Slzy slunce

Tears of the Sun

Slzy slnka

Akční / Thriller / Drama / Válečný

USA, 2003, 121 min (Director's cut: 142 min)

Je to celkom dobrá akčná dráma. Má veľmi dobrý príbeh o vojenskej jednotke, ktorá má za úlohu dostať americkú doktorku z Nigérie, kde práve prebieha občianska vojna, ale po oboznámení sa s celkovou situáciou sa nakoniec rozhodnú doprevadiť ľudí z nemocnice až k hraniciam, no idú po nich nigérijskí vojaci. Spracovanie nie je zlé, ale nie som s ním až tak moc spokojný. Aj napriek nadpriemernej dĺžke a pomalšiemu tempu film ani chvíľu nenudí, ale zatiaľ čo približne prvá polovica filmu, teda až po ukončenie masakru v dedine je to uveriteľný a pomerne napínavý akčný film s výborným dejom, potom už zaujímavosť filmu dosť upadne. A tiež sa film snaží pôsobiť aj ako dráma z prostredia, kde prebieha genocída, ale moc mu to nejde, funguje len ako akčný film. Akcie tu moc nie je a pôsobí celkom rozporuplne. Sú tu dve akčné fázy, pričom obe sú výborne natočené, prehľadné a s dostatkom zabitých, ale zatiaľ čo likvidácia vojakov v dedine je veľmi dobrá, obsahovo zaujímavá a plne uveriteľná, čo podporí dovtedajšiu realistickosť filmu, tak celé finále je už len o nudnom a stereotypnom strieľaní, prípadne výbuchoch, kde sa už nedá veriť ničomu. Herecké obsadenie je celkom dobré, Bruce Willis, Cole Hauser, ale aj ostatní zaujímaví členovia tímu a k tomu ešte Monica Bellucci. Réžia a technická stránka sú na tom dosť dobre, ale len v rámci akčného žánru. Slzy slnka je dobrý film, ale skôr len na jedno pozretie. Za filmami s podobnou témou výrazne zaostáva. Objektívna kvalita filmu- 66%, film sa páči men a 60%.(30.9.2011)

Maskovaný Bruce Willis a jeho speciálové zachraňují Monicu Bellucci a uprchlíky z nigerijské nemocnice ohrožené povstalci. Inteligentní válečné drama, jeden z těch lepších filmů s tématem bojů v současné Africe i s patrnou snahou o jakési morální poselství. Na druhou stranu, film nevyniká mimořádnou režií ani hereckými výkony, speciálními efekty ani akcí. Přesto mi z něj zůstal dobrý pocit a v hlavě pár věcí k přemýšlení. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=f-bralMVT_U(18.12.2009)

První polovina filmu je poměrně nudná, s mizerným scénářem a příběhem takřka o ničem. Naštěstí výsledný dojem alespoň trochu spraví druhá akční polovina, která doslova bere dech.(10.3.2003)

Výborné .. proč tak kritizované?(27.5.2008)

Z válečných filmů, které jsem v poslední době viděl je tenhle jako celek výrazně lepší než "Údolí stínů" a druhá polovina jenom o trošku horší než "Black Hawk Down". Relativně pomalý rozjezd je vyvážen velmi dobrou a někdy dost drsnou druhou půlkou se strhujícím závěrem. Jelikož mi patos v amerických filmech až tolik nevadí (když se to nepřežene), tak jsem byl spokojen (tak na 70%). Dokonce i konec jsem skousnul :)(4.11.2003)