• Dudek

Harry Potter a Ohnivý pohár je v mnohém jiný než ostatní díly. Především se jedná o dospělejší film. Mike Newell, ať si říká kdo chce co chce, se s režií vypořádal mnohem lépe než jeho předchůdci. Dává více prostoru atmosféře, která předchozím filmům chyběla. Každý díl se chlubil nálepkou temnější než kdy dřív, pravdou však je, že jediný díl, který opravdu ztemnil je právě Ohnivý pohár. Vizuální stránka filmu je na jedničku podtrženou, stejně tak i Newellova vize magického světa, vždyť stadión je naprosto dokonalý - na první pohled se zdá jako obyčejný mudlovský národní stadión, ale hned na druhý si všimneme, že není tak v pořádku. Co je tedy v nepořádku? Někteří z vás již naráželi na jistou nepovedenost scénáře, který sází na to, že každý divák je zároveň znalcem knižní předlohy. Ona vůbec znalost Harryho Poterra tento film stahuje dost dolů. Koukněte se na ten hrozivý spoiler, který šíří samotný distributor - láká na velkolepé povstání lorda Voldemorta. Je to tak v pořádku? Ne, to v žádném případě. Jak pro někoho může mít tato scéna šokující podstatu, když o ní bude vědět? Věřte tomu nebo ne, ale existují i tací, kteří knihu nedočetli. A já takových lidí znám více než dost. Ale vraťme se o krok zpět, ke scénáři. Je opravdu hrůzné, kolik logických děr v sobě má. Nepodává žádná vysvětlení a prostě jen stroze plyne dál. A vůbec. Ten papír v sobě nic neskrývá. Pod náznakem příběhu s textem není nic jiného než prázdnota. Tak neuvěřitelně plytký film se jen tak nevidí, a ještě horší na tom je to, že si hraje na veliké dobrodružství. Pod nádherným režijním kabátkem se tak skrývá jen skoupá kostra. Mike Newell to ale rozhodně zvládl jak nejlépe mohl. Jeho vize magického světa je pro mě ve světě filmu zatím nepřekonaná a to jsem se ani nedostal ke scénám, které si vyloženě vychutnává (ples, příchod studentů z Kruvalu a Krásnohůlek...). Též filmu dodává emoce, které těm předchozím naprosto chyběli. Divák se tak může přistihnout, jak soucítí s hrdiny a má o ně dokonce i strach. S hrdiny, jejichž herečtí představitelé nejsou zrovna šťastně vybráni. Nic proti hereckým výkonů. Abych se přiznal, jediný, kdo působil jako pěst na oko je Daniel Radcliffe. V některých okamžicích, sice hraje celkem slušně, ale jinde buďto přehrává nebo předvádí nějakou šílenost, která se do té situace absolutně nehodí. Nový film, nové postavy – s výběrem nových tvářích jsem souhlasil. Tedy většinou. Cho Chang, Igor Karkarov, Madam Maxime a dva nový soutěžící, ti všichni byli naprosto v pořádku, ale Brendan Gleeson mi na Moodyho vůbec neseděl, avšak svou roli zahrál skvěle, to ano. Dokonce i Voldemort byl vybrán velice dobře, i když nepůsobil vůbec takovým dojmem, jak by měl a celou sérii tak shazuje o stupínek dolů... Nedůstojnosti – poslední věcí, na kterou bych se zaměřil jsou chyby, které režisér udělal. Nenašel jsem jich sice moc, ale na druhou stranu byly docela drsné. Nejvíce upozorním na tuto – použití trapných vtípků v naprosto nevyhovujících situacích. Pamatujete si ten moment, kdy Brumbál představuje ve Velké síni studentům soutěž? Pak si jistě vzpomínáte i na příchod školníka. Musím se přiznat, že je tato scéna naprosto mimo a jediné co by pomohlo je vystřihnutí. Školníkův běh a pak i příchod k řediteli školy, to vše je jasným odkazem na romantické komedie, odkud si Newell tento prohřešek také přinesl. Jinak, jak jsem řekl, jsem s režií nadmíru spokojen, ovšem scénář (dialogy, posloupnost děje) je neskutečný průser...(17.4.2006)

Film má v sobě dvě hlavní kouzla, který na mudlu mého kalibru fakt zapůsobila. První kouzlo je turnaj tří - čtyř kouzelníků má všechno čeho si ve filmu cením nad zlato i sůl dohromady. Tempo, napětí, akci, skvělé nápady pro vizuální orgie doplněné o výbornou hudbu. Druhý kouzlo je Emma Watson jako Hermiona, když se objevila v těch plesových šatech začal jsem lapat po dechu. Rone Weasley vedle tebe sedí taková holka, která ve své věkové kategorii nemá abslutně konkurenci a ty jí neumíš pozvat ani na ples !! Proboha já hrát roli Rona Weasleyho tak od první minuty Herminonu balím, knížky neknížky, scénář nescénář, tady jde o holku !! To by mě museli z toho filmu úplně vyrazit, abych Hermionu přestal balit. Vlastně i kdybych hrál třeba Brumbála nebo lorda Voldemura, tak bych balil Hermionu. Právě scény z přípravy na ples a ze samotného plesu mě neskutečně pobavily, protože když jde o holky nebo o z holčíčho hlediska o kluky, jsou na tom kouzelníci i mudlové stejně. Škoda, že první setkání Harryho Pottera a lorda Voldemorta nemělo v sobě potřebný dramatický náboj, měl by jinak ohnivý pohár ve svém kalichu všech pět hvězdiček.(26.7.2007)

Neee, proč zprznili Pottera. Po prvních třech dílech (obzvláště třetím) to vypadalo na skvělou fimovou sérii, co nikdy nezklame. Ale tohle je hrůza. Odnikud nikam, zkratkovitě a hrozně zběžně. Chápu, že kniha je velká, ale když už z ní dělám "výtah", měl by mít hlavu a patu. Alespoň že postavy zůstaly stejné a Gleeson jako nová krev nezklamal.(24.2.2007)

• - Rocková kapela, která hrála na Vánočním plese, sestávala ze členů skupin Pulp a Radiohead. (HappySmile)

• - Věta, kterou řekne Moody Harrymu: "Vím o tvém otci věci, ze kterých by ti stávaly vlasy hrůzou na hlavě," zazní i v knize, ale v úplně jiném kontextu, Rita Holouková ji pronese Hermioně o Ludovi Pytlounovi. (HappySmile)

• - Animované živé ploty ve třetím úkolu turnaje byly založené na myšlence, kterou chtěl původně použít Stanley Kubrick v Osvícení (1980) ve scéně s bludištěm ze živého plotu. Osvícení bylo natočeno podle knížky Stephena Kinga, který je zaníceným fanouškem Harryho Pottera. (HappySmile)