Jak svět přichází o básníky

• Československo

Ako svet prichádza o básnikov

Komedie / Romantický

Československo, 1982, 90 min

Kdyby nebyl František Filipovský, tak dám tři, jenže díky němu to naprosto parádně vzrostlo a tak vlastně i jemu můžou Kříž a Matásek děkovat, protože bez něj by v tomhle filmu byly poloviční. Ta scéna, jak tam vycucne ty tři piva naráz, ta je snad i legendární. Já bych ho chtěl vidět dneska, jak tam ty tři piva vyžahne během tří obyčejnejch střihů. Já na to nemám...(21.10.2014)

Neotřelý pokus propojit dobově oblíbenou českou teenagerskou komedii (která svého pomyslného vrcholu dosáhla o rok později ve Smyczekových Sněženkách a machrech) a normalizační všelidovou filmovou zábavu se Dušanu Kleinovi povedl bezezbytku - volná série o osudech mladých (později zrajících a ještě později stárnoucích) básníků života se stala velmi oblíbenou a mnohé z ní zlidovělo. Jestliže ale v amerických blockbusterových komiksových adaptacích platí pravidlo, že každý nový díl je lepší předchozího (Hellboy atd.), tak v případě básníků platí pravý opak - každý nový díl znamená kvalitativní sešup dolů... ,,Jó, šuby duby Amerika..." Podobné filmy: Sněženky a machři, Jen si tak trochu písknout(1.11.2008)

Tenhle film u nás jede pořád dokola. Poslední dva díly prvním třem nesahají ani po zaschlou špínu za nechty na nohou Štěpána Šafránka.(21.7.2005)

Bezesporu nejlepsi basnici, dobre zahrate vedlejsi role.(24.11.2007)

• bassator

Viděno 6x cca - 40%(1.2.2009)

• - Ve scéně, kdy přijde Šafránek (Pavel Kříž) s Kendym (David Matásek) do restaurace, kde pracuje Vránová (Lenka Kořínková) jako servírka, hraje z rádia skladba, kterou zpívá Naďa Urbánková. (artcha)

• - Celý film je natočen v reálných prostředích, štáb nestrávil ani jeden den v ateliéru. (jenik71)

• - Honorář pro Pavla Kříže činil 120 Kčs na den a celkově si vydělal 2400 korun. (hot_spot)