Slzy slunce

Tears of the Sun

Slzy slnka

Akční / Thriller / Drama / Válečný

USA, 2003, 121 min (Director's cut: 142 min)

Slzy slunce se nesou tiše a nezřetelně jako mlžný opar vaší myslí, těžko se soustředit na víc než na zelenou barvu džungle a Willisův drsňácký pohled. Hodinu a půl, kterou musí vaše vznešené pozadí zatékat do polstrování obřích sedaček a pachuť popcornu testovat odolnost vašich chuťových pohárků, neposouvá Antoine Fuqua svůj domnělý příběh odnikud nikam, pachtí se v louži nicotnosti a tápe po výhonku který by ho zachránil před drtivým pádem z útesu. Chtyí ho až poslední půlhodinu, kdy žánrová transformace dostává nádech žíznivého gorefestu a olověného berserku a divák dostává alespoň malou porci správného Bruce, kterého přišel do multiplexu navšívit. Je ale plně uspokojen? Nemám ten pocit. Uncle Sam calls you! US Army needs you! And Bruce will kick you...(9.5.2003)

• sud

No, je pravda, že jsem od toho pranic nečekal, takže na nějaký hrdinský patos jsem byl připraven. Ale jo, každopádně proč ne?! Dokonce by to byl i průměr, nebýt tolika klišé a mimořádně špatného Bruce Willise, který je zde kýčovitý ze všeho nejvíc (a to ho mám jinak rád). Jinak na Monicu Bellucci bych se vydržel koukat neustále. Jinak je to akčňák na jedno podívání, když zrovna venku hustě prší a nebaví vás sport, politika, nebo soutěže, které ovládají ostatní televizní kanály. 40%.(14.6.2009)

Za sebe jednoznačně palec nahoru. Fuqua natočil velice solidní řemeslo, ve kterém všechno funguje tak jak má. Nevyhne se pár klišé a závvěrečnému patosu (Bruce jej ovšem dokonale shodil závěrečným šklebem), Jinak ale naprostá spokojenost. A neopomíjejme skvělý soundtrack.(17.4.2009)

Překvápko poslední doby. Netušil jsem, že Willise uvidím ještě v dobrém filmu, vzhledem k tomu, co točí poslední roky. Zaujme prostředí deštného pralesu, skupina elitních mariňáků, skupina nigeríjských rebelů jim v patách, nějaký ten zvrat, úžasná akce byť dávkována poméně je velmi intenzivní a dravá, fungující emoce a empatizmus, slušné tempo a nádherný vizuál. Vlastně skoro plný počet. 85%(10.5.2016)

Výborné .. proč tak kritizované?(27.5.2008)