Slzy slunce

Tears of the Sun

Slzy slnka

Akční / Thriller / Drama / Válečný

USA, 2003, 121 min (Director's cut: 142 min)

Konečně zase role, která Willisovi vysloveně sedí a dává vzpomenout na jeho neljlepší filmy v čele se Smtonosnou pastí. Jen tak dále.... Závěr sice typicky americký, ale přesto alespoň zbavený přílišného sentimentu a kýčovitosti.(30.6.2003)

• Dadel

Ještě mnohem horší než jsem čekal. I pokud pominu ideologickou stránku o hrdinných amerických vojácích hrdinně zachraňujících hrdinné americké civilisty, tak ani jako akční film to nestojí za nic. Ta jediná akční scéna v závěru vypadá mnohem laciněji, než kolik asi stála, a ve zbytku filmu má diváckou zábavu obstarávat patrně jen bezvýrazný ksicht Bruce Willise, což je ale proklatě málo!(15.10.2003)

Je to celkom dobrá akčná dráma. Má veľmi dobrý príbeh o vojenskej jednotke, ktorá má za úlohu dostať americkú doktorku z Nigérie, kde práve prebieha občianska vojna, ale po oboznámení sa s celkovou situáciou sa nakoniec rozhodnú doprevadiť ľudí z nemocnice až k hraniciam, no idú po nich nigérijskí vojaci. Spracovanie nie je zlé, ale nie som s ním až tak moc spokojný. Aj napriek nadpriemernej dĺžke a pomalšiemu tempu film ani chvíľu nenudí, ale zatiaľ čo približne prvá polovica filmu, teda až po ukončenie masakru v dedine je to uveriteľný a pomerne napínavý akčný film s výborným dejom, potom už zaujímavosť filmu dosť upadne. A tiež sa film snaží pôsobiť aj ako dráma z prostredia, kde prebieha genocída, ale moc mu to nejde, funguje len ako akčný film. Akcie tu moc nie je a pôsobí celkom rozporuplne. Sú tu dve akčné fázy, pričom obe sú výborne natočené, prehľadné a s dostatkom zabitých, ale zatiaľ čo likvidácia vojakov v dedine je veľmi dobrá, obsahovo zaujímavá a plne uveriteľná, čo podporí dovtedajšiu realistickosť filmu, tak celé finále je už len o nudnom a stereotypnom strieľaní, prípadne výbuchoch, kde sa už nedá veriť ničomu. Herecké obsadenie je celkom dobré, Bruce Willis, Cole Hauser, ale aj ostatní zaujímaví členovia tímu a k tomu ešte Monica Bellucci. Réžia a technická stránka sú na tom dosť dobre, ale len v rámci akčného žánru. Slzy slnka je dobrý film, ale skôr len na jedno pozretie. Za filmami s podobnou témou výrazne zaostáva. Objektívna kvalita filmu- 66%, film sa páči men a 60%.(30.9.2011)

Nadějný film s dobrou atmosférou, který sráží dolu průměrná režie a dlouhá délka stopáže. Dokonce ani krásná Monica Bellucci můj celkový dojem z filmu nezlepšila. Lehce nadprůměrné válečné drama.. 70%(11.5.2008)

Vlastně ani nevím, proč jsem byl na tenhle kousek kdysi docela naštvaný. Napodruhé bylo leccos jinak, ač.. Mám sice rád Bruce Willise, který je bezesporu největším kladem celého filmu, ale jinak se před námi odehrává jen rutinně odvedená práce tolikrát viděného. Nevím proč, protože když vypustíme prostinký děj (včetně polopatických dialogů) o neuposlechnutí jednoho rozkazu (a projevu zkoušky charakteru v ryzím americkém kabátě), tak vše relativně obstojně fungovalo – atraktivní prostředí nigerijského deštného pralesa, řemeslně zvládnuté akční sekvence, drsní hoši záchranné jednotky – a válečná agitka plná halasných humanistických gest nakonec není až tak laciná!! Jenže Fuqua není Oliver Stone, příběh je schematický, napětí hodně schází. Prostor dostává jen poručík Willis, robustní a málomluvný, který pronáší zatraceně pravdivou větu („Bůh už Afriku opustil“) a doktorka Monicy Bellucci, které vyděšený výraz sluší i přesto, že takřka nemá co hrát!! Ostatní jsou jen figurkami v nedotaženém válečném thrilleru, ale pojďme znovu na začátek komentáře: možná je to paradoxní, ale rád jsem se k němu vrátil.(19.4.2006)