Harry Potter a Ohnivý pohár

• Velká Británie Harry Potter and the Goblet of Fire (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Drama
Velká Británie / USA, 2005, 157 min

Navzdory zlým snům, které ho nepřestávají pronásledovat, vydá se Harry s Weasleyovými na čtyřsté dvacáté druhé famfrpálové mistrovství světa. Slavnostní zahájení je velkolepé, v noci však kemp přepadne skupina maskovaných čarodějů, kteří vyvolávají paniku a na obloze vykouzlí obrovskou lebku s hadem v ústech. Znamení Voldemortovo. Je jasné, že se blíží temná doba. Je to zřejmé i z faktu, že se tu bude konat významný Turnaj tří kouzelníků, jehož vítěz získá Ohnivý pohár. Do soutěže se smějí přihlásit pouze kouzelníci starší sedmnácti let. Do Bradavic přijíždí nejen nový učitel obrany proti černé magii Alostor Moody, ale také výpravy ze dvou dalších evropských kouzelnických škol. Zatímco se napjatě čeká na trojici, kterou pohár vybere, začíná vyučování. Moody dává od první hodiny jasně najevo, že bere obranu proti černé magii vážně. Nastává slavnostní okamžik. Pohár vybere do turnaje Cedrica, Viktora a Fleur. K úžasu všech určí ještě Harryho, i když mu ještě není sedmnáct. Podle pravidel se musí turnaje zúčastnit, protože byl pohárem vybrán. Harry zjistí, že prvním úkolem bude získat zlaté vejce, střežené drakem. Kolegiálně to prozradí Cedricovi a oběma se to v napínavém souboji podaří stejně jako Viktorovi a Fleur. Zatímco se chystají na druhý úkol, blíží se velký Vánoční ples. A to ještě netuší, že se závěrečný úkol turnaje změní v děsivou noční můru, která bude někoho stát život. (TV Nova)

Gluminator

Škoda, že si tato série neudrží jednoho, maximálně dva režiséry a hledají se pořád nový a nový. Nicméně tento díl byl zvládnutý bravurně, ačkoli moc uspěchaně, dal se daleko lépe pojmout co se týče infromovanosti daných událostí. Ovšem nedá se vytknout moc věcí, člověk se náramně baví a zároveň je napnutý co přijde dalšího. Největší plus v tomto díle je jednoznačně znovuzrození lorda Voldemorta, který byl velice dobře zpracován. Ralph Fiennes je jednoznačně ten pravý Voldemort. 90% ()

Domitri

Podle mě možná trošku přeplácaný 4.díl ale nic hrozného to není... sice je příběh strašně okatelný, takže dopředu víte co se stane, i tak jsou momenty který vás nadchnou aspoň zpracováním... 65% ()

Naby

Opět nový kousek příběhu, kdy hlavní linie není tak důležitá jako spojení celého příběhu napříč lety (díly). Spousta nových zahímavých efektů. Celkem 3,9* ()

Lockdown

Newell pokračuje na temnější vlně Cuarona a servíruje nám další z příběhů dospívajícího kouzelníka Harry Pottera. Harry se tentokrát shodou okolností ocitne na nebezpečném turnaji Tří kouzelníků, kde mu půjde celou dobu o život. K ruce mu zde bude i nový profesor Obrany proti černé magii Pošuk Moodey. Ten celou dobu pomáhá Harrymu v cestě turnajem. Po celou část filmu si ale přesto pokládáme otázky typu: Proč mu pomáhá? Je opravdu ten za koho se vydává? Zde bych vyzdvihl hlavně herecký výkon Brendona Gleesona. Seznamujeme se zde s tehdy ještě mladou vycházející hvězdou Robertem Pattinsonem, který ztvárňuje Harryho soka v turnaji Cedrika Diggoryho. Akci střídá další akce a děj jako takový utíká docela rychle, bez nějakých výraznějších hluchých míst. Problém nastává pak, když většina těchto akcí zůstane nedotažených a Newell se okamžitě orientuje na další. Problém toho, když se snažíte do filmu narvat celou knihu. Když se vrátím ke (staro)novým postavám, seznamujeme se zde s novým, upgradovaným Voldemortem v podání Ralpha Fiennese. Ten však nebudí tolik hrůzy, kterou by jsme čekali. Chybu však nevidím na straně herce, ale asi v celkovém ztvárnění masky, která nevyleká ani 5leté dítě. Ne lepší než předchozí díl ale rozhodně uplně nezklamal. 75% ()

Jard

Čarodejnícky turnaj a znovuzrodenie Lorda Voldermorda. Na môj vkus bola dejová línia spočiatku dosť unáhlená, no naopak plynulá s pochopiteľným príbehom. Skrátka klasika, ktorá nesklame. 75% ()

DK197

Váhám mezi třetí a čtvrtou hvězdičkou a zatím je to tak někde mezi. Samostatně hodnotit film znamená, že bude recenze víceméně kladná. Porovnáme-li však film s knihou, tak ačkoli ve filmu nechybí důležité momenty, jsou zcela zparchantěle roubovany na úplně jiný podklad scénáře. A důležité vedlejší postavy jsou vedeny velmi ploše. Popřípadě charakteristicky zavádějící oproti knize. A to se mi nelíbí. ()

Nataniel73

Skvelá fantasy, ktorá v ničom nezaostáva za predošlým väzňom z Azkabanu a spolu s ním patrí do TOP 50 filmov. Druhý najtemnejší diel (po Tajomnej komnate) a zároveň najvtipnejší. Je to taká všehochuť, ale s jasne stanovenými pravidlami a dejovým rámcom. Od Daniela Radcliffa sa samozrejme herecké zázraky čakať nedajú, ale napríklad taký Lord Voldemort bol temný a presvedčivý až hrôza. Skvelý Jason Isaacs tu veľa priestoru nedostal, ale svoje kvality obhájil. Scénu na cintoríne považujem za rozhodne jednu z najlepších v celej sérii. Taktiež pôsobivý bol aj súboj Harryho s Uhorským chvostorožcom a možno mohol režisér aspoň námatkovo ukázať aj ostatné súboje čarodejníkov s na pohľad veľmi pôsobivými drakmi. Umrnčaná Myrta tomu dodala svoj špecifický humor a Vianočná tancovačka nezbytnú špetku irónie a sarkazmu, ktorý vo filme vždy uvítam. Prekvapila Hermiona ako sa dokázala odviazať a vyhubovať Ronovi a na záver musím znova vyzdvihnúť nádherné scenérie vo viacerých sekvenciách filmu. Posledný diel, ktorý si udržal po celý čas veľmi vysokú kvalitu, ktorá s tými nasledujúcimi začala pozvoľna klesať. 85% ()

enoemis13

Dvojnásobne dlhšia knižná predloha vtesnaná do rovnakej stopáže ako predchádzajúce diely. Kto v tomto nevidí prúser ... Vyškrtnutie postáv (Ludo Bagman, Winky, Bill Weasly...), vlastne vyškkrtnutie celého deja okrem úplne základnej dejovej línie... Bohužiaľ je tento diel pre mňa určite najslabší z celej série, ten nápad rozdeliť film na dva tu bol ale ... Jediné, čo je ešte ako tak dobre spracované je scéna na cintoríne, ale ani tá nevie zvrátiť túto nezáživnu, obsahovú ukážku knihy. Veľké sklamanie ... 40% ()

soukyd33

Tento film je jeden z prvních, který dostal tmavý nádech scény. Prakticky vše se odehrává ve tmavých scénách. Tedy není nic vidět. 👎 Je to otázka pohledu. Scény a herecké výkony jsou velmi dobré. 👍 Napětí zde nechybí, a na konci se film promění v horor. Poznámka: Oproti knižní verzi, zde mnoho chybí. Doporučuji. Hvězdiček 3 ()

sehnalkakac

Podle mě nejlepší ze všech dílů, tak nějak to tu přepadá z děckého filmu o kouzlech do mnohem ponurejšího a složitějšího příběhu, ale stále si to drží tak nějak i humornou část viz taneční kreace. ()

Kivis

Výborná knížka, výborné filmové zpracování. Jakožto fanouška sportu mě sice docela zklamalo, že Voldemortovi stoupenci udělali s famfrpálovým mistrovstvím tak rychlý konec, ale hned na to jsem byl saturován soubojem o Ohnivý pohár. Postavy z dalších škol dodaly potterovskému světu nový šmrnc a samotný Turnaj tří kouzelníků udržoval neustálé napětí - jak sám o sobě, tak se vším tajemnem, které tento ročník obklopovalo. Ve filmu jsem se zamiloval do scény, kdy se za Harrym zavře bludiště. To je přesně ten moment, kdy se definitivně loučíme s pohádkovým Harrym Potterem. Od té chvíle už nás čeká spíš thriller pro náctileté a starší. Vyvrcholení turnaje má opravdu grády a je jen trochu škoda, že roli Cedrica tu hraje Pattinson, kterého zrovna nemusím, ale to už je můj problém. Taky je tu docela osekaná linka s Cho, která je v knize nádherně vykreslená. Ale co si budeme povídat - pro spád filmu je to jedině dobře. Tleskám. ()

Bogrant

Pokles oproti trojke, ale režisér Newell sa našťastie viac priblížil Cuarónovi než Columbusovi, čoho výsledkom je opäť temná časť, nabitá rôznorodým príbehom, ktorý je rozprestrený na pole troch súťaží, z ktorých každá má svoje čaro a svoje napätie. Napriek na prvý pohľad prehnanej dĺžke, to prakticky nemá väčšie hluché miesto a človeka to zaujme. Dej sa najmä na konci zasa niekam posúva, pribúdajú tie najkľúčovejšie postavy a nebojí sa to zájsť až po smrť. V mojim očiach ide zrejme o druhú najlepšiu časť z celej potterovskej ságy. ()

pichta

Skvelá filmová seria pokračuje a stale vrcholí. Kazdym jednym dielom ukáže niečo skvelé. PS: český dabing je naprd, slovenský je úžasný ()

KuceraJohny

Pro mě je Harry Potter zkrátka něco, co formovalo mé dětství, takže asi nikdy nedám méně než 5 hvězdiček, i když zrovna u Ohnivého poháru jsou věci, které mi tolik nevoněly. Musím říct, že při tom zpětném sledování série, je opravdu zajímavé sledovat, jak každý režisér má jiný styl natáčení. První dva snímky měli svou kouzelnou atmosféru, třetí snímek přišel s parádní temnou stránkou, no a Ohnivý pohár je v atmosféře někde mezi. Na čtvrtém filmu mi asi nejvíce vadilo a přišlo zvláštní, že i přesto, že má snímek 2 a půl hodiny tak se tam vše promítne jen okrajově. Je to snad poprvé co se přeskočí Harry u Dursleyových, Úžasná scéna z Famfrpálového mistrovství skončí až překvapivě rychle a vlastně z žádného momentu se nevyždímá vše co by bylo třeba a tak některé dějové linky jsou naprosto nedokončené. Jakožto čtenář i divák zároveň musím, říct že film je pro mě o mnoho lehčí pochopit než pro prostého diváka, což jsou mínusové body pro Mikea Newella. Druhá věc je fakt, že Daniel Radcliffe mi zde ukázal, že tehdy nebyl příliš dobrým hercem. Ono celkově v tomto díle není moc dobrých dětských herců, i když Emma Watson se opět posunula. Ale abych snímku stále něco nevyčítal, tak musím říct, že jsem se i tak moc bavil. Dokonce se mi líbil i styl režiséra, který příběh postavil i na základech komedie ze středních škol, což bylo zajímavé. Už jsme neměli jen kouzelný svět nebo temné hrůzy kouzelného světa. Měli jsme už i vznikající vztahy a to celou sérii o trochu zas posunulo. Na závěr musím říct, že jsem se opět bavil, avšak Ohnivý pohár patří k těm nižším příčkám Harryho Pottera. ()

Feacher

Tady už začíná jít serie do citově zničujících událostí a pouze mi to dokazuje, že stále i po několika zhlédnutích je to pro mě jeden z nejsilnějších příběhu, které jsem ve filmu kdy viděl. Dle mého filmařsky skvělé! ()

Colomba666

Čtverka se více zaobírá pubertálními životy hlavních protagonistů, než kouzly. Harry se vybarvuje jako rozmazlený fracek, což nevím, kde vzal, když vyrůstal, tak, jak vyrůstal. Ron na tom není o nic lépe, neboť žárlí na svého "nejlepšího" kamaráda, namísto toho, aby mu jeho "výhru" přál a povzbudil jej, tolik k jejich "přátelství". Hermiona se poprvé zamiluje, žel bohu ne do toho, kdo o její přízeň očividně usiluje od prvního ročníku.  Kdyby se děj ubíral více "kouzelnickým" směrem, namísto řešení zápletek mezi jednotlivými osobami, mohl být i plný počet. ()

Rebel24

Už opening scene and song ukázali ze toto bude temné. Hrdinovia dospievaju, prežívajú prvé trapasy, lásky no hlavne hry v ktorých ide o viac než Trojčarodejnícky pohár. Táto časť je moja najobľúbenejšia, vynikajúci balans medzi tým co nám bolo doteraz servírované (teda zábava, tajomstvá kúzelného sveta) a novými doplnkami (Voldemort v plnej sile a kráse(?), skryty zradca a zabijak, nedôvera medzi hlavnymi postavami). Mike Newell drží opraty pevne v rukách a tentoraz už dôjde na veľmi vážne a emotívne scény, ktoré dokazujú ze tento príbeh už nie je pre slabé natury anymore a bude sa pritvrdzovat. 💯% ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?