Slaměný klobouk

Straw Hat

Komedie

Československo, 1971, 86 min

Ano, je tam hromada legendárních herců, je tam moře gagů, spousta bláznivých situací, přesto si musíme přiznat, že to není úplně ono. Stále je to více divadelní fraška, než plnohodnotná filmová komedie. Ale sranda to je.(26.7.2005)

Dlouho předlouho mi tenhle Slamák pánů Macourka a Lipského unikal, pořád se k němu ne a ne dostat... Až dnes. A musím říct, že je naprosto skvělý. Příběh, který znám z divadla jako takovou vcelku vtipnou konverzačku, v níž se tu a tam objeví něčí hysterický výlev, se stal ohromně bláznivou komedií s prvotřídní hereckou plejádou, brilantně napsaným scénářem plným situačního i slovního humoru, kouzelně bezvýchodnými situacemi, do nichž se postavy (především Kopeckého Fadinard a Landovského poručík) neustále dostávají, a závěrečnou několikanásobnou konfrontací kdekoho s kdekým a při lecčems, při níž jsem měl opravdu slzy v očích. Stoprocentní film.(6.11.2011)

Crazy komedie, která žene vtipné scénky až do úplné absurdity a stojí hlavně na hercích (tolik tehdejších hvězd v jednom filmu se jen tak nevidí) a dialozích, hrátky se slovy. Škoda jen, že Slaměnému klobouku pozvolna dochází šťáva. "Lisette, vypadáš báječně. No ty seš den ode dne krásnější. Ano, dneska kupříkladu už vypadáš jako pozejtří."(4.4.2010)

• - Film byl natočen na motivy hry Eugèna Labiche „Un chapeau de paille d'Italie“ (v překladu „Klobouk z italské slámy“) z roku 1851. (Komiks)