Film má v sobě dvě hlavní kouzla, který na mudlu mého kalibru fakt zapůsobila. První kouzlo je turnaj tří - čtyř kouzelníků má všechno čeho si ve filmu cením nad zlato i sůl dohromady. Tempo, napětí, akci, skvělé nápady pro vizuální orgie doplněné o výbornou hudbu. Druhý kouzlo je Emma Watson jako Hermiona, když se objevila v těch plesových šatech začal jsem lapat po dechu. Rone Weasley vedle tebe sedí taková holka, která ve své věkové kategorii nemá abslutně konkurenci a ty jí neumíš pozvat ani na ples !! Proboha já hrát roli Rona Weasleyho tak od první minuty Herminonu balím, knížky neknížky, scénář nescénář, tady jde o holku !! To by mě museli z toho filmu úplně vyrazit, abych Hermionu přestal balit. Vlastně i kdybych hrál třeba Brumbála nebo lorda Voldemura, tak bych balil Hermionu. Právě scény z přípravy na ples a ze samotného plesu mě neskutečně pobavily, protože když jde o holky nebo o z holčíčho hlediska o kluky, jsou na tom kouzelníci i mudlové stejně. Škoda, že první setkání Harryho Pottera a lorda Voldemorta nemělo v sobě potřebný dramatický náboj, měl by jinak ohnivý pohár ve svém kalichu všech pět hvězdiček.(26.7.2007)

Pokud čekáte propracovanou strukturu kouzelnického světa, jaká byla typická pro předchozí díly, budete pravděpodobně zklamáni. Newell zhoršující se převoditelnost knih vyřešil tak, že ze čtvrtého Harryho udělal regulérní akční film. Pokud tedy nejste seznámeni s předlohou, dejte snímku raději vale. Ono totiž adaptovat knihu je i přes vzrůstající primitivitu děje čím dál složitější. Rowlingová stále více knihy vyšperkovává nejrůznějšími drobnostmi a detaily, které právě ukotvují kouzelnickou atmosféru či poskytují vodítka k závěrečnému rozřešení. Děj pomalu plynoucí takovýmhle způsobem za dvě a půl hodiny převést prostě nemůžete. Film tak naplno využil akčního potenciálu knihy, od první do poslední scény na plátně neustále něco bouchá, lítá či řve, na chvilku se nezastaví a celých těch sto padesát minut je vlastně jedinou nepřerušenou katarzí. Newell se soustředí opravdu jen na tu nejzákladnější linii a škrtá vcelku citlivě, pokud tedy nepočítám jistou nedotaženost scén, které chvílemi ubíhají opravdu až moc rychle, divák nedostane čas k nasání atmosféry, jen aby se honem honem dovyprávěl ten zbytek. Asi jsem primitiv, ale já si tyhle útoky na první signální hanebně užívala a po Cuarónově poetice jsem ani nevzdechla. Až do té doby, než se Newell začal sám pokoušet o drobné chvíle „intimnosti a niternosti“, které mimo okouzlující rozhovor přes stěny stanu většinou nezvládá. Naopak v okamžiku, kdy se dostane na pole jemu vlastní, překvapuje svou civilností (viz. taneční). Problém je, že často tyto drobné trable svých postav nebere vážně a prvoplánově si z nich střílí. Vypiplaná vizualita dovedená k dokonalosti někdy paradoxně vylepšuje knihu, když se oproti jejímu nevinnému líčení nebojí přitlačit na pilu. Jelikož Newell hlavně těží z práce svých předchůdců a sám nic nebuduje (nehledě na to, že nové postavy pojal rovnou jako pouhý dekorativní prvek), může si dovolit dát více prostoru drobným scénkám, hláškám a žertíkům (konečně si někdo začal všímat potenciálu Freda a George či do nebe volající osamělosti Uršuly). Upozornění: imho se nejedná o film pro děti. Jednak na plátně neustále panuje až necitlivý rambajz a jednak se tvůrci rozhodně nebojí použít děsivé postavy ani řeči o smrti a tvrdit, že to fakt není nic pěkného (i když třeba do takové krajnosti, že by se ukázal pahýl odseknuté ruky, se zase nešlo). Se snahou prezentovat snímek jako pořádné psycho, kdy se Harry konečně musí osamostatnit a postarat se sám o sebe, ale vyvstává myšlenka, že na takovou roli by to už přece jen chtělo někoho charismatičtějšího, než je Radcliffe, jemuž uslzené scény pořád dělají problémy. Pojetí Voldemorta (v mých představách zla tak děsivého proto, že je to jen chladný a odosobněný člověk) mě nezaujalo a pod tou slizkou digitální úchylností se klidně mohlo lámat i menší eso, než je Fiennes. Hudba je i přes absenci Williamse výborná a staré motivy by tento volnější styl možná i trochu zatěžovaly. Konec filmu překvapivě navozuje atmosféru nového začátku, a přestože jsem si tuhle jízdu užila, doufám, že to nebude začátek dalších víceméně spíchnutých mělkých adaptací na jedno použití.(1.1.2006)

Strašně se mi nelíbí, že ve filmu udělali z Hermiony kravku. Opravdu hodně se mi nelíbí, že z Fleur (jedna z mých nejoblíbenějších vedlejších postav) udělali ubulenou neschopnou nánu, a taky se mi nelíbí jak vypadá. Nic proti Clémence Poésy, pěkná holka, ale fakt naprosto tuctová a bez toho pověstného Vílího šarmu. Nelíbí se mi, že promyšlená detektivní zápletka knižní předlohy plná falešných stop byla osekána ve prospěch nedůležitých epizodek plných hloupých žertíků beze smyslu pro děj. Opravdu hodně se mi nelíbí, že se tenhle fakt pokusili zamaskovat scénou "Karkarov a ohnivý pohár", která je skutečně ubohá. Nelíbí se mi zpracování ani jednoho ze tří úkolů, obzvlášť pak bludiště (a opět se musím vrátit k Fleur. Co to bylo? Režisérova pocta Blair Witch? Fleur je sakra dobrá čarodějka!). Nelíbí se mi, že vyškrtli Dobbyho. Miluju ho. Nelíbí se mi, jak málo strašidelně ve filmu působím. Nelíbí se mi, že Rita Holoubková byla ve filmu prakticky zbytečně. Nelíbí se mi, že Cedric byl ve filmu takovej vůl, a že lákal Harryho do koupelny přitepleným hlasem. Nelíbí se mi, že totálně vyškrtli nové postavy Pytlouna a Winky. Nelíbí se mi, že nebyla představena Belatrix (další z mých nejoblíbenějších vedlejších postav), na druhou stranu chápu, že pro čtyřku není nijak zásadní. Nelíbí se mi, že Sirius byl omezený na jedinou scénu, a navrch to ani nebyl on. A nelíbí se mi ještě spousta dalších věcí, ale kdo by to četl, že.. Je tedy aspoň něco, co se mi líbí? Určitě jo. Film výborně funguje tam kde je režisér jako doma, tedy v komediálních a vztahových prvcích. V podstatě se na to hezky kouká, je to oddychová popkornová zábava. Možná kdybych nebyl tak posedlý fanda knihy, nevadilo by mi nic z toho. Ale já vlastně nevím, jestli bych se na ten film vůbec koukal, kdybych nebyl fanda knihy.(14.5.2007)

Čtvrtý Harry Potter mě velmi mile překvapil, podle ohlasů jsem nečekala žádný zázrak a přesto se mi ho dostalo. Film je nabitý akcí, je velmi temný a napínavý. Nádherný je boj s draky a podmořský souboj bere dech. Velmi mě potěšilo, že dali konečně vetší prostor dvojčatům Weasleyovým, kteří vždy spolehlivě pobaví a velmi pěkný byl i nástup dvou spřátelených škol. Doylova hudba je prostě výborná. Maličká vada na kráse je trochu nesrozumitelný děj pro neznalé předlohy.(25.12.2005)

Čaj o páté s nemastnými a neslanými sušenkami, jehož největší devizou je plesová atrakce plná emocí, asociací a paradoxně i bolestné reality. Naproti tomu je hlavní dějová linie nesrozumitelná a nezajímavá, stejně jako ubohé finále, jež nám jen tak napůl evokuje osudné souboje vesmírné ságy a to nejen svými rodinnými přesahy, ale i technickým zpracováním. To však není podstatné stejně jako postava připomínající svou fyziologií Adolfa Hitlera či snad dosti jasný odkaz na hraběte Drákulu a jeho poskoka. Kde nic není, ani smrt nebere a tahle čtvrtá část velkolepé ságy je bohužel prázdnější více než by očekával i největší skeptik. Bolestné procitnutí po dvou řemeslných počinech a jedné režijní virtuozitě, které fanouškům i náhodným kolemjdoucím skutečně nepřeji.(12.12.2005)