Pletichy a podvody páchané pod fasádou měšťáckého poklidu a harmonie. Snímek Žebrácká opera je adaptací stejnojmenné divadelní hry Václava Havla, kterou uvedl režisér Jiří Menzel v roce 1990 na jevišti Činoherního klubu. Známé téma o totalitních mechanismech bylo zpracované už v roce 1728 Johnem Gayem a o dvě stě let později Bertoltem Brechtem. Příběh je zasazen do dvacátých let, ale mohl by se samozřejmě odehrávat kdykoli. Hra má precizní dramatické vyklenutí a dlouhé, hutné monology. Práce Jiřího Menzela spočívala ve zvizuálnění předlohy a v nutném krácení textu. Scénosled je částečně pozměněný. Atmosféru na pomezí divadla a reality předznamenává kreslená opona pod úvodními titulky. Spojením Havlova brilantního textu s Menzelovým filmařským uměním vzniklo dílo, které diváka pobaví hravostí a okouzlí atmosférou. (Česká televize)

LBsmoke

nepochybuji že bych se divadelně velice bavil, i takto sem si našel několik vydařených scén nejen co se scénáře týče.. ()

gumolit

Havlove adaptácie nikdy viac toľko nudy človek ešte nezažil Menzel sa mal na to vykašľat jedna bodka za hercov a polonahu Šafrankovu inak hrozné niečo...ten Havel bol nudný človek ()

Haniczka

Dodnes i po letech se mi nechce pochopit, proč to dopadlo tak průměrně. Vždyť tam hrají tak vynikající herci a režíruje to Menzel a hudbu dělal Klusák. A pak, po těch dvaceti letech, co jsem ŽO viděla znovu, jsem to pochopila. Tohle není film ale televizní film a bohužel to filmu ublížilo víc než si možná Menzel dovedl připustit. To, co funguje na divadle a ve filmu v reálných lokacích, paradoxně nefunguje v atelierech. Škoda. Ale i tak dávám tomu všemu ostatnímu a všem těm havlovým trojím až čtverým koncům tři až čtyři hvězdičky. ()

Vesecký

Tak na tom filmu byl jeden výborný výkon - Barbora Leichnerová. Pokud se to snažím brát objektivně (tedy ze subjektivního hlediska objektivně a nezadat si se svým názorem na V.H.), startuji s průměrnými třemi hvězdičkami. Ovšem ty dlouhé filozofující monology, které člověk nestačí pojmout, na rozdíl od příznivců výše nejmenovaného, mě dováděly ke konci filmu ke stavu značnéí znuděnosti. A pak jsem zháhadně prozřel, když podepsal Meckie tu dohodu s policejním komisařem, který ve skutečnosti vůbec žádným policajtem nebyl. Takže narážka na náš režim, nikoliv příliš trefná, ale druhá hvězda dolů. Celkově ale přecejenom jedna zbyla. Ještě bych rád někdy shlédl Brechtovu Operu, abych si mohl porovnat oba autory... ()

Chevees

Před časem jsem někde viděl rozhovor s J. Menzelem kde se ho ptali, jestli někdy natočil nějaký vyloženě špatný film a on odpověděl že ano, že film, který z pod jeho rukou neměl nikdy vyjít byla právě Žebrácká opera a mě nezbývá než s ním souhlasit... ()

J R C Pecuchet

Musím souhlasit s názorem samotného režiséra : na půl film, na půl divadlo. To ale nic nemění na tom, že Josef Abrhám, Rudolf Hrušínský, Marián Labuda a další podali vynikající herecké výkony. Jak se přiznal i sám režisér Menzel : "odfláknul jsem scénář ". ()

mh.mail

50% - Nemůžu si pomoci, ale tohle mě téměř minulo. Ačkoliv tam hrají moji oblíbenci a film režíroval můj oblíbený režisér, nejsem v tomto případě naladěn na stejnou vlnu. Rozhodně to není film, který bych toužil mít doma ve filmotéce. ()

Koumi

Výborná divadelní hra, u které je jasné, proč její premiéra způsobila takový poprask.Ať byl Havel jaký byl (respektive je), vystihnout dobové myšlení dokázal skvěle. Dnes už je toto téma víceméně zazděné a tak se počet diváků, kteří chápou její podstatu radikálně snižuje. Co se filmu týče, výborně se drží absurdních postupů, které jsou pro Havla typické. Herci jsou prostě skvělí a celé zpracování pohladí svou lehkostí a nenuceností. Dialogy jsou "havlovsky" vypilované a až nemožně absurdní situace svým způsobem jedinečné a vtipné. Žebrácká opera je kultem a divadelní recesí mnoha epoch a té naší náleží neotřelé Havlovo zpracování. Menzelův film si nehraje na svébytnost a legendárnost. Pouze nastavuje zrcadlo myšlenkám, které byly v sedmdesátých letech politicky nežádoucí. A to že se sám režisér od filmu jistou měrou distancuje? To už je úplně jiná pohádka :-) ()

Biopler

Hlavne výborný scenár plný zvratov a zrady, ktorému občas škodia príliš dlhé monológy, je základ snímku. Výborní herci na čele s Josefom Abrhámom a s Mariánom Labudom. Veľmi príjemne sa na to dívalo. - "Miluješ mě?." - "Aaach, samozřejmě." ()

tranquill

"Chceš snad, aby se z bojovníků proti zločinnosti sami stali zločinci?" Ano, je to především o herecké trojici Abrhám-Hrušínský-Labuda, ale mne oslovil především jazyk téhle konverzační komedie, který mi v lecčem připomenul Vančuro-Menzelovské Rozmarné léto. Tahle "hra se slovy" se Havlovi povedla. ()

wirok

Žebrácká opera pro mě byla velkým překvapením. Vůbec jsem nečekal, že se budu tak dobře bavit. Hlavní postavy jsou velmi vtipné a rychle jsem si k nim získal sympatie. Vzájemná propojenost policie a podsvětí působí nejdříve komicky, ale ze závěrečného promluvy Rudolfa Hrušínského jsem měl až husí kůži. Do bezstarostné komedie je tak vloženo jakési varování, které filmu dodá hlubší rozměr. Zapojení prvků politiky do filmu se mi ale moc nelíbilo. Nevím pak, jestli se smát, nebo přemýšlet o různých nečistých praktikách ve vládě. Také propracované dialogy vyžadují poměrně velkou dávku pozornosti. Jsou totiž poměrně komplikované a ne vždy úplně jasné. Celkově si myslím, že toto dílo je kvalitní, a rád se na něj znovu podívám. ()

FireTight

Smíšené pocity, porovnávat Menzelův film s Havlovou verzí bohužel zatím nemůžu. Na jednu stranu je tu opravdu výjimečně kvalitní herecké obsazení (i když sledovat nemocného pana Hrušínského mi tak nějak rvalo srdce), na tu druhou takový nevýrazný příběh a nevyrovnané rozprostření dějových zvratů. No ale když už mám tento film nějak zhodnotit, nebyl zas vyloženě špatný, popravdě se mi některé pasáže docela líbily (hlavně "Kočičkóóóó?", "Už jdu ne, počkej!"), monology nevadily a závěrečná pointa také nebyla špatná. Zkrátka takový klasický trojhvězdičkový film. ()

josieaddms

Dvě hvězdičky za film, třetí za speciálního hosta. Spousta známých tváří, slavný autor, a velmi slavný zprostředkovatel. Já osobně Havlovi hry příliš neobdivuji, ale Audience byla slušná práce, a tady to sice trošku pokulhávalo, ale na jeho poměry to docela ušlo. Hlavně to bylo dost zábavné a příjemně to utíkalo, sice se mi asi více líbila verze z národního divadla v Praze, ale bylo to příjemné srovnání. Zase se používalo oné "stokrát opakovaný vtip brzy začne být vtipný", což není zrovna můj oblíbený styl, ale překousnu to. Nejlepší byla Šafránková, Divíšková, a asi Hrušínský. Bylo celkem zábavné potkávat i v těch nejmenších roličkách slavné české herce. Mě hodně vadila představitelka Polly, protože měla být parodií na svůj vlastní druh, jenže to děvče to nějak nezvládlo, a nebylo to vtipné, spíše to bylo takové že vkusnější diváci trpěli. Jinak ten základ už je dobrý takže o asi těžko někdo může zkazit natolik, aby to bylo nesledovatelné. Ale myslím si že Češi to neuchopili za ten nejhorší konec, a že to nakonec není úplně špatný film. ()

BigBang

Mám rád hry p. Havla, mám rád filmy p. Menzela, jsou tu skvělí herci. Ale je to film nudný až k nevydržení. ()

Hraboshka

Mně se náhodou líbilo, jak tam byli všichni padouši a každý to hrál minimálně na dvě strany=D Navrch ještě několik opravdu vtipných scén a výborní herci (Abrhám, Hrušínský, Leichnerová, Šafránková,... a pár dalších) - nakonec 5* ()

radeckator

Nádherná práce se slovem, úžasné dialogy, v divadle jsem to bohužel nikdy neviděl, protože jako divadelní hra to musí být šperk, díky za takovou skvělou adaptaci na filmový pás. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám