii. Onen neznámý podivín (John Goodman) se jmenuje Howard a je to zkušený „Prepper". To jsou lidé, kteří tuší, že jednoho nepříliš krásného dne přestane fungovat svět, a tak se na to připravují. Například Howard si postavil a komfortně vybavil podzemní bunkr. Výhra Michelle (Mary Elizabeth Winstead) spočívá v tom, že ji našel ve vraku havarovaného auta a přesunul do svého krytu krátce předtím, než na Zemi plnou silou udeřila gigantická katastrofa, která zničila veškerý pozemský život. Emmett, jeho kámoš, který mu se stavbou pomáhal (John Gallagher), a Michelle jsou podle všeho široko daleko jediní přeživší. Škoda, že je venku kontaminovaný vzduch a nejde to proto ověřit. Michelle ale téhle teorii příliš nevěří. Howarda považuje za magora, který ji unesl a pod za vlasy přitaženou záminkou ji chce udržet ve sklepě. Jenže důkazů, že má tenhle apokalyptický vizionář pravdu, se postupně objevuje víc a víc. Stejně jako dokladů toho, že Howard je fakt pořádný magor... (CinemArt)

lamps

Nebýt posledních deseti minut, které až příliš narušují dosavadní charakteristický rukopis výpravy, bylo by to za čistých 5*. Sebevědomě zrežírovaná, fantasticky ozvučená a precizně zahraná oldschoolová deptárna, která se po většinu času dokonale veze na vlně čisté žánrovosti v podobě psychologického mysteriózního hororu a na delikátním projevu Johna Goodmana, jehož nestálý charakter zažehává dusivější napětí než drtivá většina dnešní hororové produkce. Dějové informace jsou neúplné, což je ale naprosto v pořádku - v dané situaci si nikdo není jistý, co se vlastně děje nebo co je druhý člověk zač, a stejně na tom musí být i divák, který je tak výrazněji pohlcen atmosférou nejistoty, strachu a rostoucí paranoie. Skvělá práce s obrazovými detaily a náznaky a nápaditá režie, která trvale udržuje napětí a překvapivé zvraty servíruje velmi surovým, intenzivním způsobem, Jak jsem naznačil, vrchol přichází deset minut před koncem, a přijde mi trochu líto, že podobně náznakový film, který tak chytře nechává nervovat diváka jeho vlastní fantazií, v závěru přesedlá na omšelou popkornovku, násilně našroubovanou na diametrálně odlišný Cloverfield... 85% ()

filmfanouch

Ulice Cloverfield je film o kterém se bohužel nedá moc napsat protože se spoilery dělají u tohohle psaní lehce. Podle názvu jde však vydedukovat že je to pokračování filmu Cloverfield (Monstrum) z roku 2008 od Matta Reevese (Úsvit planety opic). Ulici natočil debutant Dan Trachtenberg (natočil solidní kraťas Portal) a jeden ze scénáristů byl Damien Chazelle (Režisér Whiplashe). A jak to dopadlo? Herecky je to naprosto skvělý. Hlavní tři hrdinové jsou charismatičtí, skvělé hrají a jejich dialogy jim věříme. Nejvíc si svou roli užívá John Goodman jehož podivín Howard je člověk který vypadá jako budulínek který by neublížil mouše ale ve skutečnosti je hodně tvrdý. Scénáristicky je to taky skvělý. Dialogy zabaví a nenudí všechno je vysvětleno a vy se nebudete ptát na něco co nefává smysl. Trošku slabší je potom posledních 20 minut které musí navázat na předchozí díl a samozřejmě případně na ty další. Víte tento film vlastně byl natočen už dřív ale potom producenti napadlo to spojit s Cloverfieldem takže začali přetáčky. Závěr sice není špatný ale po docela slušně našlápnuté atmosféře ve zbytky filmu prostě zamrzí. Přesto Cloverfield doporučuju a jsem zvědavý kam by případně směřoval třetí díl. (nějaké náznaky už jsou) ()

Pepinec

Občas se hodí být mimo jako Trump na naší planetě a nevědět třeba, že ulicí Cloverfield už kdysi jeden film projížděl. To pak chápu, že asi není pro nikoho překvapení, co se stane. Takhle svěží napínák jsem zase nějakou dobu neviděl a jsou mně jedno všechny výtky, kterými se tu oháníte. Pravdu máte určitě všichni, jenže heslo k mému účtu nikdo. Čau! ()

Nin

Dobří herci a mnoho napínavých scén ve vyvedeném komorním thrilleru na pozadí mimozemské invaze. Říkal jsem si, jak to má (kromě skvělého Goodmana) vyvedený scénář, ale pak přišlo posledních 20 minut... Z chytrého psychologického dramatu se najednou stalo hloupoučké akční sci-fi a z hlavní hrdinky, která předtím racionálně kalkuluje, jak fungovat v bunkru s psychopatem, se stal Tomb Raider utíkající před jedovatým plynem (!) a zabíjející obří mimozemšťany improvizovaným molotovem. Takhle zkazit film na poslední chvíli se jen tak nevidí. (6/10) ()

Pilda17

Pokračování nebo spíše prequel filmu Cloverfield (2008). John Goodman zahrál svou roli dobře a beru ho jako jeden z největších kladů. 3/4 snímku se odehrávají v úkrytu a tam se dějí věci, které diváka musí bavit. Chvilku hlavní postavě Howardovi (John Goodman) věříte a za chvilku zase ne. Děj se odehrává na jednom místě, ale i přesto dokáže bavit. Nevíte nikdy, co se zrovna stane. Ač jsem první díl viděl, tak jsem si chvíli myslel, že je to třeba jen shoda názvu a tyto dva filmy nemají nic společného. Největší problém jsem měl nakonec s tím, že jsem věděl, co zrovna přijde. Pokud divák neuvidí první díl, udělá tu nejlepší věc. Přesto převažují hlavně kladné pocity a nebýt závěru, který neoslní, půjdu do plného počtu .. 8/10 = 80% ()

Cappuccino

Mary Elizabeth Winstead je dobrá ale John Goodman filmu úplne kraľoval. V jeho bunkri vládla skutočne tiesnivá atmosféra, pri ktorej by som rovnako ako postavy nevedel, či chcem byť vonku alebo dnu. John Gallagher Jr. bol však trochu nevýrazný a zo záveru sa myslím dalo vyťažiť viac. Hlavne mi nesadlo, že tvorcovia z M. E. Winstead ku koncu spravili niečo medzi Ripleyovou až MacGyverom (odkedy molotovov koktejl pôsobí ako kilo TNT?). ()

Foox

Sekvenčně strhující bunkrovka, které neuvěřitelně vévodí Goodman ve šťavnaté roli "zachránce". Nejenom díky němu jsou lehce stravitelné nějaké logické lapsy, ovšem co zanechá nepříjemnou pachuť je nutnost akčního sidequelového završení, jenž absolutně i doslovně pohřbí vše předtím. ()

S.Quentin QUALE

Jelikož nic dobrýho v poslední době nevychází, tak dávám za čtyři, ale zas až tak mě 10CL neodboural. Námět je vděčnej, nikoli originální (The Divide bylo mnohem lepší), scénář je ve většině stopáže strasně řídkej a zkratkovitej, což obecně není něco, nad čím bych striktně naplákal, ale myslím si, že si ten příběh zasloužil víc rozpracovat a taky objasnit. Postava Johna Gallaghera byla jen mluvicí vata, se kterou muselo být každýmu hned jasný, co se stane. Kdyby si to Goodman rozdal jen s Winsteadkou, která by vyšponovaně a víc explicitně zjišťovala, jestli je Goodman sadistický prase, byl bych asi spokojeněší. Závěrečná točka je fajn, jen je škoda, že byla celá sci-fi vložka alibisticky pošeřená. Hraničních 70%. ()

misterz

Veľmi zaujímavý multižánrový mix avšak horor ani omylom. Snímok takmer po celý čas funguje ako psychodráma, ktorá sa odohráva medzi ľuďmi zavretými v podzemnom bunkri. Atmosféra je tak živená konfliktnými situáciami, ktoré vyplývajú z pocitu všeobecnej neistoty a vzájomnej nedôvery. Navyše ani divák si počínaním Howarda (John Goodman) nemôže byť úplne istý a vlastne konečné odhalenie čo je zač po celý čas ostane len v hmlistej teórii, ktorú si každý jeden divák môže vyložiť po svojom. Veľmi sa mi pozdávalo aj odkrývanie kariet čo sa týka nahlodávania počiatočnej nedôvery hlavnej hrdinky ohľadom celosvetovej apokalypsy a jej postupné zmierovanie sa s osudom. Na druhú stranu z nej ale nemuseli urobiť práve Xenu so schopnosťami MacGyvera. Záver ponúkol celkom fajn scifíčko a niečo, načo určite každý čakal len škoda, že to bolo tak krátke. Preto by som sa určite nebránil ďalšiemu pokračovaniu. 80/100 ()

Vančura

Já to říkám pořád - nejlepší projekce je NASLEPO. Když si tady čtu dosavadní komentáře, uvědomuji si, jaké jsem měl štěstí, když jsem na film vyrazil naprosto nedotčen jakoukoli znalostí o tom, co od toho čekat. Neměl jsem ani tucha, o čem to má být, kdo v tom hraje, jaký to je žánr, neviděl jsem trailer ani nečetl anotaci distributora, a nikdy v minulosti jsem ani neslyšel o filmu Cloverfield, takže u mě asi byly splněny všechny podmínky k tomu, abych si ten film maximálně užil. Bohužel nestalo se tak - ten film mě nebavil, přišel mi strašně dlouhý a protivně žánrově nevyhraněný, a výsledné rozuzlení mě skoro až rozčarovalo - odcházel jsem z kina a hlavou se mi jen honilo povzdechnutí "Bože, to zas byla hovadina". Nechápu důvod, proč chtít takový film vidět - osobně těch 105 minut strávených jeho sledováním považuji za zcela ztracené. Btw. Mary Elizabeth Winstead by se mi víc líbila, kdyby toho v tom filmu měla na sobě výrazně míň, jestli mi rozumíte. Aspoň v té sprše mohla něco ukázat, no ne? UPDATE 7.4.2020 - Na podruhé po 4 letech mi to kupodivu hodně sedlo - a to i navzdory tomu, že jsem již znal předem závěrečné rozuzlení. John Goodman je zde prostě výborný a každá scéna s ním mě strašně bavila, je to vážně skvělý herec. K herectví Mary Elizabeth Winstead se už stavím víc vlažně, ale stále je zde snesitelná; John Gallagher je zde pak jen do počtu a za zmínku v podstatě nestojí. Děj mi přijde hodně nápaditý a je zábavné, jak si to s divákem pohrává až do poslední chvíle - pokud tedy má to štěstí, že o filmu předem nic neví. A pokud jde o samotný závěr, tak ten se mi zde nově také moc líbil a vyloženě mě potěšil, byť jsem tam trochu postrádal vysvětlení, jak to tedy bylo s tou Howardovou dcerou. ()

pornogrind

Popravdě nechápu tak vysoký hodnocení. Tohle komorní Sci-Fi drama mě zrovna dvakrát neoslovilo. Do kategorie horor bych to vůbec neřadil. Bez napětí, bez atmosféry, bez emocí a bez větších hereckých výkonů. Se zbytečně přemršťenou stopáží. Tohle se hodí možná tak do televize. Nechápu, že takový filmy vůbec dávají do kin. Nuda. ()

mzss1

(80%) ULICE CLOVERFIELD 10 má být jakýmsi pokračováním MONSTRA z r. 2008. Hmm, asi takové nepřímé, což se odrazí až v úplném finále, ale to je fuk. Beru to jako samostatný film. Tohle není točené ruční kamerou, žánrem je to takový psychologický thriller a sci-fi se odrazí až jen ke konci. Takové postapokalyptické to je, no …. Rozhodně mě to od začátku do konce zaujalo. Pravda, chvílemi to má pomalé tempo, ale já se nenudil ani na chvíli, možná ke konci mi to přišlo moc urychlené, kdyby se to trochu doladilo, mohla to být ještě větší pecka, ale co už …. Hlavní hrdinka Mary Elizabeth Winstead je prostě sympaťačka jak se sluší a patří – fandil jsem jí do poslední chvíle. John Gallagher Jr. Mě též zabavil a nejvíc mě nadchl John Goodman, který zahrál „psychopata“ na výbornou. Stále jsem si klad otázku k hlavnímu rozuzlení filmu, jestli on je takový magor, co apokalypsu jen hraje, nebo ne? Odpověď dostaneme ke konci filmu vcelku inteligentní. I hudba nebyla špatná ... Pro někoho to může být nudný film, až tak v 3/3 snímku cca se začne něco dít svižného, ale mě toto komorní pojetí sedlo. Těším se na další shlédnutí. ()

kingik

Holka havaruje v autě, následně se probouzí zraněná v protiatomovém krytu domácí výroby, kam ji umístil odulý chlápek. Ten ji namluví, že venku mezitím došlo ke katastrofě, snad i invazi, kterou nejspíše mají na svědomí mimozemšťané. Vzduch je kontaminován, z bunkru nikdo nesmí ven. Celý film je v podstatě o tom, zda je toto tvrzení pravdivé, či nikoliv. Když se zkříží psychothriller typu Room s prvky scifi typu Válka světů, co z toho může asi tak vzejít. Film na jedno podívání, na který se do kina nevyplatí chodit. Já na něm ale byl. Působil na mě levně, scenáristicky nedotaženě, režie a herecké trio jej zdatně táhlo. Vyjít tohle rovnou na dvd, nebyl bych nijak přehnaně kritický, řekl bych fajn, tenhle formát je pro tenhle film přímo ideální. Je třeba si uvědomit, že v kině platíme většinou za filmy vizuálně atraktivní, dějově bohaté, herecky zajímavé. Tenhle nemá bombastický vizuál, na triky je hodně skoupý, komorní atmosféra převládá, občas se dostaví i klaustrofobický pocit, drtivá většina děje je minimalisticky vystavěna, téměř na úrovni divadelní hry o dvou dějstvích. To první dějství je vzdálenou variací na psycho snímek Room, akorát je to asi desetkrát zajímavější, neb zde nepobíhá nenalíčená šereda s fakanem z džungle. Druhé dějství, do něhož se film násilně překlopí až v závěrečné čtvrthodině, pečlivě a pomalu budovanou atmosféru v uzavřeném podzemním bunkru kazí. Vysvětlí se, jak se to s unesenou Michelle vlastně doopravdy mělo, nevysvětlí se ale několik zajímavých, ne úplně nepodstatných detailů kolem únosce/zachránce. Kolem nepříliš sympatické postavy spasitele, kterou ztvárnil John Goodman, se za tu více jak hodinu vytvoří solidní porce pochybností o jeho báchorce o nastalé apokalypse, vyvstane nejedno podezření ohledně pravdivosti jeho slov a tragickém konci jeho rodiny, a celé to má punc vyhroceného a hutného napínáku. Mluvil ten divný a málo důvěryhodný chlap pravdu, že venku nastal konec světa, vždyť příliš důkazů o tom, že na povrchu došlo ke katastrofě neexistuje (dvě uhynulá hospodářská zvířata+zoufalá ženština viděna Michelle skrz okno bunkru), nebo je to jen starý perverzák unášející mladé dívky na odlehlou farmu. Film všechny náznaky indícií, směřujících k tomu, že Michelle má co dělat s vyšinutým magorem, najednou nechá ladem. Na spoustu otázek tak divák nedostane žádnou odpověď. Pokud o odpovědi nestojíte, můžete jednání scenáristů brát tak, že jen diváka toužili zmást, i když tak činili ne úplně šikovně. Dojezd filmu není nikterak zajímavý. Určitě se nevyrovná dění v bunkru. Tam se sice příliš akčně neoperovalo, klábosilo se, hráli se i společenské hry, ale také se kuly plány, jak se dostat ven a napětí mělo častokrát značně hustou konzistenci než dynamický, avšak rozbředlý závěr, který s ohledem na předchozí dění působil hodně rušivě. Ústřední trio herců hrálo zcela přirozeně. Okatá Mary Elizabeth Winstead v "pážecím" účesu navíc ukazuje, jak správně nosit tílko. A tohle tílko je i hlavní vizuální atrakcí. Jak jsem v úvodu zmínil, nikterak atraktivní podívaná to zrovna není. Scénář není protkaný originalitou, spíše variuje už existující filmy. Dan Trachtenberg může být rád, že se jeho film podíval do kin. Za blbým názvem se skrývá skromný film plný logických děr, který v kinech velký rozruch nenadělá. V závěru zjistíte, zda se skutečně jedná o prequel k filmu Monstrum (Cloverfield 2008). Ale i přes všechnu snahu, kdy se mně několikrát sroloval šourek, jsem nebyl schopen určit stoprocentní dějovou návaznost mezi těmito dvěma odlišnými filmy. 60% () (méně) (více)

Omnibus

"Zachráníš a připoutáš, leč vděku se nedočkáš. Kyselina chloristá, vztah vám zničí dočista." Američani jsou paranoici, budování bunkrů pro přežití je sympatická tradice, John Goodman je goodherec a emzáci jsou kazišuci. Kromě hubení lidstva a ničení budov vysavačem se bohužel pokoušejí zničit i slušně rozjetý paranoidně-psychopatický film, což se jim nakonec během nešťastně krátké doby (škoda, že nedostali o mnoho míň nebo naopak víc času) spolehlivě povedlo. ()

Sobis87

Po scéně se sudem jsem tomu chtěl napálit plný počet, ale ten závěr to táhne dolů. Není sice úplně nelogický, ale rozbíjí dosavadní atmosféru a pečlivě budované napětí najednou nahrazuje uspěchaná rychlokvaška. Škoda, mohla to být nekompromisní pecka a ústřední trio bylo výborné. ()

IQ Tiqe

Původní Cloverfield měl nápad, originalitu, tohle sice nějaké zvraty a překvapení má, ale přijde mi to jako by tvůrce nevěděl, kudy kam, tak udělal takovej mix dvou filmů, co dohromady moc nefungujou. ()

Cloverfield se oficiálně dočká pokračování

Cloverfield se oficiálně dočká pokračování

30.01.2021

Uncharted našlo nového režiséra

Uncharted našlo nového režiséra

18.01.2019

Po odchodu Shawna Levyho (Ocelová pěst) se filmová adaptace herního Uncharted znovu ocitla bez režiséra. Snímek, který má vyprávět o mladém Nathanu Drakeovi, jehož ve filmu ztvární Tom Holland … (více)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2016

Třetí Cloverfield už je na cestě

Třetí Cloverfield už je na cestě

28.10.2016

J. J. Abrams pokračuje v budování sci-fi antologie, která zatím čítá Monstrum (aka Cloverfield) z roku 2008 a letošní Ulici Cloverfield 10. Série tajuplných thrillerů, v nichž si nemůžete být ničím… (více)