Pletichy a podvody páchané pod fasádou měšťáckého poklidu a harmonie. Snímek Žebrácká opera je adaptací stejnojmenné divadelní hry Václava Havla, kterou uvedl režisér Jiří Menzel v roce 1990 na jevišti Činoherního klubu. Známé téma o totalitních mechanismech bylo zpracované už v roce 1728 Johnem Gayem a o dvě stě let později Bertoltem Brechtem. Příběh je zasazen do dvacátých let, ale mohl by se samozřejmě odehrávat kdykoli. Hra má precizní dramatické vyklenutí a dlouhé, hutné monology. Práce Jiřího Menzela spočívala ve zvizuálnění předlohy a v nutném krácení textu. Scénosled je částečně pozměněný. Atmosféru na pomezí divadla a reality předznamenává kreslená opona pod úvodními titulky. Spojením Havlova brilantního textu s Menzelovým filmařským uměním vzniklo dílo, které diváka pobaví hravostí a okouzlí atmosférou. (Česká televize)

_aandyy_

Z tohoto filmu mám hodně smíšené pocity. Za prvé: určitě bych neřekla, že je to muzikál. Za druhé: Ze začátku jde o velice nudný příběh, u kterého by se rádo usínalo... a za třetí - konec filmu je naopak hodně nabyt událostmi, děj se zvrácí ze vteřiny na vteřinu. Ale to je podle mě potřeba už téměř od začátku (alespoň u tohoto typu filmu, který se odehrává především ve tmavém interním prostředí). Kdybych měla hodnotit herecké výkony, tak tady je to kvalitní, především Josef Abrhám a Rudolf Hrušínský byli skvělí... ()

kubilov

Hlavní otázka: Patří Žebrácká opera opravdu na filmové plátno, nebo pouze do divadla? Pro každého otázka s odlišnou odpovědí, pro mě je ale filmová adaptace jednoznačným plusem, protože k divadelní verzi bych se zřejmě nijak nedostal a takové herecké obsazení se přece nemůže ignorovat. Absolutní král filmu není ani Peachum Marián Labuda, ani výřečný bonviván Mackeathe v podání Josefa Abrháma, avšak jako vždy geniální Rudolf Hrušínský, kterého můžu kdykoliv a v jakékoliv roli, jednoznačně nejlepší herec předrevoluční doby, který zahvězdil i zde. Vzhledem k rozumné délce, milé nadsázce, zvláštnímu druhu humoru a skvělým dlouhým monologům bych dal klidně i 4*, jenže kvůli mírně pokulhávajícímu příběhu jsem nucen dát hvězdy tři. ()

ostravak30

Když sám Menzel označil film za svůj nejslabší a ani Havlovi se tohle zpracování nelíbilo, pak to vyjadřuje vše. Je sice pravdou, že Havel v životě nenapsal nic kvalitního, takže z tohoto ohledu je to celkem pochopitelné. Herecké výkony se nedají označit jako špatné. Abrhám či Šafránková prostě hrát špatně neumí. A ten začátek, kdy se Vízner s Vetchým dozvídají pravidla kvalitního dě.kaře taky není špatný. Ale dále to postrádá trochu hlavu a patu. Film se motá tam a sem a pořád dokola. Některé scény tak ztrácejí na vtipnosti. Zkrátka opakovaný vtip již není vtipem. Chybí i kvalitní humorné scény jako takové a stejné je to i s hláškami. Scénář je kapitola sama o sobě. Některé dialogy a bohužel hlavně monology jsou tak dlouhé a monotónně nudné, že člověk má sto chutí usnout a chvílemi se mu to i daří. Po pár minutách divák ani netuší, o čem to vlastně Abrhám na začátku začal mluvit. Všechny divadelní hry a filmy dle Havla jsou špatné. Tady udělám výjimku, tahle je prostě jen nudná a nezáživná. ()

krokodlak

Dost nedoceněný film, a to i samotným režisérem, který se svou absurdní poetikou v jeho filmografii dost vymyká. Na rozdíl od Konce starých časů je fraškovitost účelná a film tak dokáže pěkně zpříjemnit večer. Spiklenecká atmosféra mezi gangstery funguje velmi dobře a Šafránková zde podává jeden ze svých nejživějších výkonů. ()

iz67

Snad nejaka mimosmyslova zprava me drzela desetileti od teto veci (2020). Prvni pulka je natolik nevydrzitelna, ze vypinam. Menzel tady jede něco jako Adela jeste nevecerela 2, ale bez vtipu, ktery v Adele byl. Musim se priznat, ze puvodni Havlovu vec neznam (hanba), ale at je jakakoli, tak Menzel to totalne zabil. ()

Hawaj

Nejdřív je to nijaké, pak takové vančurovské, pak poněkud nejapné, možná nepovedené. Pak si začnete říkat že dramatik Havel stojí za pendrek a nakonec si řeknete proč ne, látka to není marná, způsob pojetí by mohl fungovat, akorát by to musel dostat do ruky rejža který by to dokázal zpracovat a ne pábitel Menzel, kterej si myslel že když postaví svý oblíbený herce před kameru že to kouzlo nějak samo vznikne. Nevzniklo. Abrhám je všechno jen ne nebezpečnej zločinec z kterýho jde strach, natož sám kápo Meckie Messer. Vypadá v tý roli jak ochotnickej herec, kterej jí dostal protože nikdo jinej nebyl po ruce.Bodrej Labuda neměl drajv a jako druhej šéf podsvětí byl ještě horší než Abrhám. Zato Libuše Šafránková zaujala. Když nasadila svůj votrávenej obličej bylo to dost zajímavý. Škoda že jen na chvíli. Vlastně jedinej koho výkon z filmu opravdu trčí je Barbora Leichnerová. Tý to sedlo. Myslím že tvůrce týdle průměrnosti by měl jít žebrat o hodně tvůrčího umu než pustil do týdle látky. ()

subic

Není to žádné veledílo, ale na tomhle zpracování jsou asi nejzajímavější ty drobné herecké výkony celé řady vynikajících herců nemluvě o ústřední trojici Abrahám, Hrušínský a LAbuda. ()

Marg

Předloha je sice dobrá, dialogy košaté, ale film působí poněkud křečovitě. Nicméně to herecké obsazení myslím stojí za shlédnutí. ()

honzic

Snaha oživit hromadu frází, což se ne úplně povedlo. Na druhou stranu režie Jířího Menzela a herecké obsazení nese trochu lepší dojem, než kdyby to bylo jinak. Hodnocení: 60 % ()

Sefik odpad!

Parodie na umění za účasti kvalitních herců. Opilcovy blaboly přenesené do filmu. Takovéto “čachrování” je vskutku na blití. Ranná polistopadová éra filmu byla vskutku nezávislá a nikdo se nechtěl nikomu zavděčit.. ()

Tatrysyn

Výborná hra, která ale převedením do filmu (jako téměř každá hra) ztrácí na expresivitě a kouzle. Ovšem, je tu výborné herecké obsazení, takže zaslouženě 4 hvězdy ()

retrix

Slabota, nic než slabota. Souhlasím s Jirkou Menzelem, že je to jeho nejhorší film. Vydržel jsem pul hoďky a déle se to nedalo. Neustálá sprcha filozofické polemiky Josefa Abrháma o ženách mně už lezla na nervy. Ke cti Jirky Menzela snad jen dodat, že chyba ani tak možná nebyla až tak v režii. Předloha či scénář asi nedával moc možností vypustit ty nudné dlouhé polemiky (s prominutím žvásty) o ničem. ()

brasek

Absurdná dráma s prihlúplou komediálnou vsuvkou. Nechcem kritizovať Václava Havla ako autora divadelných hier, ale mám pocit že iba on sám tomu možno rozumel, lebo ja som nerozumel ani dialógom. ()

Salvator

Konspirace jsou prokletím děl, pod kterými je Václav Havel podepsán. Film zachránily herecké výkony hvězdného obsazení. ()

Birter

Havlovská absurdita byla zde nahrazena poněkud rozverným podivným stylem za použití mně sympatického vizuálu a myslím, že by se Menzel nemusel vůbec stydět. Žebrácká opera eufemisticky řečeno není Havlova nejlepší hra, ačkoliv stále má spoustu do sebe a tento film to dokáže dobře zdůraznit. Alegorie londýnského podsvětí jako českého disentu a donašečství mi připadá velmi kreativní. No a proti svému původnímu přesvědčení jsem asi nucen přiznat, že i u tohoto případu je absurdní drámo lepší v inscenaci/adaptaci než čtené formě, i když zejména na konci si žádala více o styl Havlova Odcházení. To vše z mých zápisků z Kavárny. ()

PTuranyi

Veľmi dobrá satirická komédia, ktorá netriviálnym spôsobom zobrazuje prepletenec zločinných vzťahov a korupcie s typicky českým humorom. Scenár je skvelý a situácia je zamotávaná čím ďalej tým viac, až k prekvapivému rozuzleniu. Američania by z neho vytĺkli napínavú gangsterku. Ale tu sa hráme na oveľa menšom piesočku a česká produkcia nemá také veľké ambície, takže výsledok je skromnejší. Herecké obsadenie je vynikajúce. Nedosahuje síce svoje vrcholné výkony, ale napriek tomu je nadštandardne dobré. A prekvapivo sa tu mihne aj Jeremy Irons. 70% ()

Grid

No Václav Havel mě tedy zrovna nepřekvapil. Celkem bezduché dílo, u kterého jsem nevydržel do konce. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám