Pletichy a podvody páchané pod fasádou měšťáckého poklidu a harmonie. Snímek Žebrácká opera je adaptací stejnojmenné divadelní hry Václava Havla, kterou uvedl režisér Jiří Menzel v roce 1990 na jevišti Činoherního klubu. Známé téma o totalitních mechanismech bylo zpracované už v roce 1728 Johnem Gayem a o dvě stě let později Bertoltem Brechtem. Příběh je zasazen do dvacátých let, ale mohl by se samozřejmě odehrávat kdykoli. Hra má precizní dramatické vyklenutí a dlouhé, hutné monology. Práce Jiřího Menzela spočívala ve zvizuálnění předlohy a v nutném krácení textu. Scénosled je částečně pozměněný. Atmosféru na pomezí divadla a reality předznamenává kreslená opona pod úvodními titulky. Spojením Havlova brilantního textu s Menzelovým filmařským uměním vzniklo dílo, které diváka pobaví hravostí a okouzlí atmosférou. (Česká televize)

chlievik

Typický Václav Havel - kritika spoločnosti v divadle absurdity s veľavravnými monológmi a vysvetľovaniami cynických zážitkov erotickej voľnosti falošného človeka, čo stále klame a neustále sa vtiera niekde do inej pííííče atď, pre mňa je to síce jemne intelektuálny zážitok, ale nudím sa už po 30 minútach keď sa opakujú myšlienky, a nechce sa mi pozerať na niečo čo má predvítateľný humor a prevídateľné reakcie protagonistov. Nič prekvapivého, taký Havel mal byť skôr filozofom, a nie umelcom, tým sa stal len pri pive, a tiež preto že chlastil... Nuda... ()

babka

Film byl uveden ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1992/93. Účast mého oblíbeného Jeremyho Ironse v tomto spektáklu mi zůstává i nadále utajena. ()

foils

Žebráckou operu jsem viděl v roce 2006 nebo 2007 ve Švandově divadle v režii Michala Langa s výborným Michalem Dlouhým v hlavní roli kapitána Macheatha. Zapamatoval jsem si ji jako nejvtipnější hru Václava Havla (byť jde o remake hudebního dramatu Johna Gaye), pojednávající o společnosti, v níž jeden udávaje druhého prostřednictvím třetího už udává sám sebe (abych ocitoval svého oblíbence Egona Bondyho). Vedle humoru se inscenace vyznačovala ještě dalším bonusem v podobě určitého erotického náboje. Filmová verze Jiřího Menzela není ani legrační, ani sexy, spíš je pojata jako taková fraška ve stylu Pensionu pro svobodné pány (tento dojem neposilují jen scény z bordelu, ale také téměř identický výkon Josefa Abrháma v hlavní roli). ______ Film je vlastně zachycením Menzelovy inscenace v Činoherním klubu. Na začátku poněkud ruší jednak Menzelova očividná snaha tepat polistopadové poměry (vodou na jeho mlýn byly jistě i spory s Václavem Marhoulem v průběhu přípravy a realizace natáčení), ale hlavně způsob hraní všech přítomných (nejnesnesitelněji přehrávají Vetchý a Vízner). Ani samotný casting není přílišnou výhrou - Labuda ani Hrušínský st. se do svých rolí moc nehodili (o to víc překvapí, že si je Menzel vybral coby náhradu za zaneprázdněného Kodeta s Nárožným). ______ Přes všechny tyto výhrady však film disponuje jednou neoddiskutovatelnou devízou. Nemluvím o malé roli Jeremyho Ironse, ale o výtečném textu samotné hry, který i pod nánosem přehrávání na pozadí prapodivné mizanscény naštěstí aspoň v hrubých rysech funguje tak, jak má. Hodnocení je tedy jasné: Forma nic moc, obsah vynikající. ()

Vlkopec

V divadle, kde člověk slyší smích po vtipných replikách, je to samozřejmě jiný zážitek, ale i tady jsou Abrhám a Šafránková k sežrání, a tak zaplaťpánbu za tuhle verzi, protože taková dvojice pro tyhle role se hned tak nenajde. Menzel říkal, že tenhle film zbabral, tak bych opravdu rád viděl verzi, se kterou by byl spokojený. ()

Bohdy67

Me se to vcelku líbilo... Sice sem na to koukal jen na mobilu při 10 hodinové cestě letadlem a byl sem tedy rád za každé rozptýlení, ale prostě mi to přišlo vtipné... Navíc úžasné herecké obsazení v čele s panem Abrhámem a Hrušínským... Není to sice nejlepší kousek české kinematografie, ale některé komentáře jsou až moc kritické... 77% ()

JARDAHONDA

Spojením Havlova brilantního textu s Menzelovým filmařským uměním vzniklo dílo, které diváka pobaví hravostí ( v secesním a groteskním ladění ), okouzlí atmosférou ( specifické tónování obrazu, podmanivou hudbou, jemnou výtvarnou stylizací, výbornými hereckými výkony včetně účasti Jerremyho Ironse ) a zaujme inteligentními dialogy. ()

lenoch

Havel je takový intelektuálský suchar, který si hraje s tezemi, antitezemi, formou a podobně. Kuriózní, nebo možná absurdní, je, že ty jeho dlouhé šroubované monology jsou často vkládány do úst všelijakým jadrným, živočišným typům - nejen v tomhle filmu. ()

milos.bradik

Výborně zahrané, ale poněkud ukecané. Vynikající herci, perfektní předloha, ale zpracování je příliš zdlouhavé a plné řečí, které nenahradí poctivý děj. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám