Buffy, přemožitelka upírů

• USA Buffy the Vampire Slayer (více)
USA, (1997–2003), 105 h 50 min (Minutáž: 42–83 min)

Tvůrci:

Joss Whedon

Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head, David Boreanaz, Seth Green, Emma Caulfield Ford, Marc Blucas, Charisma Carpenter (více)

Série(7) / Epizody(143)

V každém pokolení je jedna vyvolená. Vyvolená, aby bojovala proti upírům, démonům a jiným zlým silám. A aby s nimi navždy skoncovala... je to přemožitelka.  Buffy je na první pohled obyčejná holka, která se od svých spolužáků liší tím, že je vyvolená pro boj s upíry. K tomu aby přeprala a zlikvidovala všechny démony potřebuje pomoc školního knihovníka Gilese, napraveného upíra Angela, nejlepší kamarádky Willow a kamaráda Alexe. (oficiální text distributora)

phoebess

Nebudu řešit to, že teď bych tomu 4* nejspíš nedala... ale v době, kdy jsem na to koukala, jsem celá natěšená přiběhla ze školy a zapla novu, na které tenhle seriál běžel, a ta "hodinka" byla úžasná relaxace :) A jak já žrala Jamese Marsterse alias Spikea, co si budem povídat... ;) ()

Jindros

Píše se rok 2020. Seriálová tvorba je na vrcholu. Netflix, HBO a další mají dohromady nainvestováno stovky miliard dolarů do obsahu. Žádný seriál na pokračování se kvalitou Buffy ani nepřiblížil. Pořád nejlepší. ()

ArsenalEagle

Hodnocení 51 % je ignorantská zrůdnost, které se dopustili uživatelé, co se seriálu snad ani nedotkli, pokud ano, bylo to v českém dabingu v prvních, lehce slabších, přesto slušných dílech. Tohle není seriál pro teenagery, to je seriál o teenagerech. Zatraceně dobrej seriál. Co se práce s jednotlivými charaktery dospívajících lidí týká, nevím jestli jsem si někdy všiml něčeho lepšího, kvalitnějšího nebo dokonce realističtějšího. NUTNO SLEDOVAT V ORIGINÁLU, neboť strašně moc vtipů a slovních hříček úplně ztratí s dabingem smysl ("I was Rat, you?" - "Dead"). Dost jsem na tomhle ujížděl, a fakt mě to bavilo, i když pro normálního staršího diváka je to naprostá blbina. To co vzniklo později (The Vampire Diaries, Twilight..) tomuhle nesahá ani po kotníky, bohužel, kdo si dnes vzpomene na UŽ what the fak 20 LET starej biják. Mimochodem, jde o jeden z největších rozdílů mezi IMDB a ČSFD, co jsem kdy viděl. IMDB hodnotí Buffy 8,2/10. _____________________ Hodnocení po maratonu všech dílů viděných v roce 2017: I po 20 letech neuvěřitelný seriál řadící se mezi naprostou špičku, který má jen pár slabších míst, která jsou v konečném výsledku úplně zanedbatelná. A muzikálová epizoda (Once More With Feeling) byla skvostná. Oblíbené postavy: Anya, Spike, Clem a ústřední kvarteto (Buffy, Willow, Giles a Xander/Alex). Neoblíbené postavy: uječená a otravná Dawn. ()

ivishka

Žádná extra kvalita. Ona i ta Buffy po nějáké té 4té sérii a možná i dříve začne blednout a to,že polovinu upírů pozabíjí a s druhou se milískuje mi docela vadilo. Liskla bych Spikea za jeho stupidní xicht a chování. Jenže tohle je nenáročná věc, která nepotřebuje nějáké extra scény či co - dost to vynahradí takové ty honby za upíry, bitky s nima, fantasy problémy a pár těch mouder které ze sebe postavy sypou. Dost mi vadí konec seriálu ale s tím nic nezmůžu ovšem mnohem více mi byl trnem v oku seriál Angel.Buffy beru jako start Sarah Michelle Gellar a Davida Boreanaze a tím si to ode mě zaslouží 3/5. ()

Pirkaf

Jelikož dost často vzpomínám na slova jednoho recenzeta na IMDB vztahující se k seriálu Xena ("This is an intelligent show, pretending to be dumb. I'm OK with that.") a jelikož něco podobného cítím i zde, rozhodl jsem se dát tomuto seriálu, z něhož jsem nikdy neviděl ani minutu, na stará kolena šanci. Inteligentnějšímu čitateli zdejších recenzí totiž musí po jejich pročtení začít být nápadné, že recenzenti, kteří viděli všech 7 sezón seriálu hodnotí v převážné většině pěti hvězdičkami (a nemálo z nich prohlašuje, že se jedná o nejlepší seriál všech dob), zatímco ti povrchnější, vzpomínající na doby kdy jako teenageři či děti zahlédli několik epizod v televizi v nadabované verzi, většinou toto dílko házejí do odpadu. Jedná se tedy o podobný případ jako Xena? Je tohle skvělý a inteligentní seriál, který pouze předstírá, že se jedná o teenagerský blábol o prsaté blondýnce nakopávající prdel postavám v ohyzdných maskách? Jsem zvědav na výsledek. 1. SÉRIE: Začátek není nezajímavý, hlášky občas skřípou, občasné výborné nápady a situace. Vcelku koukatelné.... Ke konci mírné zlepšení, epizoda The Puppet Master výborná. "Chucky" mě prostě dostal... Verdikt: Zatím řekněme ***1/2. 2. SÉRIE: Začátek super, první epizoda překonala zatím všechny dřívější. Hustá atmosféra a super hlášky. Jen tak dál... Dál mají díly celkem kolísavou úroveň, třeba Reptile Boy fakt nic moc, ale Lie To Me super. Po přelomovém dvoudílu Surprise/Innocence nabral seriál ty správné grády. Závěrečný dvoudíl Totální nářez. Celkově byla druhá série nesrovnatelně lepší než první, nebýt fillerových dílů, je to nářez od začátku do konce. Ale i tak hodnotím za *****. Nekompromisně. Hurá na trojku... 3. SÉRIE: Well, začátek přinesl mírné zklamání. Ale není divu, protože druhá půlka 2. sezony nastavila laťku proklatě vysoko a navíc jsme přišli o tři zásadní postavy, které se dosud staraly o zábavu. Ale snad se blýská na lepší časy, díl Homecoming byl zatím jedním z nejlepších vůbec... Tak jo, třetí sezona skončila celkem kataklysmaticky, k čemuž se schylovalo už tak od půlky série, což jí přidalo na půvabu, protože v podstatě skončily vycpávkové díly. Musím se ale přiznat, že druhá sezona mě brala víc. No jo, my romantici... Celkově **** 4.SÉRIE: Začátky na vysoké škole jsou pro Buffy velmi rozpačité a celkem rozpačitý je i začátek 4. sezóny a musím se přiznat, že o malinko víc mě baví poněkud temnější spinoff Angel, který jsem začal paralelně sledovat. Nejlepší díl zatím "o začarovaném domě". Jeden z nejatmosféričtějších dílů vůbec. Jen tak dál... Epizoda 7 výborná. Samozřejmě zejména díky Spikovi. Události nabraly poměrně zajímavý směr, zase se dost těším na pokračování.... Tak jo, Spike je zpě zřejmě natrvalo a seriálu to určitě svědčí. 409 výborná, ovšem 410, tedy "nemluvící" epizoda, ta byla naprosto geniální. 4. série se doufejme definitivně zvedla a kráčí k pětihvězdičkovým výšinám....... tak a 4. sezona je ukonce. Celkově se dá říct, že byla mírně rozháraná a nevyrovnaná, ale vyznačovala se skvělými epizodami, z nichž možná úplně nejlepší byla ta poslední, připomínající městečko Twin Peaks. A hvězdičky? asi ****. 5. SÉRIE začala parádně. První díl, Dracula, to byla chuťovka a ve druhém zase hraje prim (POZOR SPOILER) Buffyina sestra.... v čem ale zatím tato sezona opravdu vyniká, je pohrávání si s očekáváním diváka, kdy v příští chvíli přijde něco, co člověk naprosto nečeká. Jen tak dál, Buffy mě opět hodně, hodně baví.... Co říct k dílu "Fool For Love"? Snad jenom to, že pátou sérii bych fakt přál vidět všem těm chytrákům, co dali Buffy odpad nebo jednu hvězdičku. Nebo dvě. Nebo tři. Pátá série se skvělá... Po 10. díle... napadlo mě, že tento seriál konečně dospěl... po porodních bolestech v první sérii, po dalších sériích dospívání je tady to pravé. Suveréně nejlepší série... A myslím, že epizoda 516 - The Body - moje slova do puntíku potvrdila. Freaking awesome. No a závěr této série trumfnul všechno, co tady zatím bylo. Nemám slov. ***** Po úvodním dvoudílu je Buffy zpět a 6. SÉRIE může začít. A začíná poměrně vlažně. Jako by tvůrci trošku tápali, kam vlastně teď mají směřovat. Až... až přišla muzikální epizoda číslo 7. Těšil jsem se na ni hodně, ale výsledek předčil mé očekávání. Čekal jsem takovou zajímavou výplň a dočkal jsem se epizody, která děj seriálu posunula zatím nejvíc vpřed ze všech epizod této série. Vše naprosto geniálně podané jako muzikál. Hned jsem si musel pustit další epizodu, která rozhodně nezklamala. Naopak. Sedmička a osmička zatím nejlepší. A u toho už zůstalo. 6. sezóna působí tak trošku dojmem zbytečné nástavby, kdy tvůrci poměrně tápou a i když jse jedná o nejtemnější a nedrsnější řadu, nevyskytuje se zde vlastně trošku paradoxně žádný pořádný záporák, tedy až na trio nerdů, které působí většinou hodně směšně. Řekněme ***1/2. 7. SÉRIE znamená tak trošku návrat ke kořenům. Ze začátku velmi rozverné, dokonce je zpátky i Sunnydale High a člověk nemůže nezamáčknout slzičku nostalgie. Epizody nikam moc nesměřují, jsem zvědav, kdy příjde nějaký zvrat nebo tak něco. Uvidíme... Tak zvrat se úplně nekonal, nicméně od chvíle, kdy začlo vše směřovat ke kataklysmatickému finále, nabrala Buffy zase grády a poněkud napravila neodbytný pocit, že by bylo lepší, kdyby všechno skončilo 5. sérií a poslední dvě se vůbc nekonaly. Nakonec jsem ale rád, že natočeny byly a líbilo se mi i finále s poměrně otevřeným koncem, na který navazuje komiks od Josse Whedona, což už je ale jiná písnička. Takže ze **** FINÁLNÍ VERDIKT: Možná se nejedná o nejlepší seriál, který byl kdy natočen, ale jeden z nejlepších určitě. Můžu jenom litovat, že jsem ho nesledoval v době, kdy byl vysílán. Ovšem i takto, po mnoha letech, má kouzlo a šmrnc a na spoustu dílů se určitě podívám znovu, protože postavy jako Buffy, Willow, Giles, Xander nebo Dawn jsou nezapomenutelné.. () (méně) (více)

Vyrida

Bezpochyby a bez řečí můj dětský hororový seriál číslo jedna. Každý všední den stejný rituál ve fandění u televizní obrazovky hezké a zároveň sympatické Sarah M. Gellar v přemáhání všemožných pekelných stvoření. Co si budeme nalhávat nejvíce sem však zbožňoval upíry. Škoda jen že s přibývajícími sériemi už seriál ztrácel zároveň i dech. Poslední série už si zkoušely hrát na trochu dospěláckou notu a ta studentská zábava a nadhled co jsem zbožňoval se pomalu bohužel ztrácela. Každopádně postava upíra Spikeho úroveň držela dostatečně nahoře, abych u seriálu přetrvával do jeho zakončení. Nesmím ani opomenout na tu dobu luxusně sestavený soundtrack a povedené grafické efekty. Lepší zpopelnění upírů jsem snad viděl jen u filmů Blade. I když mé ohodnocení hodně vychází z nostalgie, to se přiznám, tak pod čtyři hvězdy bych tak či tak tenhle dle mého na svou dobu hodně povedený seriál neznámkoval... ()

PKD odpad!

Proboha! Kdo dovolil,aby toto spatřilo světlo světa? Ve srovnání s tímto,jsou i čarodějky,klenotem. A to jsem si tenkrát myslel,že ten film,je kokotina. Ó,jak jsem se hrubě mýlil. Za tohle by měla Gellarová,chodit kanály až do konce života. A mistrovský režisér Whedon,jakbysmet. ()

Ender66

Seriál s najlepšími hláškami všetkých čias. Je obdivuhodné čo všetko sa Whedonovi podarilo v seriály dosiahnuť- postavy prejdú vývojom ako v máloktorom inom (najjasnejší príklad je Willow) a láme vsáď všetky možné klišé (netvora ktorého x dielov vyvolávajú zabije jednou strelou s bazooky...). Kto dal tomuto seriálu iné hodnetenie ako 10/10 tak ho proste nepochopil:-). P.S: Sarah je vážne hot. ()

Sawyer815

První dvě řady jsou fakt o ničem,ale počátkem 4.řady se z Buffy začíná stávat velkolepá sága .Nízké hodnocení na csfd způsobuje jen a pouze u nás odvysílání tří sezón z celkových sedmi.Musím říct,že novější řady už jsou kvalitou úplně někde jinde.Naše milá TV Nova je nezakoupila.A tím u nás seriál pohřbila. Všem chytrákům,kteřé dali tři a méně hvězdiček bych dal povinně nakoukat 4. - 7.řadu. 1.řada: 40 % 2.řada: 50 % 3.řada: 55 % 4.řada: 80 % 5.řada: 90 % 6.řada: 95 % 7.řada: 85 %....Hodnocení na IMDB hovoří jasně Spike Rules !!! ()

Lum3n

Opravdu mě zaráží zdejší hodnocení. Je dáno idiocií některých uživatelů, kteří vidí půlku dílu v televizi s dabingem, je tam blondýna co zabíjí upíry kolíkem, tak sem jdou rychle hodit odpad a napsat duchaplný komentář o tom jak v životě neviděli větší sračku. Jsem si téměř jistý, že kdyby se všichni, co hodnotili dvěma a méně hvězdama, podívali na celých sedm sérii v originále, tak tu bude hodnocení minimálně o 20% lepší. Teď k samotnému seriálu. To na čem Buffy stojí především jsou skvělé charaktery - nemluvím jen o hlavním trojlístku Buffy, Xander, Willow, ale především o vedlejších postavách, které jsou v Buffy napsané jako asi v žádném jiném seriálu - ať už je to vždy sarkastická Cordelie, mentálně narušená upírka Drusilla, nekonvenční ex-démonka pomsty Anya, problémová Faith, melancholický Angel či naprosto tupá Harmony. Nade všemi potom ční Spike, jedna z nejlepších seriálových postav vůbec. Jeho několik sérií trvající přerod z brutálního vraha v hrdinu ochotného položit život za ostatní, byl skutečně famózní. Kromě charakterů jsou pro Buffy specifické také výborné scénáře k jednotlivým epizodám, psané s nadsázkou a hlavně nabité obrovským množstvím hlášek. Další věc, kterou velmi oceňuji je, že Buffy nezapomínala na předchozí děj. To je velký problém řady dnešních teen seriálů (Pretty Little Liars, Vampire Diaries..), kde co se stane v jedné epizodě v té epizodě často také zůstane a události nemají vliv na pozdější děj, či vývoj postav. V Buffy je naopak vše krásně propojené a na minulý děj se často různě odkazuje + vše co se stane se nějakým způsobem promítne do vývoje charakterů. Samozřejmě Buffy není dokonalá, i zde se najde velké množství průměrných epizod, slabší je pak především první rozjezdová série, úvodní titulková sekvence je z těch bídnějších, efekty také nejsou z nejlepších, občas vykoukne na povrch patetická "devadesátkovitost". Osobně za největší Wheedonův přešlap považuji postavu Rileyho Finna, která se mi v průběhu času strašně zprotivila. Navíc Marc Blucas je herecký dřevo. To všechno jsou však jen relativně drobné vady jinak výborného seriálu. 1. Série - 70%, 2. Série - 80%, 3. Série - 80%, 4. Série - 70%, 5. Série - 100%, 6. Série - 90%, 7. Série - 90%. Čistých 5* to není, ale vzhledem k těm 51% co tu jsou zaokroulím nahoru. ()

BloodyVamp

Buffy je jedním z nejpodceňovanějších seriálů jak na csfd, tak obecně. A je to skutečně velká škoda. Ano, je to spíše feministicky laděný seriál (hlavní hrdinka je dospívající dívka). Vyniká však precizní stavbou jednotlivých charakterů a funguje na výbornou i jako strhující psychologická sonda. Zaujme také svým filozoficko- náboženským přesahem. Zejména je to patrné u postav jako Willow, Xander, Anya, Spike a dalších. Zatímco první tři série se nesou v odlehčeném duchu a jsou zaměřeny spíše na teenagery a čtvrtá je přehodná série z prostředí vysoké školy, tři poslední vynikají nevídaným uceleným příběhem a gradujícím dějem. Dodnes se jedná o jeden z mílníků ve fantasy žánru, ve kterém nachází málokde konkurenci. Přestože seriál skončil výbuchem Sunnydale, jeho aktéři žijí dál v komiksech, které dodnes vycházejí. A také má spoustu fanoušků, ke kterým se hrdě hlásím. Tento seriál mi změnil život. Co více dodat. Nelze než pochválit působivou hudbu Christopha Becka(2. - 4. serie), Thomase Wandera(5 - 6. serie) a Roba Duncana(7.serie), která má na nezapomenutelné atmosféře znamenitý podíl. Na tento seriál jen tak nezapomenu. ()

Tony.cs

Buffy ... to pro mě kdysi znamenalo pojem. Miloval jsem Sarah a byl jsem fanatik. Nesměl jsem prošvihnout ani díl. Takže tady je teď spíše proto, že tu mají být oblíbené seriály a já tenhle miloval. ()

Bat55

Celkom zábavný seriál ale aj celkom zbytočný. Sarah Michelle Gellar je skvelá, ale to je asi tak všetko, čo sa dá na tomto, na nijak zaujímavom seriáli, oceniť. /50%/ ()

swed

Další z řady kultovních a vysoce kriticky ceněných seriálů (dále např. Seinfeld), který se ve světě těší velké oblibě, zato u nás se potácí hluboko v modrých hlubinách průměru. Je jasné, že teenegerovský fantasy seriál se silným devadesátkovým feelingem mísící snad všechny možné žánry a navíc pokulhávající na obě nohy ve speciálních efektech, není pro každého. Pro představu: zasaďte Brandona a jeho partu z BH 90210 do světa Akt X, přidejte upíry a prakticky jakékoliv nadpřirozené potvory, velkou porci nadsázky a svébytný humor, nechte umírat nejbližší, v průběhu seriálu změňte sexuální orientaci jedné z hlavních postav a z chladnokrevného zabijáka udělejte sympatického klaďase (+ to samé s jinou postavou naopak). Ne, Buffy je buď věc přímo pro vás, nebo ji budete mít za totální pitomost. Já naštěstí neměl sebemenší problém s přijmutím hodně specifických pravidel seriálového světa a Buffy si oblíbil prakticky okamžitě. Jak je to možné? Dovolte, vysvětlím. Jsem divák, který ví, že dobré televizní kousky nepřišly až se současnou vlnou quality tv, nevadí mi přímočařejší způsob ztvárnění příběhu, a pro plnohodnotný prožitek nepotřebuju dokonalé triky, či často až přehnaně pedantský důraz na realističnost zápletky (rozhodně nic proti, ale ne pokaždé je přílišná honba za dokonalostí ku prospěchu). Buffy má téměř všechno, co od dobré televizní tvorby požaduji - v první řadě nesmírně sympatické a vyvíjející se postavy/herce, o které se člověk skutečně zajímá (!), bohatý fikční svět, neskutečně širokou paletu emocí, a hlavně je to celé velká zábava (jak ve smyslu "kolikrát se u toho směju nahlas", ale hlavně v tom, že mě prostě "baví se na to dívat", což je asi to nejdůležitější). Navíc celý příběh funguje i jako metafora života mladého člověka. S tím, jak se mění věk hlavní hrdinky, mění se i tón a nálada vyprávění, od uvolněné hravosti mládí (první tři řady), přes smutné hledání sebe sama a přijímání ran během dospívání (čtvrtá až šestá řada), až po nalézání hrdinství a zodpovědnosti za sebe a za druhé v dospělosti (sedmá řada). Za zmínku jistě stojí i formální experimenty: například němá kapitola vzdávající hold starým hororům, muzikálová část, lynchovsky snový díl, nebo silně depresivní epizoda bez použití hudby. Neskutečné, s jakou bravurou dokázal Whedon skloubit tolik protichůdných složek a emocí, navíc často v rámci jedné epizody. Jistě, i v těch 144 dílech se vyskytne pár slabších, rozhodně ale nelituji, že jsem celý seriál shlédl, protože vždy se našla alespoň maličkost, kvůli které se vyplatilo nic nepřeskakovat. Navíc úžasná je i výstavba příběhu: každý díl často představuje krátkou kapitolu, každá série pak uzavřenou část zápletky, a všech 7 řad komplexní ságu se začátkem a koncem, kde se neustále pomrkává na diváka s odkazy na minulost. Závěrem snad jen to, že pokud máte smysl pro nadsázku a nevadí vám chudá výprava, určitě Buffy vyzkoušejte a sami uvidíte, jak vám sedne (samozřejmě v originále). Za mě velký palec nahoru a konstatování, že to není naposledy, co jsem Sunnydale navštívil. Nejoblíbenější díl: Once More With Feeling. Nejoblíbenější postava: Spike (jak jinak). Nejhorší díl: Where the Wild Things Are. Nejhorší postava: Anya. 1. série 8/10, 2. série 9/10, 3. série 9/10, 4. série 9/10, 5. série 9/10, 6. série 10/10, 7. série 8/10. () (méně) (více)

a.keram

Dlouhou dobu jsem přemýšlel nad tím jak vysvětlit proč je podle mě tenhle seriál tak dobrý. Je toho tolik že nikdy nevím kde pořádně začít nebo jak to pořádně popsat. Jediný co vím na 100% je že v tomhle seriálu je cítit láska a zábava, kterou do něj dal Joss Whedon a jeho main cast. Buffy je v Česku naprosto podceňovaný drahokam (Nevím přesně proč, možná dabing?), který ukazuje že ne každý seriál musí být Hra o trůny aby byl perfektní (ve svém vlastním slova smyslu). Nenechte se odradit slabší první sezonou, Buffy stojí za to. ()

Aiax

Po mnoha stránkách je to vlastně skvělé, ale pořád je to televizní seriál o upírech. Joss Whedon je díky Firefly můj oblíbenec, ale tohle není nic pro mě. ()

Patw

Na Buffy jsem ujížděl snad asi jako každý teenager. I teď po X letech po skončení seriálu musím přiznat, že se mi to stále líbí jako tehdy. Dokonalý seriál a dokonalá Sarah M. Gellar. ()

lucifrid

Asi nejlepší seriál vůbec. Ano, první řada je trochu víc teenagerská, ale pak... pak! Čím novější série, tím větší Whedonova genialita. Skvělé postavy, které rozhodně nejsou černobílé, spousta akce, boží hlášky a minimálně 15-20 ikonických epizod. K tomu ten sociologický přesah, který inspiroval nejednu doktorskou práci či knihu. Skvost! ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (více)

Buffy čeká restart

Buffy čeká restart

22.07.2018

Kultovní seriál Buffy, přemožitelka upírů se dočká rebootu. Studio Fox ve spolupráci s tvůrcem původního seriálu Jossem Whedonem (Avengers 1, 2) v roli producenta hodlá seriál restartovat s černou… (více)

Joss Whedon se vrací do televize

Joss Whedon se vrací do televize

15.07.2018

Režisér prvních dvou Avengers Joss Whedon se mezi geeky poprvé proslavil díky seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Od té doby měla jeho kariéra jenom vzestupnou tendenci, jenže pak přišlo zklamání řady… (více)

Spielbergova apokalypsa se blíží

Spielbergova apokalypsa se blíží

30.09.2012

Přesněji „robokalypsa“. Dlouhá léta připravované historické drama Lincoln je připravené na start v kinech (oficiální světová premiéra 16. listopadu) a Steven Spielberg se může zase pustit do něčeho… (více)