Záhada Blair Witch

• USA The Blair Witch Project (více)
Horor / Mysteriózní
USA, 1999, 81 min (Special Edition: 86 min, Alternativní 78 min)

V říjnu 1994 se záhadně ztratili v lesích poblíž Burkitsville v Marylandu tři studenti při práci na dokumentárním filmu. O rok později byl nalezen materiál, který natočili... Mystifikační horor o tajemné kanibalistické příšeře, který zaznamenal mimořádný komerční úspěch, stál pouhých 25 tisíc dolarů, přičemž utržil přes 240 milionů dolarů. (Magic Box)

Somewheres

Záhada Blair Witch patří mezi nejznámější horory a každý o něm alespoň jednou slyšel. Rozhodně bych ho zařadila na seznam hororů, které musí každý milovník tohoto žánru vidět. Námět filmu je originální - skupina 3 lidí (2 muži a 1 žena) se rozhodne natočit amatérský dokument o záhadě čarodějnice z Blair a prozkoumat les, kde se pravděpodobně vyskytovala. Celou situaci podcení - nemají dostatek vybavení, jídla, vody, motivace atd. a navíc se v lese, který vypadá stále stejně, brzy ztratí. Velká část filmu je o tom, jak tato skupina bloudí lesem ve snaze najít cestu domů, dějí se jim zvláštní náhody a oni se pomalu ale jistě poddávají svému strachu a zoufalství. Horor je to povedený a musím říct, že já jsem se chvílemi taky bála. ()

Medewill

Ach jaj, ach jaj, už keď sa to začalo troška na konci rozbiehať, tak to práve skončilo, takže som sa nedočkal doslova ničoho, len jednej veľkej nudy, po tých recenziách som bol natešený, že toto bude určite brutál no nekonalo sa vôbec nič a keby to sledujem v cz dagbingu, tak by to bol asi úplný odpad, originál znenie je tu nevyhnutnosť, no ani to mi nepomohlo sa vžiť do hlavných postáv, asi mi nesadla tá rozmazaná kamera, možno pred rokmi, keď som bol mladší, tak by to účinkovalo, no teraz už nie. ()

Sulrii

Film pojednává o 3 lidech, kteří chtějí natočit dokument v lese, který není tak úplně v pořádku a něco se v něm děje. Atmosféra filmu je super, ale pokud se rádi hodně bojíte, tak bych se podíval po jiném horroru. Film je natočený stylem, že to vypadá, že se opravdu jedná o dokument, ale musím vytknout, že ještě nikdy jsem si nepřál, aby jedna prakticky nevinná postava nejradši někde zakopla a zlomila si vaz. Musel jsem se nehty u nohou zarývat do podlahy, když dívka z trojice mluvila, a nebo brečela, protože zní jak kdyby jí přeskakoval neustále hlas a nebo měla v krku nějaký předmět. Když ale pominu tuhle hroznou zkušenost pro moje uši, tak za super atmosféru a uvěřitelný příběh hodnotím film 4/5 ()

Koloman_R

Podľa mňa prvý found-footage horor s relevantným impaktom. Ak by som sa aj mýlil, celkom iste je to film, ktorý spustil lavínu podobne ladených filmov. Na mňa mechanika tohto snímku svojho času fungovala dokonale. Síce som tvrdeniu o autenticite neveril, ale i tak som z kina v onom 99-tom odchádzal priposratý. Odvtedy mám tento film rád a nedám naň dopustiť. Esencia strachu z nevideného, temný les, znepokojivé zvuky... samozrejme, treba sa tomu s chuťou oddať a byť ochotný stolovať navijáky. Ako fanúšik hororov tomuto filmu ďakujem za veľa a to mu nezabudnem.  Doplním ešte príbeh zo života. Keď sa svojho času „pirátilo“ HBO pomocou po domácky vyrobených dekodérov, stávalo sa, že pri necitlivom nastavení tohto prístroja sa v obraze objavovali pásy. Keď sme takto nahratý film na VHS-ke pustili na party kamošovi, úplne nám „zožral“ tvrdenie, že tie pásy vznikli tým, že film bol dlho zakopaný pod zemou. Potom ostalo už iba sledovať, ako ho dokonale presvedečený o jeho autenticite vydesene pozerá. Dlho nám to však nevydržalo a túto lož čoskoro naše výbuchy smiechu (podporené pitím whisky kamošovho otca) pezradili. ()

Charliesed

Po zhlédnutí je mi jasné, proč odstartoval žánr Found Footage. Ale narozdíl od pozdějších inspirovaných počinů, je film očividně točen amatérskou kamerou a sám není ani natočen jako normální film (jako Kronika nebo Monstrum) – myšleno, že jiné Found Footage mi připadají poskládané a napsané tak, jako byste se dívali na normální film. Blair Witch není sofistikovaný, precizní a do detailu promyšlený horror, jako se říká o Osvícení, nýbrž je to výsledek dobré improvizace herců a zachycení jejich autentické reakce. Samotný hororový prvek je založený hlavně na sledování psychiky postav. Když se vrátím k tomu, že to není natočené normálně, tak často jen sledujete, jak spolu postavy obyčejně mluví, jen tak, a i proto to působí, jako byste opravdu sledovali nalezenou nahrávku (baví se i déle – může to trochu nudit, ale takové to je a je to součástí odlišného zážitku). Blair Witch je zajímavý experiment, tak trochu náhodně natočený, ale povedl se. ()

Cruz555

Film, který s naprosto minimálním rozpočtem vydělal šestimístné částky a poměrně šikovně si pohrál s mozkovými závity nejednoho diváka. Horory, které si hrají jen a pouze s divákovou fantazií a paranoiou hltám plnými doušky, protože takovéto horory jsou zpravidla ty nejstrašidelnější. Nutno dodat, že takových hororů moc není a bohužel stále, ač přes výjimky, panuje převaha "béčkových" hororů, kde si tvůrci myslí, že čím víc do toho naplácají laciné CGI efekty, monstra a krve, tím ten film bude o to lepší. Jsem potěšen, že se režisérskému duu tento počin nad míru povedl, na stranu druhou mne ale mrzí, že to byl první a zřejmě i poslední kvalitní výkvět, které nám Daniel Myrick a Eduardo Sánchez nabídli. ()

ambrobene

Masaker. V celom filme sa nevyskytol jeden jediný štrašidelný ksicht, ale beztak som metal bobky v kúte. Výborná bola česká dabérka hlavnej herečky. Prehúlený hlas sa jej fakt hodil :) ()

Krustovskij

Já se bál leda toho, že ta hysterická pizda zavře na chvíli tlamu - na štěstí marně. Otravnější a uječenější horor jsem snad neviděl, ale chápu, že v roce 1999 asi fungoval. ()

Mr.HahaHihi

Tuze rád se ukájím nad found footage horory, ovšem jejich samotný praotec mě teda nechal dost chladným. Pocitově to mělo tak 2 hodiny. Vlastně všechny ty informace okolo filmu jsou mnohem zajímavější než ten film samotný. Jistě, v době uvedení to určitě, nebo spíš pravděpodobně ten zážitek byl úplně jiný ale já to neviděl v době uvedení ale dnes. A celou dobu jsem měl za to že na plakátu je chlap. ()

Murlock77 odpad!

Můžete mi, prosím, někdo vysvětlit, proč je ten film hodnocenej tak dobře? Atmosféru to nemá, kamera originální ale nasírající, totálně dementní postavy, nulovej příběh. Heather bych nejradši ujebal něčím po hlavě po půl hodině filmu, aby už konečně držela hubu. Fakt příšernost, nebál jsem se ani vteřinu, chvílema jsem usínal, prostě tyvole, proč to má takovej hype?! ()

salamko

Zvláštně smutný až mrtvolně vypadající les, může v noci vyvolat opravdu strach. Nepříjemné počasí mnoho neulehčuje. Bohužel tady v Čechách a na Slovensku nejsme neznalý a každý kdo byl alespoň jednou v okolních lesích, pozná že tam kde chodí oni, by se neztratil ani můj děda na houbách. A že to u něj to fakt není těžký...  Hodně jsem se bavil, hlavně ta scéna na konci, kde jdou do opuštěného domu. To jsou momenty, které si vybavuju z dětství, když jsme s partou lezli na kamarádovu střechu a snažili jsme se zdokumentovat Sladrmana.  PS: Opuštěné domy, fabriky, chatrče a pozůstatky po starý vesnicích jsou všude po sudetech. A že ty lesy kolem nás jsou mnohem hustější strašidelnější než ve filmu. Tady by to bylo mnohem horší, už taková zaniklá obec Skoky. Smrt poslední obyvatelky vesnice je záhada sama o sobě… ()

Cheyenne17

Viděno v originále a strašně mě štval hlas hlavní protagonistky. Bohužel děj mě skoro vůbec nezaujal, vlastně se celý film běhá jen po lese. Celou dobu jsem jen čekal kdy se něco stane, ale bylo to jako čekání na godota . Dávám alespoň trochu slušné hodnocení, jelikož ten film dokázal po finanční stránce zázraky. ()

mapollam

Propagácia tohto skvostu začala plagátmi o "stratených" študentoch. A mne sa vtedy, po prvom a druhom a treťom pozretí, nechcelo ísť do lesa a tak. Uľavilo sa mi, až keď som videl tú herečku v nejakej Late Show. Vnímal som to roky ako klasický béčkový horror. Dnes ale viem toto: film, čo nás naučil, ako odlíšiť film od reality, je kult. 5 hviezd. ()

Mindf_ck

Není to první found footage, ale je to první found footage co jsem asi ve 12 let viděl, ve dne a stejně mě to vyděsilo, tak moc, že jsem měl problém spát. Guerilla styl natáčení, kdy režiséři na herce z gigantických reproduktorů nechali vyřvávat dětský smích a podobne hororové srandy a nebo že herci neměli samotný scénář a jenom reagovali na to se kolem nich dělo nebo co na ně řvali režiséři, filmu nehorázně pomohl. Samotné 90tkové kamery, plné ruchů a zrna, působí neuvěřitelně realisticky a to i v těch momentech, kdy se postavy chovají jako idioti. Dokonce existuje i teorie, že oba dva chlapi tu holku vyvedli do lesa a společně ji zabili a zbavili se jejího těla. Je to docela zajímavá teorie z Film Theory, takže je asi 95% šance, že to je blbost, ale i tak to je možná ještě děsivější. Finále v domě nemá chybu i když tu intenzivní 10 minutovku další filmy dotáhly ještě dál. Jediný problém s tím filmem, pokud člověk nebjile z FF je že se vlastně děsím se na to podívat znocu, protože si myslím, že bych šel s hodnocením níž. ()

Záhada Blair Witch má pokračování

Záhada Blair Witch má pokračování

24.07.2016

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010

Paranormální příběh jednoho filmu?

Paranormální příběh jednoho filmu?

22.09.2009

Horor Paranormal Activity se očividně pokouší navázat na úspěch nízkorozpočtových hitů typu Záhada Blair Witch, Saw či aktuální District 9. Jak? Promyšlenou kampaní, která buduje mýtus… (více)