Jak svět přichází o básníky

• Československo

Ako svet prichádza o básnikov

Komedie / Romantický

Československo, 1982, 90 min

Gymnazista Štěpán Šafránek veršuje pro spolužačku Borůvku, o jejíž duševní vyspělosti by se dalo s úspěchem pochybovat, neboť ji budoucí účastník amatérského maratónu v Sao Paulu Emil Nádeníček hravě utáhne na hit "Ty máš kukadla jako zrcadla". Štěpán v honu za láskou souhlasí s šíleným nápadem kamaráda Kendyho na vytvoření aktuální verze muzikálu na motivy Tomanovy Lesní panny. Studenti i profesoři se snaží zaujmout rejžu svými hereckými výkony, televize vše natáčí, noviny tisknou oslavné články, zátky šampaňského radostně poletují po místnosti a mezi členy souboru na sebe jednoznačně strhávají pozornost saunař Bouchal ("Šuby duby Amerika") a taneční mistr Hugo, díky němuž jsem konečně pronikl do tajů baletní terminologie.(10.12.2009)

Tenhle film nemám příliš v lásce. Naštěstí i režisér nakonec pochopil, že síla celého příběhu netkví v poloze „absurdního divadla“...(27.10.2006)

Tato série komedií se jistě povedla, originální herectví dvou hlavních postav a roztomilé zápletky při prvních milováních. :-)(17.10.2009)

První díl této známé české komedie. Mě to jako velký zázrak nějak nepřijde. Kvalitní čeští herci, dobrý příběh a scény tu jsou, to přiznávám, ale nic velkého v tom nevidím. Pavel Kříž silně zaujme, na film se dá v klidu dívat, nenudí, jen to beru jako lepší nadprůměr. Tudíž to vidím na 68% = ***(24.11.2012)

Ohromná nostalgie, dětství jedné generace.(26.2.2007)