Buffy, přemožitelka upírů

• USA Buffy the Vampire Slayer (více)
USA, (1997–2003), 105 h 50 min (Minutáž: 42–83 min)

Tvůrci:

Joss Whedon

Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head, David Boreanaz, Seth Green, Emma Caulfield Ford, Marc Blucas, Charisma Carpenter (více)

Série(7) / Epizody(143)

V každém pokolení je jedna vyvolená. Vyvolená, aby bojovala proti upírům, démonům a jiným zlým silám. A aby s nimi navždy skoncovala... je to přemožitelka.  Buffy je na první pohled obyčejná holka, která se od svých spolužáků liší tím, že je vyvolená pro boj s upíry. K tomu aby přeprala a zlikvidovala všechny démony potřebuje pomoc školního knihovníka Gilese, napraveného upíra Angela, nejlepší kamarádky Willow a kamaráda Alexe. (oficiální text distributora)

Fancipal

Vítejte na Sunnydalské střední! Nikdy nekončícím krvavém večírku plném nadržených mumií, nestárnoucích upírů obdařených duší, démonů rozličných velikostí a tvarů, leč vždy stejně nechutných a Buffy Summersové a jejích věrných přátel, kteří si dali do vínku postavit se všemožným zplozencům temnot, které na ně pekelná brána vypustí. Těžko říct, jestli koncem 90. let věděl Joss Wheedon o tom, že příběhem blonďaté přemožitelky tvoří seriálovou historii. Jedna věc je ovšem jistá. Historie byla ke slavným členům Scooby Gangu mnohem přívětivější než zdejší ubohé hodnocení, které může mít svoje opodstatnění všude možně, jenom ne v realitě. Je smutné, když si uvědomíte, že většině povrchní lidí stačí pár episod (na nejmenované komerční televizi) k tomu, aby si udělali názor na celý seriál. Je totiž tak jednoduché vidět to, co je na povrchu - blonďatou hlavní hrdinku, střední školu, upíry a nedat si tu práci a vidět, co je pod povrchem. Buffy je totiž mnohem víc, než jenom středoškolská romance plná šablonovitých postav v nefunkčním světě. Celý seriál geniálně balancuje napříč žánry od sebeparodují komedie (episoda Superstar) přes muzikálové výšiny k nejlepšímu hudebnímu číslu všech dob – episoda Once More Feeling až k existencionálnímu dramatu a úvahách o podobě lidské smrtelnosti (Body). Právě smrt je hlavním a spojujícím motivem celého seriálu. Buffy se postupem času stala esencí nadčasové klasiky, protože tvůrci nikdy nezapomněli na to, čí příběh vlastně vypráví a jsou to právě úžasně napsané postavy, které nám lidsky a emocionálně rostou doslova před očima. Wheedon a spol. se nikdy během těch 7 krásných let nebáli experimentovat a právě jejich fascinující touha otevírat neustále nové dveře, dělají z Buffy dílo, které si s každým novým dílem pomalu ale jistě prošlapávalo cestičku na pomyslný seriálový Olymp. A právě při pohledu z nejvyšší řecké hory vám dochází, že velikost, přesah a vliv této perly televizní tvorby si uvědomíte až časem, když se usadí prach a vy máte konečně možnost vidět to, co tvůrci a samotné postavy věděli už od své slavné promoce na střední škole … „Budoucnost je naše…“. Moje Top 10. Oblíbené postavy: Buffy Summers, Alex Harris, Faith, Snyder, Spike, Angelus, Giles. 1. Série: 75 %, 2. Série: 90 %, 3. Série: 90 %, 4. Série: 80 %, 5. Série: 85 %, 6. Série: 80 %, 7. Série: 95 % ()

Laerry

V roce 1992 vznikl naprosto otřesný film Buffy, zabíječka upírů (jejíž český překlad je paradoxně mnohem výstižnější originálu, ale nezní tak "poeticky", jako pozdější termín "přemožitelka" v názvu seriálu) s Kristy Swanson v hlavní roli. Scénář napsal Joss Whedon - ale z něj byl nakonec zrealizován jen název, vše ostatní se nese v duchu béčka toho nejtěžšího kalibru, který do té doby standardně zahlcoval videopůjčovny. Whedon se i přes první hořký zážitek se světem komerce nevzdal, založil si vlastní produkční společnost Mutant Enemy a protlačil svoji vizi o feministickém eposu do nově vzniklého studia WB (která se později ztransformovala ve stanici CW), který dal Jossovi druhou šanci na důstojnější pojetí příběhu o hrdince, bojující proti silám temnoty. A tak se v roce 1997 zrodil seriál, který se zpočátku tvářil jako další laciná sebeparodická podívaná pro náctileté... Jenže i přes mizerný rozpočet se už v první sérii daly rozpoznat inovativní postupy, které Whedon později dovedl k dokonalosti - jeho oblíbené míchání protichůdných žánrů - a tak vytvořil do té doby příliš neznámý mix hororu a komedie, smíchaný se symbolizmem, romantikou, ale i sociálním dramatem. Nejsou to ale vizuální triky a ani fantasijní příběh, propracovaný do hluboké mytologie, co dělají Buffy výjimečnou - je to prostá lingvistika - většina děje je založena na promyšlených dialozích, ve kterých se často objevují novotvary, které samovolně začaly obohacovat anglický jazyk do takové míry, že se začal rozebírat na místech nejpovolanějších: na univerzitách a ve výzkumných ústavech. Druhou průkopnickou cestou bylo vyobrazení ženských hrdinek. Není zde téměř žádná ženská postava, která by nebyla emancipovaná a nedokázala by se sama o sebe postarat. Klišé je bořeno hned v úvodní sekvenci pilotního dílu - vylidněnou školou se plíží milenecká dvojice a vystrašeně se bojí neznámých zvuků - čekáte, že na ně za nejbližším rohem vybafne upír, aneb stereotyp béčkových hororů - jenže neuběhne ani minuta, kdy je vám jasně demonstrováno, že vše není takové, jak se může zdát. A tak se z křehké blondýnky, jejíž charakter by běžně byl předurčen k bolestivému konci, se znenadání promění v samotného predátora a nic netušícího mladíka (diváka) sejme ze zálohy. A tak tomu je nejen u Buffy, ale u většiny žen a dívek vystupujících v seriálu, jenž působí křehkým dojmem, ve skutečnosti pod skořápkou skrývají pěknou dávku síly a moci. Aneb zapomeňte na chrabré zachránce a dívky v nesnázích, v BTVS holky dokáží nepřátelům nakopat zadek samy. ()

Doudis19

Sympatické postavy, výborný poměr délky se zábavou a na seriál poměrně slušný vizuál, to jsou přední důvody, proč při snídani navzdory svému studiu politických věd nesleduji ČT 24, ale právě tenhle kultovní seriál. ()

Klenotka

Po maratonu všech sérií můžu dát s klidným svědomím pět hvězd. V prvních dvou sériích se jedná o epizodní teenager seriál s démony. Ve třetí přituhne, ve čtvrté se změní atmosféra a postavy začínají dospívat ...od páté je to jen drsná emocionální jízda, kdy každá z postav projde divokým vývojem a nuceným vystřízlívěním, že jsem jen lapala po dechu. Nejoblíbenější postava z toho vychází Willow, která se z nesmělé holky v plyšových svetrech změní v někoho, u koho nevíte dne ani hodiny, kdy mu hrábne a všechny zabije...:) Muzikálový díl naprostá bomba, kde se míchá přesně ten vtip a tragédie, jak to umí napsat jen Whedon. ()

trpaslixx

Nedokážu pochopit, jak takovýhle seriál, který nasbíral i spoustu nominací a cen, může skončit na 53 procentech. Pokud ti, co hodnotili Buffy jako odpad nebo ji dali jen jednu *, přičemž to je viděli na Nově s příšerným dabingem a pouhé 3 řady, neměli by radši hodnotit vůbec. Buffy je s každou serií lepší a propracovanější seriál a v novějších řadách také sklouzává do temnějšího rázu. Je potěšení ho sledovat v orignálním znění - je plný skvělých hlášek a anglických slovních novotvarů. Zaslouží si alespoň o 30% vyšší hodnocení. ()

Tinne

Po shlédnutí všech sedmi sezon, nemohu jinak, než dát plný počet. Jste milovník hororů?: pak vám díl Hush nabízí prvotřídní husí kůži. Pro milovníky muzikálů tady máme díl Once more, with feeling, který IMHO strčil do kapsy všechny muzikály naší provenience, a bavila jsem se u něj víc než i u těch z ciiziny... Nebudu vyjmenovávat další, snad jen psychodíl Normal Again, či Body, atd. Některé z dílů mi připadají jako pocta svým žánrům. A pak jsou zde neskutečně skvělé postavy, jak titulní hrdinky, tak její "vampires fatale" Angel a Spike, čarodějka Willow, Alex, Faith a další kteří zabydlují a oživují tenhle Buffyverse. On ten seriál, totiž není jen o zabíjení upírů a démonů a jiné havěti, ale hlavně o lidech a dobru a zlu v nás, a o tom jak se s ním vypořádat. ()

haushinkaa

Od ukvapené patnáctileté středoškolačky po rozhodnou dospělou ženu - stejně jako dospívala Buffy, dospíval i seriál. Z upírské akčňárny pro teenagery se vyklubalo výborné drama. Hodně lidí tento seriál odsoudí po pár prvních dílech, dívat se na to odprostřed ale taky nemůžou, protože na sebe všechno úžasně navazuje, všechno sedí a z maličkosti, která se objevila v některém z prvních dílů, se může vyklubat to největší zlo. Tomu to seriálu jsem propadla okamžitě po jeho uvedení u nás v televizi a nikdy jsem ho nepřestala obdivovat. Žádný díl není nudný, příšery jsou originální, celá jejich mytologie skvěle promyšlená a já i po tolika letech a po tolika zhlédnutích neustále nadšená. Postavy jsou úžasně napsané a dokonale zahrané, některé epizody mě opravdu ohromily v pravém slova smyslu (muzikálový kus Once more with feeling nebo tiché Hush). Možná jen bych ubrala Buffyiných motivačních proslovů, ale ty vtipy, hlášky, opravdu jsem z toho někdy málem mrtvá. Výborné dialogy. Buffy: "What are you doing here? Five words or less." Spike: [pause] "Out. For. A. Walk... Bitch." nejoblíbenější postavy: Spike, Willow, Oz, Xander, Drusilla; nesnáším: Dawn, Faith, Riley, Amy, Rona ()

filmmovier

Skvělý seriál, některé díly jsou opravdu hororové. Až na čtvrtou sérii, jsou všechny díly průměrné až nadprůměrné. Nejvíc mě bavily první tři řady, kdy byly na střední škole, díly, kdy byla Willow zlá a poslední, sedmá řada s Apoklalypsou. Herecké výkony jsou také chvalitebné. Nejvíc mě baví ten chlap, co hraje Pána a Boreanaz. Samozřejmě tím, jak hraje... ()

DivX

Kdo na to v mládí nečuměl, bude mít velký problém až nastane upíří apokalypsa. Mě Buffy naučila používat úplně všechno. Od svěcené vody až po dřevěný kůl. 70% ()

Helmutek

Tak si trochu zahejtuju: Tohle je totiž jeden z nejexemplárnějších případů demence většiny místních uživatelů a demostrace stádovitosti, davový psychózy a efektu sněhový koule. Zajímalo by mě, kolik lidí seriál skutečně vidělo a kolik z nich hodnotí jen na základě dojmu "jasně, to dávali tenkrát v devadesátkách hned po Esmeraldě a před Divokym andělem, viděl jsem asi půlku dílu, už si to moc nepamatuju, ale ten dabing byl nic moc, tak tomu dám jednu hvězdičku, stejně jako všichni ostatní, dyť je to nějaká holka, co zabíjí upíry, to je strašně nereálný, to ví každej, a ten plakát je taky nic moc, to musí bejt prostě sračka". Neni to samozřejmě případ všech, ale drtivý většiny bohužel ano - těch 50%, který seriál tady na csfd má, totiž nijak nesouvisí s objektivní kvalitou seriálu a jeho všemožnejma aspektama, ale vychází jen a pouze z těchhle nevypovídajících hlasů tisíců retardovanejch prznitelů výpovědní hodnoty procentuálního hodnocení, a když jsme u toho, tak prznitelů i samotnýho významu právě takovejchhle databází. Mimochodem zajímavej moment je, že při procházení komentářů si nelze nevšimnout, jak ti, co maj na věc nějakej sofistikovanější a hodnotnější názor, mají k tomu co říct a jejich komentář je neodfláknutej (on totiž názor, kterej je vyjádřenej komplexně a smysluplně, často na pár řádek prostě vyjde; odbít hodnocení pár slovama je v 99% případů jen zavádějící a omezený), tak tyhle lidi dávaj seriálu vždycky vysoký hodnocení (4-5*, kupodivu bez výjimky). Oproti tomu ti, co sekaj odpady nebo jednu, dvě hvězdy, házej jen heslovitý a scestný plky s nulovou výpovědní hodnotou typu "to jako vážně?", "Ona je nádherná, ale ten seriál stojí za prd. 1*", "Nééé...Buffy nééééé!!", "Byly doby, kdy jsem seriál hltala, dnes už je mi k smíchu", "Stačilo len pár epizód a každému hneď bolo jasné že niekto sa poriadne upískol...", "Někdy se na to podívám, ale zase ne tak často abych z toho měl zlé sny.", "Hrůza!", "...and then Buffy stacked Edward. The End". Cituju bohužel skutečný a hlavně celý komentáře, a to jen namátkou - nemám čas ani náladu se podobnejma hovnama procházet; nedělám to nikdy a nechci ani teď, ale zrovna tady takovýhle skvosty bohužel z většiny vyytvářej to celkový a zkreslený hodnocení, tak mi přijde přinejemenšim smysluplný aspoň citovat některý z těchhle moudrejch klenotů, jimiž zdejší experti s nejvíc body (všichni citovaní jich maj nejméně desítky, někteří stovky) ty svoje pseudonázory podkládaj. Dal jsem si práci a ověřil jsem si, že mezi komentářema ke třem hvězdičkám a níž neni skutečně ANI JEDEN (doslova a do písmene!), kterej by byl relevantní a hodnotnej a dal by se podle něj vytvořit odpovídající úsudek; ani jeden, kterej by byl alespoň obstojnym a vyargumentovanym, inteligentně a soudně vyjádřenym zdůvodněnim svýho pohledu. Když už to u někoho vypadá, že ke svýmu nízkýmu hodnocení něco smysluplnýho přece jenom napsal, tak se zase po pár slovech ukáže, že vlastně seriál neviděl ani zdaleka celej - a nikdo z těchto se za to ani nestydí. Nikomu neberu právo vyjádřit se, jak zrovna kdo chce, ani nikomu neberu svobodu slova a svobodu hlásat sračky, ale zároveň je třeba pojmenovávat věci pravými jmény, a věci, který prostě nic než sračkama jsou, za sračky taky označit. Podotýkám, že jsem na seriálu nevyrostl a nemám proto úsudek deformovanej vzpomínkama nebo čimkoli, co tady mnozí udávaj jako jedinej pochopitelnej důvod pro vyšší hodnocení ostatních. Mimochodem, na imdb má BTVS 8.2/10 na základě sta tisíc (!) hlasů (tedy ekvivalent 82% procent tady na csfd). To nejspíš o něčem vypovídá, ne? // Ten seriál je neuvěřitelně komplexní záležitostí, kterou se mi nechce snížovat jen prohlášením, že se týká dospívání, vztahů a prostě života jako takovýho, ale ono to ve výsledku má k tý skutečnosti asi nejblíž. Každopádně herci jsou vybraný skvěle, neni tam snad ani jeden, kterej by byl herecky slabší nebo by jinak nesed do celkový nálady díla (určitý rezervy měly možná třeba Tara nebo Down, ale o nic zásadního nešlo). Jakkoli se to podle názvu (kterej tomu podle mně obzvášť v českym překladu strašně ubližuje) nemusí zdát, tak o žádnej brak nebo béčko ani zdaleka a ani náhodou nejde; scénář je opravdu vymazlenej, se příběhem související mytologie je promyšlená (i když je jen prostředkem, nikoli těžištěm seriálu), a celá sága je navíc sedmou sérií stylově a hlavně se ctí završená a zakončená. Jedinou relativně slabší stránkou seriálu jsou efekty, který ale očividně nebyly tím, na co by se autoři jakkoli víc upínali nebo soustředili; některý souboje proto můžou, pravda, vypadat trochu secvičeně a různý triky spojený s některejma těma fataskníma démonama, upírama a jinejma monstrama můžou působit vlastně docela nízkorozpočtově (především v prvních sériích). I mně ale, kterej si jinak potrpim na detailech a propracovanosti přesně takovejhle drobností, i mně po relativně krátký době došlo, že to neni nic, na čem by mělo smysl lpět a že důraz je kladenej na úplně jiný věci (scénář, vývoj postav, dialogy, subjektivní prožívání jednotlivejch situací jednotlivcema...), a i proto to pro mě vlastně přestalo bejt problémem nebo překážkou; byť se v zásadě o objektivní připomínku jedná, je ale pouze dílčí. Je doslova fascinující, jakym vývojem si prošly vlastně všechny postavy (ať už jde o samotnou Buffy, kterou nejspíš nejvíc nepoznamenalo ani tak to, že byla vyvolenou, jako spíš její vztah nejdřív s Angelem a pak s Rileym, nebo o Willow, Spika, Anyu, Dawn, ale i Xandera...), a to nejenom ty mladý, ale i třeba ten Giles, kterej je vlastně o generaci starší a ty věci prožívá úplně jinak než ostatní. Ty postavy jsou napsaný opravdu tak dobře, komplexně a komplikovaně, že si myslim, že ani nemá smysl pokoušet se je nějakym způsobem zastřešit nebo popsat pár slovy. Třeba takovej Spike je ale podle mě jednou z nejlepších a nejzajímavějších seriálovejch postav všech dob (i co do hereckýho ztvárnění); skvělá je ale i exdémonka Anya, anglicky upjatej Giles, sympatickej voják Riley, přepíčená a tupá Harmony, tragédí trio Jonathan, Warren a Andrew, neřízená střela Faith... Další ale významnou a výraznou věcí, kterou je podle mě třeba zmínit, je to, že BTVS je vlastně jedinečnym průkopníkem seriálovýho žánru, resp. žánorvý pestrosti - Whedon se nenechal spoutat škatulkou fantasy, a každej díl si dělal tak trochu po svym (pravda, Whedon nerežíroval každej díl, je ale otcem a hlavou celýho projektu) - střídá všechny různý nápady (němej díl, muzikálovej díl, flashbackovej díl, snovej díl, hororovej díl...), postupy a schémata, takže ve výsledku je téměř každej díl opravdu něčim novym nebo zvláštnim; ta kadence, pestrost a různorodost, to množství všech možnejch nápadů a šíře záběru, kterou ten seriál díky tomu má, je ale opravdu mimořádná a upřímně řečeno si teď nevybavuju jinej seriál, kterej by v tomhle moh Buffy byť jen konkurovat. BTVS je úžasnej a výbornej seriál, ve kterym musí vidět nepopiratelnou kvalitu každej, kdo má všech pět pohromadě, zdravej úsudek a kdo disponuje schopností koukat se kolem sebe nezaujatejma očima (nebo schopností se o to aspoň snažit); a zcela jistě je to jeden z nejlíp napsanejch a natočenejch seriálů vůbec. Každej, kdo tvrdí opak, je prostě nejspíš mimo a podle mě to nemůže mít podloženo ničim objektivnim (ať mi případně dokáže opak), a proto ani nemá valnej smysl se vůči podobnejm "názorům" seriózně vymezovat. Plný hodnocení tomu sice zatim nedávám, protože to dávám opravdu máločemu, ale tady k tomu nemám daleko. A možná to časem ještě přehodnotím, protože vytknout se tomu dá opravdu máloco (kromě těch efektů bych zmínil např. trochu rozpačitou první sérii). () (méně) (více)

Lachtaan

Prima Cool ve svých začátcích posílal do vysílání jeden brak za druhým a exemplárním příkladem těchto přešlapů je i Buffy. Sarah Michelle Gellar si kromě Cruel Intentions v ničem povedeném nezahrála a tímto seriálem si akorát odepřela vyhlídky na hodnotnější kariéru. ()

sallyann

Tenhle seriál zbožňuju. Nedokážu asi plně vyjádřit proč. Určitě proto, že mám ráda filmy a seriály s upíry, dále hl. kvůli Davidu Boreanazovi (Angel) a Jamesu Marstersovi (Spike), Závěr seriálu byl dokonalý, jen je škoda, že Whedon nedokončil spin - off Angel tím, že by poslal postavy z BTVS na pomoc Angelovi. Oblíbené epizody: 1x07 - Angel, 2x14 - Innocence, 2x22 - Becoming II, 3x04 - Beauty and beasts, 3x 22 - Graduation day II, 4x 08 Pangs, 4x 20 Yoko factor, 6x 09 Smashed, 6x 20 Villains, 7x22 Chosen ()

Timak

koukám, že už jsem musel kdysi dávno dát hodnocení 4* - tak to asi bylo tehdy, když jsem s CSFD zacinal ... mno tak ted zrovna koukam na ten serial znovu - hezky pekne od prvni serie a vracím se do svých 13ti let, kdy film u nás běžel poprvé na nově. A měl jsem chuť hodnocení snížit. ale zjistil jsem, že stále Sarah Michelle žeru stejně jako v těch 13ti =) Takže stále nechám hodnocení 4* ale jen zatim za prvni tri serie - více sem jich už na nově nestihl - takže nashledanou za další 4 serie a já se rozhodnu dál, co udělám s hodnocením. Dodatek 1: Tak 4. serie zatim zklamani. Neprisel jsem tomu na chut jako prvnim trem sezonam. To nemluve o tom prisernem dabingu. Stale si nemohu zvyknout - a to ze z Alexe udelali Xendra je to mensi zlo. Ale za co davam plus body je dil Pangs/Souzneni - takhle dlouho jsem se uz nenasmal - Spike se jevi jako vhodne doplneni party. Uvidime jak to pujde dal. Dodatek 2: Zklamání střídá zklamání. Jde to s Tebou z kopce Buffy. Už už nad Tebou lámu hůl a v tom dostanu na konci šesté sérii dárek v podobě zlé, temné a pomstychtivé Willow, která se nezastaví před ničím a před nikým. Paráda. Palec nahoru za konec šesté série. Jinak to stálo za zlámanou grešli .. Snižuji kvůli tomu své hodnocení. Na sedmou sérii se podívám už jen z nostalgie a jen proto, že se na to koukám už tak dlouho ... Dodatek 3: Jsem rad, že je to za mnou. Opravdu jsem se modlil, aby už byl konec. Moc mě to mrzí, protože jsem si takhle skazil celej náhled na Buffy. Sice jsem asi jeden z mála tady, ale říkám - raději 100x Angel než 1x Buffy po třetí sérii ... Je to děs a bída. Taky ten dubing - to si jako myslí, že divák nepozná, že třeba 4 - 5 hostujících postav má stejný hlas? Typické pro matku Buffy - po její smrti jejím hlasem mluví postupně dalších 5 dívek. Mno děs, běs, hnus trus ... Nevěřím, že jsem to napsal ... mno je to tak ... =( Protože se na Buffy musím koukat jako na celek všech dílů, tak bohužel zase musím ubrat další * ()

Tereza666 odpad!

Aha! Takže u Buffy to všechno začlo. To Buffy odstartovala tu vlnu debilních seriálů u kterých se člověk má bát. Hůůůů ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (více)

Buffy čeká restart

Buffy čeká restart

22.07.2018

Kultovní seriál Buffy, přemožitelka upírů se dočká rebootu. Studio Fox ve spolupráci s tvůrcem původního seriálu Jossem Whedonem (Avengers 1, 2) v roli producenta hodlá seriál restartovat s černou… (více)

Joss Whedon se vrací do televize

Joss Whedon se vrací do televize

15.07.2018

Režisér prvních dvou Avengers Joss Whedon se mezi geeky poprvé proslavil díky seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Od té doby měla jeho kariéra jenom vzestupnou tendenci, jenže pak přišlo zklamání řady… (více)

Spielbergova apokalypsa se blíží

Spielbergova apokalypsa se blíží

30.09.2012

Přesněji „robokalypsa“. Dlouhá léta připravované historické drama Lincoln je připravené na start v kinech (oficiální světová premiéra 16. listopadu) a Steven Spielberg se může zase pustit do něčeho… (více)