Udalosti a osoby v tomto príbehu sú vymyslené. Akákoľvek podobnosť s realitou je čisto náhodná. Miesto : kdesi v Hollywoode. Potemnelá kancelária režiséra Newela. Za stolom sedí režisér a samotný Harry Potter.... Newell: „Harry , potrebujem aby tvoj štvrtý film vyzeral bombasticky ....“ Harry : „EFECTA MAXIMMAA.....“ Newell: „...ešte bombastickejšie ako všetky doterajšie hlavne tie draky nech vyzerajú ako živé .....“ Harry : „EFECTA DRACONIS BOMBASTICAAAA.....“ Newell : „áno áno to je ono a teraz ešte nech to má poriadne nahypovanú kampaň.“ Harry : „MARKETINGUS ULTRAFUCKAHYPERUS!!“ Newel : „Áno áno, také čosi......a nenapadá ťa už nič iné Harry ? Harry : „Čo tak zložitejší príbeh a komplikovanejšie postavy ?“ Newel : „Aaale choď však Rowlingová to furt píše ako rozprávku“ Harry: „A čo keby si to natočil trochu temnejšie ?“ Newell : „Blázniš, veď by na to nemohli deti, dosť veľký risk bol už to, že ktosi umrie“. Harry: „ A čo keby Voldemort nevyzeral ako zle zachovaná múmia a nesprával sa ako idiot ?“ Newell: „ Harry, my točíme popkorn, nie filozofickú esej, cháp že zlo musí byť porazené a musí byť zlé na prvý pohľad.“ Harry : „Tak mi teda rejžo povedz, kvôi čomu by to náročnejší divák mal vidieť ?“ Newell: „ No.......lebo je to in?“ Harry sklopí hlavu , zavrie dvere a popod nos si zašomre „Ešteže tam máme tú plesovú časť, čo je celkom sranda a snáď to ako každý diel zachráni Emma Watson....lebo inak je to najslabší film série...ani Cho som nezbalil a vôbec...mám pocit že sa na tento film dá rýchlo zabudnúť...“ 8/10(11.12.2005)

Slabé čtyři hvězdy jsou pro mě po jasně pětihvězdičkovém třetí díle zklamáním. V souboji Cuarón - Newell, Newell neobstál. Především se čtvrtou knihu narozdíl od třetí nepodařilo odpovídajícím způsobem převézt do scénáře. Zatímco v trojce působily scénáristické úpravy přirozeně, zde vede snaha odvyprávět co nejvíce na co nejmenším prostoru k dějovým skokům a nedotaženosti mnoha scén, k rychlé kumulaci zápletek, aniž byl prostor je nějak více vysvětlit či přiblížit. Hlavně mi ale dost chybělo temnější ladění knihy - kde byl důraz kladen na Harryho těžký psychický stav, poté co se k němu skoro všichni otočí zády, protože ho podezírají z podvodu - tady tento motiv trvá asi pět minut a pak je zase vše v pořádku. Podobně Harryho trápení milostné je tu zjednodušeno, že osloví dívku, ona odmítne a jede se dál - o tom, co je to za holku a co k ní Harry cítí, není ve filmu nic. Navíc i ty akční a "strašidelné" scény, které Newell akcentuje nemají onu působivost, kterou jim dokázal dát Cuaron. Například klíčová scéna v labyrintu a scéna s Voldemortem nemá ani náznak oné působivosti, když se v trojce objevili mozkomorové. S herci jsem byl víceméně spokojen, jen bohužel většina z nich měla minimum prostoru. Ani herecký projev Radcliffa mi nedělá problémy, ostatní si pak skoro neužijeme. Rupert Grint jako Ron už přestává být tím příjemným humorným oživením z prvních dílů a stává se nesnesitelným. Samostatnou kapitolou je pak několikaminutová scéna s Ralphem Fiennesem v klíčové roli Voldemorta - ne že by Ralph nehrál dobře, ale jeho postava rozhodně nemá tolik působivosti kolik by mít měla. Ještě se zastavím u hudby - Johna Williamse nahradil Patrick Doyle. Zatímco Williams přinášel díl od dílu lepší hudbu - od průměrné jedničky se propracoval k dokonalé a motivy nabité trojce, Doyleovo score je krokem zpátky. Málo výrazných motivů a hlavně když už nějaký výrazný motiv obsahuje samostatná hudba na CD, tak ve filmu je hudba použita velmi nešetrně a nezajímavě. Nejkřiklavější je opravdu nádherné love theme (na CD jako Harry in Winter), které se ovšem ve filmu objeví asi na deset sekund.(24.12.2005)

• Dudek

Harry Potter a Ohnivý pohár je v mnohém jiný než ostatní díly. Především se jedná o dospělejší film. Mike Newell, ať si říká kdo chce co chce, se s režií vypořádal mnohem lépe než jeho předchůdci. Dává více prostoru atmosféře, která předchozím filmům chyběla. Každý díl se chlubil nálepkou temnější než kdy dřív, pravdou však je, že jediný díl, který opravdu ztemnil je právě Ohnivý pohár. Vizuální stránka filmu je na jedničku podtrženou, stejně tak i Newellova vize magického světa, vždyť stadión je naprosto dokonalý - na první pohled se zdá jako obyčejný mudlovský národní stadión, ale hned na druhý si všimneme, že není tak v pořádku. Co je tedy v nepořádku? Někteří z vás již naráželi na jistou nepovedenost scénáře, který sází na to, že každý divák je zároveň znalcem knižní předlohy. Ona vůbec znalost Harryho Poterra tento film stahuje dost dolů. Koukněte se na ten hrozivý spoiler, který šíří samotný distributor - láká na velkolepé povstání lorda Voldemorta. Je to tak v pořádku? Ne, to v žádném případě. Jak pro někoho může mít tato scéna šokující podstatu, když o ní bude vědět? Věřte tomu nebo ne, ale existují i tací, kteří knihu nedočetli. A já takových lidí znám více než dost. Ale vraťme se o krok zpět, ke scénáři. Je opravdu hrůzné, kolik logických děr v sobě má. Nepodává žádná vysvětlení a prostě jen stroze plyne dál. A vůbec. Ten papír v sobě nic neskrývá. Pod náznakem příběhu s textem není nic jiného než prázdnota. Tak neuvěřitelně plytký film se jen tak nevidí, a ještě horší na tom je to, že si hraje na veliké dobrodružství. Pod nádherným režijním kabátkem se tak skrývá jen skoupá kostra. Mike Newell to ale rozhodně zvládl jak nejlépe mohl. Jeho vize magického světa je pro mě ve světě filmu zatím nepřekonaná a to jsem se ani nedostal ke scénám, které si vyloženě vychutnává (ples, příchod studentů z Kruvalu a Krásnohůlek...). Též filmu dodává emoce, které těm předchozím naprosto chyběli. Divák se tak může přistihnout, jak soucítí s hrdiny a má o ně dokonce i strach. S hrdiny, jejichž herečtí představitelé nejsou zrovna šťastně vybráni. Nic proti hereckým výkonů. Abych se přiznal, jediný, kdo působil jako pěst na oko je Daniel Radcliffe. V některých okamžicích, sice hraje celkem slušně, ale jinde buďto přehrává nebo předvádí nějakou šílenost, která se do té situace absolutně nehodí. Nový film, nové postavy – s výběrem nových tvářích jsem souhlasil. Tedy většinou. Cho Chang, Igor Karkarov, Madam Maxime a dva nový soutěžící, ti všichni byli naprosto v pořádku, ale Brendan Gleeson mi na Moodyho vůbec neseděl, avšak svou roli zahrál skvěle, to ano. Dokonce i Voldemort byl vybrán velice dobře, i když nepůsobil vůbec takovým dojmem, jak by měl a celou sérii tak shazuje o stupínek dolů... Nedůstojnosti – poslední věcí, na kterou bych se zaměřil jsou chyby, které režisér udělal. Nenašel jsem jich sice moc, ale na druhou stranu byly docela drsné. Nejvíce upozorním na tuto – použití trapných vtípků v naprosto nevyhovujících situacích. Pamatujete si ten moment, kdy Brumbál představuje ve Velké síni studentům soutěž? Pak si jistě vzpomínáte i na příchod školníka. Musím se přiznat, že je tato scéna naprosto mimo a jediné co by pomohlo je vystřihnutí. Školníkův běh a pak i příchod k řediteli školy, to vše je jasným odkazem na romantické komedie, odkud si Newell tento prohřešek také přinesl. Jinak, jak jsem řekl, jsem s režií nadmíru spokojen, ovšem scénář (dialogy, posloupnost děje) je neskutečný průser...(17.4.2006)

• Slasher

Tohle fakt nemá cenu. Radcliffe je herecký dřevo a na pohled hrozná držka, úplně mi to ničí celou Potterovskou filmovou ságu. Nějak nemám chuť dodívat ten zbytek. A miluju knížky.(1.1.2011)

• Renton

Scénář: Steve Kloves .. Tak jsem se po více než třech letech od premiéry trojky vrátil k filmům Harry Potter and.., fenoménu jednadvacátého století, který mě nechává naprosto chladným, čehož je důkaz, že jsem se na díl s pořadovým číslem čtyři podíval jen kvůli uvedení pátého do kin - to abych neměl mezery.. A nebudu zastírat, že tento díl byl prozatím nejslabším a nejprázdnějším, čímž se můj negativní postoj k sérii ještě zhoršil. Knihy jsem o dovolené četl jen kousky, ovšem s obsáhlostí a podáním předlohy se film nedá vůbec srovnat. Všechno je ploché a plytké a tak se sází na vydatnou trikovou masáž a akci. Jenže když se v tomto Newellově světě od začátku necítíte dobře, jsou tyto dětinská oblbovátka vlastně k ničemu. Kdyby čtvrtý Harry Potter neměl vymazlenou plesovou sekvenci, asi bych se unudil k smrti. Sice je jen dovyprávěná bez nějaké větší invence, ale i tak ty scény potěší.(14.8.2007)

• - Ve scéně, kdy Harry (Daniel Radcliffe) vyleze z jezera, mu Hermiona (Emma Watson) podává osušku. V dalším záběru ji však má zpět zase Hermiona (Emma Watson), poté opět Harry (Daniel Radcliffe) a následně opět Hermiona (Emma Watson). (Stirek45)

• - Když Harry (Daniel Radcliffe) ráno snídá, kouká na Cho (Katie Leung). Kouká na ni přes celou místnost, a ona sedí u stolu Zmijozelu se svýma kamarádkama. Přitom Cho do Zmijozelu vůbec nechodí. (orkadimenza)

• - Kostymérka Jane Temimeová a představitelka Rity Holoubkové Miranda Richardson vzdaly vizáží Rity hold populární hollywoodské herečce z 30. let Heddě Hopperové, která byla známá svérázný vkusem při výběru oblečení. (ricky4)