Harry Potter a Ohnivý pohár

• Velká Británie Harry Potter and the Goblet of Fire (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Drama
Velká Británie / USA, 2005, 157 min

Navzdory zlým snům, které ho nepřestávají pronásledovat, vydá se Harry s Weasleyovými na čtyřsté dvacáté druhé famfrpálové mistrovství světa. Slavnostní zahájení je velkolepé, v noci však kemp přepadne skupina maskovaných čarodějů, kteří vyvolávají paniku a na obloze vykouzlí obrovskou lebku s hadem v ústech. Znamení Voldemortovo. Je jasné, že se blíží temná doba. Je to zřejmé i z faktu, že se tu bude konat významný Turnaj tří kouzelníků, jehož vítěz získá Ohnivý pohár. Do soutěže se smějí přihlásit pouze kouzelníci starší sedmnácti let. Do Bradavic přijíždí nejen nový učitel obrany proti černé magii Alostor Moody, ale také výpravy ze dvou dalších evropských kouzelnických škol. Zatímco se napjatě čeká na trojici, kterou pohár vybere, začíná vyučování. Moody dává od první hodiny jasně najevo, že bere obranu proti černé magii vážně. Nastává slavnostní okamžik. Pohár vybere do turnaje Cedrica, Viktora a Fleur. K úžasu všech určí ještě Harryho, i když mu ještě není sedmnáct. Podle pravidel se musí turnaje zúčastnit, protože byl pohárem vybrán. Harry zjistí, že prvním úkolem bude získat zlaté vejce, střežené drakem. Kolegiálně to prozradí Cedricovi a oběma se to v napínavém souboji podaří stejně jako Viktorovi a Fleur. Zatímco se chystají na druhý úkol, blíží se velký Vánoční ples. A to ještě netuší, že se závěrečný úkol turnaje změní v děsivou noční můru, která bude někoho stát život. (TV Nova)

gorthaur

To je zajímavé, kolik lidí, kteří komentují slovními spojeními typu „nic moc“, „zklamání“, „nejslabší díl“, hodnotí 3 nebo 4, někdy dokonce i 5 hvězdičkami. Není to zajímavé? Je to zajímavé. ()

Vandislav

Harry Potter. Barevně vydařené, herecky i příběhově srovnatelné s ostatními díly (snad jen pátý díl je dokonce i na Harryho úroveň nevydařený). Samozřejmě se nedá vyhnout trapným zdlouhavým scénám (úkol s drakem, ples) a divácky zajímavé momenty vynechat (alespoň nástin, jak se ostatní s drakem vypořádali - stačilo by ubrat pět minut z Harryho honičky a v těchto pšti minutách ukázat věechny zbývající účastníky). Harry, tentokráte máš u mě necelé tři hvězdičky. Jen tak dál, za chvíli budeš koukatelný. Nevím, jestli jsem o psal již dřive, či ne, tak jako tak to napíši. Harryho Pottera beru jako obyčejný film (pokud někdo jede na jeho kultovní vlně, je to jeho věc), a jako takové všechny jeho dosavadní díly (v době kdy to píšu jsem viděl teprve pátý díl) nejsou nic jiného než knižní předloha: jednoduchoučky slaboduché, ovšem rychle konzumovatelné bez výraznějších trvalých následků. Žádný z nich (rozhodně ani opěvovaný třetí) výrazně nepřečnívá nad ostatními díly tak, že by se dral do vyšší kategorie, než mu náleží. ()

qwxyz

Tak jsme zase opět trochu klesli, ale ještě se dá nato dívat. To je ale opravdu vše. Už mě ale vážně začíná hra na Harryho a Voldemorta trochu nudit. Je zde dost momentů, které nudí. O zpracování bez nápadu raději bez řeči. Ta žena, která je bohatší než samotná anglická královna, mohla už sepsat napínavější a temnější knižní část tohoto kouzelníka. Přeci jenom i Ti, co v průměru viděli jedničku, mají už o 4 roky více a může se stát, že je to bude nudit. 60% ()

masasour

Tento díl není vůbec špatný, ale na trojku bohužel nemá. Dursleyovi mi tu docela chyběli, ten jejich tlustý syn prostě do HP patří. Turnaj byl super, už jen ta myšlenka. Kniha HP4 mi přišla nejzajímavější. Mike Newell není zrovna jeden z nejlepších režisérů, ale HP4 se mu povedl. Madam Maxim byla prostě maxi :-D. Třetí úkol mohli být,i delší. Film byl o trochu delší než Vězeň z Azkabanu. Bál mohli skrátit nebo úplně vynechat. Voldemort byl dobrý a poslední akční scéna taky. Dobrých 90%. ()

DaNQa

Harry Potter bol určite jeden z najočákavanejších filmov. Bohužiaľ aj tu sa mi potvrdilo čím väčšie očakávania - tím väčšie sklamanie. Tým nechcem povedať, že je to zlý film, to vôbec nie, pretože veľkých fanúšikov knižiek o čarodejníkovi určite nesklamal. Ale teraz k filmu. Dej začína v dome Weaslyovcov. Weaslyovci, Harry a Hermiona sa vyberú na veľký zápas v metlobale. Všetko vyzerá v poriadku až do chvíle kým v tábore nezavládne panika a na oblohe sa neobjaví temné znamenie Veď - Viete - Koho. Harry sa vracia do školy a sa zahajuje trojčarodejnícky turnaj. Turnaj troch čarodejníckych škôl. Ohnivá čaša má určiť troch reprezentantov ale z čaše vyletia tri papieriky. A všetci vieme kto je tým štvrtým. Na Harry Pottera som išla do kina zo zvedavosti. Bola som zvedává ako si s 710 - stranami poradí režisér Mike Newell. ktorý to vôbec nemal jednoduché. A bola som veľmi milo prekvapená. Bohužial je to veľmi zostihrané. V podstate to vyzerá ako keby sfilmovali každú druhú kapitolu a človek ktorý knihu nečital sa v tom jednoducho nevyzná. Keď som tak ten film pozerala pomyslela som si, že to zachvílu nebude pre deti. Veď polovica ľudí v kine boli deti do 7 rokov. A tá scéna na cintoríne bola podľa mňa pre tie deti dosť hororová. Ak to pôjde takto ďalej a to asi pôjde zachvíľu to bude do 12 nevhodné. Ale to je podľa mňa trochu chyba samotnej autorky ktorá možno trochu pozabudla, že pôdodne písala knihy pre deti, pretože teraz čo kniha ti vražda. ()

StansBride

Tady nefunguje vůbec nic. Nejen, že se Klovesovi a Newellovi dějově nabitý příběh totálně rozpadl pod rukama, ale výkony herců jsou snad ještě horší a charakterově vzdálenější svým postavám než kdy dřív. Pan Gambon lítá po Bradavicích sem a tam jako hipík na LSD; Radcliffe se konstatně tváří jako by ho bolely zuby; Watson snad už to obočí uprostřed čela zůstane napořád; Gleeson nevypadá jako bystrozor těžce zkoušený životem, nýbrž jako blbeček; Rickman trapně a nesnapeovsky mlátí studentstvo; z umělého Pattinsona je mi vyloženě na zvracení; to, co zbylo ze Siriuse budu rozdýchávat ještě hodně dlouho; Hitler Skrk a jeho retardovaný syn; Ralphův Fantomas... eh, teda Voldemort... je něco tak směšného a zároven tak moc k nas*rání, že slova zkrátka nestačí; Smrtijedi - to je taky dílo, fakt - vážně si myslíte, že banda takových šašků vůbec NĚKDY někomu naháněla hrůzu?; kruvalští úplně mimo, krásnohůlské barbie taktéž... a tak dále, a tak dále... bez ztráty květinky mi z toho vychází jen přirozeně hrající Grint, klasicky dobrá Maggie Smith... a Miranda Richardson, jejíž Rita Seeker je výborná. Kloves zase perlil, aneb stupidita dialogů nezná mezí. Provedení úkolů nemá cenu ani komentovat... když si člověk pomyslí, co všechno se dalo z předlohy vytřískat... *mlátí hlavou o stůl*. Fajn, když už se musela dračice utrhnout ze řetězu :), aspoň by její atak na střechu Bradavic nemusel vypadat tak AMATÉRSKY (digitálnost přímo čiší z každého záběru); jezerní lidé odfláknutí; bludiště odfláknuté... a scéna na hřbitově? Vzhledem k tomu, že stojí a padá na Voldemortově fyzické přítomnosti, resp. na kombinaci hrůzy a moci, která z něj má vyzařovat... no, Ralphem bez nosu to tvůrci vážně vychytali. Dávám tři hvězdy - za ples, za hudbu a za hezký stadion, který vypadal trochu jako Nou Camp. ()

Cassovian

Z môjho pohľadu snáď najvydarenejší diel o Harrym. Budem sa opakovať, ale boli použité skvelé kulisy, hudba a efekty. čo mi však trocha vadilo, bol príliš dlhý súboj Harryho s drakom v prvej úlohe Trojčarodejníckeho turnaja. Ale záver nemá chybu! Konečne sa zjaví v plnej paráde Dark Lord zoči voči "malému" Potterovi a od tohto momentu je jasné, akým smerom sa budú uberať nasledujúce filmy. ()

CrashHP

Štvrté pokračovanie Harryho Pottera začínalo mať skutočne temnú atmosféru, i keď mnoho faktov z knihy sme vo filme nevideli(tvorcom to však nedávam za zlé, všetko sa do filmu nedá dať kvôli časovému priestoru). ()

prcko

Temnejšími a temnejšími, Harryho dobrodružstvá sa stávajú. Stále budem opakovať, čo už sa stane pri tejto sérii asi permanentným, že niektoré veci prvé boli v knihe, a tak by sme ich mali aj vidieť. Ale za pozretie určite stojí aj tento diel, ako film bol zaujímavý a temný a čo oči nevidia, to srdce nebolí :-) Herci to majú asi aj ako školu herectva a keďže sú o rok starší a o film chytrejší, zase niečo nové pochytili, staré vylepšili a opravili a presvedčivejšie zahrali (ešteže tak). A vy všetci, čo držíte v rukách zbraň odporcovskej kritiky a doraziť Harryho by ste chceli, len tri slová: Expeliarmus, Crucio a svokru na Vás :-D 80 % ()

newSami odpad!

Harry nám pomaličky dospieva. Bohužiaľ, stále je to taký "trtko" ako na začiatku. Nič poriadne nevie, so všetkým mu musí niekto poradiť alebo pomôcť. A buď sa tvári strašne nastrato (asi takto :-E) alebo posrato (asi takto :-( ). Zo všetkých hlavných postáv "má gule" iba Hermiona. Stupídny príbeh ako tak zachraňujú iba špeciálne efekty. ()

Novik

Můj nejoblíbenější díl spolu s 2 dílem. Bezpochybně skvělá akční jízda, s menšímy prvky hororu a komedie zároveň! Zrod samotného Voldemorta byl samozřejmě vrchol filmu který sem si náramně užil, Ralph Fiennes se na tu roli krásně hodí. :) Digitální triky jsou perfektní, herci jsou fajn a Daniel Radcliffe se pořád zlepšuje (ale stejně si ho navždy budeme pamatovat jako Harryho Pottera) to od Watsonový a Grinta se to říct nedá. Hlavně se konečně odprostily od toho že už to není pohádka pro děti, ale už se z toho stává napínavý trihller, a to mi právě chybělo. :) Viděno v kině. ()

Elleanor

Alastor Moody se předvedl dokonale. Taneční bál taky v celku zdařilý včetně scény školníka Filche s předoucí paní Norrisovou, ale mohl by mi někdo, proboha živého, nějak srozumitelně vysvětlit, proč Mike Newell násilně prodlužoval děj? V knize by se našlo množství zajímavých prvků, kterými mohl film obohatit a on? Bojuje s draky. Možná se jako malý chlapec shlédl v soubojích o krásnou princeznu, ale tady se soutěží o plechovou nádobu! O důvod víc, proč se věnovat ději. ()

Ziper

Již čtvrtý rok v bradavicích. Osobně můj nejoblíbenější. Co se týče příběhu - ten je na 5 hvězdiček. Film byl i hezky zpracován, bohužel ale zkrácen co se týče knížky. I tak jsem si ve filmu všiml jistých chyb. Jedna z nich je například viditelné vložení prostředí do filmu (začátkem, když se Harry a jeho přátelé přemisťovali pomocí boty). Na to, že je Harry Potter celosvětově známá osobnost, tak by mohli některým drobným detailům věnovat větší pozornost. ()

dispokd

Newell pokračuje v tempu, které nastolil Cuarón. Konečně vystoupil Pán zla, což slibuje do dalších děl více strachu. Nicméně tento díl trochu strádá oproti trojce. Chvílemi mi přišlo, že je hlavním tématem filmu, s kým půjde Harry a Ron na ples, než hledat příčiny divných událostí, které se děly. Hagryd si nageluje vlasy a příjezd studentů z jiných škol mi přišel směšný. Mám rád efekty a kouzla, těch tu bylo dost, což beru jako kompenzaci za tyto scény. Nečetl jsem knihy, proto hodnotím dle pocitů z filmu, a ty jsou takové, že s celkového hlediska mě film zaujal stejně jako předešlé tři. Mé hodnocení 75%. ()

oleg121

Aj Cuarónov Potter bol "iný", pretože to spravil po svojom, no Newell si to vyslovene zjednodušil. Vytrhol iba to hlavné z deja a to osttatné, čo si môžeme prečítať v knihe, je iba mierne naznačené. Z toho má potom divák otázky typu: Čo sa tam vlastne stalo?, Prečo to nedoriešili?" No už na ne divák nenájde odpoveď. Jedine, že by si prečítal predlohu. Úprimne mi je ľúto aj vykreslenia postáv. Newell sa zrejme snažil o tínedžerskú atmosféru plnú vtipov typických pre túto vekovú kategóriu. Ale tu to abslútne neklape, a vo filmovom svete Pottera to na 99 percent nebude fungovať nikdy. Škoda, že si to Yates pri Polovičnom Princovi neuvedomil tiež. Opäť ma mrzí môj obľúbený Rickman, ktorého rola v tomto filme by sa dala nazvať cameom. Naozaj veľká škoda, toto bymohol byť v pohode jeden z najlepších (ak nie aj najlepší!) filmový Potter. Možno keby to Newell rozdelil na dve časti, tak ako plánoval, vyzeralo by to oveľa, oveľa, oveľa lepšie. Naozzaj veľká škoda a musím priznať, že keby som pred pozretím filmu nemal prečítanu knihu, Potter by mal o jedného fanúšika menej. ()

torn666

Tak v prvom rade musim oponovat ze tento diel je chudobny na emocionalne silne sceny, ako Cedrikovo umrtie tak i mnoho inych scen je na tom po tejto stranke velmi dobre. Takisto nesuhlasim ze by islo o sled nesurodych epizodiek a vobec naopak 4-ka je podla mna jednym z najlepsich dielov zo vsetkych (zatial nemozem hodnotit druhu cast Darov Smrti), ak nie uplny najlepsi. Urcite lepsia nes 5-ka Fenixov Rad, prave piaty diel na mna zaposobil celkovo najmenej... Kedze ide o kniznu adaptaciu nema zmysel niako viac hodnotit samotny pribeh pretoze je predsa pevne dany knihou, no ak mam nieco povedat i knemu tak myslienka ze "Laska je mocna stara magia, ta najmocnejsia" je absolutne skvela a pravdiva. Celkovo nachadzam len velmi malo slabsich miest a to napriklad ked nebolo riadne vysvetlene ako si Harry privolal metlu pri suboji z drakom - bolo len vidiet ako sa k nemu blizi a nasadne na nu no bez vysvetlenia ako to spravil (nebolo povedane nic o tom ci metla lieta i sama a je ju mozne prutikom riadit ci privolat na dialku). No este viac by ma zaujmali i ostatne suboje s drakmi, keby ma film este o takych 10 minot navyse obsahujucich taketo sceny asi by som mu nemal co vytknut. Dej mi neprisiel zbytocne roztahany a tych 167min. namiesto 157 by bolo akurat. Vzhladom na to ze 76% mi na neho pride primalo davam za 5. Hodnotenie 4 a pol tu nieje takze by som mu dal 5 hviezdiciek aj tak... ()

Misabarry

Míchanina neskutečného kalibru! Turnaj mě konečně trochu vtáhl do světa HP, ale blány a bludiště, plus když znovuzrod Voldemorta trochu připomíná dobro a zlo a pouta StarWars, trochu to od Rowlingové smrdí laciným odvarem. Pattinson tam byl asi na ozdobu, sekvence v bludišti je odkazuje na Blair Witch či co...? Vrcholem pro mě jsou světlé chvilky probouzející se pubertální nesmělosti a zájmu o druhé pohlaví, a bál samotný. Plus zpěv. Těsím se dál, linie Severus! ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?