• Renton

Scénář: Steve Kloves .. Tak jsem se po více než třech letech od premiéry trojky vrátil k filmům Harry Potter and.., fenoménu jednadvacátého století, který mě nechává naprosto chladným, čehož je důkaz, že jsem se na díl s pořadovým číslem čtyři podíval jen kvůli uvedení pátého do kin - to abych neměl mezery.. A nebudu zastírat, že tento díl byl prozatím nejslabším a nejprázdnějším, čímž se můj negativní postoj k sérii ještě zhoršil. Knihy jsem o dovolené četl jen kousky, ovšem s obsáhlostí a podáním předlohy se film nedá vůbec srovnat. Všechno je ploché a plytké a tak se sází na vydatnou trikovou masáž a akci. Jenže když se v tomto Newellově světě od začátku necítíte dobře, jsou tyto dětinská oblbovátka vlastně k ničemu. Kdyby čtvrtý Harry Potter neměl vymazlenou plesovou sekvenci, asi bych se unudil k smrti. Sice je jen dovyprávěná bez nějaké větší invence, ale i tak ty scény potěší.(14.8.2007)

Newell má o trošku více invence, než Columbus, je to méně hororové, než u Cuaróna (což IMHO není zápor!) ale hlavní devizou tohoto dílu, tedy to, proč mě bavil tak, jak mě bavil, je jeho dějová nabitost. Taže ať Rowlingová píše každýho HP na 900 stran a bude to :-)(9.5.2006)

Smím-li vyslovit názor obyčejného mudly, jakým jsem já, tak Newell nic nepokazil, ale ani nenadchl. Především tu není jediná scéna či jediná postava, která by mně ohromila, zaujala či vyděsila. Se slzou v oku vzpomínám na stylové Cuarónovy mozkomory, kteří tak dokonale brnkali na temnou strunu příběhu, v Newellově filmu zde temnotu zastupuje Voldemort, který by nevyděsil ani mého křečka (a to mám Ralpha tak rád) a jehož přehrávající teatrální finále patří k nejslabším okamžikům filmu. Hlavní problém filmu je ale v absenci hlubších emocí (aspoň na mně to tak působilo) a až příliš útržkovitém vyprávění,spousta scén je dějově nedotažených, Newell zbrkle, zřejmě i díky scenáři, skáče od scény ke scéně, člověk netknutý knižní předlohou tápe a holým faktem zůstává, že plně docenit Newellův film mohou snad pouze čtenáři, kteří mohou porovnávat své čtenářské vizuální představy s děním na plátně. Věřím, že by pomohlo film "natáhnout", či rozdělit na dvě části a učinit tak děj plnějším dojmem. Jo a jen tak mimochodem, touha po hypogryfovi, model Klofan, mě už přešla. Teď prahnu po "žaberníkovi", s ním by se dalo při mé plavecké mizérii dobře machrovat před ženskými v bázéně :o)(21.2.2006)

Harry Poter a Ohnivý pohár je už čtvrý díl, který mi zatím potvrzuje mojí domněnku, že další díl, lepšejší pokoukání. A jinak to nebude ani tady. Díl, který mám zatím nejvíce rád, zamiloval jsem si ho nejvíce, už jenom ta myšlenka turnaje kouzelníků je supr, takže se všecko váže hodně na něj. Když jsem koukal na ten film, vzpomněl jsem si jak jsem si představoval v knize příběh, a vycházelo mi to dost podobně, takže jsem zákonitostně musel být spokojený. Herci jsou prostě výborní. Mladí, nadějní, tehdá. v dnešní době už zralí, zkušení a stále výborní. Jediné co by se dalo si tak vytknout, tak fakt, že 152 minut je prostě málo. Alespoň, že můžu vzít knihu a pěkně si přečíst to co ve filmu není. Je toho dost, ale i tak se jim to povedlo vmixovat do sebe, a za to jsem strašně rád. Bůh žehnej knihám a samotné Rowlingové, protože vytvořila něco, na co budu s radostí až budu velký vzpomínat, a budu hrdý, že jsem byl součástí té mánie, která začala a ještě neskončila, a ještě jen tak neskončí...kéž by nikdy. --- Pocházíme z různých zemí, mluvíme cizími jazyky, ale naše srdce, bijí stejně.(25.8.2008)

|| Scenár: Steve Kloves / Harry Potter and the Goblet of Fire by J. K. Rowling | Hudba: Patrick Doyle , Themes: John Williams | Produkcia: David Heyman | Distribúcia: Warner Bros. | Štúdio: Heyday Films | Rozpočet: 150 miliónov $ | Tržby: 896,911,078 $ || (2.8.2011)

• - Jména rodičů Toma Raddlea seniora - Thomas a Mary, která jsou napsaná na náhrobcích, nebyla zmíněna v knize (ale pochází od autorky J.K. Rowlingové). (HappySmile)

• - Při natáčení ve velké vodní nádrži herci nemuseli vyplouvat na povrch kvůli nádechu, protože ji byli k dispozici potápěči s kyslíkovými bombami, ke kterým se připlavali nadechnout, když potřebovali. (HappySmile)

• - Při druhém úkolu za Harryho (Daniel Radcliffe) nezaskakuje žádný dublér. Daniel musel zvládnout všechny náročné požadavky, kterými mj. bylo vydržet až 30 vteřin bez vydechnutí bublinek. Celý druhý úkol se natáčel v umělé vytvořené nádrži, jež byla 18 metrů dlouhá, 6 metrů hluboká a naplněná více než 2 000 000 litry vody. Uvnitř nádrže se nacházel zvláštní prostor se vzduchem - bylo tak učiněno z důvodu, aby se herci nemuseli pořád vynořovat nad hladinu. Daniel Radcliffe strávil pod vodou během třech natáčecích týdnů 40 hodin. (ricky4)