Slaměný klobouk

• angličtina Straw Hat
TV spot

Pařížský bonviván Maurice Fadinard je ve svých čtyřiceti letech finančně na dně. Jediným možným řešením je pro něj sňatek s nezkušenou, avšak zazobanou Helenkou, dcerou zelináře Nonancourta. Ve svatební den se Fadinard naposledy v lesíku sejde se svou milenkou. Jeho kůň nedopatřením sežere slaměný klobouk jiné dámy, Anais Beauperthuisové, která je tu se svým milencem, poručíkem Emilem. Protože Anais se ke svému žárlivému manželovi nemůže vrátit bez klobouku, požaduje Emil na Fadinardovi okamžitou nápravu. Dokonce kvůli tomu i s Anais dorazí do Fadinardova bytu. A tady začne kolotoč zmatků a nedorozumění. Fadinard neví, zda se nejdřív věnovat nevěstě a jejímu početnému příbuzenstvu, nebo rozzuřenému Emilovi. Ani jedni nechtějí čekat, a hlavně je zde kardinální otázka: kde v celém městě sehnat přesně stejný slaměný klobouk? (TV JOJ)

Hennes

Tak tady i tu nejmenší roli hraje někdo známý či slavný ( i když třeba později - Jan Kraus poslíček atd. ). U tohoto filmu jsem se opravdu od srdce zasmál. Skvělé sestavená komedie. Ať to byl nahluchlý strýc Lipský, donchuán Kopecký, pihaté poupě Janžurová, otec Menšík, zamilovaný bratranec Hrzán, řemeslník Hlinomaz, omdlévající Květa Fialová a další. Výborné herecké výkony a velice vtipná předloha jsou dohromady jeden z mých nejoblíbenějších filmů. ()

Martin741

V dobe postupujucej normalizacie sa uz evidentne nedali tocit kulty typu Kladivo Na carodejnice, ze jo. Vladnuca elita si davala extremny pozor, aby sa do filmov nedostali nepriaznive vplyvy /obraz 50. rokov, monsterprocesy, kolektivizacia...../a preto autori Slameneho Klobouku siahli po francuzskom vzore, aby si ho prispobosili na domace pomery a aby tak mohla vzniknut tato crazy komedia. Scenar sice nie je nic moc, ale do nadpriemeru film tahaju hlavne herecke vykony : Kopecky, Mensik, Janzurova, Zazvorkova ..... Vo filme je vsak kopa nezmyselnosti a nelogicnosti. 83 % ()

tomtomtoma

Svižně bláznivá komedie o chaotické svatbě a žárlivých výlevech, které způsobil jeden snědený slaměný klobouk. Ženich a zadlužený proutník Maurice Fadinard (skvělý Miloš Kopecký) má náročný den: milenka, shánění klobouku, svatba, věřitelé a mnoho otázek ohledně jeho bláznivého chování, které bylo jen zoufalou snahou o záchranu své neposkvrněné cti a vyřešení svých životních problémů. Díky tomu se dostává do nejedné zapeklité situace probíhající s humorným nadhleem. Nastávající tchán Bernard Nonancourt (dobrý Vladimír Menšík) je nepřehlédnutelně hlučný zámožnější zemědělec vydávající svou nevinnou dceru Helenku (Iva Janžurová) do rukou Maurice. Ten nestačí stíhat pohyb ženichův v čele nedočkavých svatebčanů. Baronka Anais Beauperthuis (dobrá Květa Fialová), připravená v inkriminované situaci o slaměný klobouk, čeká na vysvobození. Do toho se přimíchává Anaisin žárlivý manžel Albert (dobrý Ilja Prachař) s ochotou zabíjet. Poručík Emil (dobrý Pavel Landovský), zachráněný sraženou uniformou, přechází z barončiny náruče do náruče Mauricovi milenky Lisette (půvabná Jana Šulcová). Další zajímavé postavy: žárlivý Helenčin bratranec Bobin (Jiří Hrzán), všehoschopný a oddaný Mauricův sluha Felix (dobrý Josef Kemr), hluchý Mauricův strýc Vezinet (Lubomír Lipský), vykolejení dekoratéři Briand (František Filipovský), Boufon (Josef Hlinomaz) a Dourant (Jan Libíček), nadržená baronka de Champigny (Helena Růžičková), Helenčina teta Klotylda (Stella Zázvorková), a ohrožovaný věřitel Dubois (Ota Sklenička). Příjemně rozverné, konverzačně založené, ale i běhavé, vroucí a místy tryskjící. Hravě zábavné. ()

MarekT

Poměrně zapomenutý kousek z tvorby Oldřicha Lipského, nutno však říci, že neprávem - svojí bláznivostí nejen že je rovnocenným partnerem zbylým skriptům jeho významného spolupracovníka Macourka, ale v některých chvílích také nepřekonatelným vzorům crazy komedií - schopnost Miloše Kopeckého (dle mého zde v nejlepší formě) tvořit zápletku jako kousek plastelíny je občas funésovštější než Louis sám (asi nejvíce mě kvalita Kopeckého výkonů připomněla francouzské Jo či Oskara) a závěrečné vyvrcholení je charakterově podobné produkci Charlese Feldmana ze šedesátých let (z herců tomuto druhu humoru dominuje Lubomír Lipský, také jedna z nejvýraznějších dosud viděných kreací). Jelikož mám pro obě komediální odrůdy někdy až nekritickou slabost, vytáhnu z kapsy i pro tuto komedii ten nejvyšší počet hvězd, jaký zde mohu dát. 90% ()

zette

Film ma svuj vtip a nadhled. Pokud by se rozkouskoval do jednotlivych epizod, bylo by to mnohem lepsi. Cely film pusobi prekombinovane a postupem casu me u Slameneho klobouku opoustela pozornost. Nektere postavy jsou ale vyborne, za vsechny Ruzickova a Landovsky. Osobne v lasce Kopeckeho nemam, svou roli ale zahral dobre. Lipskemu se povedlo obsadit neskutecny pocet vybornych hercu. ()

Martrix

Svého času jsem byl v divadle doslova sous-vide, ale nepamatuji si, že bych viděl něco aspoň z poloviny tak ztřeštěného, jako je Slamák. Na můj vkus to už bylo hodně. I situační komedie, přece může mít místa, kde dostane prostor vypointovaný vtip, nebo chytrý dialog. Zasmál jsem se o hodně míň, než bych kdy od filmu mých oblíbených tvůrců čekal. Vynahradil mi to snad jen úžas nad tím, kdo všechno v této zběsilosti hrál. Socialismus byl na prd, ale co se týče filmu, tak bylo divákovi nezřídka umožněno, vidět v jednom filmu koncentraci hereckého výkvětu té doby. A to i v čurdách, téměř nedůstojných věhlasu mnoha z nich. Filipovský, Lipsky, Sklenička... . I jejich zásluhou působí Slaměný klobouk kvalitnějším dojmem, než ve skutečnosti je. Škoda, že tentokrát z toho tvůrci nevykřesali podobně kultovní věc, jako byly třeba Čtyři vraždy stačí, drahoušku, nebo Limonádový Joe. ()

dr.fish

Takové obsazení a výpravu aby člověk v jiných filmech pohledal. Hudba jako "z Adély". Zápletka tak zapletená, že ve chvíli, kdy film začne ztrácet tempo, vstoupí na scénu někdo, na koho už bychom málem zapomněli, jenže fraška života běží jako splašená herka...excelentní skvěle vybalancovaná a zahraná záležitost. A tak dlouho mi unikala...85% ()

otík

Ukřičená, poměrně zmatečná a rozhodně ne úchvatná fraška o ztraceném slamáku, svatbě a milencích. ()

ProfesorLotr

Ke konci jsem to už ani nestíhal pobírat. Vůbec jsem netušil, že nějaká takováto komedie existuje. Takové obsazení. Typická, přesto poměrně dost atypická komedie Oldřicha Lipského. Příšerná sranda. 85% ()

Skuby47

Musím to napsat i když nenapíšu nic nového, ale tento film si mé sympatie zaslouží. Je to naše nejpovedenější ztřeštěná filmová taškařice, co znám. Prvotřídní herecké obsazení od hlavní až po tu poslední roličku. Byla tady snad největší kumulace hereckých hvězd a největší počet vtipných hlášek na metr filmu. Všichni si to viditelně užívali a bylo to na jejich výkonech znát. Viděla jsem tuto komedii několikrát, mám ji na DVD, ale když jsem šla dnes kolem televize, kde ji dávali, neodolala jsem. Dobře jsem udělala, špatné počasí i smutná nálada - vše je zapomenuto. ()

Mrkvič

Divadelnost z toho úplně trčí. Takže je skvělé, že je film plný postav, které hrají špičky československého filmu. ()

RonaMidu

...já vím,moje bodování nic moc,ale aspoň tři za plejádu známých tváří a nádhernou secesní výpravu....(detailní,včetně například výšivky ručníku na hlavě Ilji Prachaře) :-) ()

honz

Výborná fraška s řadou maloměšťáckých figurek v brilantním podání plejády vynikajících českých herců. Propracované dialogy, spousta vtipných hlášek ("Míra mé trpělivosti přetekla." "Dobře, dojdu pro hadr."...) ()

Compadre

Komedie plná neuvěřitelných náhod a nedorozumnění a fantastických hlášek :) kopeckej s Menšíkem předvedli opět svůj vrcholný standard a já se neskutečně bavil...pecka! ()

lucascus

Další ze série crazy komedií, které se na přelomu šedesátých a sedmdesátých let úspěšně uváděly, a to vždy s plejádou těch nejlepších hercích. Zde se sešli snad všichni herci, co tehdy něco znamenali. Jinak člověk by ani nevěřil, jak se může udělat komedie s jedinou zásadní zápletkou - aneb v hlavní roli zde vystupuje dámský klobouk. ()

mandlova

Zoufale zamilovaný Jiří Hrzán, (jak jinak) proutník Miloš Kopecký, nepoznamenaná naivka Iva Janžurová (kouzelná scéna, když se jí maminka snaží připravit na svatební noc), rázný cholerik Pavel Landovský, úslužný malíř František Filipovský (Bufone náš zákazník, náš pán!)....no prostě takhle bych mohla pokračovat až do konce...každá z postav mistrně zahraná, takové obsazení zaručovalo skvělou podívanou. ()