Bonnie a Clyde

• USA Bonnie and Clyde (více)

Americký film režiséra Arthura Penna Bonnie a Clyde patří dnes již do zlatého fondu světové kinematografie. Příběh dvou sympatických lupičů se odehrává v Americe třicátých let a je založen na skutečných událostech a skutečných postavách. Bonnie Parkerová se narodila v Roweně v Texasu roku 1910. Roku 1931 pracovala v kavárně. Pak se dala na dráhu zločinu. Clyde Barrow pocházel z rodiny nájemce půdy. V mládí vyloupil benzínovou pumpu. Byl odsouzen na dva roky, ale roku 1931 byl propuštěn za dobré chování. V tomto okamžiku začíná vlastní filmový příběh zločinecké dvojice, který je pojat spíše baladicky a s jistým nadhledem, aby pak nakonec gradoval v závěrečné orgii krutosti, v dnešním kontextu kinematografie ovšem množstvím krve dávno překonané. Film v době svého vzniku vzbudil velký ohlas a sklidil pochopitelně také mnoho cen. Jmenujme např. Oscara za vedlejší roli Estelle Parsonsové a kameru Burnetta Guffeyho, film měl ovšem ještě dalších osm oscarových nominací! V hlavních rolích pochopitelně zaujali Warren Beatty a Faye Dunawayová. Ta si vedle oscarové nominace odnesla za film i Cenu Britské akademie. (Česká televize)

Knor

Skvělá gangsterka a nádherně vykreslenej příběh. Nechybí autohoničky, přestřelky, humor, romance i násilí. Tady není co vytknout, můžu jen doporučit, žánrová klasika. A musím se ještě zmínit o Faye Dunaway, to je okrasa filmu, nádherná holka :-) ()

papadoce

Bonnie Parkerová bola v podstate vypatlaná hlúpa čúza. Clyde Barrow bol pomätenec, ktorý nerozoznal dobré od zlého, no a len rovnako vypatlaná Amerika ich mohla obdivovať. Ak veci skutočne prebiehali nejako takto ako vo filme, potom mali tí dvaja násobne viac šťastia ako rozumu. A keby Clyde nebol impotent, tak by tú dvadsaťjeden ročnú šťandu vyprášil do všetkých svetových strán, že by nestíhala. Lenže nevyprášil. Inak nepochopil som prečo sú slávni práve Bonnie a Clyde, keď ich bolo prakticky celú dobu päť. Nevadí. Čo sa samotnej filmariny týka, tak herecké výkony boli miestami až groteskné, miestami uveriteľné, ale beriem to tak, že tá doba to takto chcela, navyše hrali vypatlancov tak čo už. Kamera bola ale výborná a obzvlášť naháňačky na autách boli ľúbivé. Faye bola navyše za mlada krásna žena. Za mňa bol koniec filmu skutočným happyendom, lebo len to jediné ma držalo v dobrej nálade, že všetci piati otrčia spravodlivo kopytá. Záverečná policajná poprava bola mega parádna. Dávam celkovo štyri. Bol to vcelku šialený príbeh. ()

cvass

Nebýt teď silně ovlivněn knihami Cormaka McCarthyho, dal bych víc. Na rok vzniku velmi kvalitní, ale mohlo to jít hlouběji. Tady se pořád pohybujeme hlavně na povrchu a z pohledu roku 2023 by takhle nuznou scénáristickou práci neměl nikdo šanci provést, protože by nedostal šanci. Tolik dobrých motivů zabitých konformní formou... ()

Zdenda

No tak trochu naivni:) Ale co určitě stojí za pozornost, jsou herecke vykony hlavních představitelů.. A obzvláště Warren zaválel.. Na druhou stranu právě to co píše Gouryella, že jim divák musí fandit, tak se u mě nekonalo, hlavně proto tak nízké hodnocení.. ()

Bonniesgun

Ehm... tenhle film je jeden z mých nejoblíbenějších a proto by mé hodnocení nebylo vůbec, ale vůbec objektivní... Ostatně - podívejte se na můj nick a pochopíte, že mě skutečně zasáhl... :o) No comment... ()

Asdas

Gangsterské filmy milujem a Bonnie a Clyde sú dalším úspešným zástupcom v danom žánri aj keď tažko určovať čo je hlavným pilierom snímku,či akčné scény v hlavnej úlohe s tommy-gunom alebo hlavná dvojica(nutne dodať až zvodne sympatická) a jej tragické zaláskovanie. Vlastne až na úvod filmu ,ktorý je trocha roztrieštení (samozrejme následok nerozhodnosti Bonnie a rozdvojenosť Clyde) ide o klasiku 60-rokov ,ktorú zub času neohlodal ! ()

Hawaj

Božský, opravdový, bez trapného debilního "dobovkového" stylu a stupidního klišé v reálnejch barvách. Romantické a brutální zároveň. Uchvacující Warren i enigmatická Faye, věřil jsem jim každej pohyb, každé mrknutí. Pro mě absolutní biják. ()

adamix

Gangsterka ako sa patrí. Sú tu skvelý herci, úžasné prestrelky a napínavý smutný záver. Herečka Faye Dunaway je prekrásna a veľmi jej padla rola Bonnie Parkerovej, a takisto je to aj s Beattym, ktorý bol tiež fakt dobrý. Najlepšie je na tom všetkom to, že môžme vidieť, aká je láska nebojácna, ako vidíme lásku medzi Bonnie a Clydom. A takisto môžme aj vidieť, že aj ten najmilší človek, ktorý vám nechá otvorené dvere, vás môže zradiť (ako napr. Mossov otec). Veľmi som bol spokojný. U mňa 80%. P.S. - keď spojíte filmy Rómeo a Julia a Takých normálnych zabijakov, vznikne Bonnie a Clyde. ()

Jehan

Arthur Penn složil svébytný syrový hold zabijáckým magorům a pošukům, které by asi málokdo z nás chtěl mít v příbuzenstvu. Kdo četl Dashiella Hammetta, ví, že v Americe se tehdy s ničím moc nemazlili ani gangsteři ani policajti. Jen blázen by z těch buranských psychopatů dělal hrdiny. Ale i to je možné. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,8/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 87%, Audience Score - 88% | FDb.cz - 76.5% | Tak tohle bylo teda něco! I v dnešní době je totiž Bonnie a Clyde žhavou krimi-komedií s legendárním koncem a skvělým obsazením i hereckými výkony a Clyde s Bonnie se zařadili mezi ty nejsympatičtější lupičské dvojice (i když na Butche a Sundence nemají:-). Navíc film ani nemá šanci nudit a spojením "gangu" začíná vše (a mnohem více...) co byste od tohoto filmu čekali! ()

SAINTS

Prelomová gangsterka,ktorá je väčšia ako život a je aj mimoriadne zabavná.Film,ktorý môže rozdeliť divákov pre jeho násilie a vykresleníe postáv.Bonnie a Clyde zlodeji,ktorí prepadavajú banky,ale zbedačený lud ím fandí rovnako ako divák.Vysledkom je neskutočný zážitok,ktorý je nesmierne príjemný,ale aj dráždivý.Inovatívna a silná dráma o dvoch psancoch.Film obstál aj v skuške časom.Záver je zdrcujúci. ()

ostravak30

Pravděpodobně nejslavnější zločinecká dvojka - to byli Bonnie a Clyde. Bohužel jsem o nich neshlédl žádný dokument, takže nevím na kolik si filmaři cucali z prstu a nakolik vycházeli ze skutečnosti. Pravdou je, že v úvodním textu se píše, že se jednalo o sympatické lupiče. Nevím ale z čeho toto označení plyne. Bonnie i Clyde totiž sice nechávali běžným lidem jejich úspory ve snaze okrást jen banku a na obyčejné lidi vlastně neútočili, přesto nelze opomenout, že stříleli a zabíjeli bez okolků policisty. Jejich loupení nemělo valný smysl. Alespoň u Bonnie Parker nelze najít žádný motiv než zahnání nudy. Tedy žádná chudoba, stát jí ublížil, společnost apod. Tím u mě sympatie klesají prakticky na nulu. Ani výkon Warrena Beattyho a Faye Dunaway mě bůhvíjak nezaujaly. Nezapomenutelným se jistě stal Gene Hackman. Problémem taky zcela jistě je, že oběma mladým lidem bylo kolem dvaceti. Hlavní představitelce by její věk ještě slušel, ale Warrenovi již bylo třicet a to vypadal a působil i starší. Dnes by se podobný příběh jistě točil jinak. Výpravná gangsterka, plno erotických scén mezi dvojicí, tuny krve. Už mnohokrát jsem opakoval, že třicátá léta patří mezi má oblíbená, to je jeden z mála důvodů, proč bych si film pustil znovu. ()

Dejvecd

// "One time, I told you I was gonna make you somebody. That's what you have done for me! You made me somebody they're gonna remember" // Neuveriteľne záživná jazda o láske a zločine so skvelými postavami a úžasne dynamickou réžiou. Jeden z najlepších akčných filmov všetkých čias. 10/10 ()

hrumsrt

Vedle Občana Kanea, Casablancy, Dvanácti rozhněvaných mužů jsou Bonnie a Clyde další velkou zlatou klasikou amerického filmového dědictví.. A za těch 56 let neztratil tenhle legendární biják na svém kouzle a údernosti vůbec nic.. Bonnie a Clyde jsou dvojice postav založená na stejnojmenném skutečně žijícím zločineckém duu, které operovalo v první polovině třicátých let minulého století napříč jihovýchodními státy v USA. Společně šlo o dvojici zamilovaných gangsterů, kteří v období Velké hospodářské krize organizovaně porušovali zákony, až na ně byl vyhlášený organizovaný hon napříč celým jižním pobřežím v USA, který je měl dostihnout a především zabránit, aby utekli do Mexika.. Filmová podoba jejich zločinecké a milostné éry, kterou se navždy zapsali do dějin a obecného povědomí, změnila v 60. letech celé dějiny filmu a odstartovala novou éru kinematografie.. A za vznik tohoto kousku vděčíme obrovské snaze a úsilí samotného Warrena Beatyho, který se sám podílel na celé produkci. Film chtěl vyhnat do těch nejvyšších výšin, ale narážel především na finanční nároky, jakými se on sám chtěl řídit. Původně chtěl Beaty do rolí obsadit Marlona Branda a Jane Fondeovou, ale kromě limitů v honoráři se mu je nakonec ani nepodařilo sehnat z časových důvodů. Dokonce u něj vítězil tak úsporný plán, kdy by si dvojici střihl přímo on a jeho sestra, ovšem od téhle představy nakonec z důvodu uvěřitelnosti chemie mezi hlavními postavami ustoupil, ale sám sebe už v hlavní roli ponechal. K sobě pak zkoušel velké mediálně známá jména jako třeba Cher, když nakonec si po dohodě s režisérem do ústřední role obsadili začínající v divadle se pohybující herečku mladičkou Faye Dunaway, která si tímhle filmem započala bohatou hereckou kariéru... A tak bylo ikonické duo na světě a samotné natáčení mohlo postupně začít.. I přesto, že na té rádoby nejvyšší stoličce seděl zastánce nové filmové vlny šedesátých let, který opakovaně nebál společnost pokoušet divácky podbízivými kousky reagující třeba na rasové otázky, Arthur Penn, tak se uvádí, že vliv Beattyho na celý filmový proces byl ohromný, dost rozhodnutí stálo na něm (viz. přelomová explicita násilí), a tak nakonec, že někdy je jeho přičinění stavěno to nad Pennovo.. V Bonnie a Clydeovi vidíme celé zformování jejich gangu, přes následné jednotlivé delikty, až k samotnému dopadení. V tom všem sleduje nabitý příběh, který je i po letech jednou z nejlepších živelných romantických filmů všech dob. Nechybí trošku toho bohémství, anarchismu, či pohrdání jurisdikcí. Kdy tohle je pak vhodně proplétáno mezi akcí a iluzí spokojeného života.. Pokud se budeme na duo dívat jako bojovníky proti establishmentu, kteří bohatým berou a chudým dávají a spíše najedeme na tvůrčí nadhled, jakým oslavuje všechny členy Barrowova gangu. dá se k filmu přistoupit jako další společenskou oslavu populárních kriminálníků a bude snadné s postavami sympatizovat.. Navíc když pak hrdinové na druhé straně nejsou vykresleni s takovou péčí a je kladen důraz na jejich surovost, anonymitu či dokonce poskvrnění, aby jim divák neměl šanci fandit. Proto je tak snadné se s ústředním duem provázat a fandit mu až do samotného konce.. Kromě velké oblíbenosti a popularity, které se jak duo, tak i samotný film čiší dodnes, navíc šlo o zlomový film pro všechny zúčastněné herce, jenž se stali nesmrtelnými. Bonnie a Clyde rezonovali byl celosvětový fenomén, který ovlivnil například módní trendy.. A já hrdě prohlašuji, že tahle klasika i u mě po více než padesáti pěti letech uspěla! 90% () (méně) (více)

Aazy

Asi jsem se narodila do špatné doby. Dnes je být lupičem a vrahem tak neromantické. DNA, všudypřítomné kamery a poplašné systémy berou zločinectví veškerou roušku tajemství. Mezi všemi těmi ajťáky a manažery aby holka kus správného chlapa pohledala. A o všech těch přešlechtěných, namyšlených slečínkách ani nemluvě. O to raději jsem se ponořila do příběhu legendárních milenců Bonnie a Clyda. Sice bych s trochou jízlivosti mohla ústřední dvojici označit za deprivovanou blondýnu a impotentního playboye, ale přesto mě oba upoutali od první scény a přenesli mě do doby papírových tašek místo igelitek a kapes plných bankovek namísto tunelování imaginárních peněz. Po dlouhé době opět film, kterému můžu bez přemýšlení a přivírání očí dát maximální hodnocení. ()

GoldenGecko

Nemůžu nežasnout, jak obyčejná, naprosto obyčejná detektivka se z této legendy vyklubala... Stačilo vědět jak film dopadne - příběh o Bonie a Clydovi je přece hodně známý - a film pro mě neměl téměř ani jednu chvilku napětí. Navíc jsem čekala, že to celé bude strašně stylově zpracované - a v tomhle mě film taky zklamal. No a další zklamání mě čekalo v podobě hlavního hrdiny, Warren Beatty se mi vůbec, ale vůbec nelíbil. Příběh se minezdál špatný, ale moc očekávatelný, nudný a obyčejný. Třeba po druhém shlédnutí změním názor, ale ted prostě nemůžu jinak. ()

Auvajs

Třicátá léta (každé auto lze tak snadno ukrást!), americký venkov (asfaltová silnice snad v celém filmu není). Přepadávání, loupeže, krádeže... honičky s policajty, úniky, střílečky... a nečekaně brutální konec. Zadrhávající se romantika. Skřípající, občas vybuchující vztahy. Pošetilá naivita. Sebeidealizace (hlavních postav). (A jejich neuvěřitelná, do nebe volající hloupost.) Jestli to měla být 'oslava zločinu' či prostě obyčejné revolty, tak se dle mého názoru moc nepovedla. On ten celý jejich slavný gang totiž nejsou 'opravdoví', 'kovaní' zločinci, ale spíš druhořadí břídilové, co prostě neumí nic jiného (než krást a loupit) a Clyde se dokonce diví, že, když chce vykrást obchod, byť s úsměvem na rtu, jeden z prodavačů se mu vzepře (a málem ho zabije). Nakonec sami dva uznávají, že to jediné, co sem jim doopravdy povedlo, bylo to, že noviny otiskly jejich báseň (...) Celkově: příběh s velkým potenciálem (když pominu to, že se skutečnými postavami jen volně inspiroval a na historičnost si nehrál), dle mého názoru však nedostatečně rozvinutý a nepřesvědčivě zahraný (jen jeden herec z pěti hlavních postav se mi líbil). Ovšem mělo to svižné tempo a dobrý střih, rozhodně nenudilo a minimálně začátek filmu vizuálně velmi povedený. ()

Zemřel Gene Wilder

Zemřel Gene Wilder

30.08.2016

Bonnie a Clyde tentokrát natvrdo

Bonnie a Clyde tentokrát natvrdo

27.07.2011

Je zvláštní říct to o filmu, který byl ve své době kritizován za amorálnost a drsnost (zejména krvavé finále diváky v roce 1967 doslova šokovalo), ale je to tak – Bonnie a Clyde Arthura Penna nabízí… (více)

Smutný týden v Hollywoodu

Smutný týden v Hollywoodu

01.10.2010

Střední Evropa 2007 napoprvé

Střední Evropa 2007 napoprvé

03.09.2007

Asociace českých filmových klubů rozhodně nepatří mezi ty, kteří by setrvali na dlouhé časy v posvěcené nečinnosti, a tak pro příznivce netuctových filmů připravují další putovní přehlídku. Po… (více)