Jak svět přichází o básníky

• Československo

Ako svet prichádza o básnikov

Komedie / Romantický

Československo, 1982, 90 min

Ohromná nostalgie, dětství jedné generace.(26.2.2007)

Dlouho mi trvalo, nez jsem basnikum prisel na chut, ale ted se na ne pokazdy rad kouknu. Hodne lidi tu resi, kterej dil je nejlepsi, coz je tezky rict, jen vim, ze nejradsi mam prvni dil. Prvni byl proste prvni a i kdyz tu zapletka pusobi jednodusejc nez v pokracovanich, celej film mi prisel takovej bezstarostnej, milej a veselej. Navic tu je pro me nejlepsi "Štěpángirl" Miroslava Šafránková, ktera je takova spravne roztomila, nic moc neresi, proste ma jen rada Stepana. A navic je tohle jedinej film, kde je lepsi nez jeji slavnejsi sestra Libuše. Krom toho je tu spousta znamejch hercu v mensich rolich a jeden lepsi nez druhej (Kopřiva, Filipovský, Čech, Navrátil atd.). Hlavni dvojice Pavel Kříž i David Matásek tu taky nemaj chybu, tohle byla fakt stastna volba, misty to sice Kříž s tim ospalym vyrazem prehani, ale to uz k tomu tak nak patri. Navic tu je spousta super pisnicek a vlasne diky tomuhle filmu existujou ty vtipny animace. Nesmirne pohodovej a milej film, na kerej se vzdy rad kouknu.(29.1.2007)

Stará klasika s Pavlem Křížem a Davidem Matáskem. Nejlepší je František Ringo Čech a jeho "Šuby duby Amerika." :D(10.6.2014)

Nejlepší díl básníků (čemu se divit, když je první), nejvíc zábavný. Tenhle díl jako jediný můžu vidět vždycky...(2.9.2007)

Kdyby nebyl František Filipovský, tak dám tři, jenže díky němu to naprosto parádně vzrostlo a tak vlastně i jemu můžou Kříž a Matásek děkovat, protože bez něj by v tomhle filmu byly poloviční. Ta scéna, jak tam vycucne ty tři piva naráz, ta je snad i legendární. Já bych ho chtěl vidět dneska, jak tam ty tři piva vyžahne během tří obyčejnejch střihů. Já na to nemám...(21.10.2014)

• - Film videlo v kinách 1,6 miliónov divákov. (Raccoon.city)

• - Dušan Klein našiel pri písaní scenára dosť inšpirácie u svojich dvoch synov, vtedy takisto stredoškolákov. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

• - Děj je sice zasazen do fiktivního města Hradiště, ale na jedné z cedulí si můžeme všimnout nápisu "Okresní muzeum Mělník". Filmovalo se také v Psychiatrické nemocnici Bohnice. (hippyman)