• Dudek

Harry Potter a Ohnivý pohár je v mnohém jiný než ostatní díly. Především se jedná o dospělejší film. Mike Newell, ať si říká kdo chce co chce, se s režií vypořádal mnohem lépe než jeho předchůdci. Dává více prostoru atmosféře, která předchozím filmům chyběla. Každý díl se chlubil nálepkou temnější než kdy dřív, pravdou však je, že jediný díl, který opravdu ztemnil je právě Ohnivý pohár. Vizuální stránka filmu je na jedničku podtrženou, stejně tak i Newellova vize magického světa, vždyť stadión je naprosto dokonalý - na první pohled se zdá jako obyčejný mudlovský národní stadión, ale hned na druhý si všimneme, že není tak v pořádku. Co je tedy v nepořádku? Někteří z vás již naráželi na jistou nepovedenost scénáře, který sází na to, že každý divák je zároveň znalcem knižní předlohy. Ona vůbec znalost Harryho Poterra tento film stahuje dost dolů. Koukněte se na ten hrozivý spoiler, který šíří samotný distributor - láká na velkolepé povstání lorda Voldemorta. Je to tak v pořádku? Ne, to v žádném případě. Jak pro někoho může mít tato scéna šokující podstatu, když o ní bude vědět? Věřte tomu nebo ne, ale existují i tací, kteří knihu nedočetli. A já takových lidí znám více než dost. Ale vraťme se o krok zpět, ke scénáři. Je opravdu hrůzné, kolik logických děr v sobě má. Nepodává žádná vysvětlení a prostě jen stroze plyne dál. A vůbec. Ten papír v sobě nic neskrývá. Pod náznakem příběhu s textem není nic jiného než prázdnota. Tak neuvěřitelně plytký film se jen tak nevidí, a ještě horší na tom je to, že si hraje na veliké dobrodružství. Pod nádherným režijním kabátkem se tak skrývá jen skoupá kostra. Mike Newell to ale rozhodně zvládl jak nejlépe mohl. Jeho vize magického světa je pro mě ve světě filmu zatím nepřekonaná a to jsem se ani nedostal ke scénám, které si vyloženě vychutnává (ples, příchod studentů z Kruvalu a Krásnohůlek...). Též filmu dodává emoce, které těm předchozím naprosto chyběli. Divák se tak může přistihnout, jak soucítí s hrdiny a má o ně dokonce i strach. S hrdiny, jejichž herečtí představitelé nejsou zrovna šťastně vybráni. Nic proti hereckým výkonů. Abych se přiznal, jediný, kdo působil jako pěst na oko je Daniel Radcliffe. V některých okamžicích, sice hraje celkem slušně, ale jinde buďto přehrává nebo předvádí nějakou šílenost, která se do té situace absolutně nehodí. Nový film, nové postavy – s výběrem nových tvářích jsem souhlasil. Tedy většinou. Cho Chang, Igor Karkarov, Madam Maxime a dva nový soutěžící, ti všichni byli naprosto v pořádku, ale Brendan Gleeson mi na Moodyho vůbec neseděl, avšak svou roli zahrál skvěle, to ano. Dokonce i Voldemort byl vybrán velice dobře, i když nepůsobil vůbec takovým dojmem, jak by měl a celou sérii tak shazuje o stupínek dolů... Nedůstojnosti – poslední věcí, na kterou bych se zaměřil jsou chyby, které režisér udělal. Nenašel jsem jich sice moc, ale na druhou stranu byly docela drsné. Nejvíce upozorním na tuto – použití trapných vtípků v naprosto nevyhovujících situacích. Pamatujete si ten moment, kdy Brumbál představuje ve Velké síni studentům soutěž? Pak si jistě vzpomínáte i na příchod školníka. Musím se přiznat, že je tato scéna naprosto mimo a jediné co by pomohlo je vystřihnutí. Školníkův běh a pak i příchod k řediteli školy, to vše je jasným odkazem na romantické komedie, odkud si Newell tento prohřešek také přinesl. Jinak, jak jsem řekl, jsem s režií nadmíru spokojen, ovšem scénář (dialogy, posloupnost děje) je neskutečný průser...(17.4.2006)

Harry Potter a ohnivý pohár rozhodně neni špatným filmem, ale na to jak je tenhle film populární a houfně navštěvovný to neni žádnej zázrak. Sice se Mike Newell konečně vyvaroval toho, aby ve filmu poukazoval na to jak je Harry Potter nejlepší a vždycky všehno vyhraje(i když tam náznaky byly, ale ty se naštěstí nakonec vysvětlily a vyznělo to dobře), to mě potěšilo, ale některý scény přece jenom vyzněly dosti trapně a to třeba scény jako ta ve který soupeř Harryho o ohnivý pohár upadne a chytí ho nějaký kořeny a Harry se slavně vrátí nehledě na to, že má nadosah Ohnivý pohár a radši mu pomůže( Fakt nevim proč mu pomáhal, asi aby víc vyznělo jak je harry hrozně hodnej) a druhá scéna ve který "bitkaří" s Voldemortem(která je na muj vkus pěkně krátká a neni vůbec vygradovaná, takže spíš nuda než vrchol filmu na kterej všichni fanoušci Harryho Pottera čekali a těšili se, až se objeví Voldemort) a dokáže vzdorovat nejmocnějšímu kruťákovi, kterej by ho měl v pohodě rozšvihat, ale teď mu to nějak nejde, jaká náhoda a nakonec potter breči nad mrtovolou svýho soupeře z turnaje, kterýho zas tak moc neznal, ale na to co bylo v minulých dílech, předevšim v prvních dvou, tak je tohle z pohledu trapných scén na tom zdaleka nejlíp. Newell taky do filmu vložil trochu vtipnosti, která se od něj, jako od režiséra různých komedií čekala a pěkně jí rozložil do celýho filmu, takže vůbec nerušila děj. Co se týče efektů, tak byly lepší něž jsem čekal, ale úžasný rozhodně ne, například scéna s drakem vypadá vcelku dobře, ale to jen díky rozkouskovanosti, při který se drak na obrazovce neobjeví na moc dlouhou dobu a i tak je docela hodně poznat, že to je počítačově vytvořený, jinak ale příjemný překvapení na to že Newll s ničim takovým neměl zkušenosti. Ale to co mě nepřekvapilo byl fakt, že to nebylo rozhodně tak akční jak bylo slibovaný, akce je tam tak málo, že kdybych si jí chtěl pustit, tak bych musel ve filmu dlouho hledat a stejně by to bylo asi marný, ale takovouhle akci bych radši ani nehledal bylo hodně znát, že to neni zrovna filmová parketa Mikea Newella a taktéž slibovaná temná atmosféra tam taky neni moc zastoupená, ale když se tam objeví, tak je dobrá.(16.12.2005)

Zatím jediný obrýlený parchant, kterého jsem viděl. Koukatelný film pro děti. Nic víc, nic míň. BTW vysvětlí někdo neznalci knihy, proč se vlastně všechno točí okolo Pottera? Vždyť on sám skoro nic neudělá, vždycky potká někoho, kdo mu řekne udělej to tak a tak.(29.12.2007)

Už teď u 4tého dílu Harryho ságy se rozhoduji mezi 2 a 3*. Zvláštní. Minulý díl Alfonsa Cuaróna jsem považoval za dokonalou výpravu do světa, kterému vládne chlapec s jizvou na čele a modlil se, aby série nezačala upadat. Což se bohužel stalo a nechci za toho vinit nikoho, ale režisér je za výsledek odpovědný. Žánrový mix, který se s Ohnivým pohárem snaží rozpoutat je opravdu až k pěsti do obličeje(a určitě nějakou dostane ;)). Zpackané tempo, které se snaží tvářit jako nejnadupanější vánoční jízda a přesto stále zůstává pohádkou s temným ovzduším. Bradavice začínají být více a více temné, ale na co to je, když vše se v nich odehrávající je jen brutálně střižená nuda. Hlavní postavy nejsou vůbec v tomto díle zajímavé. Hermiona, která se stane zajímavou snad jen plesem(přijde to jen mě nebo je ples prostříhán a ponechán ve verzi ala nebudeme to prodlužovat zbytečnostmi). Pravda o zrzkovi je taková, že jsem si ho pořádně všiml 2x a pokaždé bych raději kdyby tam nebyl. Jediný Harry se snaží, jak může a jako herec začíná dorůstat a snad se vyhne něčemu, co potkává Elijaha Wooda a prokouše se Potterovským stereotypem. Ostatní herci včetně pár nových, kteří se zde ohřejí jen po dobu jedno dílu si nejde stěžovat. Avšak francouzská krasavice je víc krasavice než herečka a nemá snad ani 4 věty v celém filmu a ukrajinský (nebo bůh ví odkud) silák vypadá trochu jako tupý hromotluk, kterému utekl mozek na dlouhou procházku. Ralph Fiennes jako Voldemort. Pamatuji si, jak jsem si tuto zprávu přečetl a řekl si, že ti tupý zbohatlíci z kanceláří v Hollywoodu asi jednou zapli mozek a najali někoho schopného. Ano to jsem si myslel. A jaká je pravda? Bohužel jiná. Ralph je démonický, umí být děsivý a pohledem vám umí vytrhnout srdce z těla, ale jako by tohle režisér nechtěl. Jeho démoničnost raději lehce zakryl a jeho osoba vychází na konci filmu v podobě, která vyleká možná malé 8leté dítě, ale to je vše. Velká škoda. To vše tvoří z Harryho průměrný film, který ještě podporuje průměrná hudba od Patricka Doylea.(5.1.2006)

Méně temné, ale více trikové než trojka. Domnívám se, že celková úroveň série se drží solidně vysoko a tento díl na tom nic nemění.(27.12.2005)

• - Animované živé ploty ve třetím úkolu turnaje byly založené na myšlence, kterou chtěl původně použít Stanley Kubrick v Osvícení (1980) ve scéně s bludištěm ze živého plotu. Osvícení bylo natočeno podle knížky Stephena Kinga, který je zaníceným fanouškem Harryho Pottera. (HappySmile)

• - V tomto jediném filmu celé řady se kouzlo Mdloby na tebe! projevuje stejně jako v knižní předloze pulzem červeného světla. (vojtaruzek)

• - Ralph Fiennes (Lord Voldemort) v rozhovoru prozradil, že měl velké problémy s kostýmem. Často zakopával o svou dlouhou sukni a navíc musel nosit dámské punčocháče. Protože se mu ale punčocháče stále shrnovaly ke kolenům a nemohl v nich chodit, nechal si je ustřihnout a přichytit k podvazkovému pásu. (Zdroj: The Graham Norton Show) (Nikitera)