Buffy, přemožitelka upírů

• USA Buffy the Vampire Slayer (více)
USA, (1997–2003), 105 h 50 min (Minutáž: 42–83 min)

Tvůrci:

Joss Whedon

Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head, David Boreanaz, Seth Green, Emma Caulfield Ford, Marc Blucas, Charisma Carpenter (více)

Série(7) / Epizody(143)

V každém pokolení je jedna vyvolená. Vyvolená, aby bojovala proti upírům, démonům a jiným zlým silám. A aby s nimi navždy skoncovala... je to přemožitelka.  Buffy je na první pohled obyčejná holka, která se od svých spolužáků liší tím, že je vyvolená pro boj s upíry. K tomu aby přeprala a zlikvidovala všechny démony potřebuje pomoc školního knihovníka Gilese, napraveného upíra Angela, nejlepší kamarádky Willow a kamaráda Alexe. (oficiální text distributora)

erl

Totální láska. Jak jsem jen mohl léta si odpírat zážitek z této epické ságy? Neskutečná jízda! ()

jh666

Pro mě nejlepší seriál o upírech. Triky jsou sice trochu zastaralé, ale jinak je seriál výborný. Hlavně série 5 a 7. Navíc si zde svou životné roli střihnul James Marsters. Jeho Spike je pro mě jediná seriálová postava, která překoná i jistého sarkastického doktora se závislostí na analgetikách. Spika prostě člověk nemůže nemít rád. POZOR SPOILER: Jeho šílené chování, chvilkové zrady, boj o duši a obětování jsou to nejlepší z celého seriálu. KONEC SPOILERU Oblíbené postavy: Spike a pak dlouho nic Série 1 - 70% Série 2 - 90% Série 3 - 100% Série 4 - 66% Série 5 - 125% Série 6 - 89% Série 7 - 110% ()

moviesfan

Prvních pár sérií bylo skvělých. Dobrá atmosféra, svižné akční scénky. Sarah není k zahození jak svým zjevem, tak i ve ztvárnění Buffy. Škoda, že po třetí, čtvrté sérii úroveň poklesla. Stále je to dobrý seriál. Hodnocení: 60% ()

cjmafia

Buffy jsem objevil asi ve třínácti letech, když jsem kroužil videopůjčovnou a zaujala mě sličná blondýna na obalu VHS. Neváhal jsem a videokazetu jsem si půjčil. Vůbec jsem nevěděl, že je to seriál. Byl jsem v tu dobu ještě odtržen od světa internetu. Hned první dvoudíl mě zaujal ( na VHS 90 min. ) a potom jsem si všimnul že jsou ještě dva další filmy na VHS, které obsahují epizody z druhé série . ( linie s Angelusem ). Samozřejmě i ty jsem si půjčil a tím to skončilo. Naštěstí jen na chvíli. Naše milá televize vypustila konečně něco kvalitního. Dočkaly jsme se prvních tří řad. Bohužel úspěch seriál moc neslavil. Hold v dobu kdy je u nás trhák Kobra 11 apod. nemá tento seriál šanci se u nás chytit. Nyní vede Ulice a Ordinace, takže šance není ani nyní. Stačí se podívat na hodnocení Angela, dříve v červených číslech, ale po uvedení do tv se propadl. Myslím, že tohle pro začátek stačilo. Nyní bych se věnoval samotnému seriálu. A to všem sedmi řadám. 1. Série – Pán 7/10 – První a nejslabší série, ale i přesto se najdou díly, které si budu pamatovat. Tato série nás spíše seznámí s postavami. Naskytujou nám otázky, kdo vlastně je ? Ten tajemný muž, který krouží kolem Buffy. Hlavní záporák je sice zapomínán, ale mé sympatie vždy měl. Díly jako Nigtmares a Prophecy girl jsou jedny z prvních, které si vždy budu pamatovat. 2. Série – Angelus 10/10 – Tak tohle je už úplně jiná káva. Pro mě osobně dlouho má nejoblíbenější série. Do seriálu zavítají nové postavy , kde nejvíce asi zaujme Spike, jehož potencionál se později využije, ale o tom později. Sice se najde pár slabých dílů, ale to nám vše vynahradí díly ze skvělým Angelusem. Finále této řady si budu stále pamatovat. Pokud bych jí měl shrnout pár slovy tak tato série je temná, vtipná, romantická. 3. Série – Starosta 8/10 – Dlouho dobu má nejméně oblíbená série, ale i k ní jsem si cestu našel. Opět se na scéně objeví pár nových postav a jedna nás opustí. Nová Slayer Faith tu sehraje asi největší roli v této řadě. Tuto postavu jsem zprvu nemusel. Vadit mi přestala až v Angelovi. Někdy si říkám, že se jí seriály věnovali až moc. Proto pro mě záporák této série hraje trochu druhé housle. Na druhou stranu má vše co by měl záporák mít. Škoda, že se na konci promění v monstum. Přece jen dnes už to působí trochu vtipně. Střední nám skončila a vydáváme se na vysokou. A dá se říct, že nyní to bude úplně jiný seriál. 4. Série. – Iniciativa 8/10 – Spike, Riley, Tara, Anya to nám jich přibylo. A jak rychle jsem si na ně dokázal zvyknout. Spike samozřejmě vede. Odchod Oze zamrzel, ale nové postavy nám to vynahradili. Série, která nemá hlavní příběhovou linii ? Tak to bych se prosím hádal. Sice se nám záporák odhalí trošku pozějc, ale hodně věcí k tomu směřuje. A epizodní díly jsou naprosto skvěle. Přece jen si neodpustím, že rozjezd je trochu pomalejší. Ale to je vlastně úplně jedno, když ná Vás Joss vychrlí díl Hush. A budete si pamatovat jen to dobré. Finále této řady pro mě naprosto epické. A poslední díl nám dává už tušit, že v příští řadě příjde něco velikého. 5. Série. – Glory 10/10 – Tak tato série u mě soupeří o první místo z šestou a stále nemá vítěze. Postava Dawn do seriálu zapadne způsobem, jako by tam fakt byla už od úplného začátku. Výměna Gilesova bytu za Magic Box taky prospěl. Tohle místo jsem si zamiloval, ale stále vede střední. Spike tu konečně dostává prostor a je už hlavní postavou seriálu ( a pro mě vůbec jedna z nejlepšich seriálových či filmových postav co vznikla ) . Linie této řady se mi líbí nejvíce ze všech. Stejně tak i ubrečené finále. Čím je tato série ještě výjimečná. Je to, že nás opustí sice vedlejší postava, ale pro seriál velice důležitá. Podle mě v těchto dílech se ukazuje, že tento seriál není jenom o zabíjení upírů, ale i obyčejném životě. 6. Série – Trio – 10/10 – Nebo spíše Evil Willow , tento název by se mi asi líbil více. Každopádně trio hraje důležitou roli vlastně ve všem co se v této sérii stane. Určitě jedna z nejtemnějších sérií ze všech. Opět se tu řeší i životní věci. Po díle Hush se tu objeví další speciální díl. Tentokrát muzikální. Když jsem to prvně viděl, tak mě popravdě moc nenadchnul. Nyní si písně několikrát do měsíce pouštím. Jeden z nejlepších dílů vůbec. Finále této řady nám opět nabídne skvělou podívanou s překvapením na konci. 7. Série – První 8,5/10 – Né, tak dobrá jako předchozí dvě přesto, jako poslední série nedělá ostudu. Vracíme se na sřední myslím, že to byl dobrý tah. Je z toho cítiti závan nostalgie. Proti komu by se mělo nakonec bojovat, než proti tomu k čemu byla vyvolená předurčena. Finále této řady je velice povedené, a z ukončením seriálu jsem spokojen. Přece jen, ale pro mě končí tato sága až ve Wolfram & Hart, ale to je jiný příběh. Je mi jasně, že jsem nenapsal nic nového, ale už dlouho jsem se chystal něco k tomu napsat. Jen jsem nepočítal, že toho budu mít na srdci tolik. Jak to tedy zakončit ? Pokusim se. Tento seriál bude vždy patřit k mým nejoblíbenějším. Vždy si na něj vzpomenu, dokážu se na díly dívat pořád dokola a to se mi tak často nestává. Tyto postavy mi opravdu přirostli k srdci. Buffy se stala spolu s Angelem součástí mého života. () (méně) (více)

joehot

Neplánuju seriál hodnotit z hlediska uměleckého, nebo kolik moudra mi jeho díly přinesly ( i když, teď už vím, že na upíry se musí dřevěným kůlem, a to je nejspíše dost důležité, hlavně v téhle době), ale prostě podle toho, jak mě kdysi bavil. A to dost. S bráchou jsme sledovali každý díl, a i když se pak ke konci tvůrci sami trochu kopírovali, nikdy jsme se nepřestali bavit..Je to pro teenagery, no a? Já jedním takovým byl. A Sarah Michelle Gellar je kouzelná ()

villon17

Po parádní úvodní melodii se toho až tak moc neděje. Má to ale svůj příběh a občas mě i zajímalo, jak se to bude vyvíjet. ()

svik

Hodnotím za 3...Buffy , ale spoň někdo vyčistí tento svět od těch zubatých sviní , avčak této hezké mladé a nevinné dívce bych to moc nevěřil. Je to nadszený seriál jako svině. A dávali ho v telce ještě před 22 hodinou mama na to vždycky nadávala a ani se ji nedivím vždyť probodnuté břicho upíra kůlem není pro 10letého bratra dobrá podívaná. ()

Ajinka126

První série a prvotní díly, kdy se řešila "zakázaná" láska mezi Buffy a Angelem, byla nepřekonatelná. Zajímavá, originální a pro mě, jako pro holku toužící po lásce, naprosto romantická. Musím však uznat, že poslední série, kde už angel není a Buffy má obyčejný sexuální poměr s dalším upírem, tak to už bych dala do odpadu. Je těžké hodnotit to tak komplexně. ()

curunir

Prvých pár dielov celkom ušlo, ale postupne to išlo stmšie a strmšie dole vodou. Rád však spomínam na počiatok tisícročia, kedy som Buffy pozeral, aj keď som vydržal asi pri prvých dvoch sériach. ()

Kryton

Sarah Michele Gellar v roli Buffy je opravdu úchvatná.Takže tento serial si zasluhuje 4 hvězdy.Dobrej příběh o obyčejné studentce střední ,která objeví ,že dokáže zbušit několik upírů najednom!Taky bych si do ní zakousl! ()

Korbitch

Málo kdy se stane, že seriál předčí film. Jenže film byl tak stupidní, že horší už to ani být nemohlo, takže tvůrci seriálu to neměli zase tak těžký ho překonat. Tahle upírovina rozhodně potěší! ()

Z0oMb3E

S.M.Gellar je opäť jedna s tích rádových teenageriek, ktorá dostala seriál, len pre to, že vyzerá celkom k svetu. Aby si prišli na svoje aj dievčatá prihodíme tam aj fešného chalana (vysnívaného angela) N.Brendona. Scenár, spracovanie, kamera, dialógy či ostatný herci vlastne len vypĺňajú priestor. Však teenagerom veľa netreba. ()

SaNcHeZ_cz

Upíři v dobách, kdy ještě televizi neovládali romantické téměř parodie na jejich původní podstatu. Akční seriál který stvořil kult. Aneb dospívání jedné trochu neobyčejné dívky. ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (více)

Buffy čeká restart

Buffy čeká restart

22.07.2018

Kultovní seriál Buffy, přemožitelka upírů se dočká rebootu. Studio Fox ve spolupráci s tvůrcem původního seriálu Jossem Whedonem (Avengers 1, 2) v roli producenta hodlá seriál restartovat s černou… (více)

Joss Whedon se vrací do televize

Joss Whedon se vrací do televize

15.07.2018

Režisér prvních dvou Avengers Joss Whedon se mezi geeky poprvé proslavil díky seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Od té doby měla jeho kariéra jenom vzestupnou tendenci, jenže pak přišlo zklamání řady… (více)

Spielbergova apokalypsa se blíží

Spielbergova apokalypsa se blíží

30.09.2012

Přesněji „robokalypsa“. Dlouhá léta připravované historické drama Lincoln je připravené na start v kinech (oficiální světová premiéra 16. listopadu) a Steven Spielberg se může zase pustit do něčeho… (více)