Už teď u 4tého dílu Harryho ságy se rozhoduji mezi 2 a 3*. Zvláštní. Minulý díl Alfonsa Cuaróna jsem považoval za dokonalou výpravu do světa, kterému vládne chlapec s jizvou na čele a modlil se, aby série nezačala upadat. Což se bohužel stalo a nechci za toho vinit nikoho, ale režisér je za výsledek odpovědný. Žánrový mix, který se s Ohnivým pohárem snaží rozpoutat je opravdu až k pěsti do obličeje(a určitě nějakou dostane ;)). Zpackané tempo, které se snaží tvářit jako nejnadupanější vánoční jízda a přesto stále zůstává pohádkou s temným ovzduším. Bradavice začínají být více a více temné, ale na co to je, když vše se v nich odehrávající je jen brutálně střižená nuda. Hlavní postavy nejsou vůbec v tomto díle zajímavé. Hermiona, která se stane zajímavou snad jen plesem(přijde to jen mě nebo je ples prostříhán a ponechán ve verzi ala nebudeme to prodlužovat zbytečnostmi). Pravda o zrzkovi je taková, že jsem si ho pořádně všiml 2x a pokaždé bych raději kdyby tam nebyl. Jediný Harry se snaží, jak může a jako herec začíná dorůstat a snad se vyhne něčemu, co potkává Elijaha Wooda a prokouše se Potterovským stereotypem. Ostatní herci včetně pár nových, kteří se zde ohřejí jen po dobu jedno dílu si nejde stěžovat. Avšak francouzská krasavice je víc krasavice než herečka a nemá snad ani 4 věty v celém filmu a ukrajinský (nebo bůh ví odkud) silák vypadá trochu jako tupý hromotluk, kterému utekl mozek na dlouhou procházku. Ralph Fiennes jako Voldemort. Pamatuji si, jak jsem si tuto zprávu přečetl a řekl si, že ti tupý zbohatlíci z kanceláří v Hollywoodu asi jednou zapli mozek a najali někoho schopného. Ano to jsem si myslel. A jaká je pravda? Bohužel jiná. Ralph je démonický, umí být děsivý a pohledem vám umí vytrhnout srdce z těla, ale jako by tohle režisér nechtěl. Jeho démoničnost raději lehce zakryl a jeho osoba vychází na konci filmu v podobě, která vyleká možná malé 8leté dítě, ale to je vše. Velká škoda. To vše tvoří z Harryho průměrný film, který ještě podporuje průměrná hudba od Patricka Doylea.(5.1.2006)

Slabé čtyři hvězdy jsou pro mě po jasně pětihvězdičkovém třetí díle zklamáním. V souboji Cuarón - Newell, Newell neobstál. Především se čtvrtou knihu narozdíl od třetí nepodařilo odpovídajícím způsobem převézt do scénáře. Zatímco v trojce působily scénáristické úpravy přirozeně, zde vede snaha odvyprávět co nejvíce na co nejmenším prostoru k dějovým skokům a nedotaženosti mnoha scén, k rychlé kumulaci zápletek, aniž byl prostor je nějak více vysvětlit či přiblížit. Hlavně mi ale dost chybělo temnější ladění knihy - kde byl důraz kladen na Harryho těžký psychický stav, poté co se k němu skoro všichni otočí zády, protože ho podezírají z podvodu - tady tento motiv trvá asi pět minut a pak je zase vše v pořádku. Podobně Harryho trápení milostné je tu zjednodušeno, že osloví dívku, ona odmítne a jede se dál - o tom, co je to za holku a co k ní Harry cítí, není ve filmu nic. Navíc i ty akční a "strašidelné" scény, které Newell akcentuje nemají onu působivost, kterou jim dokázal dát Cuaron. Například klíčová scéna v labyrintu a scéna s Voldemortem nemá ani náznak oné působivosti, když se v trojce objevili mozkomorové. S herci jsem byl víceméně spokojen, jen bohužel většina z nich měla minimum prostoru. Ani herecký projev Radcliffa mi nedělá problémy, ostatní si pak skoro neužijeme. Rupert Grint jako Ron už přestává být tím příjemným humorným oživením z prvních dílů a stává se nesnesitelným. Samostatnou kapitolou je pak několikaminutová scéna s Ralphem Fiennesem v klíčové roli Voldemorta - ne že by Ralph nehrál dobře, ale jeho postava rozhodně nemá tolik působivosti kolik by mít měla. Ještě se zastavím u hudby - Johna Williamse nahradil Patrick Doyle. Zatímco Williams přinášel díl od dílu lepší hudbu - od průměrné jedničky se propracoval k dokonalé a motivy nabité trojce, Doyleovo score je krokem zpátky. Málo výrazných motivů a hlavně když už nějaký výrazný motiv obsahuje samostatná hudba na CD, tak ve filmu je hudba použita velmi nešetrně a nezajímavě. Nejkřiklavější je opravdu nádherné love theme (na CD jako Harry in Winter), které se ovšem ve filmu objeví asi na deset sekund.(24.12.2005)

• Zeck

Příšerná nuda. Harry mě sere od pohledu... 0,001%(14.12.2008)

S Ohnivým pohárem vychází najevo, jak zoufale je série Potterovských filmů závislá na muži/ženě na režisérském sesli. Hlavní hrdina – na rozdíl třeba od bondovek – nedokáže utáhnout celý film. Knižní předloha je sice kvalitní, avšak její otrocký přepis výsledku jedině ublíží, takže zábavu v konečném důsledku zajišťuje hlavně ten režisér. Pro mnohé bylo velkým překvapením, když se Vězně z Azkabanu ujal mexický „odborník na teenagerskou erotiku“ Alfonso Cuarón, jenže ten všem pochybovačům vytřel zrak, když natočil temný, napínavý a hlavně svižný snímek oproštěný od upjatosti prvních dvou dílů. Vybrání nevýrazného Mikea Newella tedy nebylo až takovým odvazem, no, každopádně měl nač navazovat. A pustil se do toho se vší vervou. Stylizace úvodního Mistrovství světa ve famfrpálu je velmi moderní a velkolepá, o to více po úvodním „nažhavení“ zamrzí nekompromisní střih na pozápasové veselí přerušené zásahem smrtijedů, jejichž pochodující šiky připomenou aktivity Ku-Klux klanu. Ale slušné tempo Newell udržuje ještě během efektivního nástupu krásek z Krásnohůlek a bulharských drsňáků. Polevuje teprve v průběhu hodiny „Pošuka“ Moodyho, kdy pitvoření s přerostlým pavoukem a Hermionina přecitlivělost působí velmi nepřirozeně, tedy i rušivě. Bohužel podobných momentů je zde více. Částečně vinou chabých hereckých výkonů ústřední trojky, částečně i příliš okatou snahou sdělit nám, že „Hermiona je taky holka“. Počínaje prvním úkolem Turnaje tří kouzelnických škol, filmu zcela dochází energie a až na malé oživení v podobě „rockového plesání“ se až do tolik očekávaného finálního střetu „face to face“ drží zlaté, nevzrušivé střední cesty. Od Columbusových filmů se to liší předně velkolepější výpravou, lepšími triky a dospělejšími hrdiny. On to nebyl špatný nápad, koncipovat Ohnivý pohár jako napínavý thriller s hororovými prvky (zvlášť scéna z bludiště za mnohé vděčí Osvícení), ale stále je zde patrná snaha vyhovět především dětskému publiku (což je zároveň nejzásadnější odklon od teenagerského Vězně z Azkabanu). Když dospívají čtenáři, knihy a jejich hrdinové, tak proč by nemohly také filmy? 75% Zajímavé komentáře: kiddo, Marius, Legas, emo, Indy(14.8.2006)

Strašně se mi nelíbí, že ve filmu udělali z Hermiony kravku. Opravdu hodně se mi nelíbí, že z Fleur (jedna z mých nejoblíbenějších vedlejších postav) udělali ubulenou neschopnou nánu, a taky se mi nelíbí jak vypadá. Nic proti Clémence Poésy, pěkná holka, ale fakt naprosto tuctová a bez toho pověstného Vílího šarmu. Nelíbí se mi, že promyšlená detektivní zápletka knižní předlohy plná falešných stop byla osekána ve prospěch nedůležitých epizodek plných hloupých žertíků beze smyslu pro děj. Opravdu hodně se mi nelíbí, že se tenhle fakt pokusili zamaskovat scénou "Karkarov a ohnivý pohár", která je skutečně ubohá. Nelíbí se mi zpracování ani jednoho ze tří úkolů, obzvlášť pak bludiště (a opět se musím vrátit k Fleur. Co to bylo? Režisérova pocta Blair Witch? Fleur je sakra dobrá čarodějka!). Nelíbí se mi, že vyškrtli Dobbyho. Miluju ho. Nelíbí se mi, jak málo strašidelně ve filmu působím. Nelíbí se mi, že Rita Holoubková byla ve filmu prakticky zbytečně. Nelíbí se mi, že Cedric byl ve filmu takovej vůl, a že lákal Harryho do koupelny přitepleným hlasem. Nelíbí se mi, že totálně vyškrtli nové postavy Pytlouna a Winky. Nelíbí se mi, že nebyla představena Belatrix (další z mých nejoblíbenějších vedlejších postav), na druhou stranu chápu, že pro čtyřku není nijak zásadní. Nelíbí se mi, že Sirius byl omezený na jedinou scénu, a navrch to ani nebyl on. A nelíbí se mi ještě spousta dalších věcí, ale kdo by to četl, že.. Je tedy aspoň něco, co se mi líbí? Určitě jo. Film výborně funguje tam kde je režisér jako doma, tedy v komediálních a vztahových prvcích. V podstatě se na to hezky kouká, je to oddychová popkornová zábava. Možná kdybych nebyl tak posedlý fanda knihy, nevadilo by mi nic z toho. Ale já vlastně nevím, jestli bych se na ten film vůbec koukal, kdybych nebyl fanda knihy.(14.5.2007)