Pokud čekáte propracovanou strukturu kouzelnického světa, jaká byla typická pro předchozí díly, budete pravděpodobně zklamáni. Newell zhoršující se převoditelnost knih vyřešil tak, že ze čtvrtého Harryho udělal regulérní akční film. Pokud tedy nejste seznámeni s předlohou, dejte snímku raději vale. Ono totiž adaptovat knihu je i přes vzrůstající primitivitu děje čím dál složitější. Rowlingová stále více knihy vyšperkovává nejrůznějšími drobnostmi a detaily, které právě ukotvují kouzelnickou atmosféru či poskytují vodítka k závěrečnému rozřešení. Děj pomalu plynoucí takovýmhle způsobem za dvě a půl hodiny převést prostě nemůžete. Film tak naplno využil akčního potenciálu knihy, od první do poslední scény na plátně neustále něco bouchá, lítá či řve, na chvilku se nezastaví a celých těch sto padesát minut je vlastně jedinou nepřerušenou katarzí. Newell se soustředí opravdu jen na tu nejzákladnější linii a škrtá vcelku citlivě, pokud tedy nepočítám jistou nedotaženost scén, které chvílemi ubíhají opravdu až moc rychle, divák nedostane čas k nasání atmosféry, jen aby se honem honem dovyprávěl ten zbytek. Asi jsem primitiv, ale já si tyhle útoky na první signální hanebně užívala a po Cuarónově poetice jsem ani nevzdechla. Až do té doby, než se Newell začal sám pokoušet o drobné chvíle „intimnosti a niternosti“, které mimo okouzlující rozhovor přes stěny stanu většinou nezvládá. Naopak v okamžiku, kdy se dostane na pole jemu vlastní, překvapuje svou civilností (viz. taneční). Problém je, že často tyto drobné trable svých postav nebere vážně a prvoplánově si z nich střílí. Vypiplaná vizualita dovedená k dokonalosti někdy paradoxně vylepšuje knihu, když se oproti jejímu nevinnému líčení nebojí přitlačit na pilu. Jelikož Newell hlavně těží z práce svých předchůdců a sám nic nebuduje (nehledě na to, že nové postavy pojal rovnou jako pouhý dekorativní prvek), může si dovolit dát více prostoru drobným scénkám, hláškám a žertíkům (konečně si někdo začal všímat potenciálu Freda a George či do nebe volající osamělosti Uršuly). Upozornění: imho se nejedná o film pro děti. Jednak na plátně neustále panuje až necitlivý rambajz a jednak se tvůrci rozhodně nebojí použít děsivé postavy ani řeči o smrti a tvrdit, že to fakt není nic pěkného (i když třeba do takové krajnosti, že by se ukázal pahýl odseknuté ruky, se zase nešlo). Se snahou prezentovat snímek jako pořádné psycho, kdy se Harry konečně musí osamostatnit a postarat se sám o sebe, ale vyvstává myšlenka, že na takovou roli by to už přece jen chtělo někoho charismatičtějšího, než je Radcliffe, jemuž uslzené scény pořád dělají problémy. Pojetí Voldemorta (v mých představách zla tak děsivého proto, že je to jen chladný a odosobněný člověk) mě nezaujalo a pod tou slizkou digitální úchylností se klidně mohlo lámat i menší eso, než je Fiennes. Hudba je i přes absenci Williamse výborná a staré motivy by tento volnější styl možná i trochu zatěžovaly. Konec filmu překvapivě navozuje atmosféru nového začátku, a přestože jsem si tuhle jízdu užila, doufám, že to nebude začátek dalších víceméně spíchnutých mělkých adaptací na jedno použití.(1.1.2006)

Tenhle film je kvalitou u mě někde mezi Kamenem mudrců a Vězněm z Azkabanu, blíž k prvnímu. To, co natočit pan Cuarón nebylo překonáno, ale vše od Chrise Columbuse ano. Zásádní rozdíl vidím v tom, že u trojky se na kratším čase podařilo odvyprávět příběh, který působí naprosto celistvým dojmem a přitom si zachovává důležité události z knížky a hlavně jejího ducha. Ohnivý pohár na mě zapůsobil hrozně přecpaně - spousta věcí byla sice vypuštěna (naprostá většina z nich právem), ale hlavně začátek je přeplněný útržky událostí, které divák neznalý knihy vůbec nemůže pochytit a divák znalý si těch zlomků asi těžko užije. Ale i přes všechny tyto výhrady musím říct, že vůbec nejde o špatný film - hororová atmosféra je opravdu perfektní, i když docela by mě zajímalo, co na ní budou říkat 8-leté děti. Hlavně poslední úkol z turnaje je natočen hodně dobře a strašidelně, doplněný skvělou hudbou Patricka Doyla (opravdu perfektně odvedená práce). 150 minut filmu uteče jako nic, občasné odlehčení filmu také prospívá (kouzelnický bál - i když dle mého vkusu mohl být kratší, Snape a jeho ztrácející se přísady, ...). Po druhém a třetím shlédnutí musím doplnit že opakovaně se film stává nudnějším a nudnějším a začínám mít pocit, jestli u mě neklesne ještě o potterovskou příčku níž (na předposlední místo před Tajemnou komnatu)... Doplnění - už klesl.(5.12.2005)

Harry Poter a Ohnivý pohár je už čtvrý díl, který mi zatím potvrzuje mojí domněnku, že další díl, lepšejší pokoukání. A jinak to nebude ani tady. Díl, který mám zatím nejvíce rád, zamiloval jsem si ho nejvíce, už jenom ta myšlenka turnaje kouzelníků je supr, takže se všecko váže hodně na něj. Když jsem koukal na ten film, vzpomněl jsem si jak jsem si představoval v knize příběh, a vycházelo mi to dost podobně, takže jsem zákonitostně musel být spokojený. Herci jsou prostě výborní. Mladí, nadějní, tehdá. v dnešní době už zralí, zkušení a stále výborní. Jediné co by se dalo si tak vytknout, tak fakt, že 152 minut je prostě málo. Alespoň, že můžu vzít knihu a pěkně si přečíst to co ve filmu není. Je toho dost, ale i tak se jim to povedlo vmixovat do sebe, a za to jsem strašně rád. Bůh žehnej knihám a samotné Rowlingové, protože vytvořila něco, na co budu s radostí až budu velký vzpomínat, a budu hrdý, že jsem byl součástí té mánie, která začala a ještě neskončila, a ještě jen tak neskončí...kéž by nikdy. --- Pocházíme z různých zemí, mluvíme cizími jazyky, ale naše srdce, bijí stejně.(25.8.2008)

• - V původní verzi scénáře se objevuje scéna, kde se Ron rozhádá se svým bratrem Percym, ale nakonec byla vyšrktnuta. Chris Rankin (Percy) potom vysvětlil, že má ve smlouvě, že se musí objevit ve čtyřech filmech - v pvních třech a dále si mohl vybrat mezi čtvrtým a pátým. Chris se proto raději vzdal role v tomro díle, aby se mohl objevit v Harrym Potterovi a Fénixově řádu. (HappySmile)

• - V knize se kapela, která hraje na Vánočním plese, jmenuje "Weird Sisters" (česky Sudičky) po čarodějicích z Shakespearova Mackbetha, ale ve filmu byla podle oznámení přejmenována na "Wyrd Sisters". Přesně tak se ale jmenuje i kanadská folková skupina, která díky neoprávněnému použití jejich jména na Warner Brothers vysoudila 40 milionů dolarů. Před uvedením filmu do kin proto Warner Bros. odstranili z filmu všechny odkazy na název kapely. Ve vystřižené scéně na DVD uvádí profesor Kratiknot kapelu jako "Kapela, kterou není třeba představovat". Nicméně skupina "Wyrd Sisters" se i přesto dovolávala u kanadského soudu toho, aby byla zakázana v Kanadě distribuce tohoto filmu. Ontarijský soudce to ale zamítl. (HappySmile)

• - Když Harry (Daniel Radcliffe) vstupuje do bludiště při třetím úkolu, Pošuk Moody (Brendan Gleeson) mu značí, ať se dá doleva. Je obecně známo, že pokud se někdo chce dostat z bludiště ven, má se vždy vydat na levou stranu. (cihlenka)