Slzy slunce

Tears of the Sun

Slzy slnka

Akční / Thriller / Drama / Válečný

USA, 2003, 121 min (Director's cut: 142 min)

Silný film, škoda té úvodní necelé poloviny, která působila značně roztěkaně a navíc teprve se zahřívajícím se Brucem (naneštěstí se nakonec nezahřeje stejně vůbec - až na pár scén, kdy jeho kvality jemně vystoupí přes tu nehybnou tvář, co má celý film, by vůbec nevadilo, kdyby poručíka hrál někdo jiný), ale od mrazivé scény ve vesnici to nabere takové obrátky, že jsem to Fuguovy musel sežrat i s navijákem. Skvělý válečný film (až na pár patos scén, ale ty si asi amíci odpustit nemohou), ale hlavní body Antoine získává díky té civilní, osobní stránky, zobrazujíc jednu z mnohých tragédií černého kontinentu. Kdo ví, co ty lidi tam vede k takové nenávisti. Herecké výkony tedy až na toho toporného plešatého McClanea fajn, vojáci nemusí nic extra hrát a kupodivu to Monice nejvíce sluší, když je uslzená a zašpiněná :)) Závěrečná půlhodinka s infernem intenzivní jako ďas. A velkou část filmu a jeho dramatu a emocí dělá zase jednou úžasný africký soundtrack plný bubnů, zpěvu a tklivých afrických melodií.(6.11.2012)

Slzy slunce se nesou tiše a nezřetelně jako mlžný opar vaší myslí, těžko se soustředit na víc než na zelenou barvu džungle a Willisův drsňácký pohled. Hodinu a půl, kterou musí vaše vznešené pozadí zatékat do polstrování obřích sedaček a pachuť popcornu testovat odolnost vašich chuťových pohárků, neposouvá Antoine Fuqua svůj domnělý příběh odnikud nikam, pachtí se v louži nicotnosti a tápe po výhonku který by ho zachránil před drtivým pádem z útesu. Chtyí ho až poslední půlhodinu, kdy žánrová transformace dostává nádech žíznivého gorefestu a olověného berserku a divák dostává alespoň malou porci správného Bruce, kterého přišel do multiplexu navšívit. Je ale plně uspokojen? Nemám ten pocit. Uncle Sam calls you! US Army needs you! And Bruce will kick you...(9.5.2003)

Překvápko poslední doby. Netušil jsem, že Willise uvidím ještě v dobrém filmu, vzhledem k tomu, co točí poslední roky. Zaujme prostředí deštného pralesu, skupina elitních mariňáků, skupina nigeríjských rebelů jim v patách, nějaký ten zvrat, úžasná akce byť dávkována poméně je velmi intenzivní a dravá, fungující emoce a empatizmus, slušné tempo a nádherný vizuál. Vlastně skoro plný počet. 85%(10.5.2016)

Neviem, prečo až také slabé hodnotenia. Podľa mňa celkom vydarený snímok, tesne pod štyri *. Aj keď je dopredu jasné, že tí, čo majú prežiť prežijú a zachránia sa, no aj tak, príbeh celkom fajn, ani výkony hercov neboli zlé. A hlavne akcia bola sľubná. Keby to nebolo tak rozvlečené, čisté štyri. 75%.(25.3.2006)

Další zbytečný film z americké produkce, který však pár věcmi přece jenom zaujme. Zpracovávat téma občanských válek není špatný nápad, ale je třeba zachovat příslušnou objektivitu (autenticitu). Ta mi u tohoto snímku celkem scházela. Opět (jako u většiny jiných amerických válečných filmů posledních let) tu najdeme záplavu nekonečných patriotistických hlášek, což diváka pochvíli začne svádět k tomu, jestli se nejedná jen o chytře zabalenou propagandu ospravedlňující americké výboje. Toliko obecně. Samotný film nepřináší nic nového, jen opakuje osvědčené principy z předchozích děl. Za povšimnutí stojí určitě krásné scenérie africké přírody. Přes všechny nelogičnosti a občas přehnané dialogy se jedná o chutný tovar, který nezpůsobuje zácpu.(30.6.2003)