Bonnie a Clyde

• USA Bonnie and Clyde (více)

Americký film režiséra Arthura Penna Bonnie a Clyde patří dnes již do zlatého fondu světové kinematografie. Příběh dvou sympatických lupičů se odehrává v Americe třicátých let a je založen na skutečných událostech a skutečných postavách. Bonnie Parkerová se narodila v Roweně v Texasu roku 1910. Roku 1931 pracovala v kavárně. Pak se dala na dráhu zločinu. Clyde Barrow pocházel z rodiny nájemce půdy. V mládí vyloupil benzínovou pumpu. Byl odsouzen na dva roky, ale roku 1931 byl propuštěn za dobré chování. V tomto okamžiku začíná vlastní filmový příběh zločinecké dvojice, který je pojat spíše baladicky a s jistým nadhledem, aby pak nakonec gradoval v závěrečné orgii krutosti, v dnešním kontextu kinematografie ovšem množstvím krve dávno překonané. Film v době svého vzniku vzbudil velký ohlas a sklidil pochopitelně také mnoho cen. Jmenujme např. Oscara za vedlejší roli Estelle Parsonsové a kameru Burnetta Guffeyho, film měl ovšem ještě dalších osm oscarových nominací! V hlavních rolích pochopitelně zaujali Warren Beatty a Faye Dunawayová. Ta si vedle oscarové nominace odnesla za film i Cenu Britské akademie. (Česká televize)

klúčik

Dnes už klasický film. Mne sa celkom páčil. Nezabudnuteľná je vo filme záverečná scéna !!! Dobrý výkon aj začínajúceho G. Hackmana. Hodnotím 85%. ()

korndaddy

Tak takhle se balí holky. Nejřív na to pujdu s useklým prstem a hned na to vybalím, že sem gangster co vykrádá banky a každá kočka z toho bude hotová. Athur Penn, dokázal dobře natočit příběh nejslavnější gangsterské dvojice v americké historii. Ale jak sem psal, pouze dobře. PS Faye Dunaway je prostě nádherná. ()

Chegi

Vlna nového Hollywoodu a vzpoura proti systému se povedla na výbornou. Warren Beatty a Fay Dunaway hrají skvěle. Do 2/3 filmu jsem se přavážně usmíval na vtípky a situacemi, které nastaly. Poté už film uhodí na mnohem vážnější notu a konec dopadne tak, jak všichni tuší, ale přesto by chtěli aby to dopadlo jinak a lépe. ()

KoRner

Celý film je jasný ťah na bránu bez nejakých odbočiek, či vysvetľovania. Niekomu sa to môže páčiť, ale chýba tomu trošku premyslenia. Objasniť prečo boli Barrow gang takí obľubení v spoločnosti, alebo im dodať trochu psychologického pozadia. Takto sú to iba krádeže, prestrelky a veľké množstvo vrieskania (najmä Buckova žena je otravná) a nezmyselných hádok. Zas na druhej strane prestrelky sú urobené na svoju dobu veľmi dobre, aj herci sú snaživí. Koniec bol síce prirýchly, ale zaujímavý. ()

Zagros

S filmem mám jeden zásadní problém, vůbec mi nebyly sympatické dvě hlavní postavy. Pohodáři a krasavci... no nevím. Zloději, kteří jednají jen v zájmu vlastního prospěchu a jdou třeba přes mrtvoly... to ano. Rozhodně si mě nezískali. To, že je jim všechno jedno a jako protest proti systému v krizi, si zvolí vykrádání bank a obchodů, z nich nedělá mé hrdiny. Sice to oběti nemají brát osobně, ale když se jim v loupeži pokusí někdo zabránit, je zastřelen. Můžu ocenit dobré obsazení i herecké výkony, což ovšem nic nemění na výše napsaném. Povedla se také atmosféra Ameriky třicátých let a vůbec film jako celek funguje velmi dobře. Bohužel jeho největší snahou je hlavní hrdiny stvořit tak, aby je divák měl nakonec rád a držel jim palce. To se filmu se mnou vůbec nepovedlo, a proto zůstávám jen u tří hvězd. ()

Han22

No prosím, takhle mohl vypadat krimi/thriler z roku 1967. Bonnie a Clyda jsem už kdysi viděl, ale nic jsem si nepamatoval. A tenhle film přitom za zapamatování stojí. Bonnie a Clyde se seznámí do 4. minuty, do 8. minuty je první přepadení a brzy první honička s policií. A i když zběsilé tempo samozřejmě nevydrží a rodinné scénky jsou chvílemi nuda, Pennovi hraje do rukou spousta trumfů. Příběh Barrowova gangu vypráví notně zromantizovaný, protože přepadají jen chamtivé banky a střílí jen v sebeobraně zákeřné fízly, co střílí ze zákrytu. Naopak s obyčejnými lidmi si oboustranně dobře rozumí. Bonnie a Clyde jsou ohromní sympaťáci, milují se, sní o lepším životě a přestože víte jak to skončí, bude Vám to na konci líto. K tomu sympaťák Buck, naivní CW no a nesnesitelná Blanche. Beatty je frajer, Dunawayová krásná, Hackman chlápek od vedle a všem třem film nastartoval hvězdnou kariéru, ironií osudu ze všech nominovaných na Oskara to vyhrála Estelle Parsons za nejslabší postavu i herecký výkon. Není to čistých 5*, ale na ty to povyšují brutální, strhující a patřičně krvavé přestřelky, zejména noční přepad či finále nemají chybu, většina tehdejších filmů si o něčem podobném mohla nechat jen zdát. ()

matolas

V nepriamom súboji s Butchom Cassidym a Sundancom Kidom film prehráva. Priveľa repetitívnosti a mimo ústrednej dvojice menej zaujímavých postáv. Prekvapil ma však strih, ktorý miestami pôsobí ako z grotesky, ale film má vďaka tomu svižné tempo. ()

Anaximandr

Od tohoto filmu som veľa nečakal, pretože gangsterky a akciu veľmi nemusím. No bol som milo prekvapený.Vidiet Faye Dunaway za mlada stojí za to. Hackman skvelý... ()

cab

Nestarnouci klasika dvojice znamych banditu a uprchliku bez bazne a hany s odpovidajicim rozuzlenim. Na datum vyroby byl snimek pomerne krvavy, coz je mile prekvapeni. 70% ()

RichardLev

Je to takový pohodový divoký film, který spěje od nikud nikam a vlastně se toho zas až tolik kromě pár přepadení nestane. ()

Scevola

Gangsterska legenda, ktora i po rokoch posobi sviezim dojmom, ma tu pravu atmosferu a ustrednu dvojicu si urcite oblubite 8/10 ()

Adramelech

Skutečný příběh B. & C. překryla romantizující legenda a tu pak ještě poupravil film, jemuž vděčíme za zkraty a nelogičnosti v chování jednotlivých postav. A podle tohoto filmu byl zase napsaný román! Tak smutný osud si snad B. & C. nezasloužili. – Ještě pro potěchu pamětníků cituji z písně, kterou svého času zpíval Milan Drobný: „Bonnie a Clyde než uléhali k spánku / tak udělali banku jenom tak jako gesto. / Bonnie a Clyde, ti přišli vždycky k lupu / a slávy jiných lumpů rázem pobledly. / Šli s odvahou tak neblahou smrti vstříc / a nejvíce Bonnie, ta dračice, / i když měla něžnou líc.“ ()

pjotr76

Jsou vám sympatičtí? Brečíte skoro, když je na konci filmu rozstřílej v autě?...Hmm, neměli by jsme, protože pravda je taková, že to byli chladnokrevní vrazi a veskrze negativní duo. Ale co, film je film:) ()

Ondis

Skvělá gangsterka, nádherná Bonnie, výborná akce. Opravdu fajn zábava s troškou romantiky. Film silně podobný dobrodružné zlodějské dvojce Butchovi a Sundancovi...nejvíc tím závěrem...:-( ()

Piškotka

Vtipné a svěží. Ve srovnání s dneškem amatérské efekty, ale díky tomu má film své kouzlo. Představitelé milenecké dvojice spolu krásně ladili a jejich zběsilá jízda s ostatními členy posádky byla crazy. Nebylo nic, z čeho by si dělali velkou hlavu. Bankovní loupeže zvládali elegantně a s grácií, jakoby to tak mělo být. Konec byl víc než tragický. Kulek bylo nepočítaně, oba byli jako pořádné řešeto. Líbil se mi taky G. Hackman v kombinaci s upjatou manželkou. A scéna s šerifem Hamerem:-) Tak trochu jsem neporozuměla, jak je to s tím muchlováním. ()

Schuldiner

Velké legendární, tak trochu teatrální, NIC! Nebýt přenádherné Faye Dunaway, nebylo by se na co koukat. Tahle klasika je pouze nafouklá bublina... kde se střílí, blbě tlachá, jezdí v autě...a to vše bohužel bez jakékoliv jiskry.. Tedy krom jisker v očích překrásné Faye... Herecky, dějově, režisérsky i scénáristicky mdlé a nepřesvědčivé. The end! ()

Zemřel Gene Wilder

Zemřel Gene Wilder

30.08.2016

Bonnie a Clyde tentokrát natvrdo

Bonnie a Clyde tentokrát natvrdo

27.07.2011

Je zvláštní říct to o filmu, který byl ve své době kritizován za amorálnost a drsnost (zejména krvavé finále diváky v roce 1967 doslova šokovalo), ale je to tak – Bonnie a Clyde Arthura Penna nabízí… (více)

Smutný týden v Hollywoodu

Smutný týden v Hollywoodu

01.10.2010

Střední Evropa 2007 napoprvé

Střední Evropa 2007 napoprvé

03.09.2007

Asociace českých filmových klubů rozhodně nepatří mezi ty, kteří by setrvali na dlouhé časy v posvěcené nečinnosti, a tak pro příznivce netuctových filmů připravují další putovní přehlídku. Po… (více)