Epizody(9)

Klukovský klub Rychlých šípů – Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka – zjistí, že v temné čtvrti Stínadla se cosi děje. Starý kostelník jim vypráví příběh osiřelého zámečnického učně Jana Tleskače, který byl zároveň zvoníkem v kostele svatého Jakuba ve Stínadlech. Tam také za záhadných okolností zahynul pádem ze zvonice. Rychlé šípy podniknou nebezpečnou výpravu na nepřátelské území. Ve zvonici najdou Tleskačův deník, ve kterém chlapec píše o jakémsi svém vynálezu. Jeho plány ukryl v kovovém hlavolamu, zvaném Ježek v kleci. Návod na vysvobození ježka z klece je v deníku podrobně popsán. Kde se však hlavolam nachází, to musejí Rychlé šípy teprve zjistit. Není to jednoduché: ve Stínadlech totiž vládne drsný chlapecký gang Vontů... (Česká televize)

ceBBek

Úplně na mě dolehla ta tíseň Stínadel a jejich temných zákoutí:) Nicméně tento seriál trochu sráží některé herecké výkony, které jsou tak strojené, že to ani vzhledem k nízkému věku herců nejde přehlížet. ()

Stíba

Tak jsem se zase po letech mohl vrátit do mého dětství, kdy jsem v posteli s rozsvícenou lampičkou četl Foglarovy knížky o Rychlých šípech. Tenhle seriál má krásnou napínavou atmosféru, je skvěle zahraný všemi hlavními aktéry (akorát Mirek Dušín mi byl trochu proti srsti) a pro milovníky příhod ze Stínadel je určitě klenotem. ()

otaznick

Z českých seriálů mám tenhle nejraději. Skvěle vystihuje stínadelskou atmosféru a vůbec dělá výbornou reklamu foglarovkám. ()

Ozzy2

Mirek Dušín byl mastodont?Já myslel,dle knižní předlohy i komiksů,že to byl vysportovaný atlet-ale když tohle pominu,tak dávám ŠEST hvězd! ()

feryk

Pět hvězdiček hlavně z nostalgie. Každopádně Mirek Dušín byl naprosto tragický, takový robot bez emocí odříkávající text, to si Rychlé šípy nezasloužili. A Stínadla postavená z divadelních kulis působila spolu s ozvěnou každého šepotu až moc sterilně... prostě jak divadlo. ()

Schlierkamp

Československý devítidílný televizní seriál natočený podle románů Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří od Jaroslava Foglara. Velmi poutavým černobílým zpracováním těchto geniálně napsaných knih o klubu Rychlých šípů se podařilo H. Bočanovi docílit přesně jako v románech kýžené charakteristické tísnivé, dokonce až hororové atmosféry. Velmi sugestivní byl též hlas R. Brzobohatého v roli vypravěče v úvodu jednotlivých dílů. Z ústřední pětice vhodně vybraných hochů se později herectvím ´proslavil´ pouze Červenáček R. Skamene, ostatní více či méně talentovaní se věnovali jiným profesím. Vedlejší postavy představovaly už začínající herci, často svým věkem daleko převyšující své seriálové postavy, mám na mysli zejména Mažňáka V. Sloupa, Tleskače J. Hanzlíka či jiné vontské představitele v podání J. Krampola, P. Štepánka či J. Satoranského. Kromě pátrání po tajemném hlavolamu a jiných záhadných stínadelských artefaktech v nepřátelském prostředí mrazivou atmosféru zajišťovaly tajuplné osoby Ema (J. Moučka) a legendárního Široka v podání J. Třísky. Sám autor předlohy o seriálu prohlásil, že jedná o nejlepší zpracování jeho knih a já s ním bez výhrad souhlasím, přece však si neodpustím pár nepodstatných výtek. Stopáž jednotlivých dílů mohla být delší a závěr příběhu byl narozdíl od pomalejšího začátku poněkud překotný. Mnoho zajímavých informací o seriálu včetně rozhovorů s hlavními představiteli se divák může dovědět z bonusového dokumentárního dílu natočeném o 34 let později od vzniku seriálu. Zcela jednoznačně si toto dílo zaslouží plný počet hvězdiček a navíc smekám před pan Bočanem a před uměním Jaroslava Jestřába Foglara ohýbám svůj hřbet až k zemi. ()

kondor77

Herecky to občas skřípe, ale vše vynahrazuje tajemná atmosféra (příběh Jana Tleskače) a ono kouzlo klukovského dobrodrodružství evokující první průzkumníky Nového světa. ()

Carreen

Tento seriál mě kdysi přivedl k foglarovkám. Přestože byl točen ve studiu, bylo z něj cítit úžasné napětí, dobrodružství, prostě v něm bylo vystiženo všechno to, co jsem pak našla v samotných Foglarových knížkách. A hlavně mě zaujali všichni herci s výjimkou Mirka Dušína. Konec tohoto seriálu jsem strašně obrečela a pak jsem chodila po Praze a hledala Stínadla:o) ()

Sosak

Zfilmovaná verze onoho známého příběhu Foglara. Rychlý šípy se mi pochopitelně v dětství jako komiksy hodně líbili, ale v tomhle filmu jsem jim prostě nevěřil. Možná vina herců, možná režie, těžko říct. Prostě tam nebyla ta atmosféra. Ale jinak jako film samotnej docela dobrý. ()

D.Paulus

Nejvíce mi na tomto seriálu vadí změny oproti knižní předloze, z níž nezůstal prakticky kámen na kameni. Děj je podivným ztvárněním dvou dílů stínadelské trilogie, které je plné neumělých kulis a podivných příběhových konstrukcí. Jediné plus má seriál za postavu Široka, která mi v dětství učarovala. Co na tom, že má seriál vskutku hvězdné obsazení Janem Třískou počínaje a Jaromírem Hanzlíkem konče. Třicátníci v dětských rolích prostě působí hloupě. ()

BačaXXX

Kdyby herci kteří hráli Rychlé šípy vypadali o něco starší (Romanovi Skamene bylo v době natáčení sice 15 ale hádal bych mu tak 11 let), a na druhou stranu kdyby zase Losna nevypadal v podání Ivana Vyskočila jako přerostlé děcko, takže to celé působilo hrozně uměle, dal bych plné hodnocení. Z dalšího úhlu pohledu seriál nabízi něco, co je přímo vynikající a místy jsem měl husí kůži jak si pan Bočan poradil s předlohou, řeč je například o Širokovi - charismatickém Velkém Vontovi v nezapomenutelném podání Jana Třísky, nebo o pasáží kdy Rychlé šipy čtou kroniku Vontů. Celkově je to ale super seriál který se vedle své knižní podoby rozhodně nemusí stydět. ()

waska

Jako malej jsem žral všechny díly sešitů Rychlých šípů. Kdo by neznal hrdiny Foglarových hitů? A pátraní po ježku v kleci mám asi nejraději, stejně jako tajemnou postavu Široka. ()

bull!nka

Vyrostla jsem na legendě Rychlých šípů...miluji je se vším všudy, absolutně, vracím se často a ráda k sešitové i knižní podobě...černobílý seriál přesně vystihl tajemnost i atmosféru příběhů... ()

Charpy

Miluji foglarovky o Rychlých šípech a Stínadlech, přesně takhle jsem si je představoval. Jen dospělost hlavních vontských představitelů je kaňkou a celém seriálu. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu